FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 1179 razy ¬

ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

ROZRYWKA | Filozofia, Psychologia, Religie
Rebirthing - tak po chlopsku 
[powiadom znajomego]    
Autor "Rebirthing - tak po chlopsku"   

twoj_pan
 Wysłana - 28 luty 2010 23:42        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź swoje BMI

Witam, czytalem nt. rebirthingu sporo, ale glownie to taka papka teoretyczna, co prawda ciekawa, ale papka.

Interesuja mnie praktyczne rady, jako ze na rebithera nie mam hajsu.

Czy sluszne jest to co mi sie wydaje, ze rebirthing to po prostu: VIPASSANA + najprostsza PRANAJAMA, gdzie kontrolujemy tylko wdech?

CO do instrukcji nie wiem cyz dobrze rozumiem zalozenia:

1. leze w pozycji np. savasany
2. relaksuje sie
3. koncenturje na oddechu
4. oddycham swiadomie - tutaj pytanie, czy ten oddech ma byc tak plytki jak w medytacji ze az prwaie nie wyczuwalny, czy wlasnie jak wyczytalem "oddech ma napawac energia cale cialo, ktora zaraz poczujecie bo jestescie bez ruchu, a energia musi krazyc", czyli oddychac dosc obszernie, az po cale pluca?
5. koncentrujac uwage na oddechu obserwowac mysli, emocje, stany organizmu nie oceniajac, itp. zpozycji obserwatora

wszystko rozumiem, czy cos nalezy poprawic?

pozdrawiam!

NaDiR2
 Wysłana - 1 marzec 2010 14:23      [zgłoszenie naruszenia]

Co do oddechu to powinieneś wciągać dużo powietrza ale bardzo powoli, jak dużo i jak powoli to kwestia indywidualna.

A reszta,
czyli na czym masz sie koncentrowac czy mysleć coś czy leżeć
bezwładnie etc... zależy od tego co masz w głowie,
inaczej mówiąc spontaniczne doznania pozazmysłowe zdarzają się
częściej szerszej grupie ludzi niż wyuczone...

Zmieniony przez - NaDiR2 w dniu 2010-03-01 14:35:17

Grundman
Perpetuum mobile
 Wysłana - 1 marzec 2010 17:24      [zgłoszenie naruszenia]

Interesuja mnie praktyczne rady, jako ze na rebithera nie mam hajsu.

Jeśli nie masz hajsu, to narazie stosuj vipassane + pranajame zgodnie ze wskazówkami jakie napisałeś, a rebirthing jako taki sobie daruj (do czasu aż troche hajsu odłożysz, i będziesz mógł pójść chociażby na jedną sesje "podglądową" do doświadczonego rebirthera by zobaczyć jak to wygląda - przynajmniej tak powinienneś postąpić jeśli traktujesz to na serio).

Swoją drogą skąd znasz Vipassane i Pranajame? Gdzie je poznałeś?

Tak, można porównywać rebirthing z vipassaną i pranajamą, zwłaszcza jeśli chodzi o cel do którego ma doprowadzić. Osoba która poznała w praktyce wszystkie te trzy metody/tradycje ma pole do popisu jeśli chodzi o porównywanie i wyciąganie wniosków.

Namaste!

Ekspert -

twoj_pan
 Wysłana - 1 marzec 2010 19:26      [zgłoszenie naruszenia]

Niestety, jestem samoukiem. Wszystko z filmow z YT, duzo czytania, jakies ebooki, ksiazki itp.

Czyli mam jakby racje, ze rebirthing to mix Vipassany z Pranajama?

Grundman, czy oddech w rebirthingu rzeczywiscie ma byc jak kolega wyzej pisal dosc obszerny?

Grundman
Perpetuum mobile
 Wysłana - 2 marzec 2010 09:14       [zgłoszenie naruszenia]

Niestety, jestem samoukiem. Wszystko z filmow z YT, duzo czytania, jakies ebooki, ksiazki itp.

No to raz można pójść na jakieś zajęcia dla odmiany
Ale książki, ebooki też są ofc ok :)

Czyli mam jakby racje, ze rebirthing to mix Vipassany z Pranajama?

Napewno nie na zasadzie że ktoś poznał pranajme i vipassane, zmiksował je i zrobił rebirthing... Natomiast masz dobrą intuicje, twierdząc że można je porónwać, co do celów i metodologii. Tak jak mówiłem, ktoś kto poznał te wszystkie trzy tradycje w praktyce ma pole do popisu. Faktem jest że pojawia się nazwa, że rebirthing jest "uproszczoną" (w znaczeniu pozytywnym - dostosowaną do wymagań człowieka Zachodu) wersją pranajamy.

Grundman, czy oddech w rebirthingu rzeczywiscie ma byc jak kolega wyzej pisal dosc obszerny?

W zasadzie tak. Wzorcowy powinien być połączony i pogłębiony . Połączony znaczy - łączymy wdech z wydechem bez żadnych przerw między nimi, pogłębiony znaczy własnie "obszerny", "do górnych szczytów płuc", powinien być też rytmiczny . Po kilkunastu do kilkudziesięciu minut takiego oddychania powinieneś "wejść w sesje" (czyli: pojawi się płytki stan medytacyjny, pojawią się reakcje w ciele itd).

To jest wzrocowy - czyli tak jak Leonard Orr opisywał. Ale ja poznałem wiele szkół - szkołe Colina Sissona, szkołe szwedzką, oddech holotropowy i inne - gdzie istnieją pewne modyfikacje, modyfikacje są możliwe w zależności od problemu i tego co chcemy osiągnąć.

Jakby nie było - bardzo dobrze jest jak podczas sesji towarzyszy nam jakaś osoba - jeśli nie jest to nawet rebirther, to przynajmniej ktoś kto posiedzi przy nas z pełną akceptacją tego co się wydarza (choćby nawet nie miał pojęcia o meotdzie, a był ackeptujący to jest to ok), dlatego nawet przy stosowaniu autorebirthingu wiele doswiadczonych osób "oddycha przy kimś", nie mówiąc już o kimś początkującym... Istnieje jeszcze "mokra sesja" - czyli sesja w wodzie, np w wannie z ciepłą wodą, zanurza się i oddycha przez rurke (ale tu koniecznie już pierwsze sesje z rebirtherem) - doznania w ciele są mocniejsze i bardziej gwałtowne.

Zmieniony przez - Grundman w dniu 2010-03-02 09:15:15

Namaste!

Ekspert -
[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Przegląd tygodnia

Rebirthing - tak po chlopsku

Warto przeczytać: nieszczęśliwi ateiści? | Potrzebuje pomocy kogoś inteligentnego :) | Marsz Ateistów i Agnostyków - Kraków | Przypowieść o minach - Jezus miłosierny? | Problem z religią w szkole | gdzie jest Bóg i skąd się wziął? | wpływ rapu na psychike | Ambicje, nerwy, porażka - problemy z radzeniem sobie | Naród- moja praca na język polski | Nie wymawiaj imienia Pana Boga swego nadaremno | Bez Sloganu | moje absurdy nauczań KK | Stygmaty | Gloryfikacja cierpienia jako czynnik uwsteczniający | Refleksje dot. istnienia Boga | Co to jest objawienie nadprzyrodzone | drukarka | drukowanie | preejakuat | preejakulacyjny | pafiel | przemijanie bibliografia | potęga podświadomości | reavan | guido | showuptv | ARTYKÓŁ | zarzeczny | przeszłość | casio g shock 1100 | zma | elo12ish- | elo12ish | polki | Biznes

Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi

Copyright 2000 - 2020 SFD S.A.