FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 1456 razy ¬

ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

ROZRYWKA | Filozofia, Psychologia, Religie
Psychologiczny mechanizm obronny 
Wyślij odpowiedź [powiadom znajomego]    
Autor "Psychologiczny mechanizm obronny"   

Skalar.
 Wysłana - 29 maj 2009 16:07        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź ile procent masz tłuszczu

Każdy bodziec dochodzący do naszego mózgu podlega interpretacji a kolejno po tym reagujemy na niego bądź jest nam on obojętny i reakcja nie jest zauważalna. Ogólny schemat tego działania można by przedstawić w takiej postaci: Bodziec > Reakcja. Jednak byłoby to zbyt uproszczone, co udowodnił już wiele lat temu Zygmunt Freud. Na to jak będziemy interpretowali dany bodziec niezmiernie wielki wpływ mają doświadczenia, te zdobyte w czasie pierwszych kroków jak również te w wieku dorastania, czy nawet w wieku podeszłym.

Systemem odpowiadającym za to jakie reakcje będziemy objawiać według danego bodźca są mechanizmy obronne. Mechanizmem obronnym, który tutaj rozwinę jest Psychologiczny Mechanizm Obronny (PMO).

Psychologiczny mechanizm obronny pełni rolę "Antywirusa" (Przemieniecki "Psychologia Jednostki"), który blokuje informacje mogące spowodować wystąpienie dysonansu psychicznego bądź zagrażających naszemu życiu. Informacją powodującą ból psychiczny może być sama negatywna informacja o nas samych bądź przykładowo krzywda drugiej osoby. Z pewnością pojawiły się tutaj protesty wielu czytelników "To dlaczego tak wielu ogląda przemoc?". Pominąwszy to, iż ludzie bardziej preferują notkę emocji, największy wpływ ma tu aktywność obecnego mechanizmu. To właśnie jego intensywność stwarza różnice w reakcji na ten sam bodziec przez różne osoby. Największa aktywność zauważana jest u osób chorych na aleksytymie. Osoby te mają tak silny mechanizm obronny, iż nie odczuwają nawet własnych emocji. Jak wielki wpływ ma to na krzywdę wobec drugiej osoby często zauważyć można w mediach. Pamiętam, całkiem niedawno, jak w USA aresztowany został człowiek, który zabił 300 osób, zeznając; "nic nie czułem, wykonywałem tylko swoją pracę". Przykład mocny, by pokazać siłę tego mechanizmu, jednak w miarę rozwoju wewnętrznego i rozwijania wiedzy na temat mechanizmów, wpływ PMO zaczniecie zauważać także u siebie.
Podam inny, jednak coraz częściej widoczny w dzisiejszym świecie, ze względu na rozwój technologii i coraz większą ilość ludzi cierpiących na nieśmiałość przykład. PMO może chronić osobę samotną przed miłością. Umysł pewniej się czuje przy czymś co zna i często będzie stawał w obronie przed nieznanym. Ten strach przed nieznanym również zauważany jest przykładowo przy kobietach, które część życia spędziły z mężem alkoholikiem, znęcającym się psychicznie i fizycznie nad nimi. Bywa, iż nie potrafią się związać z osobą normalną, gdyż nie znają takiego życia, same jednak nie potrafią wyznać przyczyny tego.

Gdyby nie PMO, prehistoryczny człowiekowaty nie przetrwałby do dzisiejszych czasów. PMO podpowiadał mu w jakich sytuacjach musi uciekać a w jakich walczyć, uruchamiając mechanizm walki lub ucieczki. Atawizm ten przekłada się na dzisiejsze czasy, jednak ewolucyjnie pozostaje w dużej części w tamtym okresie naszego istnienia. Sytuacje przysparzające nam ból psychiczny są szybko przez mechanizm ten wyłapywane, co przekłada się na naszą reakcję - unikanie takowych sytuacji, odejście w miejsce bezpieczne. Natomiast w momencie, gdy nie jest to możliwe zauważyć można nawet wzrost agresji (najsilniejsza forma obrony). Dla osoby o silnym PMO samo przeczytanie tego artykułu stwarzałoby wiele bólu i jak się domyślam, osoby te pewnie nie doszły do TEJ części tekstu. A jeśli tu jesteś i czujesz wewnętrzną rozterkę, to wiesz co jest tego przyczyną.

Oczywiście psychologiczny mechanizm obronny pełni bardzo ważną rolę w dzisiejszych czasach, jednak wiadomo, iż antywirusy nieraz błędnie definiują program i go blokują. A w dzisiejszych czasach, przy takim natłoku informacji o to nie trudno.

Nadmierna aktywność psychologicznego mechanizmu obronnego widoczna jest u dzieci, które w okresie dzieciństwa nie doznały miłości od rodziców i to mniej inaczej jest przyczyną napisania tego posta, by uświadomić ludziom jaką krzywdę nieraz czynią dziecku. Aktywność tego mechanizmu przekłada się na lęk przed okazywaniem miłości i jej akceptacją. Ten lęk zauważany jest u dzieci, które wychowywały się w tak zwanej fazie negacji przywiązania (Wojciszke, 1994). Faza ta spowodowana jest odrzuceniem dziecka przez matkę, brakiem empatii, brakiem zainteresowania. System przywiązania dziecko-matka przekłada się na życie dorosłe i odzwierciedlany jest wobec osoby którą darzymy uczuciem miłości z wzajemnością zachowując wiele podobieństw (Shaver i in., 1988). Dziecko, którego system przywiązania opierał się na fazie negacji przywiązania do matki będzie miało duże problemy z akceptacją miłości. Widoczny jest tu mechanizm "odrzucam by nie być odrzuconym".

