FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 40245 razy ¬
 
ROZRYWKA | Kulinaria
Słownik terminów kulinarnych 
[powiadom znajomego]    
Autor "Słownik terminów kulinarnych"   
 
Fana
 Wysłana - 5 kwiecień 2005 18:06        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź ile procent masz tłuszczu

Napewno kazdy z nas zastanawial sie kiedys co oznacza w ksiazce kucharskiej np. termin "ugotuj makaron Al dente". Osoby, ktorych hobby jest pichcenie pewnie doskonale o tym wiedzialy, ale totalny amator, ktory chcial zablysnac na przyjeciu nie koniecznie.
Umieszcze tutaj maly slownik takich terminow. Napewno kazdemu z nas moze kiedys sie przydac



Al dente - tak po włosku określa się idealnie ugotowany makaron, który powinien być jędrny, lekko twardy, stanowiący lekki opór zębom ( dente po włosku znaczy ząb ). Zależnie od składników makaronu i jego grubości, czas gotowania powinien wynosić od 6 do 12 minut.

Augratin - potrawa zapiekana w piekarniku, zwykle polana sosem ( np. beszamelowym wymieszanym ze śmietaną i utartym serem ) lub posypana tartą bułką i polana stopionym masłem. W czasie pieczenia na powierzchni potrawy tworzy się chrupiąca skórka.

Awokado - owoc o delikatnym, orzechowym smaku przypominający dużą gruszkę o grubej i ciemnozielonej skórce i kremowo-zielonkawym miąższu, w którego środku tkwi brązowa pestka. Świetny do pikantnych sałatek, wędzonych ryb, ostro przyprawionych krewetek.

Azotany - sole kwasu azotowego występujące w wielu produktach żywnościowych . Są też czasem dodawane jako konserwanty do mięsa i przetworów mięsnych. Stosowane powszechnie w rolnictwie jako nawozy, przedostają się z gleby do zbiorników wodnych.

Azotyny - substancje dodawane jako konserwanty do przetworów mięsnych, np.szynki, wędzonek. Mogą też powstawać w wyniku działania obecnych organizmie bakterii.

Acydofilne mleko - to mleko zakwaszone specjalnym rodzajem bakterii (wyizolowanych z przewodu pokarmowego człowieka) w znacznym stopniu hamujących rozwój bakterii gnilnych, wywołujących gazy. Mleko to jest szczególnie polecane osobom z problemami jelitowymi, a także kobietom w ciąży i ludziom starszym. Ponieważ jego produkcja jest dość skomplikowana, wytwarza je niewiele zakładów mleczarskich.

Anchois - fileciki z sardeli, niedużych, bardzo tłustych rybek o ostrym zapachu. Handel oferuje je już przetworzone w postaci filetów, koreczków lub pasty sardelowej. Są składnikiem farszów mięsnych, rybnych, past i sałatek.

Aioli (wym. ajoli) - francuski sos, specjalność kuchni prowansalskiej, przyrządzony z majonezu, dużej ilości czosnku i namoczonej roztartej bułki. Podaje się go do ryb, mięs, jaj na twardo, stosuje też do sałat i gotowanych jarzyn.

Aperitif - to słowo pochodzenia łacińskiego (aperitivus - otwieracz), oznaczające napój alkoholowy (18-35%) podawany przed posiłkiem dla pobudzenia apetytu. Dla starożytnych Rzymian aperitifem było wino z miodem, w średniowieczu - wina korzenne, a dziś - najczęściej wytrawny wermut, sherry, campari lub koktajle.

Beta-karoten - żółtopomarańczowy barwnik występujący w marchwi, melonach, morelach i owocach mango, nadający tym produktom jaskrawe kolory. Jest on jedną z występujących naturalnie substancji przeciwutleniających (przeciwutleniaczy), których spożywanie chroni przed niektórymi skutkami chorób. Beta-karoten może być w organizmie przekształcony w witaminę A.

Blanszowanie - polega na obgotowywaniu produktów, głównie owoców i warzyw, czyli włożeniu ich na kilka chwil do wrzącej wody. Czasem zabieg ten stosuje się zamiast gotowania, np. w przypadku bardzo delikatnych warzyw, między innymi młodych brokułów, cukinii, szpinaku. Owoce lub warzywa blanszuje się też po to, by łatwiej było je oczyścić, obrać, pozbawić niepożądanego smaku ( kwasu, goryczy ) lub by nie straciły ładnej barwy w czasie dalszych etapów przyrządzania. Na przykład pomidory parzymy po to, by bez trudu zdjąć z nich skórkę, cebulę - by utraciła ostry, gorzkawy smak, a kapustę w główkach, by łatwo oddzielić liście i nieco je zmiękczyć przed nałożeniem farszu. Produkty poddane blanszowaniu, zwłaszcza mięso i podroby, zmniejszają swoją objętość.

Brie - jeden z najsłynniejszych francuskich miękkich serów o lekkim zapachu pleśni i dymu. Ma białą, aksamitną skórkę i biało żółty miąższ o intensywnym smaku.

Bulgur - rodzaj kaszy z ziaren pszenicy. Popularna w krajach Bliskiego Wschodu. Dodaje się ą do zapiekanek, sałatek, nadziewa nią drób. Bulgur, przed ugotowaniem, moczy się w wodzie. Nie jest to konieczne przy przyrządzaniu pilawu.

Biogurt (biojogurt) - jest produkowany przez dodanie połąćzonych szczepów bakterii używanych do produkcji zwykłego jogurtu i mleka acydofilnego. Biogurt łączy zalety zdrowotne i smakowe obu tych produktów. W handlu dostępne są też biogurty owocowe.

Beaujolais (wym. bożole) - wysoko cenione przez koneserów czerwone wino burgundzkie, produkowane ze szczepu winorośli Gamay Noir, uprawianych w rejonie Beaujolais między Saoną i Loarą. Jest kilka gatunków tego wina: zwykłe stołowe, superieur, village i najlepsze - cru. Młode wino -

Beaujolais nouveau - sprzedawane już od połowy listopada roku zbioru, zyskało popularność na całym świecie. Beaujolais nouveau nie nadaje się do przechowywania. Wszystkie te wina - w odróżnieniu od innych win czerwonych - podaje się schłodzone.

Cieciorka (ciecierzyca) - roślina strączkowa, której ziarna przypominają groch zarówno kształtem jak i smakiem. Jest bardzo popularna na Bliskim Wschodzie, choć pochodzi z zachodniej Azji. W krajach arabskich robi się z niej mąkę i przyrządza mnóstwo potraw. Często dodaje sięją do kuskusu. Używa się jej również w wielu krajach europejskich, zwłaszcza we Włoszech i Hiszpanii. Stosowano ją też w kuchni staropolskiej. Być może, znów pojawi się na polskich stołach, ponieważ w naszych sklepach od pewnego czasu można kupić ciecierzycę konserwową.

