Urz±d Miasta
Od dnia z dnia 2 lipca 2004 r wesz³y nowe przepisy reguluj±ce prowadzenie dzia³alno¶ci gospodarczej i zasad jej ewidencjonowania. Zgodnie z powy¿szymi przepisami osoba fizyczna rozpoczynaj±ca dzia³alno¶æ gospodarcz± mo¿e sk³adaæ wniosek o wpis do ewidencji dzia³alno¶ci gospodarczej w Wydziale Gospodarki Gruntami i Handlu, .
Tak, wiêc osoba fizyczna, która chce rozpocz±æ dzia³alno¶æ gospodarcz± mo¿e z³o¿yæ podanie o wpis do ewidencji dzia³alno¶ci gospodarczej w Urzêdzie Miasta i Gminy. W formularzu wpisujemy:
· nazwê firmy - najlepiej jest podaæ nazwê normaln± z
wersj± skrócon±, np. "Ex-Im"
Przedsiêbiorstwo Eksportowo-Importowe;
· imiê i nazwisko w³a¶ciciela oraz adres zamieszkania (zameldowania);
· imiê i nazwisko pe³nomocnika (opcjonalnie);
· rodzaj dzia³alno¶ci - najlepiej jest wpisaæ wszystkie mo¿liwe rodzaje dzia³alno¶ci, poniewa¿ je¶li bêdziemy chcieli poszerzyæ dotychczasow±, bêdzie trzeba za ka¿dy dodatkowy wpis zap³aciæ. Przyk³adowe rodzaje dzia³alno¶ci to: us³ugi biurowe, t³umaczenia, marketing, reklama, po¶rednictwo, us³ugi informatyczne, doradztwo handlowe, import, eksport itp.;
· miejsce wykonywania dzia³alno¶ci - z regu³y chodzi tu o siedzibê firmy, któr± bêdzie trzeba odpowiednio oznakowaæ na zewn±trz (szyld z nazw± i adresem firmy). Jednak gdy prace bêd± wykonywane u klienta, nale¿y zaznaczyæ to obok siedziby firmy;
· datê rozpoczêcia dzia³alno¶ci - nale¿y wpisaæ faktyczny moment rozpoczêcia. Nale¿y wzi±æ pod uwagê czas oczekiwania na wpis do ewidencji. ¦rednio wynosi on w du¿ych miastach 2-3 tygodnie + jeszcze ze 3-4 tygodnie na za³atwienie formalno¶ci w pozosta³ych urzêdach. W mniejszych miastach jest on czasami krótszy;
· numer zezwolenia, je¶li nasza dzia³alno¶æ wymaga wydania zezwolenia.
Dokument sk³adamy na miejscu, uiszczaj±c op³atê w wysoko¶ci 100 z³ za znaczki skarbowe. Po ok. 2-3 tygodniach nale¿y zg³osiæ siê po dokument wpisu naszej firmy do ewidencji dzia³alno¶ci gospodarczej. Dokument ten oprócz nas otrzymuj± tak¿e Urz±d Skarbowy, ZUS i Urz±d Statystyczny.
Uwaga: Wszystkie zmiany dotycz±ce zmiany stanu faktycznego i prawnego (wszystkie dane, które zosta³y podane przy wpisie) nale¿y zg³osiæ w Urzêdzie Miasta lub Gminy w ci±gu 14 dni od ich zaistnienia.
Potrzebny dokument: dowód osobisty.
Koncesja czy nie?
Obowi±zek uzyskania koncesji wynika z ustawy Prawo dzia³alno¶ci gospodarczej lub innych ustaw reguluj±cych szczegó³owo dany rodzaj dzia³alno¶ci.
Koncesji wymaga dzia³alno¶æ gospodarcza w zakresie:
· poszukiwania lub rozpoznawania z³ó¿ kopalin, wydobywania kopalin ze z³ó¿, bezzbiornikowego magazynowania substancji oraz sk³adowania odpadów w górotworze, w tym w podziemnych wyrobiskach górniczych,
· wytwarzania i obrotu materia³ami wybuchowymi, broni± i amunicj± oraz wyrobami i technologi± o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym,
· wytwarzania, przetwarzania, magazynowania, przesy³ania,
dystrybucji i obrotu paliwami i energi±,
· ochrony osób i mienia,
· transportu lotniczego oraz wykonywania innych us³ug
lotniczych,
· budowy i eksploatacji autostrad p³atnych,
· zarz±dzania liniami kolejowymi oraz wykonywania przewozów
kolejowych,
· rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych.
· Pozosta³a dzia³alno¶æ podlegaj±ca do tej pory koncesjonowaniu bêdzie objêta wymogiem uzyskania zezwolenia na podstawie m.in.:
· ustawy o ³±czno¶ci,
· ustawy o ¶rodkach farmaceutycznych, materia³ach
medycznych, aptekach, hurtowniach i Inspekcji
Farmaceutycznej,
· ustawy o ochronie ro¶lin uprawnych,
· Prawa £owieckiego,
· Kodeksu Celnego,
· ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich oraz
obrocie tymi wyrobami,
· ustawy o administrowaniu obrotem z zagranic± towarami i us³ugami oraz o obrocie specjalnym.
