FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 55604 razy ¬

ROZRYWKA | Polityka
Stracone pokolenie ? 
[powiadom znajomego]    
Autor "Stracone pokolenie ?"   

minner
SZPIEG
 Wysłana - 25 styczeń 2011 21:01        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź swoje BMI

Koledzy, koleżanki...

Jak wszyscy wiemy, w Polsce mamy obecnie burzliwy okres. Mnie do napisania tych kilku słów skłoniło to że rządzący politycy nie myślą w ogóle o nas - chodzi mi tu głównie o nasz młode pokolenie osób w wieku 20-30 lat.

Osobiście mam 29 lat i jestem zdezorientowany, nie wiem jaki mam wykonać następny krok w życiu, chodzi o to że z jednej strony widzę że za lat 30-40 może być tak że nie będę miał na chleb i nawet skromne utrzymanie, bo system emerytalny naszego kraju nieuchronnie się zawali (są liczby które to potwierdzają, spada liczba urodzeń, wzrasta liczba emerytów, system nie udźwignie takiego ciężaru, więc emerytury będą głodowe). Z drugiej strony nie chciał bym emigrować bo wiem jak to smakuje (spędziłem 1,5 roku w Wielkiej Brytanii).

Codziennie biję się z myślą - zostać czy wyjechać. Wiem że jestem chyba jednym z niewielu który myśli o tym co będzie za 10,20,30 lat ale obecna sytuacja w naszym kraju po prostu powoduje u mnie brak zaufania do systemu i strach o tą dalszą przyszłość. No czy wy na starość chcecie być żebrakami ? Lub zastawiać swoje nieruchomości bankom żeby dostawać grosze z odwróconej hipoteki ?

Najgorsze jest to że nie zapowiada się na polepszenie zmian, tutaj w dziale ziemon często podnosi argument że polepszyło się w kraju nam od czasów komuny, ja nie neguję tego, ale jesteśmy 20 lat po zmianie systemu i chyba ten kraj powinien zacząć planować długofalowy rozwój tak żeby polacy mogli spokojnie tu pracować, żyć i tworzyć rodziny ! Wiem że obecnie zarabiamy coraz więcej, ale wszyscy wiemy że nasze zarobki są w porównaniu z zachodnią europą śmiesznie niskie, czytałem ostatnio że 54% młodych par nie ma własnego mieszkania. Tak, ja też jestem w tej grupie. Branie kredytu w Państwie gdzie z dnia na dzień można stracić pracę i mieć problem potem ze znalezieniem następnej dla mnie jest szaleństwem, jednak ludzie ryzykują dzięki czemu wywindowali ceny mieszkań do granic absurdu! (ceny mieszkań w Polsce w dużych miastach już dawno przebiły ceny mieszkań w Niemczech także w miastach!)...

Poza tym patrzę dookoła i co chwila słyszę że ktoś z znajomych emigruje, mam sporo znajomych w Wielkiej Brytanii (większość już mówi że nie wróci do PL), koleżanka jedna jest w Kanadzie, kuzynka i kuzyn wynieśli się do Niemiec (też nie wracają), nawet tu na forum są osoby siedzące na emigracji.

Czy tylko ja mam takie dołujące myśli ??

Czy naprawdę nasze pokolenie obecnych 20-30 latków musi być stracone ? Czy na starość będziemy żebrakami, lub w najgorszym razie będziemy zmuszenia pracować do ostatnich swoich dni ? (a co z tymi co już nie będą w stanie ?).

Zmieniony przez - minner w dniu 2011-01-25 21:03:11

"Only the deads will see the end of war"
MODERATOR MILITARIÓW od 2007 :-)
INSOMNIA 2013

Ekspert -

edebede69
 Wysłana - 25 styczeń 2011 21:11      [zgłoszenie naruszenia]

dobry art

Wiem że obecnie zarabiamy coraz więcej, ale wszyscy wiemy że nasze zarobki są w porównaniu z zachodnią europą śmiesznie niskie,

w dodatku życie jest droższe, dużo produktów można kupić taniej na zachodzie niz u nas w kraju ...

calama
 Wysłana - 25 styczeń 2011 21:22      [zgłoszenie naruszenia]

Moim zdaniem najlepszą inwestycją w "emeryturę" są własne dzieci. Kiedyś nie było świadczeń emerytalnych, ale dzięki pomocy rodziny ludzie dawali sobie radę. To, że politycy kładą łapę na emerytury z 2giego filaru jest skandalem i hańbą. Swoją drogą chilijski system emerytalny naprawdę nie został głupio wymyślony, tylko modyfikacje go wypaczają.

Mam dopiero 20 lat, ale naprawdę widzę, że przez te kilkadziesiąt lat się polepszyło. Gdyby jeszcze udało się wtedy przeforsować zmniejszenie interwencjonizmu państwowego, to może bylibyśmy krajem bardzo dostatnim.