Calvados - najlepsza i najbardziej znana wódka wytwarzana z wina jabłkowego. Oryginalny calvados produkowany jest we Francji.
Chilli - przyprawa z małych, bardzo ostrych papryczek. Sprzedawane są nie tylko papryczki, zmielone na proszek, ale także świeże, konserwowe lub suszone w strąkach.

Chutney - to gęsty, przyrządzany najczęściej z jabłek, śliwek, papryki i pomidorów słodko-kwaśny i ostry w smaku sos, który podaje się do pieczonych mięs, ryb oraz wędlin. Pochodzi z Indii, w Europie upowszechnili go Brytyjczycy.

Carpaccio (wym. karpaczio) - zimna przekąska włoska z pokrojonej w cieniutkie plastry polędwicy, przyprawionej oliwą, pieprzem, szalotką, kaparami i tartym parmezanem. Przed krojeniem mięso trzeba mocno schłodzić.
Corn flakes - to prażone płatki, produkowane ze specjalnie preparowanego grysu kukurydzianego z dodatkiem cukru, ekstraktu słodowego i emulgatora. Używane są jako smaczny i pożywny składnik muesli, dodatek do zup mlecznych, a także koktajli. Płatki kukurydziane są szczególnie popularne w kuchni amerykańskiej i angielskiej.

Cumberland - zimny sos o słodko-pikantnym smaku, przyrządzony z galaretki z czerwonych porzeczek, soku z pomarańczy i cytryny, porto, musztardy i szalotki. Zwyczajowo podaje się go do dziczyzny, ale jest znakomity również do innych mięs, a szczególnie do pasztetów. Choć nazwa sugeruje jego angielskie pochodzenie, sos ten jest dziełem kucharzy austriackich. Otóż Jerzy V, ostatni król Hanoweru, po abdykacji w 1866 roku przyjął nazwisko Cumberland i osiedlił się w Penzingu pod Wiedniem. Tam właśnie, na śniadaniu myśliwskim z udziałem byłego monarchy, podano po raz pierwszy sos, który zasłynął na całym świecie jako Cumberland.

Cykata - skórki z pomarańczy, cytryny, melona, arbuza, liście tataraku pokrojone w kostkę, obsmażone w cukrze, używane do wyrobów cukierniczych. Była wysoko ceniona w kuchni staropolskiej jako dodatek do różnych ciast, keksów, pierników i mazurków. Terminem tym określa się też kandyzowane skórki owoców chińskiego drzewa cytrusowego, zwanego cytronem, uprawianego na Korsyce, na Sycylii i we Włoszech. Używa się ich do wyrobu likierów i ciast, a w Chinach i Japonii także do aromatyzowania powietrza w mieszkaniach

Dziki ryż - idealny do dań z drobiu i ryb. Uzyskuje się go z rosnącej w Ameryce Północnej trawy, której długie, brązowe ziarna przypominają ryż. Jest dość drogi, dlatego często miesza się go ze zwykłym ryżem.

Dressing - to zimny sos do sałat, sałatek i surówek.

Eintopf (wym. ajntopf) - w języku niemieckim znaczy jeden garnek. Połączenie tych słów oznacza zaś popularny w Niemczech posiłek przygotowany w jednym naczyniu. Smaczne i pożywne danie jednogarnkowe może zastąpić tradycyjny polski obiad, a przygotowuje się je dużo łatwiej i szybciej.

Eskalopki - kotleciki z cielęciny lub pierś indyka, lekko rozbite i usmażone saute (bez panierowania); również cienkie plastry szlachetnych ryb, np. łososia lub tuńczyka, oprószone mąką i usmażone.

Fenkuł - nazywany też koprem włoskim przypomina kształtem seler korzeniowy. Od dawna jest jest cenną rośliną leczniczą, która wzmacnia wzrok, łagodzi dolegliwości żołądka, korzystnie wpływa na system nerwowy i potencję. Ponadto jest fenkuł dobrym źródłem witaminy C i soli mineralnych. W 100 g jest tylko 50 Kcal. W kuchni liście fenkułu używane są jako aromatyczna przyprawa, bulwy dodaje się do sałatek, nadziewa farszami, gotuje, dusi, zapieka, a nasiona służą do przyprawiania ryb.

Frankfuterki - małe cienkie kiełbaski, nazywane też wiedeńskimi. Przypominają kabanosy, ale są mniej suche. Najczęściej jada się je na gorąco. Można je dodawać do zup, potraw z kapusty, zapiekanek
Flambirowanie - skrapianie gotowej potrawy koniakiem, rumem lub spirytusem i zapalanie już na stole. Tak można podawać mięso z rusztu lub patelni, omlety i naleśniki. Jeżeli świeże owoce posypie się cukrem i poleje rumem, a następnie zapali, utworzy się aromatyczny karmel.

Farfelki - to drobne tarte kluseczki - specjalność kuchni żydowskiej. Robi się je z twardego ciasta, zagniecionego z mąki, jaj, smalcu gęsiego i odrobiny wody. Ciasto trze się na tarce o dużych oczkach i zapieka w piekarniku. Gdy kluseczki się zrumienią, zalewa się je wrzątkiem (1:1), miesza z posiekaną i podsmażoną (najlepiej też na gęsim tłuszczu) cebulką i zapieka w piekarniku. Same zapieczone i wystudzone suche kluseczki można dość długo przechowywać. Farfelki podaje się jako samodzielne danie lub jako dodatek do zup, mięsa, ryb albo jarzyn.

Frytura - tłuszcz jadalny o dużej odporności na działanie wysokiej temperatury. Najczęściej są to oleje, smalec, łój wołowy (nigdy masło ani margaryna!) albo kombinacje tych tłuszczów. Frytury używa się głównie do głębokiego smażenia ciast (pączków, faworków, racuchów), frytek, mięsa i ryb. Tej samej frytury można użyć 2-3-krotnie, ale najzdrowiej jest brać do każdego smażenia świeżą.

Frytownica - elektryczne urządzenie, które służy do smażenia w głębokim tłuszczu. Bezpiecznie i szybko przygotujemy w nim nie tylko frytki, ale także paluszki rybne i pączki.

Gazpacho - hiszpański chłodnik z papryki, przetartych pomidorów, ogórka, cebuli, czosnku, oliwy z oliwek i octu. W Hiszpanii przyrządza się wiele odmian tej słynnej zupy, ale tradycyjny przepis pochodzi z Andaluzji. Chłodnik zagęszcza się miękiszem z pszennego chleba i wstawia do lodówki. Na stół podaje się z małymi grzankami i posiekanymi, świeżymi warzywami.

