FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 9812 razy ¬

ROZRYWKA | Militaria
Wiatrówka do 1000 złotych 
[powiadom znajomego]    
Autor "Wiatrówka do 1000 złotych"   

ridz
 Wysłana - 30 styczeń 2015 10:49      [zgłoszenie naruszenia]

wiadomo że lepiej dozbierać ale wiesz jak jest. budżet to budżet- nie każdy ma możliwości.
ja uważam, że gaz wzmaga pewność siebie i również po to jest a nie tylko do samego "aktu" obrony.

Qnjalopa
 Wysłana - 30 styczeń 2015 13:20      [zgłoszenie naruszenia]

Dla mnie gaz jest tylko do obrony, a 70 zł za bezpieczeństwo to nie jest tak wiele. Pewność siebie wynikająca nie z naszego charakteru, a jedynie z posiadania czegoś do obrony, co może zadziała a może nie, zniknie jak tylko zaczną się problemy. To taki sam rodzaj pewności jak ta, którą mają dzieciaki po paru lekcjach karate. Miałem takiego kolegę kiedyś w szkole. Jak pamięcią sięgnąć nigdy nie wpadł w żadne tarapaty. Do czasu aż zapisał się poszedł na lekcje, combat kalaki się to nazywało chyba. Niedługo potem wdał się w bójkę i został pobity przez gościa, który nic nie ćwiczył. Taki jest skutek pewności siebie, za którą nie stoi nic konkretnego.

Niestety ale pewność siebie to miecz obusieczny. Z jednej strony jak masz do czynienia z przeciwnikiem, który jest słaby psychicznie, to sprawi ona, że jak zobaczy on u Ciebie pewność siebie to spasuje. Może być tak, że jest on silniejszy do Ciebie i w walce mógłby wygrać, ale przegra przez psychikę. Z drugiej jednak strony, są też ludzi zdeterminowani i Twoja pewność siebie ich nie powstrzyma. Bo albo są mocni psychicznie, albo mają w rękawie asa, który dodaje im pewności siebie. Np. nóż. I w takiej sytuacji pewność siebie może zaszkodzić.

Ja właśnie najbardziej boję się tych strachliwych napastników. Bo oni noszą noże, rękawy i inne gadżety. Ci którzy są zbyt pewni siebie chodzą z gołymi rękami i łatwo się przed nimi obronić.

ridz
 Wysłana - 6 luty 2015 12:32      [zgłoszenie naruszenia]

ja to rozumiem, tak poniekąd, że świetny pisarz jest niczym bez długopisu...
na charakter może wpływać gro czynników, w tym również wyposażenie. charakter w tym wypadku jest jedynie częścią, jedną składową, która wpływa na zachowanie i reakcje w chwili.

Pewność siebie nie ma nas zapędzać w sytuacje groźne a raczej pomagać nam gdy w takich sytuacjach się przypadkiem znajdziemy.

Zgadzam się z Tobą, że najgorsi są tchórze. to jak bombowce do partyzantów...

gredz
 Wysłana - 15 kwiecień 2015 13:29      [zgłoszenie naruszenia]

@ridz

może wrócimy do tematu wiatrówek i sportu :)?
czy Air Arms, ktora robi profesjonalny sportowy sprzęt ma też modele do 1000 ł, które warto kupić?

@Qnjalopa
czy wiedząc o tym, że broń w Polsce jest bardzo trudno dostępna to posiadanie wiatrówki do obrony nie jest zbyt jawne? zbyt wiadome, że nie jest to prawdziwa broń

Qnjalopa
 Wysłana - 15 kwiecień 2015 16:51      [zgłoszenie naruszenia]

Problem nie polega na tym, że broń jest trudno dostępna, bo nie jest. To samo tyczy się wiatrówek o mocy przekraczającej 17J, które dorównują energią kinetyczną śrutu pociskowi .22 LR. Rzecz w tym, że nawet mając taką wiatrówkę. Czy pozwolenie na broń do celów sportowych, które można zdobyć nieporównywalnie łatwiej, nie możemy ich użyć do obrony.

Każdy, bez problemów może sobie kupić wiatrówkę ponad limit, z której można celnie strzelać na dystansie 150 metrów. Wystarczy ją zarejestrować. Tyle tylko, że jedynym miejscem gdzie mona sobie legalnie z niej postrzelać jest strzelnica. Czyli dystans 50m, bo większej w Polsce dla cywili nie znajdzie. A na 50 metrów to ja sobie bez problemu z wiatrówki w limicie >17J postrzelam. Więc nie potrzebna mi mocniejsza wiatrówka.

Można też zapisać się do klubu strzeleckiego i pojeździć na zawody, wyrobić sobie pozwolenie na broń do celów sportowych i kupić pistolet. Tyle tylko, że nie można go używać do obrony. Można jedynie pojechać na strzelnicę i postrzelać. Problem w tym, że amunicja 9mm czy nawet 0.22 lr do tanich nie należy. NO i ciągle można strzelać tylko na strzelnicy. Ciągle więc, do strzelania wiatrówka w limicie 17J jest atrakcyjnym wyborem.

Zmieniony przez - Qnjalopa w dniu 2015-04-15 16:52:15

ridz
 Wysłana - 22 kwiecień 2015 02:30      [zgłoszenie naruszenia]

@gredz
wiesz co, poszukaj- posprawdzaj, zaproponuj coś. wypowiem sie odnośnie konkretnego modelu, jaki wynajdziesz.