Serfując po internecie można spotkać wiele postów zrozpaczonych matek, których adoptowane córki odrzucają ich miłość. Dzieci takie, a w późniejszym życiu osoby dorosłe ukrywają swoje emocje, a jest to zauważalne również w momencie gdy druga osoba w związku otwarcie mówi o swoich uczuciach (Wojciszke, 1994)

Z praktycznego punktu widzenia, polecić mogę świetny film "Buntownik z wyboru" (w ang nazwie "Good Will Hunting").
Buntowniczy chłopak broni się przed miłością aż do momentu, w którym poznaje przyczyny swojego zachowania. Zauważalna również jest nutka "Identyfikacja z agresorem".

Jak widać z praktycznej i teoretycznej strony dzieciństwo przekłada się na życie dorosłe. Kolejno dorosłe dzieci wychowują w podobny sposób swoje rodzeństwo (np. "Ja sam na wszystko musiałem zapracować"). Aby pomóc osobie skrzywdzonej, niezbędna jest wiedza o mechanizmach i ich funkcjonowaniu. Więcej na temat samego PMO można przeczytać w książce Józefa Przemienieckiego pt. "Psychologia Jednostki". W dużym stopni moja wiedza na temat PMO pochodzi właśnie z tej książki. Co przełożyło się na ten artykuł.

Skalar.
 Wysłana - 29 maj 2009 16:07      [zgłoszenie naruszenia]

mirmiłka
 Wysłana - 29 maj 2009 17:44      [zgłoszenie naruszenia]

Przeczytałam cały tekst , mimo że do krótkich nie należy . Według mnie jest mocno uogólniony,ponieważ na temat mechanizmu obronnego jaki stosuje nasz mózg (a rozumiem,że oto chodzi) to zostały napisane całe tomy. Chyba ,że tym tekstem chcesz rozpocząć rozmowę na jakiś bardziej konkretny przykład tej obrony, konkretny mechanizm,np: wyparcie, projekcja, sublimacja ?

"mam parasol, który chroni mnie przed nocą.."

Skalar.
 Wysłana - 29 maj 2009 17:46      [zgłoszenie naruszenia]

witam
artykuł jest o psychologicznym mechanizmie obronnym a nie o mechanizmach obronnych ego

Zmieniony przez - Skalar. w dniu 2009-05-29 17:47:34

mirmiłka
 Wysłana - 29 maj 2009 17:49      [zgłoszenie naruszenia]

Dal mnie jedno nie istnieje bez drugiego.

Skalar.
 Wysłana - 29 maj 2009 17:50      [zgłoszenie naruszenia]

hmm
dziwne
a słyszałaś kiedyś o pmo czy tylko moe?

mirmiłka
 Wysłana - 29 maj 2009 17:52      [zgłoszenie naruszenia]

Pojęcie mechanizmu obronnego wprowadzone zostało przez twórcę psychoanalizy, Zygmunta Freuda, i przejęte przez współczesną psychologię. Oznacza metody radzenia sobie z wewnętrznymi konfliktami w celu ochrony osobowości (ego), zmniejszenia lęku, frustracji i poczucia winy. Na ogół są one nawykowe i nieuświadomione.

Skalar.
 Wysłana - 29 maj 2009 17:57      [zgłoszenie naruszenia]

Tak to mechanizmy obronne ego
PMO jest jednym z nich, służy do obrony ego i artykuł jest głównie o tym mechanizmie. Krótki bo krótki, dłuższego nikt by nie przeczytał.

mirmiłka
 Wysłana - 29 maj 2009 17:59      [zgłoszenie naruszenia]

ważne, że na temat

mirmiłka
 Wysłana - 29 maj 2009 18:05      [zgłoszenie naruszenia]

Tak a propo , to według mnie nie ma jednego mechanizmu obronnego, tylko cały zespół powiązanych ze sobą.I dlatego mózg wybiera odpowiedni rodzaj i jego intensywność w zależności od zaistniałej sytuacji.

Skalar.
 Wysłana - 29 maj 2009 18:06      [zgłoszenie naruszenia]

Tak jak napisałem w artykule, pmo + mechanizm odrzucania by nie być odrzuconym
ps. o mehanizmach jeszcze tutaj troszkę pisaliśmy [[http://www.sfd.pl/temat474635]]

[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Odpowiedzi jest na 3 strony.   | następną

Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia | Wyślij odpowiedź

Psychologiczny mechanizm obronny

Strony: 1 2 3

Warto przeczytać: MIZOGINIA | kontakt wzrokowy | Dlaczego z M. Giertycha robi sie idote? | Oczyszczanie podświadomości | Co lepiej dać biednemu, wędkę czy rybę? | Czy można chłopca wychować jak dziewczynkę? | nieświadomy mizogimista | Przymszyku! | Książka psychologia behawioralna - jaką polecacie? | Psychopatia | pomocyyy ! | miasto, społeczeństwo - cywilizacja | Zesrany... | Jak nie "obrażać" "uczuć religijnych"? | Manchester- dzielnica rządzona koranem? | Reakcja waszych rodziców %-) | ogloszenia samochodow z niemiev | exterme14 | amadeusz | amadeus | petite video xxx | laski fb | Zamroczony | perfumy do | rdza | rdze | przerwa w związku | antc1pizm | antyc1pizm | tribulon | Mirage | Kulesze | ile kobiet | kghm | Biznes

Polecamy: KSW | Komputery | Nauka

wersja lo-fi

Copyright 2000 - 2014 SFD S.A.