Grappa - bezbarwna lub lekko bursztynowa włoska wódka destylowana ze sfermentowanych odpadków winogron lub wytłoczyn winogronowych. Ma ostry smak, przypominający koniak

Garni, garnitur - dodatki do potraw z mięsa, drobiu i ryb, odpowiednio dobrane lub wręcz tworzące razem konkretne danie. podaje się je razem z potrawą główną lub na osobnym talerzu. Garni może być proste, jednoskładnikowe (np. jarzyna, duszone grzyby, makaron, kasza, ryż) albo złożone, czyli skomponowane z kilku składników tworzących harmonijną całość z daniem głównym. Często spotykane w książkach kucharskich terminy: po grecku, a la Marengo, po marynarsku, po myśliwsku itp., to właśnie nazwy popularnych na świecie garniturów. Termin garnirowanie oznacza też ozdabianie, dekorowanie potraw.

Grenadine - ekstrakt z miąższu owoców granatu, stosowany często do drinków, koktajli, lodów i zimnych napojów. Odznacza się piękną czerwoną barwą. Tę samą nazwę nosi napój sporządzany z ekstraktu.

Grog - rozgrzewający napój z rumu lub araku, wrzątku oraz miodu lub cukru. Według klasycznego przepisu na szklankę grogu trzeba przygotować: ćwierć szklanki rumu, araku lub koniaku, ¾ szklanki wrzącej wody, kawałek skórki z cytryny i dwie kostki cukru.

Harissa - ostra przyprawa arabska mająca konsystencję pasty. Sporządza się ją z różnych odmian papryki, czosnku i kolendry, które rozciera się z oliwą.

Homar - jest dużym morskim skorupiakiem osiągającym długość 50 - 60 cm. W czasie gotowania zmienia barwę z niebieskozielonej na czerwoną. Mięso homara jest bardzo smaczne, nie tłuste i bogate w białko i sole mineralne. Podaje się go w całości lub przyrządza z niego sałatki, musy i suflety.
Hot dog (dosłownie - gorący pies) - to obok hamburgera podstawowe danie barów szybkiej obsługi. Jest to parówka z sosem (musztardą, keczupem lub majonezem) włożona w rozciętą, podłużną bułkę, niekiedy z cebulą, serem, pomidorem lub piklami.

Ingrediencje - to po prostu składniki potraw lub napojów.

Jaglana kasza - (inaczej jagły) kasza z prosa, bardzo popularna w dawnej kuchni polskiej. Na sypko jest znakomitym dodatkiem do duszonych mięs, dobrze smakuje też na słodko z owocami.

Jarmuż - odmiana kapusty bezgłowej o długich fryzowanych liściach. Po pierwszym przymrozku liście tracą goryczkę i mogą być przyrządzane jak szpinak, dobrze smakują również w połączeniu z pomidorami i jabłkami.

Jarosz - człowiek nie jedzący mięsa ani ryb, w odróżnieniu od wegetarian, którzy nie jedzą żadnych pokarmów pochodzenia zwierzęcego, a więc również nabiału, jaj itp.

Julienne - sposób krojenia warzyw, szynki, skórek owoców cytrusowych w drobne słupki. W kuchni francuskiej również zupa z warzywami tak pokrojonymi nazywa się julienne.

Kapary - to pąki kwiatowe krzewu kaparowego. przechowywane w solance lub marynacie z octu nabierają pikantnego, lecz przyjemnego smaku. Dodaje się je do sosów mięsnych (zwłaszcza do cielęciny), do sałatek (tuż przed podaniem, wtedy zachowają swój charakterystyczny smak).

Kąpiel wodna - sposób przygotowania potraw metodą tzw. Pośredniego ogrzewania. Garnek ze składnikami potrawy wstawia się do większego naczynia z wrzącą wodą ( powinna ona sięgać ¾ wysokości zanurzonego garnka). Taką technikę stosuje się przede wszystkim do gotowania potraw wymagających ciągłego mieszania, a także do rozpuszczania niektórych produktów ( np. masła, czekolady) bez ryzyka ich przypalenia lub zagotowania . Kąpiel wodna jest też znakomitym sposobem na utrzymanie w odpowiedniej temperaturze dań, których nie podaje się od razu po przygotowaniu. We wszystkich wymienionych sytuacjach kąpiel wodną. Przeprowadza się na płycie kuchni. Niektóre potrawy, na przykład musy lub pasztety, zapieka się tą metodą w piekarniku.

Kombiwar - bardziej nowoczesny prodiż. Można w nim nie tylko piec i opiekać, ale także gotować na parze, smażyć bez tłuszczu, odgrzewać oraz rozmrażać produkty.

Krokant - chrupiąca posypka do ciast i deserów. Można ją kupić gotową albo zrobić samemu (na patelnie stopić 2 łyżki masła, wsypać pół szklanki cukru i 10 dag posiekanych orzechów lub migdałów, zrumienić, masę wyłożyć na natłuszczoną folię aluminiową i pokruszyć).

Kruszon - orzeźwiający napój z białego wytrawnego wina lub wina musującego, pokruszonego lodu, wody sodowej i świeżych owoców.

Kumkwat - żółty lub pomarańczowy owoc wielkości przepiórczego jajka, przypominający miniaturkę pomarańczy. Ma kwaskowaty miąższ, który otacza miękka, jadalna skórka. Używany do dekoracji ciast i deserów.
Karbinadle - w gwarze śląskiej kotlety mielone, popularne danie obiadowe.

Karmel - cukier zbrązowiały dzięki podgrzewaniu. Im dłużej podgrzewa się cukier, tym karmel staje się ciemniejszy i traci słodycz. Karmel o jasnożółtym zabarwieniu stosuje się do lukrowania drobnych ciasteczek i owoców, w kolorze mahoniowym - do pierników i nugatów, polewania kremów, budyniów i lodów, karmel brunatny - do barwienia sosów, duszonych mięs i potrawek mięsno-warzywnych, rosołu, chleba oraz piwa.

Kawior - to solona ikra ryb jesiotrowatych, choć potocznie nazwę kawior nadaje się ikrom innych ryb, mniej cennym. Kawior podaje się ochłodzony (naczynie z kawiorem powinno stać na lodzie) z tostami z masłem i cytryną, bądź blinami.

Klonowy syrop - uzyskiwany z odmiany klonu cukrowego złotawy przejrzysty syrop popularny w Ameryce Północnej. Używa się go do polewania naleśników, słodzenia herbaty, a także do pieczenia mięs.

Koryntki - to odmiana rodzynek pochodząca z Koryntu. Są drobne, ciemne, bardzo słodkie i nie mają pestek.

Kulebiak - to najsławniejsza z potraw kuchni rosyjskiej. Klasyczny składa się z ciasta drożdżowego nadzianego farszem z kapusty. Obecnie w kuchni europejskiej można spotkać odmiany kulebiaka z ryżem, drobiem, grzybami, czasem z ciasta francuskiego.

