FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 6529 razy ¬

ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

ROZRYWKA | Prawo i Ekonomia
Umowa zlecenie dla sprzedawcy 
Wyślij odpowiedź [powiadom znajomego]    
Autor "Umowa zlecenie dla sprzedawcy"   

Remi-Thor
 Wysłana - 27 styczeń 2006 19:55        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź swoje BMI

Otwieram działalność gospodarczą polegająca na prowadzeniu sklepiku z żywno scią. Chciałbym zatrudnić przez pierwsze trzy miesiące siostrę /studia zaoczne, 23 lata/ jako sprzedawcę na umowę zlecenie, gdyż nie jestem jeszcze pewny, czy będzie mnie stać na opłacenie kosztów umowy o pracę. Czy jest to możliwe, a jeżeli nie to chętnie skorzystam z czyichś doświadczeń w tym temacie. Podobno jest to niezgodne z przepisami ZUS. Jeżeli tak, to gdzie dokładnie ten przepis się znajduje?

[http://www.scenapolityczna.friko.pl/] - podział w polityce

Com_bezzz
 Wysłana - 27 styczeń 2006 21:10      [zgłoszenie naruszenia]

Czemu jest to niezgodne?

[http://www.youtube.com/watch?v=fESdrryimgA&eurl=http://www.insomnia.pl/Kibic_%25%2D_-t607803.html]
to się nazywa poświęcenie

nulla dies sine linea

Michau
 Wysłana - 28 styczeń 2006 17:28       [zgłoszenie naruszenia]

Na razie napisze Ci bardzo ogólnie. Jesli znajde pozniej troche wiecej czasu to rozwinę tę myśl. Poza tym wydaje mi sie, że już był taki temat na tym forum.
Otórz umowy o prace nie można (przynajmniej teoretycznie, bo rzeczywistosc jest nieco odmienna) stosowac zamiennie z umową zlecenia. Te dwie umowy zostaly stworzone do innych celów. Z przepisów kodeksu pracy wynika, iż nie jest ważne jak nazwiesz umowę, którą zawierasz z pracownikiem. Liczy sie jej treść. Jeśli zawierasz umowe i nazywasz ja umowa zlecenia, to wcale nie znaczy ze to jest umowa zlecenia. Nie bedzie to umowa zlecenia jesli twoja siostra bedzie swiadczyla dla Ciebie prace pod twoim kierownictwem, za wynagrodzeniem, w okreslonym miejscu i czasie. Bedzie to umowa o prace.

A jaki ma Zus interes w tym żeby podważać twoją umowę zlecenia?

Jak zapewne już wiesz ( skoro jestes przedsiebiorcą) to od umowy o prace należy odprowadzić dosyc sporą składkę na Zus za pracownika. Przy umowie zlecenia skladki na ubezpieczenie spoleczne sa duzo nizsze ( placisz chyba tylko tzw. wypadkowe) Jesli zawierasz umowe zlecenia po to by nie placic wyzszych skladek to znaczy ze probujesz ominac przepisy. Zgodnie z naszym Kodeksem Cywilnym (art 58)czynnosc prawna majaca na celu ominięcie bezwzglednie obowiazjących przepisów jest nieważna. Dodatkowo na gruncie Kodeksu pracy obowiazuje tzw. zasada automatyzmu. Chodzi tu o to ze na miejsce niezgodnych z Kodeksem postawnowien umowy ( które sa nieważne z mocy art 18 KP) wchodza odpowiednie przepisy prawa pracy.

To jeszcze nie koniec. Atykuł 281 pkt 1 stanowi: 'Kto bedąc pracodawcą (to ty) zawiera umowe cywilnoprawną ( tu chodzi gł. o umowe zlecenia)w warunkach, w których zgodnie z art 22 par 1 KP powinna byc zawarta umowa o prace (....) podlega karze grzywny'
Czyli nie dosc ze bedziesz musial zaplacic zalegle skladki za Zus, to jeszcze dostaniesz grzywne.

Oczywiscie to tylko teoria i ten system w praktyce nie dziala sprawnie ale pamietaj,że urzednicy w zusie sa dosc wrazliwi na umowy zawierane z rodziną. ( w ten sposób zniszczyli juz niejednego malego przedsiebiorce) Musisz tu postępować ostrożnie.

Nie jestem ekspertem z zakresu prawa pracy. Najlepiej by bylo gdyby Amazone Ci cos napisała.(ale dawno jej juz na tym forum nie widzialem)

mam jeszcze pomysl jak z tego wybrnąc. Nie pamietam dobrze, ale w wakacje weszly w zycie nowe przepisy o Zusie. Chyba jest teraz jakis okres w którym przedsiebiorca, który zaczyna działalnośc może placic znacznie nizszą skladke Zus ( ty pewnie dobrze sie w tym orientujesz) I teraz jesli zawrzesz umowe spółki cywilnej z twoją siostrą w której zobowiązesz ja do swiadczenia pracy w Waszym sklepie to nie bedziesz musial zawierac ani umowy o prace ani zlecenia. Nie mam pojecie czy to sie oplaca w swietle tych nowych uregulowan o Zusie. Ty to musisz sobie przekalkulowac.
Pozdrawiam,
Michał

[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Przegląd tygodnia | Wyślij odpowiedź

Umowa zlecenie dla sprzedawcy

Warto przeczytać: nie mam prawa | Jaki zarzut i ew. kara? | Geodezja | Zwrot towaru | odszkodowanie z oc | Praca | umowa kupna-sprzedazy samochodu | PKO/CREDIT SUISSE Obligacji - fio PSO 50 | Rezygnacja ze stażu. | Ochrona dobr osobistych | strony internetowe albo dorazna pomoc | Prawa pracownika w razie choroby za granicą. | Przestępstwo pod wpływem szantażu | Przelew przez internet | Wojsko - przedpoborowy. | pytanko o skladki ZUS | małgorzata socha nago | małgorzata socha | socha | 21 utracie | ile lod w | ziperon | repartycyjny | tamara fotki | cain demon | Krew Honor | Krew_Honor | suzuki gs550l | omamy2 | przedmiot w odbycie | ktoto | MASTURBACJA SZKODZI SPOŁECZNIE | candida | MASTURBACJA SZKODZI SPOŁECZNIE | Biznes

Polecamy: KSW | Komputery | Nauka

wersja lo-fi

Copyright 2000 - 2014 SFD S.A.