FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 14006 razy ¬

ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

ROZRYWKA | Militaria
Samolot TS-16 Grot 
[powiadom znajomego]    
Autor "Samolot TS-16 Grot"   

Skarbowy
 Wysłana - 22 marzec 2006 00:08        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź swoje BMI

Myślę, że warto byłoby przedstawić tę mało znaną polską konstrukcję
Info by Wikipedia
Naddźwiękowy samolot szkolno-treningowy TS-16 "Grot" został pomyślany jako następca TS-11 "Iskra". Przewidywano, że "Grot" będzie mógł operować i lotnisk trawiastych, zakładano również wykorzystanie go do niektórych zadań bojowych. Napęd miały stanowić dwa znajdujące się wówczas w stadium projektowania silniki SO-2 z dopalaczem. Prace prowadzone pod kierunkiem inż. T. Sołtyka rozpoczęto w 1958r. Projekt wstępny ukończono w grudniu 1959r. Ponieważ przewidywane jako napęd silniki nie były jeszcze gotowe, zdecydowano się zamontować w TS-16 radziecki silnik RD-9B stanowiący napęd MiGów-19. Projekt, oznaczony TS-16RD, ukończono w 1960r. Samolot odznaczał się wieloma nowoczesnymi rozwiązaniami. Przewidywano zamontowanie w nim aparatury radionawigacyjnej i radiolokacyjnej, w wersji TS-16B planowano zastosować symulator uszkodzeń. Do 1963r. opracowano w Instytucie Lotnictwa kompletny projekt wstępny, a dla komisji opiniującej zbudowano makietę użytkową w wersji jednosilnikowej TS-16RD. Na skutek niechętnego stosunku ówczesnych rosyjskich władz w 1963r. prace nad "Grotem" wstrzymano i do budowy prototypu nie doszło. W efekcie polskie wojsko wciąż korzysta z coraz bardziej przestarzałych samolotów TS-11 "Iskra".

Planowane wersje:
TS-16A - samolot myśliwsko-szturmowy, jednomiejscowy
TS-16B - dwumiejscowy samolot szkolno-treningowy

Konstrukcja: całkowicie metalowa, jedno- lub dwumiejscowy grzbietopłat wolnonośny, skrzydła trapezowe o skosie 45°, podwozie trójpodporowe wciągane w locie. Napęd miały docelowo stanowić 2 silniki odrzutowe SO-2 z dopalaczem, o ciągu 9,8/14,7 daN (1000/1500 kG). W samolocie TS-16RD zastosowano 1 silnik RD-9B z dopalaczem, o ciągu 25,48/31,85 daN (2600/3250 kG).

Uzbrojenie: TS-16A - 2 działka NR-23 kal. 23 mm, TS-16B - 1 działko NR-23 kal. 23 mm
Ponadto samolot miał przenosić bomby, pociski rakietowe lub działka na zaczepach pod skrzydłami.

Dane techniczne:

Rozpiętość 7 m
Długość 14,3 m
Wysokość 4,2 m
Powierzchnia nośna 19,2 m2
Masa własna 3190 kg
Masa całkowita 4950 kg
Prędkość maksymalna 1460 km/h
Pułap 14 000 m
Zasięg 2200 km

Ciężko być zaje*istym, ale staram się to znosić z podniesionym czołem.

Specjalista -

Skarbowy
 Wysłana - 22 marzec 2006 00:10      [zgłoszenie naruszenia]

2 fotka

Specjalista -

welder
 Wysłana - 22 marzec 2006 17:29      [zgłoszenie naruszenia]

a propo polskich ciekawych konstrukcji [pl.wikipedia.org/wiki/PZL-230_Skorpion]

welder
 Wysłana - 22 marzec 2006 17:30      [zgłoszenie naruszenia]

i fotki

welder
 Wysłana - 22 marzec 2006 17:30      [zgłoszenie naruszenia]

druga

welder
 Wysłana - 22 marzec 2006 17:31      [zgłoszenie naruszenia]

trzecia

Skarbowy
 Wysłana - 22 marzec 2006 18:15      [zgłoszenie naruszenia]

Welder zupełnie zapomniałem, że pracowano nad 230, Dzięki za przypomnienie .
Wracając do Grota to ciekawe jak wyglądałyby nasze samoloty teraz, gdyby tę konstrukcję udało sie utrzymać.