Koncesje s± udzielane na czas oznaczony, nie krótszy ni¿ 2 lata i nie d³u¿szy ni¿ 50 lat. Wniosek o udzielenie koncesji powinien zawieraæ:
· oznaczenie przedsiêbiorcy, jego siedziby i adres,
· numer w rejestrze przedsiêbiorców,
· okre¶lenie rodzaju i zakresu wykonywania dzia³alno¶ci
gospodarczej, na któr± ma byæ· udzielona koncesja,
· informacje okre¶lone w przepisach ustaw reguluj±cych w
sposób szczegó³owy dany rodzaj dzia³alno¶ci.
Organy w³a¶ciwe do wydania decyzji w sprawie udzielenia koncesji okre¶laj± przepisy nak³adaj±ce obowi±zek uzyskania koncesji na dany rodzaj dzia³alno¶ci. Zazwyczaj jest to minister w³a¶ciwy dla danego rodzaju dzia³alno¶ci.
G³ówny Urz±d Statystyczny
W ci±gu 14 dni od dnia wpisu firmy do ewidencji nale¿y udaæ siê do oddzia³u Wojewódzkiego Urzêdu Statystycznego w Kielcach, Na miejscu nale¿y wype³niæ wniosek RG-1 (wzór w za³±czniku)o wydanie numeru REGON, w którym nale¿y wpisaæ :
· nazwê firmy,
· dane teleadresowe (adres, telefon),
· formê prawno-organizacyjn± (np.: osoba fizyczna, sp.
sc., sp. jawna, sp. komandytowa, sp. z o.o., SA),
· stan aktywno¶ci prawnej i ekonomicznej,
· rodzaj przewa¿aj±cej dzia³alno¶ci wg PKD (Polska Klasyfikacja Dzia³alno¶ci) - nale¿y podaæ rodzaj dzia³alno¶ci, a urzêdnik wpisze odpowiedni kod.
Wraz z wnioskiem RG nale¿y z³o¿yæ kopiê wpisu do rejestru, za¶wiadczenie o zaistnia³ej zmianie lub likwidacji dzia³alno¶ci.
Uwaga: Nale¿y do Urzêdu Statystycznego zg³aszaæ ka¿d± zmianê.
W wyniku wpisu do rejestru podmiot otrzymuje za¶wiadczenie o nadanym numerze identyfikacyjnym REGON (wzór w za³±czniku) i ma obowi±zek pos³ugiwania siê tym za¶wiadczeniem. Ponadto podmioty zobowi±zane s± do podawania numeru identyfikacyjnego REGON w pieczêciach firmowych i drukach urzêdowych.
Okres oczekiwania od z³o¿enia wniosku wynosi 2 tygodnie. Operacja ta jest bezp³atna.
Potrzebne dokumenty:
· dowód osobisty,
· ksero Wpisu do Ewidencji i orygina³ do wgl±du.
Piecz±tka
Kolejnym krokiem jest za³o¿enie konta w banku, ale bez piecz±tki w wiêkszo¶ci banków ani rusz. Dlatego nale¿y wyrobiæ sobie piecz±tkê, na której musi znale¼æ siê przynajmniej:
· pe³na nazwa firmy,
· siedziba firmy,
· numer REGON,
Z powy¿szego wynika, ¿e dopóki nie dostaniemy numeru REGON z Urzêdu Statystycznego, jeste¶my uziemieni.
Koszt jednej piecz±tki kszta³tuje siê w granicach 25 z³+VAT, a czekaæ na ni± mo¿na od dwóch godzin do 2-3 dni. Z regu³y jest to jednak 1 dzieñ. .
Potrzebne dokumenty:
· z regu³y ¿adne dokumenty nie s± potrzebne, ale na wszelki wypadek mo¿na wzi±æ orygina³ Wpisu do Ewidencji i dowód osobisty.
Konto w banku
Ustawa Prawo dzia³alno¶ci gospodarczej z dn. z dnia 2 lipca 2004 (Dz. U. Nr 173, poz. 1807) nak³ada na przedsiêbiorców obowi±zek posiadania rachunku bankowego. O za³o¿eniu konta nale¿y poinformowaæ Urz±d Skarbowy.
Na miejscu w banku s± wype³niane pewne formularze: wniosek o za³o¿enie konta, karty ze wzorem podpisu, wniosek o wyrobienie karty lub/i czeków. Z regu³y za³o¿enie konta nie trwa d³u¿ej ni¿ kilka dni.
Potrzebne dokumenty:
· dowód osobisty,
· ksero Wpisu do Ewidencji i orygina³ do wgl±du,
· ksero dokumentu nadania numeru REGON i orygina³ do
wgl±du,
· piecz±tka.
