FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 2179 razy ¬

ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

ROZRYWKA | Filozofia, Psychologia, Religie
Wierzycie w dobro i zło ?? 
[powiadom znajomego]    
Opcja Wyniki Głosuj
Wierze w istnienie dobra i zła 
Nie wierze w dobro i zło 
Sam nie wiem... 
wyniki ankiety dostępne po głosowaniu
Autor "Wierzycie w dobro i zło ??"   

Bushi
 Wysłana - 22 styczeń 2005 12:49    | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź swoje BMI

Pytanie takie jak w temacie...Czy aby dobro i zło nie istnieje tylko w sferze naszych wyobrażeń?? Czy istnieje obiektywne dobro i zło i czy nasze jego postrzeganie nie jest tylko wynikiem uwarunkowan kulturowych w jakich sie wychowalismy??

------------>>> "Hana wa sakuragi, hito wa Bushi"<<<------------

Wanda
 Wysłana - 22 styczeń 2005 13:26      [zgłoszenie naruszenia]

Myślę, że pewne elementy dobra i zła nie powinny byc postrzegane relatywnie, w zależności od srodowiska kulturowego. W obecnych czasach, gdy następuje wymieszanie kultur, narodowosci, potrzebny jest pewien globalny zbiór elementów dobra i zła.

Bushi
 Wysłana - 22 styczeń 2005 13:46      [zgłoszenie naruszenia]

Ale ja nie pytam czy jest on (tak jak to okreslilas) "potrzebny",tylko czy on wedlug Ciebie rzeczywiscie istnieje?
Wedlug mnie nie.

Wanda
 Wysłana - 22 styczeń 2005 14:38      [zgłoszenie naruszenia]

Co to znaczy istnieje. Morzemy go zmierzyć czy odczuc?

Czy utoższamasz dobro z moralnością?

Bushi
 Wysłana - 22 styczeń 2005 15:15      [zgłoszenie naruszenia]

Chodzi mi o to czy te pojęcia nie sa tylko i wyłacznie wytworem naszej wyobraźni...Czy wszelkie dzialania nie sa poza dobrem i złem ,nie sa tylko czynnosciami...

Methos
 Wysłana - 22 styczeń 2005 15:34      [zgłoszenie naruszenia]

ja tak króciutko bo czasu mało mam...

wiec w punktach

1) sami tworzymy i czynimy dobro i zło...
- coś nazywamy złem, coś dobrem..

2) nie dla wszystkich, wszytskie wymiary dobra i zła znaczą to samo...
tzn. nie dla każdego - złe musi byc to - co złe jest dla innego (i vice versa)

3)W jaki sposób bez istnienia zła.. odróżnić i docenić dobro..

Pozdro.

Ekspert -

Wieruszka
 Wysłana - 22 styczeń 2005 17:21      [zgłoszenie naruszenia]

No pewnie, ze istnieje i dobro i zlo.... I nie chodzi tu o jakies filozficzne porzadkowanie, opisywanie, definiowanie, a o fakt, ze sa one widoczne, czesto daja sie zmierzyc, czesto daja sie sklasyfikowac, maja wymiar subiektywny i obiektywny.

Pomijajac wybory moralne, z dobrem jest tak, ze najczesciej sie nad nim nie zastanawiamy. Ono jest, gdy czujemy sie sczesliwi, zakochani, gdy nic nie zakloca naszego spokoju, gdy osiagamy sukcesy, gdy podziwiamy piekno natury, gdy jestesmy zdrowi. Kochamy...i mowimy kocham Cie, i to jest dobro. Sluchamy muzyki, wzruszamy sie....i to jest dobro. Tworzymy cos w pocie czola...i to jest dobro. Cos jest piekne...to znaczy, ze jest dobre. I nie nalezy, tego mylic z tym co na wierzchu, bo doprowadziloby nas to do myslenia, ze brzydcy ludzie sa zli. Wszystko, co jest afirmacja, co jest istnieniem jesty dobrem. Dobro jest zalozeniem, jest przyczyna wszystkiego...tak uwazam. Dobro jest jedno i ma nieskonczenie wiele okreslen.....tak jak pisalam wyzej, a wymieniac mozna w nieskonczonosc...wzruszenie, zachwyt, dobry uczynek, usmiech, refleksja, dobra mysl. Ale nie tylko slodkie slowa kojarza sie z dobrem...bo i bunt jest dobry, gdy sie sprzeciwimy czemus nieracjonalnemu, dla chrzescijanina cierpienie jest dobre itd.

