FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 24231 razy ¬

ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

ROZRYWKA | Prawo i Ekonomia
Prostytucja - legalna czy nie? 
[powiadom znajomego]    
Autor "Prostytucja - legalna czy nie?"   

Tanner
 Wysłana - 25 luty 2005 14:42        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź swoje BMI

Hej!

Dziś na zajęciach wynikł pewien problem - prostytucja w Polsce jest zakazana przez prawo czy nie? Znalazłem coś takiego:

Art. 204:
. § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, nakłania inną osobę do uprawiania prostytucji lub jej to ułatwia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
. § 2. Karze określonej w § 1 podlega, kto czerpie korzyści majątkowe z uprawiania prostytucji przez inną osobę.

Czyli sutenerstwo jest nielegalne, a prostytucja?? Niech się ktoś wypowie (najlepiej jakiś prawnik), może ktoś poda jakieś akty prawne albo coś. Muszę mieć argumenty na piątek następny

Z góry dziękuję za pomoc

Pozdrawiam i zycze sukcesow

Michau
 Wysłana - 25 luty 2005 14:46      [zgłoszenie naruszenia]

jest legalna, nie ma co sie rozpisywac. Co prawda prostytutki nie placa podatkow ani zusu, to jednak jest to dozwolone.

Tommygun
 Wysłana - 25 luty 2005 15:38      [zgłoszenie naruszenia]

dokładnie, nielegalne jest tylko "sutenerstwo"

Specjalista -

Tanner
 Wysłana - 25 luty 2005 16:42      [zgłoszenie naruszenia]

czyli nielegalny jest fakt nieplacenia podatków, a nie uprawianie nierządu? Zakładając że jestem kobietą i chcę dorobić, mogę stanąć przy drodze i trzapać kasiorke i za to nikt nie może mi nic zrobić, tak? No, poza ochroniarzami konkurentek A czy w takim razie można zarejestrować działalność gospodarczą jako prostytutka? Bo słyszałem że nie... I tu jest pewien paradoks - nie jest to nielegalne, człowiek chce się rozliczać a nie może... Czy nie jest tak?

Dzięki za odpowiedź.

Skjoeld H.
 Wysłana - 26 luty 2005 10:31      [zgłoszenie naruszenia]

Bo widzisz, to jest konsekwencją przyjęcia w naszym prawie (i zresztę nie tylko w naszym) w stosunku do zjawiska prostytucji tzw. teorii abolicjonistycznej - polega to na tym, że pomimo faktu, że państwo uważa to zachowanie za niewłaściwe moralnie i stara się nie zwiększać ilości osób zajmujących się tym "fachem", to uważa również, że nie byłoby właściwe karanie tych osób. A zatem dopuszcza możliwość uprawiania prostytucji, ale nie zrównuje jej w żaden sposób z normalnie prowadzoną działalnością gospodarczą (żadnych ZUSów, bądź co bądź mających jako cel zasadniczy przecież nie obciążenie danego podmiotu, a ubezpieczenie go, podatków itp.), bo zależy mu na nierozprzestrzenianiu się tego zjawiska. Jak wiadomo przeważająca większość prostytutek nie zajmuje się tym na własną rękę - a przy systemie abolicjonistycznym dużą wagę przykłada się do zwalczania wykorzystywania prostytutek przez inne osoby, zjawisk towarzyszących prostytucji itp. Tak zresztą też mamy w naszym kodeksie karnym zabronione sutenerstwo, stręczycielstwo i kuplerstwo.
Dlatego też często dochodzi do pomyłek w kwestii "legalności prostytucji - tzn. wydaje się, że jeżeli coś nie zostało zabronione przez prawo, to jest legalne. Niektórzy twierdzą, że raczej mówi się o sytuacji prawnie indyferentnej, ale to chyba akurat znaczenia nie ma . Za legalizację prostytucji uważa się generalnie sytuację, która może mieć miejsce w ramach tzw. systemu reglamentacji, albo ewentualnie neoreglamentacji, które przewidują właśnie uznanie jej za profesję taką jak każda inna i wiążą z nią wszelkie konsekwencje dla takich przewidziane - plus szczególne wynikające z jej charakteru (jak np. rejestracja policyjna prostytutek, prowadzenie rejestrów domów publicznych czy obowiązkowe badania lekarskie). Legalna działalność w tym znaczeniu to działalność prawnie uregulowana jako dozwolona.
A na jakie akty prawne możesz się powołać? Jest konwencja międzynarodowa, której Polska jest stroną i która właśnie formułuje generalne założenia systemu abolicjonistycznego. Daty tej konwencji nie podam, ale chyba jakoś z lat 50tych... Na pewno w czasach PRLu dopuszczano się w kraju pewnych uchybień w jej zakresie.