Specjalista -

Hujcerz
 Wysłana - 28 grudzień 2009 17:47      [zgłoszenie naruszenia]

Takie wypowiedzi są smutne i typowo polskie. Związek Radziecki nigdy nie produkował samolotów szkolno treningowyh więc raczej miał to dzieś czy Polacy zrobią sobie Grota czy nie. Nawet po wygranym przez Czechosłowacje konkursie na samolot szkolno treningowy dla Układu Warszawskiego, Polacy mieli swobode w wyborze swojego TS-11 zamiast L-29. A czy to również wina Rosji że suwerenna Polska udupiłą swoją Iryde? A co się stało ze "Skorpionem", "Kobrą" czy "Szerszeniem"? Czyli ambitnymi planami Polskich inżynierów na zrobienie z Polski lotniczej potęgi? A co z projektem polskiego czołgu "Goryl"? Polacy są sobie sami winni wolą przyjmować 30 letnie niemieckie Leopardy2 niż kupować swoje PT-91. Czy to też wina Rosji?

Skarbowy
 Wysłana - 28 grudzień 2009 18:01      [zgłoszenie naruszenia]

Ile ty masz lat?

Specjalista -

beldzior
ERKAEMISTA
 Wysłana - 28 grudzień 2009 18:29      [zgłoszenie naruszenia]

ruskie udupiły nie tylko projekty naszych samolotów, a czy coś produkowały czy nie, to nigdy nie miały tego gdzieś

Ja chcę karabin taki, którego lśniąca stal ogniste śle zygzaki, gdy padnie rozkaz: Pal!
Ja chcę karabin taki, co ciska śmierci grom, by wraże tłuc żołdaki , za Polskę,......

Specjalista -

deerhunter
 Wysłana - 28 grudzień 2009 18:33      [zgłoszenie naruszenia]

jw, plus
Polacy są sobie sami winni wolą przyjmować 30 letnie niemieckie Leopardy2 niż kupować swoje PT-91.
szkoda że ten Leopard, nawet w wersji A4, jest lepszy niż pt91. do tego można go w przyszłości modernizować do wersji A6, która jest stawiana w jednym rzędzie z Challengerem, czy Abramsem. a pt91 to wspaniały czołg ... ale dla malezyjskiej armii.

[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Odpowiedzi jest na 2 strony.   | następną

Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia

Samolot TS-16 Grot

Strony: 1 2

Warto przeczytać: Kiedy pobór? - kilka pytań | ile czasu od otrzymania kategori mozna ja zmienic? | co potrzebne jest do woja ??? | WSO czy WAT? | wojsko,a splata kredytu | Zarobki | Beretta ASG-warto? | Air soft gun | szukam testów na ochroniarza 1-go stopnia | Odbycie sluzby zasadniczej | Bytom, Gliwice - jednostki wojskowe | szeregowy zawodowy - kilka pytań | niesmiertelnik | czy zdąze na ostatni pobór ? | Wojsko jako praca | Służba zastępcza a opieka nad starszą osobą. | testy do policji | TheStifler | Stifler | ile lod??w | bejsbol?wka | chor?.zy | nuru masa?? | przygody kuku?,ka | szale? czaki | Aneta Piotrowska | torba na rami? | gmc typhoon | lg l5 | wulin | Loker Rapmajster | jeansy | ballbusting | pan szulc | Biznes

Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi

Copyright 2000 - 2020 SFD S.A.