Nie wiem, czy to pokolenie stracone. Pozostaje być wiernym własnym zasadom, rozwijać się intelektualnie, studiować, znaleźć godziwą pracę i wierzyć, że własnymi umiejętnościami uda nam się jakoś zapewnić byt sobie i swojej rodzinie.

Kejmyk
 Wysłana - 25 styczeń 2011 22:01      [zgłoszenie naruszenia]

Myślę, że trochę przesadzasz.

Inwestycję Polaków w inne fundusze emerytalne (niż ZUS) wynosi 4%. Ja się będę starał sam zabezpieczyć na przyszłość lokując pieniądze nie tylko w obowiązkowe składki.

Po za tym, wydaję mi się, że wiele może się zmienić w perspektywie 10-15-20 lat. Ludzie mojego pokolenia (ok. 90 rocznik) mają coraz większą świadomość, w jaki sposób funkcjonuję państwo, gospodarka itd. Coraz większą świadomość, iż to wolny rynek jest najlepszym narzędziem regulującym. To podejście, mam nadzieje, wykluczy socjalizm koncesyjno-etatystyczny (jak to Kazik określił) w perspektywie lat.

minner
SZPIEG
 Wysłana - 25 styczeń 2011 22:09      [zgłoszenie naruszenia]

Powiedz młodziakowi zarabiającemu 1500 zł żeby odkładał dodatkowo na III czy IV filar , z czego ? Czy Ty żartujesz ? To na co ja teraz płacę ZUS ?

Gro osób zarabiających 1500-2000 zł płaci rachunki, wydaje na żywność i koniec , nie ma z czego dodatkowo odkładać.

INSOMNIA 2013

Ekspert -

Klejcun
Win Dizel
 Wysłana - 25 styczeń 2011 22:35      [zgłoszenie naruszenia]

1500 to w duzych miastach i to tez nie zawsze, w mniejszych to jest 900-1100 zl. Takie sa realia.

Zmieniony przez - Klejcun w dniu 2011-01-25 22:36:35

Nie piszczie do mnie nic na PW bo nie sprawdzam tego maila.

Znawca -

Young2
 Wysłana - 25 styczeń 2011 22:37      [zgłoszenie naruszenia]

dobrze, ze moi starsi sa skąpi i duzo oszczedzaja
nie bede musial ich pozniej utrzymywac
a ten kto przepierza wszsytko na bierzaco...bedzie mial lipe !!

these niggas broke, these niggas lazy

minner
SZPIEG
 Wysłana - 25 styczeń 2011 22:48      [zgłoszenie naruszenia]

Zrozum z 1500 zł nie ma nawet co rozwalić na imprezowanie !!

Osobiście jestem bardzo oszczędny, i sory ale mnie to po prostu wkurza, nasi rówieśnicy z zachodniej europy korzystają z życia, podróżują, nie muszą ściżyć grosz do grosza. U nas trzeba naprawdę mocno sobie odmawiać żeby cokolwiek odłożyć.

INSOMNIA 2013

Ekspert -

Kejmyk
 Wysłana - 25 styczeń 2011 22:48      [zgłoszenie naruszenia]

Minner,
Ja wiem, że statystyki związane są głównie z tym czynnikiem. Napisałem ze swojego punktu widzenia, będę się STARAŁ odkładać cokolwiek, jednak mam świadomość, że może mnie nie stać na taki przywilej.

piotr3
 Wysłana - 25 styczeń 2011 22:54      [zgłoszenie naruszenia]

doskonale Cię minner rozumiem, ale trzeba robić swoje i nie oglądac sie na innych bo wszyscy popadniemy w depresje, patrząc globalnie to mamy prawie luksus nie trzeba się porównywac tylko i wyłącznie do UK i Norwegii...trzeba sie cieszyc z małych rzeczy

prawdą jest że sytem emerytalny kuleje itp itd ale przecież doskonale wiesz jak wygląda sytuacja ekonomiczna na całym świecie i bóg jeden wie kiedy i jak to wszystko *******nie...nie chce filozofować ale to są serio problemy które sobie sami nakręcamy na siłe, obejrzyj sobie fight club żyjemy gdzie żyjemy zimny kraj, zimna woda willi z basem nie postawisz trzeba sie cieszyc z tego co jest a jak nie to uciekać gdzie indziej, zadaj sobie tylko pytanie choć pewnie nie bedziesz na nie w stanie odpowiedziec czy pare groszy więcej w innym kraju sprawi że na seiro bedziesz szczęsliwy i wszystkie problemy znikną? nie sądze... póki co zostaje nam dobierać PHO, Yo !

INSOMNIA
 Wysłana - 25 styczeń 2011 22:59      [zgłoszenie naruszenia]

mam podobne zdanie jak minner
od 2 lat myśle nad wyjazdem, ale ciężko sie zdecydować

[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Odpowiedzi jest na 50 stron.   | następną

Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia

Stracone pokolenie ?

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50