edit po krótkich poszukiwaniach : konwencja międzynarodowa z 1950 r. o zwalczaniu handlu ludźmi i eksploatacji prostytucji

Zmieniony przez - Skjoeld H. w dniu 2005-02-26 10:37:14

Zmieniony przez - Skjoeld H. w dniu 2005-02-26 11:09:04

Znawca -

nowe widmo
 Wysłana - 26 luty 2005 23:53      [zgłoszenie naruszenia]

karalne jest:
-kuplerstwo-ułatwianie nierządu
-stręczycielstwo-nakłanianie do tegoż
-sutenerstwo-czerpanie zeń korzyści majątkowych

samo bzykanie jako takie nie jest jeszcze w tym kraju karalne-nawet za pieniądze...

to że zawsze mam racje czasem bywa męczące

Tweester
 Wysłana - 27 luty 2005 10:46      [zgłoszenie naruszenia]

prostytutki nie płacą podatków bo państwo nie może występować w roli alfonsa...póki co ;)

Michau
 Wysłana - 27 luty 2005 20:40      [zgłoszenie naruszenia]

Tanner pisze:
"Zakładając że jestem kobietą i chcę dorobić, mogę stanąć przy drodze i trzapać kasiorke i za to nikt nie może mi nic zrobić, tak?"

Tanner: nie musisz byc kobieta aby to zrobic.

Tanner
 Wysłana - 27 luty 2005 22:31      [zgłoszenie naruszenia]

seks analny jakos mnie nie pociaga

Sogi dla wszystkich za pomoc

rybcio
 Wysłana - 13 luty 2007 13:44      [zgłoszenie naruszenia]

[facet.interia.pl/news?inf=868502]

Szczyt depresji - myśleć o samobójstwie w czasie masturbacji

huslar
 Wysłana - 6 czerwiec 2007 23:32      [zgłoszenie naruszenia]

Sorry, że tak po pół roku odświeżam, ale mam pytanie co to tych podatków. Wiadomo, że nie można zarejestrować działalności gospodarczej w tej "specjalizacji" czyli ZUS i VAT odpada, ale czy teoretycznie nie należy płacić podatku od osób fizycznych PIT z dochodów z rubryki np. "inne źródła dochodu" ?

[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Odpowiedzi jest na 2 strony.   | następną

Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia

Prostytucja - legalna czy nie?

Strony: 1 2

Warto przeczytać: "chuliganka" - jaka kara? | skarbówka mnie męczy | Sondaz?? | biznes... | swoj interes-10.000 na start od panstwa??? | kredyt na sprzęt komp. i problemy z gwarancją | Pozbawianie praw rodzicielski i opiek. | SĄSIADKA | Arbitraż sportowy | Nie będzie koalicji PiS-PO ??? | przywóz towarów z UE | ustawy o obronie cywilnej?? | Stefan Niesiołowski | Pytanie o stypendium socjalne | szykuja sie zmiany w mudnurowych.jestem za:) | Pomoc finansowa dla studiujących za granicą | ważne informacje | sex z mamą | anna werblińska | anna barańska | greg kovacs | gps do 500 | rekin | opa | neostrada | franczyza | własny sklep | 00559007731641539258 | ciarki na plecach | oczyszczanie organizmu | wolf kanion | vag tech | vag com | giełdzie | Biznes

Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi

Copyright 2000 - 2019 SFD S.A.