@Qnjalopa
Twoja wiedza mnie zadziwia nawet.
fajnie przedstawiłeś, że tak jak wielu błędnie mysli, że póki nie ma sportowego karabinu to nie ma zabawy to wcale nie musi być tak. też uważam, że z dobrą wiatrówką zabawa jest zawsze przednia.

Qnjalopa
 Wysłana - 22 kwiecień 2015 10:40      [zgłoszenie naruszenia]

Limit 17J w zupełności wystarczy do strzelania. Śrucina wystrzelona z wiatrówki podlega tym samym prawom fizyki i zachowuje się w identyczny sposób jak pocisk wystrzelony z broni palnej. Różnica jest w sile odrzutu broni (ale akurat odrzut to coś co jest przy strzelaniu rzeczą niepożądaną) oraz w energii jaką przenosi/dostarcza celowi pocisk. Więc jak ktoś chce rozerwać na kawałki arbuza lub cegłę, to będzie zawiedziony. Ale w strzelaniu, jesli nie jesteśmy na wojnie lub polowaniu, nie chodzi o to żeby zniszczyć cel, a o to żeby go trafić. A do tego karabinek pneumatyczny z energią do 17J wystarczy i to na sporym dystansie. Mimo iż najlepszy dystans dla wiatrówki to 25 metrów, to spokojnie można całkiem celnie strzelać i na 50 metrów jeśli karabinek jest dobrej jakości. A jak porównać ile kosztuje paczka śrutu 4.5 a ile naboje 9mm, czy nawet .22 LR, plus konieczność jeżdżenia na strzelnicę, to wiatrówka okazuje się być o wiele bardziej ekonomicznym wyborem.

Jedyną wyraźną różnicą między wiatrówką a bronią palną, która ma wpływ na zachowania się pocisku, jest odrzut. I nie chodzi o to, że w broni palnej jest silniejszy. Tylko o to, że ten w wiatrówce ma bardziej niekorzystny wpływ na śrut, bo oddziałuje na niego gdy śrut ciągle pozostaje w lufie. Ma też bardziej niekorzystny wpływ na optykę. Więc jeśli postawimy sobie tą samą lunetę na wiatrówce i na broni palnej, to prędzej dokona ona swego żywota na wiatrówce.

Zmieniony przez - Qnjalopa w dniu 2015-04-22 10:44:06

ridz
 Wysłana - 22 kwiecień 2015 12:41      [zgłoszenie naruszenia]

wszystkie lunety psują się tak samo?

Qnjalopa
 Wysłana - 22 kwiecień 2015 14:32      [zgłoszenie naruszenia]

Nie. Wszystko zależy od producenta. Też nie każda wiatrówka jest niszczycielem lunet. Generalnie największe zagrożenie stwarzają te najmocniej kopiące. Do takich należy Hatsan, który ma energię około 16J, a nawet blisko 17 i tam potrzeba mocnej optyki. Są producenci, którzy robią bardziej wytrzymałe lunety celownicze. Najtańszym, mocnym i godziwej jakości wyrobem jaki znam jest Delta optical Classic za około 350 zł. Jest w stanie znieść nawet te mocno kopiące wiatrówki i jak za taką kasę to ma bardzo przyzwoitą jakość obrazu.

Jednak większość sprzedawanych wiatrówek, ma z 10-12J, więc i mniej pancerne lunety na nich przeżyją. Do tych tańszych, chińskich nawet nie potrzeba lunety, bo słaba celność nie pozwoli na osiągnięcie dobrego skupienia na dystansie gdzie nasz wzrok potrzebuje już lunety.

Najgorsze zabójstwo dla lunety to wiatrówka z silną sprężyną o mocy 16J lub więcej, mająca mała wagę i do tego jeszcze łoże z tworzyw sztucznych. W takim zestawieniu wstrząs wywołany uderzeniem tłoka w cylinder słabo absorbowany jest przez łoże, bo i masa wiatrówki względnie mała. Więc przenosi się to na lunetę.

Inna sprawa, że większość konstrukcji jest zbyt słaba na sprężynę >16J. I tak mocna sprężyna skróci znacznie żywotność wiatrówki. No i pogarsza to celność znacząco. Dobrą wiatrówką pod sprężynę pod limit jest HW80. A sądząc po konstrukcji to zniosła by i ze 20J. Niestety waży 4kg. I właśnie dzięki temu odrzut nie jest tak odczuwalny, strzela się celniej, luneta nie padnie tak szybko. Ale jednak sporo wazy jak na wiatrówkę. Dla mnie to ten limit 17J jest nawet za wysoki. Z własnej obserwacji zauważyłem, że około 15J jest idealnie. Przy takiej sprężynie nie potrzeba aż tak ciężkiej konstrukcji i luneta zyskuje na żywotności. Ja dla mnie to najlepsza konfiguracja i strzela się najprzyjemniej.

ridz
 Wysłana - 2 maj 2015 12:26      [zgłoszenie naruszenia]

rozumiem, że to od wibracji i nagłych ruchów się optyka psuje tak?
to wina mocowania czy po prostu budowy lunety?

[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Odpowiedzi jest na 6 stron.   poprzednia | następną

Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia

Wiatrówka do 1000 złotych

Strony: 1 2 3 4 5 6