Kandyzowanie - konserwowanie całych lub pokrojonych owoców, np. gruszek, moreli, skórek owoców cytrusowych oraz niektórych kwiatów, np. fiołka. Zabieg ten polega na kilkakrotnym smażeniu tych produktów w syropach o coraz większej zawartości cukru, dzięki czemu owoce zachowują pożądany kształt. Im kwaśniejsze i mniej rozdrobnione owoce, tym bardziej stężony musi być syrop. kandyzowane owoce są wykwintnym dodatkiem do ciast, lodów i innych deserów.

Klarowanie - polega na usunięciu zawiesin i mętnej piany z wywarów (mięsnych, rybnych, warzywnych, owocowych) i konfitur. Zabieg ten wykonuje się po to, by przygotowane potrawy i produkty uzyskały przejrzystość. W kuchni najczęściej klaruje się rosół i auszpik. Aby zrobić to dokładnie, najpierw trzeba wywar mocno schłodzić, dzięki czemu skrzepnięty na powierzchni tłuszcz da się łatwo usunąć. Odtłuszczony wywar miesza się z pianą ubitą z białka jaj, ustawia na małym ogniu i, mieszając, podgrzewa. Gdy wywar się zagotuje, a białko zetnie, wiążąc różne drobiny i zanieczyszczenia, należy zestawić garnek z ognia. Po kilkunastu minutach, gdy zanieczyszczenia opadną na dno, trzeba przelać wywar przez sitko wyścielone podwójnie złożoną gazą. Klarowanie konfitur jest znacznie prostsze - wystarczy zdjąć łyżką pianę zbierającą się na wierzchu podczas gotowania.

Kurkuma - inaczej szafran indyjski, to przyprawowa roślina z rodziny imbirowatych uprawiana na Dalekim Wschodzie. jej kłącza, świeże lub sproszkowane, to bardzo popularna przyprawa w kuchniach Wschodu. Sproszkowana kurkuma jest ważnym składnikiem curry i musztardy.

Liczi - owoc drzewa zwanego śliwką chińską, przypominający barwą i kształtem truskawki. Pokryty jest cienką czerwoną lub żółtobrązową skorupką, a miąższ jest białawy, galaretkowaty, słodki i aromatyczny. Dodaje się go do mięs, sporządza z niego desery.

Langusta - jest morskim skorupiakiem, o mięsie delikatniejszym od mięsa homara. Można ją smażyć, piec na grillu lub gotować.

Leczo (org. węg. - l***o) - to tradycyjna węgierska potrawa z duszonych pomidorów, papryki, cebuli z dodatkiem kiełbasy i boczku.

Limona (limeta) - odmiana cytryny o zielonej skórce. Jest nieco mniejsza od zwykłej cytryny, a jej miąższ bardziej soczysty i aromatyczny.

Light - produkty spożywcze o obniżonej wartości kalorycznej, tzn. zawierające mniej tłuszczu (np. majonezy) lub cukru (np. dżemy) niż tradycyjne produkty. W słodyczach i napojach light cukier zastępowany jest słodzikami. Słowo light (lekki) pochodzi z języka angielskiego.

Łazanki - kluski z cienko rozwałkowanego ciasta o kształcie małych kwadratów. Są doskonałym dodatkiem do zup, szczególnie grzybowej. Z kapustą i grzybami stanowią danie główne.

Mozzarella - biały ser z krowiego mleka zawierający wyjątkowo mało tłuszczu. Ma delikatny smak, jest błyszczący i gładki. Oryginalna włoska mozzarella sprzedawana jest w specjalnej zalewie chroniącej przed wysychaniem (polska wersja przypomina tradycyjny żółty ser). Dodaje się ją do pizzy, smakuje też w sałatce ze świeżymi pomidorami i bazylią.

Malakser - urządzenie kuchenne do krojenia, szatkowania, ucierania i siekania warzyw oraz owoców. Wyrabia też ciasto, ubija pianę, kręci sosy i majonezy.

Maracuja (męczennica jadalna, passiflora) - owoc liany rosnącej w klimacie tropikalnym wielkości jaja o żółtawej lub brunatnej skórce i kwaskowatym, aromatycznym miąższu. Owoce, zawierające dużo prowitaminy A i witaminy C, używane są do sporządzania deserów i napojów.

Mus - w terminologii kulinarnej ma trzy znaczenia:
1. deser z przetartych lub zmiksowanych owoców, najczęściej jagodowych, połączonych z bitą śmietaną lub pianą z białek, czasami utrwalony rozpuszczoną żelatyną;
2. gęsty przecier z surowych lub gotowanych owoców (np. mus jabłkowy);
3. rodzaj lekkiego pasztetu o kremowej konsystencji z przetartych lub zmiksowanych ryb, mięsa bądź warzyw, połączonych ze śmietanką, masłem i żelatyną.

Nugat - klasyczny nugat to kompozycja z cukru, miodu, siekanych orzechów i piany z białek. Często wzbogaca się ją migdałami, bakaliami, czekoladą i podaje na opłatkach lub waflach.

Owoce morza - jadalne mięczaki, małże i skorupiaki morskie.

Orkisz - kasza z jęczmienia lub pszenicy, pożywna, zawierająca dużo białka. Wypieczona, ze słoniną i skwarkami jest znaną potrawą na Podkarpaciu.

Oszczypek - ser owczy, obecnie również krowi, solony i wędzony. Doskonała zakąska do czerwonego wina. Tartym oszczypkiem można posypywać zapiekanki i dania z makaronu.

Potrawka - to jasne mięso (kurczak, cielęcina, jagnięcina, królik), ugotowane w niewielkiej ilości wody z dodatkiem warzyw i podane w tym wywarze, podprawionym jasną zasmażką i śmietaną lub żółtkiem z odrobiną soku z cytryny. Zwykle dodatkiem do potrawki jest ryż na sypko. Znacznie rzadziej terminu "potrawka" używa się na określenie samego sosu powstałego podczas gotowania jasnego mięsa z warzywami. Najpopularniejsze dania potrawkowe to: potrawka z królika, z kurczaka, potrawka cielęca i kura w potrawce.

Pielmieni - rosyjskie malutkie pierożki z pikantnym farszem z surowego mielonego mięsa wołowo-wieprzowego, zrumienionej cebuli i przypraw. najczęściej podaje się je gotowane, polane topionym masłem, śmietaną lub sosem musztardowym. Można je też obsmażyć i polać śmietaną lub zalać śmietaną, posypać żółtym serem i zapiec. Serwuje się je w restauracjach o nazwie "pielmiennaja", które specjalizują się w daniach z tymi pierożkami.

Parmezan - twardy ser z mleka krowiego, we Włoszech bardzo popularna przyprawa. Utarty dodaje się do spaghetii, zapiekanek, potraw z ciasta, zup i sosów. Po raz pierwszy wyprodukowany w Parmie - stąd nazwa.

