FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 3128 razy ¬

ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

ROZRYWKA | Multimedia
Tajemnica twierdzy szyfrów 
[powiadom znajomego]    
Autor "Tajemnica twierdzy szyfrów"   

roberto 55
Outsider
 Wysłana - 1 sierpień 2007 17:07        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź swoje BMI

Ufff, długo oczekiwany przeze mnie serial

"Tajemnica twierdzy szyfrów" od września w TVP1

7 września o 20.20 TVP1 rozpocznie emisję niezwykle interesującego, o wyjątkowym rozmachu realizacyjnym 13. odcinkowego serialu "Tajemnica twierdzy szyfrów". Serial jest ekranizacją bestsellerowej powieści Bogusława Wołoszańskiego "Twierdza szyfrów".

Przedpremierowy, prasowy pokaz pierwszego odcinka serialu z udziałem aktorów i twórców miał miejsce 30 lipca w stołecznym Muzeum Wojska Polskiego.

Serial będzie także dostępny w Internecie, gdzie pod adresem twierdzaszyfrow.itvp.pl widzowie będą mogli zobaczyć kolejne odcinki tydzień przed ich premierą antenową.

"Tajemnica twierdzy szyfrów" w reżyserii Adka Drabińskiego to wielkie historyczne widowisko, kino wojenne o wartkiej, trzymającej w napięciu akcji. Są tu efektowne sceny batalistyczne z udziałem m.in. artylerii przeciwlotniczej, owiana tajemnicą maszyna "ryba-miecz", polski szpieg w niemieckim mundurze, walka wywiadów (amerykańskiego i radzieckiego), splatające się wątki, dramatyczne wydarzenia rozgrywające się w mrocznych tunelach i zamkach z malowniczymi plenerami Dolnego Śląska w tle. Tytułowa "Twierdza" to zamek Czocha. Zdjęcia były kręcone też m.in. w zamkach: Książ, Bolków i Pszczyna. - Mam nadzieję, że film spodoba się widzom. Dokładaliśmy wszelkich starań, aby oddać klimat tamtych czasów. Nie było to łatwe, niektóre rekwizyty np. stare samochody wojskowe sprowadzone zostały z Czech, bo w Polsce nie ma tych egzemplarzy. Dziękuję aktorom i reżyserowi, którzy mimo odległego o niemal 600 km od Warszawy planu zdjęciowego pokazali najwyższy profesjonalizm - powiedział podczas pokazu scenarzysta i pomysłodawca filmu Bogusław Wołoszański.

Serial ma znakomitą obsadę. W głównej roli Johanna Jorga wystąpił Paweł Małaszyński. Mundury założyli też inni cenieni aktorzy: Jan Frycz (Hans Jacob Globcke), Borys Szyc (Matheas Beer), Cezary Żak (Harry Sauer) i Jan Peszek (Hans Kunze). W rolach kobiecych widzowie zobaczą m.in. Danutę Stenkę (Joanna Russt), Annę Dereszowską (Anna Maria Solof) i Karolinę Gruszkę (Natalia). - Realizacja była dla mnie dużym wyzwaniem, bo nigdy do tej pory nie grałem w filmie kostiumowym. Przed zdjęciami mieliśmy zajęcia ze specjalną grupą, która instruowała nas jak nosić mundur, gdzie odkładać rękawiczki, jak wyjmować broń. To bardzo ułatwiało mi pracę - opowiadał Cezary Żak.

W serialu znalazły się wątki, których nie było w wydanej w zeszłym roku książce Bogusława Wołoszańskiego pt. "Twierdza szyfrów". Jej fabuła została oparta na mało znanych, lecz istotnych dla historii XX wieku faktach. W ostatnich miesiącach wojny wywiady: amerykański i radziecki gorączkowo poszukiwały tajemniczej niemieckiej maszyny, którą alianci nazwali "ryba-miecz". Maszyna miała odczytywać radzieckie szyfry jednorazowe, uważane za niemożliwe do złamania. Rzeczywiście, Niemcy zbudowali takie urządzenie, wykorzystując błędy, które Rosjanie popełnili w 1941 i 1942 r. wielokrotnie używając tych samych szyfrów jednorazowych (co najmniej w trzydziestu tysiącach depesz). Niemiecka maszyna prawdopodobnie działała w Jeleniej Górze, w tajnym ośrodku "Pers Z", który został stamtąd ewakuowany w lutym 1945 r.