No a zlo, z nim jest latwiej...zlo latwiej wychwycic, okreslic, ocenic. Ono sie nam bardziej daje we znaki. Leibniz powiedzial: "swiat jest najlepszy z mozliwych, choc nie jest doskonaly, nie moze byc doskonaly, gdyz zlo jest z koniecznosci zwiazane z istnieniem" i wyroznil trzy rodzaje zla:

- zlo metafizyczne, czyli ograniczonosc i niedoskonalosc rzeczy, wynikajace z natury bytu skonczonego
- zlo fizyczne, czyli cierpienie wynikajace z natury ciala
- zlo moralne, o ktorym mowil, ze gdyby zniknelo, zniknelaby wolnosc, i rozniez ono wynika z bytu nieskonczonego

Zakladajac, ze wolnosc to wybor miedzy dobrem, i zlem...zgodze sie z tym stwierdzeniem. Jednak jest to dla mnie troche pesymistyczne pojmowanie wolnosci. Bo wolnosc sama w sobie jest dobrem, nie zawsze potrzebuje zla.

Methos
 Wysłana - 25 styczeń 2005 18:31      [zgłoszenie naruszenia]

Tyle mamy w sobie zła... ile widzą inni....

Ekspert -

bunchet
 Wysłana - 25 styczeń 2005 21:17      [zgłoszenie naruszenia]

Pojecie dobra i zła - bardzo wzgledne i zmienne , zalezne od kultury tradycji ,obowiazujacych zwyczaji...

Blizsze mi było zgodne z sumieniem lub nie tyle ze to co moze być dobre dla nas inni ludzie moga inaczej interpretować ....
Tak wiec nie to złe co ludzie uwazaja za złe tylko to co za złe uznaje moje własne sumienie ...
oczywiscie poza patologiami i chorobami psychicznymi

Plesia
 Wysłana - 25 styczeń 2005 21:39      [zgłoszenie naruszenia]

W dobro i zło nie da się wierzyć, bo ono po prostu istnieje bez wpływu czy je uznajesz czy nie, tak samo jak pole grawitacyjne, jedyna kwestia jest to, co uważasz za to dobro a co za zło.

Dobrze, że jutro Koniec Świata : )

patriot
 Wysłana - 25 styczeń 2005 22:48      [zgłoszenie naruszenia]

Dobro i zlo to tylko pojecia... Ja bym to porownal do os liczbowej.. nie ma poczatku i konca... jest cos po srodku czyli 0 jest cos wiecej niz dobro cos mniej niz dobro, dobro wieksze dobro mniejsze...
Czarne i biale jest tylko w bajkach.

" Życie jem jak Milkę ,
Bo wiem że jestem lśnieniem
I oka mgnieniem że będę wspomnieniem "

[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Odpowiedzi jest na 3 strony.   | następną

Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia

Wierzycie w dobro i zło ??

Strony: 1 2 3

Warto przeczytać: nastepne do ateistow :) | Katolicyzm-czy jestem katolikiem? | Co po śmierci | MIŁOŚĆ PO ZDRADZIE | Kłamstwo i fałsz.... | ... Tylko Jedno Słowo... | roznica miedzy najwartosciowszym a najlepszym | to co było... | Filozofia jako nauka | twarz a charakter?? | Poczucie własnej wartości | Przemyślenia | kosciol a ubranie dziewczyny | Tak sie zastanawiam.. Jak to.. | % wykorzystania mózgu | Matura | Rocco Siffredi | Rocco | acta | avee | imprezy uA ywki seks | ostrovit isolate | hpv | ola szwed | instruktaż | aleksandra woźniak | ola szwed playboy | zdjęcia | nagie | windows cd key | tatoo | geronimo | golenie | golić | Biznes

Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi

Copyright 2000 - 2019 SFD S.A.