Pumpernikiel - to ciemny, razowy chleb, który piecze się z gruboziarnistej mąki żytniej, często z dodatkiem miodu lub melasy. Jest lekkostrawny i zawiera sporo błonnika.

Porto - to mocne, dość cierpkie portugalskie wino gronowe. Najczęściej jest dodawane do zup, sosów i dań mięsnych. Słodkie i półsłodkie pije się do deseru.

Polewka - staropolska nazwa zupy. Najbardziej znana z literatury to czarna polewka (inaczej czernina - zupa ze świeżej krwi wieprzowej, gęsiej lub kaczej, z podrobami, kawałkami mięsa i kluskami z dodatkiem suszonych śliwek i soku wiśniowego).

Ptifurki - drobne ciasteczka z różnych rodzajów ciasta podawane do kawy i herbaty. Często są miniaturkami znanych ciastek - eklerów, babeczek, ptysiów. Mogą to też być glazurowane owoce, ciasteczka marcepanowe, biszkopciki, makaroniki.

Paella - klasyczne danie ludowej kuchni hiszpańskiej, składające się z ryżu, drobiu, kiełbasek czosnkowych, krewetek, muli i świeżych warzyw, np. papryki, pomidorów i zielonego groszku. W różnych regionach Hiszpanii przyrządza się tę potrawę inaczej. Za najznakomitszą uważa się paellę
walencjańską - z królikiem lub kurczakiem.

Poncz - napój mrożony lub gorący, pochodzący z Indii. W oryginalnej wersji robiono go z pięciu składników: herbaty, cukru, cytryny i jeszcze jakiegoś owocu oraz wina (sanskryckie słowo pancza oznacza pięć). Od XVI wieku poncz znany jest także w Europie. Sporządza się go z herbaty, cukru, przypraw, owoców, soków owocowych oraz alkoholu (rumu lub wódki), a czasem - z samego rumu i soku

Raclette - to francuskie słowo ma trzy znaczenia:
1. ser francuski, półtwardy, wytwarzany również w Szwajcarii;
2. ser podgrzany i lekko rozpuszczony, strugany z całej bryły wprost na talerze biesiadników. Dodatkiem do tego dania są zwykle ziemniaki w mundurkach, pikle i wino;
3. grill stołowy z małymi patelenkami. każdy z biesiadników sam dobiera składniki raclette. Przygotowuje się je z pokrojonego sera oraz warzyw, wędlin, mięsa, ryb, przypraw i grilluje na patelenkach.

Ratatouille - tradycyjna francuska potrawa z duszonych warzyw. Przygotowuje się ją z cebuli, bakłażanów, małych cukinii, papryki, pomidorów i przyprawia np. ziołami prowansalskimi. Podaje się ją jako samodzielne danie lub dodatek do mięs i ryb.

Salsa verde - zielony sos do zimnych mięs, przyrządzany z oliwy, jaj, kaparów, natki pietruszki i czosnku; specjał kuchni włoskiej.

Sandwicz - to kanapka składająca się z dwóch kromek pieczywa przełożonych wędliną, serem, zimnym mięsem, wędzonymi rybami, jajami ugotowanymi na twardo, kawałkami warzyw itp. Nazwę tę podwójna kanapka zawdzięcza dyplomacie angielskiemu Johnowi Montagu, lordowi Sandwich ( 1817-1892), zapalonemu hazardziście, który kazał przygotować sobie takie danka z zimnym mięsem, by móc posilać się, nie przerywając gry w karty.

Saute - technika smażenia na patelni kawałków mięsa, ryb, bez panierki, oprószone tylko solą, pieprzem lub ziołami. Kładzie się je na silnie rozgrzany w patelni tłuszcz i szybko smaży z obydwu stron ( Ścięte białko mięsa wchłania mniej tłuszczu). Po usmażeniu natychmiast podaje na stół.

Sushi - przekąska składająca się z ziaren ryżu ugotowanych w wodzie z dodatkiem wina, octu, cukru i soli zwiniętych razem z płatami surowej ryby i zielonymi glonami nori. Choć prawdziwe sushi podobno potrafią przyrządzić tylko Japończycy, w Europie jest już wielu specjalistów od sushi.
Sorbet - deser lodowy z soku i zmiksowanych owoców, często z dodatkiem wina, wódki lub likieru. Smakuje równie dobrze jak lody, a jest o wiele mniej kaloryczny.

Turbot - doskonała ryba morska z rzędu płastug, żyjąca w akwenach europejskich 100 cm i wagę do 30 kg, natomiast bałtycki - ok. 40 cm i 2-3 kg. Turbot - u nas znany również jako skarp lub płaszcza - ma białe mięso, bardzo smaczne, nietłuste i zwarte. dania z turbota można znaleźć w menu najelegantszych restauracji europejskich. Turbot był znany w dawnej wykwintnej kuchni polskiej, ale dziś rzadko trafia do naszych sklepów.

Terrina - pasztet z mięsa, ryb lub warzyw. Wszystkie składniki, dokładnie rozdrobnione i wymieszane, przekłada się do kamionkowej formy, umieszcza w naczyniu z gorącą wodą i wstawia do piekarnika. Dzięki temu terrina jest delikatna i nie ma z wierzchu przypieczonej skórki.

Tzatziki - grecki sos z jogurtu, twarożku, oliwy i świeżego ogórka startego na tarce, przyprawiony czosnkiem, solą i pieprzem. Schłodzony sos podaje się do pieczonych mięs, warzyw i chleba.

Woda różana - roztwór wodny różanego ekstraktu. Można go sporządzić domowym sposobem dodając do wody konfitury różanej, choć będzie wtedy tylko namiastką oryginalnego produktu. Używa się jej do przyrządzania deserów, przetworów, napojów.

Worcesterski sos - sos o korzennym smaku i płynnej konsystencji; przyprawa. Sporządza się go zwykle z papryki, anchois, sosu sojowego, imbiru, szalotki, cukru, octu itd. Używa się go podobnie jak sosu sojowego.

Waldorf sałatka - nazwa sałatki, pochodząca od hotelu Waldorf-Astoria w Nowym Jorku, gdzie po raz pierwszy ją podano. W jej skład wchodzą jabłka, seler, orzechy, banany i majonez.

Zioła prowansalskie - mieszanka ziół zbieranych na wzgórzach południowej Francji. W jej skład wchodzi tymianek, oregano, cząber, rozmaryn i majeranek

Zrodlo: [www.kulinaria.pl]

Teraz terminologia ksiazki kucharskiej nam nie straszna Dzieki temu slownikowi bedziecie mogli wszystko rozgrysc. Wszystki ulozone jest lafabetycznie wiec ze znalezniem nie bedzie problemow.