12 kwietnia 1945 r. amerykańska grupa TICOM (Target Intelligence Committee), kierowana przez komandora Howarda Compaigne'a odnalazła "rybę-miecz" w niemieckim mieście Rosenheim. Natychmiast urządzenie (prototyp komputera) przewieziono do USA, gdzie użyto go do odczytywania radzieckich depesz dyplomatycznych, nadawanych przez ambasadę w Nowym Jorku.

W latach 1941-45 amerykański wywiad radiowy przechwycił dwa miliony depesz, z których około dwieście tysięcy było zaszyfrowanych za pomocą szyfrów jednorazowych. Po uruchomieniu maszyny poznano ich treść, co umożliwiło FBI aresztowanie w latach 1948-51 wielu radzieckich szpiegów, pracujących nad bombą atomową w Los Alamos (m.in. Klausa Fuchsa, małżeństwo Rosenbergów). Amerykanie, ukrywając fakt, że było to możliwe dzięki niemieckiej maszynie, przypisali zasługę genialnemu kryptologowi Meredithowi Gardenerowi. Dopiero kilka lat temu opublikowane (ale tylko w historycznej prasie fachowej) wspomnienia komandora Compaigne'a ujawniły istnienie "ryby-miecza".

Inne wątki serialu zostały również oparte na faktach. Niemcy skonstruowali rakietę A9/10 (rozwinięcie V-2) o zasięgu międzykontynentalnym, której użycie miałoby sens tylko po wyposażeniu jej w głowicę atomową. W Kowarach wydobywano uran (sztolnie istnieją do dziś), a coraz więcej dowodów wskazuje, że gigantyczne podziemia "Riese" w rejonie zamku Książ miały służyć niemieckiemu programowi nuklearnemu.

"Tajemnica twierdzy szyfrów" będzie także dostępna w Internecie. Pod adresem twierdzaszyfrow.itvp.pl widzowie zobaczą kolejne odcinki tydzień przed ich premierą antenową oraz dostaną dostęp do materiałów dodatkowych, m.in. materiałów z planu i zdjęć. W iTVP znajdzie się też opis historii, która stała się inspiracją dla twórców scenariusza serialu.

"A teraz pytanie z dziedziny savoir vivre'u - kiedy Cię mijam,
mam się odwrócić dupą czy jajami?"

Ekspert -

roberto 55
Outsider
 Wysłana - 1 sierpień 2007 17:08      [zgłoszenie naruszenia]

Zobaczymy co z tego wyjdzie

Ekspert -

Absinth
 Wysłana - 1 sierpień 2007 17:31      [zgłoszenie naruszenia]

Też jestem ciewkawy! Obsada aktorska dobra /Frycz, Peszek/, historia też powinna wciągnąć... Z pewnością będę oglądał, bo bardzo lubię czasy II WW

"Demokracja jest wtedy, kiedy dwa wilki i owca głosują, co zjedzą na obiad." Benjamin Franklin
Książę Ciemności, umyj mi nogi!

Ekspert -

roberto 55
Outsider
 Wysłana - 1 sierpień 2007 17:38      [zgłoszenie naruszenia]

Ja właśnie nie lubię, ale i tak czekam, od pond roku..

Ekspert -

Absinth
 Wysłana - 1 sierpień 2007 17:40      [zgłoszenie naruszenia]

A dlaczego czekasz? Spodobał Ci się scenariusz? Bo to, że lubiłeś "Sensację XX wieku" to wyluuczam bo -jak sam powiedziałes- tych czasóq nie lubisz

Zmieniony przez - Absinth w dniu 2007-08-01 17:42:01

"Demokracja jest wtedy, kiedy dwa wilki i owca głosują, co zjedzą na obiad." Benjamin Franklin

Ekspert -

roberto 55
Outsider
 Wysłana - 1 sierpień 2007 17:45      [zgłoszenie naruszenia]

Spodobała mi się obsada i liczę na to, że filmy o tematyce wojennej przypadną mi do gustu.
Tak jak kiedyś nienawidziłem oglądać filmów mafijnych, tak teraz uwielbiam obejrzeć dobrą gangsterkę, ale tylko tą na najwyższym poziomie.