Urz±d Skarbowy
W tym celu osoby fizyczne musz± z³o¿yæ we w³a¶ciwym dla siedziby firmy urzêdzie wype³niony formularz NIP-1 (wzór w za³±czniku) w sekretariacie lub informacji.
Reszta dokumentów sama dotrze do tego urzêdu, tj.:
· za¶wiadczenie o wpisie do ewidencji dzia³alno¶ci
gospodarczej wys³ane przez Urz±d Gminy,
· numer REGON wys³any przez Urz±d Statystyczny.
Uwaga: Prywatny numer NIP osoby fizycznej staje siê w momencie prowadzenia dzia³alno¶ci numerem NIP firmy. Je¿eli do tej pory nie mieli¶my nadanego przez urz±d skarbowy Numeru Identyfikacji Podatkowej (NIP), do sk³adanej dokumentacji powinni¶my do³±czyæ wype³niony druk
NIP-4.
Czasami urzêdy skarbowe ¿±daj± umowy o prowadzenie rachunku bankowego. Jej zawarcie mo¿e nie byæ jednak mo¿liwe, poniewa¿ jeszcze czê¶ciej bank wymaga do zawarcia umowy numeru NIP. Stawia to przedsiêbiorcê w sytuacji bez wyj¶cia. Jednak dopóki przedsiêbiorca nie prowadzi dzia³alno¶ci, jego obrót (sprzeda¿, zakupy) wynosi 0,00 z³otych, a zatem nie ma on obowi±zku posiadania rachunku bankowego i urz±d skarbowy nie mo¿e nak³adaæ na niego obowi±zku dostarczenia umowy o prowadzenie rachunku bankowego.
Wcze¶niej musimy zdecydowaæ, w jakiej formie chcemy p³aciæ podatek dochodowy:
· w formie karty podatkowej,
· rycza³tu ewidencjonowanego,
· na zasadach ogólnych, wype³niaj±c ksiêgê przychodów i
rozchodów.
Podatek na zasadach ogólnych ma prawo p³aciæ ka¿dy, w formie karty podatkowej i rycza³tu - osoby prowadz±ce dzia³alno¶æ gospodarcz± w okre¶lonych bran¿ach i rodzajach (np. handel obno¶ny, wynajem pokoi, us³ugi krawieckie). W urzêdzie skarbowym musimy tak¿e zadeklarowaæ, czy bêdziemy vatowcami (p³atnikami podatku VAT), czy te¿ nie.
Równie¿ przed wizyt± w urzêdzie skarbowym musimy podj±æ decyzjê, czy prowadzimy sami ksiêgowo¶æ, czy zlecimy to jakiej¶ firmie. Prowadzenie ksiêgowo¶ci samemu nie jest trudne, ale wymaga pewnej wiedzy na ten temat. Nieznajomo¶æ przepisów nie zwalnia nas od odpowiedzialno¶ci, nawet, je¿eli zawini biuro rachunkowe, poniewa¿ dokumenty zatwierdzamy w³asnym podpisem.
ZUS
Aby zg³osiæ firmê, musimy wype³niæ formularz ZFA (wzór w za³±czniku) (zg³oszenie p³atnika sk³adek - osoby fizycznej). W przypadku, gdy prowadzenie firmy jest naszym jedynym zajêciem i jedynym miejscem zatrudnienia dla naszych pracowników, wówczas dla ka¿dego z osobna wype³niamy formularz ZUA (wzór w za³±czniku) (zg³oszenie do ubezpieczenia osoby ubezpieczonej). Je¶li my albo pracownicy mamy pe³noetatow± pracê p³atn± powy¿ej minimalnej pensji krajowej, wówczas te osoby nale¿y zg³osiæ tylko do ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZZA.
W przypadku ZUS-u musimy, co miesi±c op³acaæ sk³adki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe (opcjonalnie), wypadkowe oraz zdrowotne.
Potrzebne dokumenty: s± to przede wszystkim numery i pe³ne dane firmy, w³a¶ciciela, osób wspó³pracuj±cych, pracowników:
· REGON firmy,
· numer wpisu do ewidencji i nazwê organu prowadz±cego
rejestr,
· numer rachunku bankowego firmy,
· dane personalne,
· numery NIP (wszystkich osób),
· rodzaj dokumentów to¿samo¶ci z numerem i seri±.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 2 lipca 2004 roku O Swobodzie Dzia³alno¶ci Gospodarczej (Dz.U.04.173.1807)
Po tych czynno¶ciach mo¿emy rozpoczynaæ nasz± dzia³alno¶æ gospodarcz±.
wzory wszystkich dokumentów do za³o¿enia firmy: [http://www.wsmiz.edu.pl/lbkbiznes.pl/przepisy3.html]
_______________________________
Czasami lepiej jest spaæ... w snach budowaæ lepszy ¶wiat ...