Specjalista -
 
Tessu
DZIADEK
 Wysłana - 5 kwiecień 2005 19:35      [zgłoszenie naruszenia]

superos
_______________________________
 
Kiss French, Wear Italian, Drive German

 
Seewy
 Wysłana - 6 kwiecień 2005 01:32      [zgłoszenie naruszenia]

za tego arta masz soga
_______________________________
 
"Oddycham głęboko, stawiam piedestały. Jutro będe duży, dzisiaj jestem mały..."

 
Predrag
 Wysłana - 6 kwiecień 2005 01:40      [zgłoszenie naruszenia]

na pewno się przyda
_______________________________
 
"I'm always aware." %-)

Znawca -
 
Methos
 Wysłana - 7 kwiecień 2005 08:00      [zgłoszenie naruszenia]

Fana bardzo ładne SOG

Znawca -
 
Methos
 Wysłana - 7 kwiecień 2005 08:36      [zgłoszenie naruszenia]

To i ja dodam coś

źródło :
- [http://www.hotelarze.pl/przepisy/slownik_kulinarny.html]

Allemande - biały sos veloute cielęcy ze śmietanką kremową i żółtkiem

Amarantus - (uprawny) roślina uprawna , bogata w białko i żelazo . Stosuje się jak groch i soczewicę

Chaud froid - sos do pokrywania mięs na zimno:
1 litr - wywaru
0,50 litra - żelatyny
0,1litra - madera lub inny smak

Chutney - mieszanka jarzyn i owoców egzotycznych , duszonych z cukrem octem i przyprawami
Ciasto tempura 250 ml wody lodowatej ubijane z jajkiem
5 łyżek mąki pszennej i kukurydzianej
1,5 łyżki proszku do pieczenia
- do panierowania owoców, warzyw, drobiu

Confites - obsmażone na patelni z dodatkiem karmelu lub cukru (kolor i smak)

Consomme - klarowany mięsem i białkiem bulion o ulotnym smaku
Proporcje :
- 4 l bulion
- 0,45 kg mięso mielone
- 0,2 l woda
- 0,45 kg zmielone -marchew, seler, por
- 2 szt białko
+ czasami - laur, tymianek, pieprz

Coulis - sos ze zredukowanych warzyw lub owoców, przetartych przez sito

Curry - mieszanka: pieprz, papryka, cayenne, imbir, kolendra, kardamon, goździki, ziele angielskie, gorczyca
- wg różnych proporcji

Fine - herbe 4 zioła pietruszka
szczypiorek
trybula
tymianek

Glutaminian sodu (glutamat) - do wzmacniania smaku

Hors-d`oevre (or dewr) - potrawa na początek posiłku, zakąska

Jaja a la coque - jaja gotowane 2-5 minut, na wrzącą wodę, podawane w jajeczniczkach

Jaja brouilles - jajecznica z dodatkiem mleka lub śmietanki

Jaja cocotte - jaja w specjalnej foremce porcelanowej, w piekarniku.
Na spodzie formy ciepła śmietana lub brązowy sos, na to jaja, a masło na wierzch, czas 3 - 5 minut

Jaja frits - jaja pocherowane na oleju w temp.150°C. Podaje się na grzankach lub tostach z sosem pomidorowym, włoskim lub diable

Jaja le plat - sadzone

Jaja mollets - jaja gotowane 6 minut na wrzącą wodę, wyjęte ze skorupki i podawane w szklanym naczyniu.

Jaja mollets i poches podajemy podobnie - na grzankach, cieście francuskim, na pasztecikach, z sosami pomidorowym lub brązowym.

Jaja moules - jaja ścinane w wysmarowanej masłem formie
W kąpieli wodnej 5- 6 minut

Jaja poches - rozbite jaja gotowane na zakwaszonej octem winnym i lekko wrzącej wodzie (1 litr woda / 0,1 litra ocet ) przez 3 - 4 minuty

Jaja mollets i poches podajemy podobnie - na grzankach, cieście francuskim, na pasztecikach, z sosami pomidorowym lub brązowym

Liaisons - zagęszczenie - dla zmiany gęstości
- polepszenia struktury
- wzbogacenia smaku

Makaron przeźroczysty - produkowany z mąki fasoli mung lub soi, przed użyciem namoczyć w gorącej wodzie i pokroić, służy jako wkładka do zupy

Makaron ryżowy biały - lub prawie przeźroczysty makaron z mąki ryżowej i pszennej ,należy go krótko gotować lub smażyć w oleju

Marmitte (marmit) - bulion z krojonymi warzywami i mięsem, szpikiem kostnym

Masala - mieszanka ziół kuchennych w indiach

Omelettes - omlety

Oxtail - klasyczna zupa angielska (zagęszczona lub klarowana)
Proporcje na 10 osób:
- 1,0 kg ogon wołowy
- 0,30 kg warzywa (mirepoix)
Podsmażyć i gotować, przecedzić, mięso obrać
- 0,3 l wino białe
- 0,05 l cognac
- 0,1 l madera
- 3 l bulion
- 0,12 g mąka zrumieniona
- 0,05 kg puree pomidorowe
- 0,3 kg warzyw (brunoise) gotowane jako dodatek z mięsem na koniec
Panady dodatek do kneli i farszu. Rodzaje - z mąki, z ryżu, z chleba.
Zadaniem ich jest zagęszczenie i zwiększenie objętości farszu.

Pecorino - ser owczy do zapiekanek, posypywania, kolor jasny smak ostry, słony - podobny do parmezanu

Pesto - sos włoski ze świeżej bazylii utartej z czosnkiem, oliwą, orzeszkami pinii, serem sardo lub parmezan - do makaronów
Składniki ucierane:
- 50 ml oliwa
- 2 szt ząbki czosnku
- 10 g orzeszki pinii
- bazylia, sól, pieprz

Pieprz syczuański - Suszone szypułki kwiatowe ,przed użyciem uprażyć na patelni ,wygląda jak pąki kwiatowe

Pistou - sos bazyliowy:
- 15 g bazylii
- 2 ząbki czosnku
- 1/2 łyżeczki pieprzu
- 3 łyżki tarty parmezan
- 1/3 szklanki oliwy
zmiksowane

Przyprawa chińska curry
papryka
imbir
pieprz różny
- słodkawo ostra, w smaku może być słonawa!

Przyprawa meksykańska - 1 porcja chilli
1 porcja cumin
1 porcja kurkuma
1 szczypta goździki

Roux (ru) - zasmażka z mąki i tłuszczu
1 litr zupy - 30 g masło / 40 g mąka
1 litr sosu - 40 g tłuszcz / 60 g mąka
Biała - 1 godz. Grzana w bemarze
Jasna - podsmażona
Brązowa - zrumieniona

Savouries - maleńkie przekąski ciepłe - z klasyki angielskiej kuchni, aromatyczne

Sos bearnaise - sos maślany o składzie: ( 10 porcji)
- 50 g echalotes- cebulka
- 6 szt żółtka
- 600 g masło
- 50 ml ocet winny
- 50 ml wino białe
- sok cytrynowy, cayenne , estragon, pietruszka, pieprz cały,
sól
Temp. 40° -50°C - niebezpieczeństwo rozwoju bakterii !!!