Ekspert -

Absinth
 Wysłana - 1 sierpień 2007 17:55      [zgłoszenie naruszenia]

Nie jest pewne, czy ten serial będzie hitem czy kitem, trudno powiedzieć. Na razie oglądnij sobie "Kompanię braci", z pewnością się nie zawiedziesz

A "Twierdza ..." mogła być już w telewizji dano temu, jednak wyszła na jaw historia z Wołoszańskim jako tajnym współpracownikiem SB i film musiał troszkę poleżeć na półeczce. Sprawa przycichła, szef TVp się zmienił, to i serial wrócił do łask

Ekspert -

roberto 55
Outsider
 Wysłana - 1 sierpień 2007 17:58      [zgłoszenie naruszenia]

Jak załatwisz to obejrzę, nikt ze znajomych nie ma,
a ja osobiście nie mam gdzie kupić..

Wiem, myślałem już, że w ogóle serialu nie wyemitują,
hrhr

Ekspert -

Absinth
 Wysłana - 1 sierpień 2007 18:12      [zgłoszenie naruszenia]

Ja mam, ale na DVD Być może TVN wyemituje powtórkę... Ciekawi mnie, jak Żak zagrał esesmana uzależnionego od narkotyków. Bardzo popularne jest w aktorskim światku przygotowywanie się do roli, wykonując nawyki bohaterów, przebywać w ich środowisku np. idą do więzienia itp. Może Żak też wziął z nich przykład, ostatnio schudł dużo hyhyhyhhy

Ekspert -

dort
mistrzu kiczu
 Wysłana - 1 sierpień 2007 22:32      [zgłoszenie naruszenia]

Żak w tej roli się sparwdzi.
Szczerze powiedziawszy to też czekam na ten serial, a telewizję oglądam bardzo rzadko, z tym że ja wychowałem się na "sensacjach", książki Wołoszańskiego też znam.
Jedynie Małaszyński mi nie pasuje, jakoś nie mam do niego przekonania, aktor z niego marny.

"... nie dziękuj, powiem Ci szczerze, pierwszy bym strzaskał pałkę na Twej głowie,
gdyby nie dziatek pacierze..."

Potrzebujesz fotografa ? --->[mietekmalek.com/]

Specjalista -

Absinth
 Wysłana - 2 sierpień 2007 00:19      [zgłoszenie naruszenia]

dort ja też lubiłem jego "Sensacje XX wieku"
TV też prawie w ogóle, ale chętnie obejrzę coś nowego o II WW.
A Małaszyńskiego zatrudnili bo przecież kobiety też muszą jakoś zachęcić do oglądania

Zmieniony przez - Absinth w dniu 2007-08-02 00:20:32

Ekspert -
[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Odpowiedzi jest na 3 strony.   | następną

Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia

Tajemnica twierdzy szyfrów

Strony: 1 2 3

Warto przeczytać: Perfect World | brazilian girls | Step up - poszukuje 2 soundtrackow | Płyty Hip-Hop | program z programami telewizyjnymi... | Dobre Horrory !!! | Ciekawy film | Music by David Sides | Największe Disco hity... | Dexter | sofia | NAPISY DO FILMOW- NOWY SERWIS | KASIA GLINKA | Ala Boratyn | Dziewczyna z teledysku | Kłamstwa Locka Lamory | stosunek w pkp mandat | tita26 | Statestrewt | Statestreet | State street | listek20 | ideał sylwetki | xenon | FLESHLIGHT | szpilka | herzog | hack gadu gadu | sokołów | sex praca | agencja poszukkije pana | krociak | murano | karpacz | Biznes

Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi

Copyright 2000 - 2020 SFD S.A.