Sos hollandaise - sos maślany o składzie : ( 10 porcji )
- 50 g echalot- cebulka
- 6 szt żółtka
- 600g masło
- 50ml ocet winny
- 50ml woda
- sok z cytryny, cayenne, pieprz cały, sól
(stosując do szparag ,kalafiora, karczocha można użyć wina)
Temp. 40° -50°C - niebezpieczeństwo rozwoju bakterii !!!

Sos vin blanc - biały sos veloute rybny ze śmietanką kremową

Supreme - biały sos veloute drobiowy ze śmietanką kremową

Tapioka - biała granulowana kasza z manioku, gotujemy w wodzie lub mleku, najlepsza z owocami gdy gotujemy ją w kompocie do
uzyskania przeźroczystości - smakuje wtedy jak kisiel

Tofu - Z wyglądu i smaku podobny do twarogu , uzyskiwany z nasion soi , bogaty w proteiny.
Zastępuje mięso w potrawach wegetariańskich

Wu-fen - przyprawa 5 smaków:
- anyż
- koper włoski
- goździki
- cynamon
- anyż gwiazdkowy
Oliwkowo-zielona barwa. Stosowana do marynowania mięs i drobiu

Veloute - zagęszczony zasmażką fond, baza do białych sosów i zup

Vinaigrette (winegret) - sos olejowy o składzie : ( na 1 litr )
- 200 g cebula
- 150 g pietruszka, zioła
- 0,75 l olej
- 0,25 l ocet winny
- sól, pieprz

Vinaigre
(winegr) ocet winny

Znawca -
 
ricky
 Wysłana - 7 kwiecień 2005 13:32      [zgłoszenie naruszenia]

fana i methos po sogu, b.przydatne
_______________________________
 
SÓL DROGOWA, CHLOREK WAPNIA
HURT, DETAL

 
maciej8222
 Wysłana - 7 kwiecień 2005 13:38      [zgłoszenie naruszenia]

Fana Methos Sog !!
_______________________________
 

 
bardota
 Wysłana - 12 kwiecień 2005 14:49      [zgłoszenie naruszenia]

j.w.
_______________________________
 
Serdecznie dziekuje za Waszą pomoc

 
N-e-o
 Wysłana - 11 lipiec 2005 04:57      [zgłoszenie naruszenia]

To ja dodam coś dla miłośników kuchni francuskiej.



Abaisser
Rozwałkować ciasto na płaty określonej grubości.

Abattis
Podroby - szyjki, skrzydełka, żołądki kacze, gęsie kurze, itp.

Aiguillettes
Mięso (również inne produkty) pokrojone na cienkie paseczki.

Annoncer
Przekazać do kuchni zamówienie (donośnym głosem).

Appareil
Gotowa mieszanka użyta tej postaci lub po dodaniu innych składników.

Arroser
Polać pieczeń (również warzywa) sosem wydzielającym się podczas pieczenia lub duszenia.

Assaisonner
Doprawić potrawę lub jej składniki.

Bain-marie
Naczynie do gotowania w kąpieli wodnej.

Barder
Obłożyć dzikie ptactwo lub drób paseczkami tłuszczu przed upieczeniem.

Baron
Comber jagnięcy, pieczony w całości.

Barquettes
Tartoletki (drobne wypieki z ciasta półfrancuskiego) o owalnym kształcie.

Beurre manie
Mąka zgnieciona z masłem; masło mączne.

Blanchir
Blanszować warzywa (również ziemniaki) we wrzącej wodzie. Oznacza doprowadzenie do wrzenia i ostudzenia pod zimną bieżącą wodą.

Blinis
Małe naleśniki z maki gryczanej, często podawane z kawiorem; bliny.

Bordure
Dekoracja brzegu półmiska lub talerza.

Bouquet garni
Zioła i warzywa związane w pęczek dodawane do gotowanych potraw w celu wzbogacenia ich aromatu; bukiet aromatyczny.

Brider
Wiązanie drobiu, mięsa lub dziczyzny, aby nie straciły kształtu w czasie gotowania.

Brunoise de legumes
Warzywa pokrojone w drobną kostkę.

Cannelle
Szpryca z karbowaną nasadką lub, jako czasownik, nadawanie warzywom dekoracyjnych kształtów za pomocą specjalnego noża.

Caramel
Palony cukier, Carameliser - pokryć wnętrze formy karmelem.

Carcasse
Surowy drób; tuszka drobiowa.

Chapelure
Bułka tarta.

Chemisier
Wyłożyć wnętrze formy galaretką, lub obłożyć deser lodami o określonym smaku.

Chiffonnade
Pokrojone na cienkie paseczki liście szczawiu lub sałaty.

Chinois
Sito o stożkowym kształcie.

Ciseler
Wykonać małe nacięcia na płacie mięsa rybiego, aby przyśpieszyć proces gotowania lub smażenia.

Clarifier
Sklarować płyn, aby stał się przezroczysty.

Cocotte
Małe ceramiczne naczynie, w którym piecze się lub gotuje, a nastepnie serwuje potrawy.

Concasse
Pomidory pokrojone w grubą kostkę.

Corail
"Korale" homara; jajniki, które po ugotowaniu uzyskują intensywne czerwone zabarwienie.

Corser
Szybko odparować płyn (wywar, bulion), aby nadać mu bardziej wyrazisty smak lub dodać kolejne przyprawy.

Couils
Zagęszczony przecier (na przykład pomidorowy) otrzymany przez odparowanie, bez dodawania środka zagęszczającego.

Court-bouillon
Aromatyczny wywar, w którym gotuje się ryby, itp.

Croquant
Kruchy, na przykład taki, jak frytki.

Croutons
Przypieczone kawałki chleba w kształcie malych kostek lub całe kromki

Darioles
Małe foremki w kształcie czarek, używane do pieczenia tartoletek.

Décanter
Ostrożnie przelać płyn (na przykład wino) z jednego naczynia do drugiego, aby
nie zmącić osadu na dnie.

Décorer
Przybrać (ugarniturować) potrawę.

Décortiquer
Usunąć pancerzyk, na przykład homara.

Déglacer
Rozcieńczyć wywar, który wydzielił się w trakcie pieczenia.

Dégraisser
Zdjąć tłuszcz z powierzchni bulionu, sosu lub wywaru; również - usunąć nadmiar tłuszczu z surowego mięsa.

Démouler
Oczyścić przez opłukanie pod zimną bieżącą wodą.

Désosser
Wytrybować mięso.

Dessécher
Osuszyć, odlać nadmiar wody, na przykład z ziemniaków na frytki przed blanszowaniem.

Dresser
Ułożyć danie na talerzu.

Egoutter
Odlać nadmiar płynu.

Emincer
Pokroić na cienkie paseczki.

Zakąska
Pierwsze danie posiłku.

Entremets
Desery, dania słodkie.

Escalopes
Cienkie plastry mięsa.

Etamine
Etamina; cienka, gęsta tkanina bawełniana używana do przecedzania płynów (np. odcedzania serwatki od twarożku).

Etuver
Gotować pod przykryciem nie dolewając płynu.

Faire revenir
Doprowadzić do ścięcia się powierzchni mięsa w celu nadania mu odpowiedniego zabarwienia.

Farcir
Nakładać nadzienie, na przykład pomidory lub ogórki.

Fariner
Zanurzyć lub obtoczyć w mące.

Fleurons
Drobne wypieki z ciasta francuskiego w kształcie półksiężyca.

Foncer
Wylepić formę ciastem (na pizzę lub podobnym) lub ułożyć warzywa na dnie płytkiej brytfanki lub rondla.

Fond
Bulion jako baza do przyrządzania zup i sosów.

Fouetter
Ubić trzepaczką lub zmiksować.

Fourrer
Napełnić formę.

Frire
Smażyć na głębokim tłuszczu.

Friture
Naczynie do głębokiego smażenia.

Fruits de mer
Owoce morza; jadalne skorupiaki, małże, itp.

Fumer
Konserwować żywność poddając ją wędzeniu.

Fumet
Esencja, odparowany wywar z ryb, mięsa lub dziczyzny, skoncentrowany wywar.

Galettes
Placuszki smażone na patelni, na przykład ziemniaczane.

Garnir
Garnirować; przybrać potrawę przed podaniem lub udekorować ją.

Garniture
Garni - dodatki serwowane z daniem głównym; również - przed podaniem ugarnirować zupę lub sos.

Génoise
Biszkopt

Glacer
Dusić warzywa do momentu, kiedy wydzielający się z nich sos wyparuje na tyle, że nabierze gęstej konsystencji.

Goûter
Próbować; dotyczy wszystkich potraw przyrządzanych w kuchni.

Gratiner
Silnie (również nadmiernie) zrumienić w trakcie pieczenia na dużym ogniu.

Grenadins
Grube medaliony, szpikowane słoniną i duszone w sosie własnym "na błyszcząco".

Infusion
Napar, otrzymany w wyniku macerowania w gorącej wodzie produktów zawierających substancje aromatyczne.

Julienne
Warzywa (pory, seler, marchew itp.) pokrojone na paseczki nie dłuższe niż szerokość łyżki stołowej.

Jus
Sok - owocowy lub sok z mięsa; również skarmelizowany podczas pieczenia.

Macédoine
Różne warzywa lob owoce pokrojone w kostkę o boku 5 - 7 mm.

Macérer
Namoczyć mięso na pewien czas w winie, occie, oliwie, soku z cytryny, itp., aby substancje aromatyczne mogły przeniknąć do wewnątrz; również - owoce w likierze lub syropie.

Marinade
Zalewa do marynowania; bejca lub bajc.

Mariner
Marynować, bejcowac, moczyć w zalewie.

Marmite
Kociołek do gotowania mięsa lub warzyw.

Mignonnettes
Grubo mielone ziarna pieprzu.

Mijoter
Gotować na małym ogniu po doprowadzeniu do wrzenia lub nie.

Mirepoix
Słodzone warzywa dodawane do zup, sosów, pieczeni itp.

Monter
Mieszać, na przykład sos lub masę bezową, wtłaczając powietrze do wewnątrz.

Mouiller
Zwilżyć.

Napper
Oblać warstwą sosu lub galaretką.

Paner
Panierować; obtaczać w tartej bułce przed smażeniem (również na głębokim tłuszczu).

Papillote
Porcja (np. ryba) zawinięta w folię aluminiową.

Parures
Trybowanie mięsa lub usuwanie ości z ryb.

Paupiettes
Zrolowane kawałki mięsa.

Piler
Zemleć, ugnieść.

Pincer
Lekko skarmelizować.

Printanier
Nowalijki.

Profiteroles
Małe, okrągłe formy z ciasta ptysiowego.

Pulpe
Miąższ owoców o konsystencji puree; pulpa.

Puree
Miąższ owoców, przetarty przez sito.

Quartiers
Ćwiartki owoców, warzyw, itp.

Quenelles
Pierogi.

Quiche
Tarta z nadzieniem z jaj, śmietany, boczku, wędzonki i sera lub warzyw.

Réduire
Zmniejszyć objętość płynu przez odparowanie.

Roux
Zasmażka; mąka smażona z masłem.

Royale
Tarta z nadzieniem mięsnym lub warzywnym zapiekanym w masie z jaj i śmietany z dodatkiem przypraw/budyń.

Saisir
Doprowadzić do szybkiego ścięcia się wierzchniej warstwy mięsa przez polanie gorącym tłuszczem.

Salpicon
Mięso, warzywa lub owoce, pokrojone w drobna kostkę.

Saucer
Polać sosem.

Saupoudrer
Posypać solą, mąką lub cukrem.

Sauteuse (Sautoir)
Naczynie z płaskim dnem, służące np. podgotowywania mięsa lub warzyw w sosie; rondelek.

Soufflé
Suflet; potrawa z dodatkiem piany z białek, pieczona w piekarniku.

Suprême (Sauce)
Biała zasmażka rozprowadzona wywarem z kurczaka, z dodatkiem śmietany i masła; również - białe mięso z kurczaka w potrawce (supreme de volaille).

Tamiser
Przesiać lub przecedzić.

Tartalette
Mała tarta; tartoletka.

Tourner
Kroić warzywa, ziemniaki, itp. w kawałki o owalnym kształcie.

Trancher
Pokroić w plasterki.

Tremper
Namoczyć.

Tronçons
Małe kawałki ryby lub warzyw.

Verjus
Sok z zielonych winogron.

Zeste
Skórka z cytryny lub pomarańczy bez miękiszu, drobno pokrojona lub otarta.


Źródło: [gastrona.pl/global/lib/news.php?id=647]

Zmieniony przez - N-e-o w dniu 2005-07-11 04:58:53
_______________________________
 
"Nie dyskutuj z debilem: najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem"

 
sudety1
 Wysłana - 10 październik 2007 20:09      [zgłoszenie naruszenia]

Proszę wyjaśnić co to za potrawy:
consomme printanier
Salmi de canards
Pilne!!!!!!!!!!!!!!!!!!

[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]


Odpowiedzi jest na 2 strony.   | następną
 
Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia

Słownik terminów kulinarnych

Strony: 1 2