FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 13762 razy ¬

ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

ROZRYWKA | Prawo i Ekonomia
Wybory proporcjonalne czy większościowe? 
Wyślij odpowiedź [powiadom znajomego]    
Opcja Wyniki Głosuj
Proporcjonalne 
Większościowe 
Nie mam zdania 
wyniki ankiety dostępne po głosowaniu
Autor "Wybory proporcjonalne czy większościowe?"   

Krzysiok
 Wysłana - 9 wrzesień 2004 19:17    | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź ile procent masz tłuszczu

Wybory proporcjonalne - wielomandatowe. Miejsca w sejmie uzyskuje się prporcjonalnie do wyników.

Wybory większościowe - jednomandatowe. Z każdego okręgu przechodi poseł, który uzyskał najw. liczbę głosów.

W drugim przypadku łatwiejsze, jest utworzenie sprawnego rządu, ale partie mające duże poparcie w skali kraju, nie posiadające jednak silnej pozycjimw regionach mogą nie wejść do sejmu.

Jakaś partia wysunęłą propozycje okręgów jednomandatowych. Jakie są wasze opinie?

Wśród głupców najmniej głupi uchodzi za najgłupszego.

Crombie
 Wysłana - 10 wrzesień 2004 07:42      [zgłoszenie naruszenia]

Jak na razie nie mam zdania... musiałbym się temu bardziej przyjrzeć ...

POZDRAWIAM

Zmieniony przez - Crombie w dniu 2004-09-10 07:42:25

MARIO PUZO - "GodFather" - My Bible
mafia.heyah.poSiTiFni.LeFy.Slang.pl - Szef mafii
Ojciec Chrzestny swojej mafii i Blinka
MODERATOR Działu Polityka...;-)

Helevorn
 Wysłana - 10 wrzesień 2004 12:21      [zgłoszenie naruszenia]

Z jednej strony dosc ciekawie brzmia wybory jednomandatowe jednak z drugiej strony trudno odrzucic argument iz wtedy szanse na wejscie do sejmu mieliby jedynie miejscowi "bossowie" i cwaniaczkowie (w pewnych rejonach Polski). I wlasnie tak jak polityka lokalna jest zdominowana przez takie elementy tak samo by bylo z polityka krajowa. Na razie nie wyobrazam sobie takiego systemu wyborow w Polsce...

Były moderator Polityki i Seksu

Kanapon
 Wysłana - 10 wrzesień 2004 23:38      [zgłoszenie naruszenia]

M.in. na łamach Rzeczpospolitej co i rusz pojawiają się artykuły i listy zwolenników rozwiązania jednego i drugiego a od czasu do czasu i kombinowanego. Od siebie dodam iż do tej pory mieliśmy proporcjonalnie. Klase polityczną jaką mamy taką mamy, i to w jakiejś częsci jest zasługa i ordynacji. Wielu z parlamentarzystów zasiada w sejmie psim swędem, dzięki lokomtywom wyborczym swych partii. W przypadku gdyby rywalizowali ludzie a nie listy trudnie byłoby się przedrzeć do koryta władzy rozmaitym łapserdakom całą kadencję drażniącym później obywateli swymi wyczynami. Wybory jednomandatowe są klarowniejsze a może i nawet tańsze w przeprowadzeniu. Może akurat w tej materii powinniśmy spróbować czegoś nowego bo to co jest egzaminu raczej nie zdało...

Pzdr.
Kanapon

Kanapon
kanapon@op.pl
GG 1731778

Daer
 Wysłana - 12 wrzesień 2004 15:54      [zgłoszenie naruszenia]

Oba mają swoje wady i zalet.. W sumie chyba jednak lepsze proporcjonalne - łatwiej uzyskać więcej głosów w skali państwa niż w skali okręgów kliku. Wg mnie problemem jest nie ordynacja, a ludzie - i Ci, co wybierają, i Ci, któzy są wybierani.

[foty.ifd.pl/sb.asp?w=520&p=2/images2009/20090826172846.jpg] :-D

Znawca -

Helevorn
 Wysłana - 24 maj 2005 20:20      [zgłoszenie naruszenia]

Katastrofalna jest sytuacja polityczna w Rzeczpospolitej Polskiej.

TAK DALEJ NIE MUSI BYĆ!

Weźmy w swoje "obywatelskie ręce" sprawy Ojczyzny. ...

Najważniejszą obecnie sprawą ustrojową dla Polski jest wprowadzenie ordynacji większościowej w wyborach do Sejmu w/g zasady: jeden okręg wyborczy - jeden mandat. Kandydować może każdy pełnoletni obywatel RP. Chcemy wybierać człowieka, do którego ludzie mają zaufanie. Mandat uzyska kandydat z największą ilością głosów. Tak wybranego posła będzie można odwołać. W taki sposób wybierają swoich przedstawicieli w najbogatszych państwach na świecie. Niestety, wprowadzenie tej zasady wyborczej napotyka na zdecydowany sprzeciw partyjnej klasy politycznej i mediów. Narusza ona bowiem, ustalone przy "okrągłym stole" interesy i umowy. Jedyną drogą do dokonania tej istotnej zmiany ustawowej pozostaje więc protest społeczny, podobny do tego na Ukrainie.

Ruch Obywatelski na rzecz zmiany ordynacji wyborczej
organizuje manifestację
M A R S Z N A D Z I E I
3 czerwca br. Warszawa Plac Zamkowy - Sejm RP godz.12.00

Wzywamy Rodaków - do udziału w manifestacji.
WSTAŃMY I CHODŹMY

W Sejmie potrzebujemy nowych i uczciwych ludzi.
Wybierzemy ich w jednomandatowych okręgach wyborczych !

[www.jow.pl] OBYWATELSKI RUCH o JOW
w.urbanczak@wp.pl

Daoloth
 Wysłana - 25 maj 2005 02:12      [zgłoszenie naruszenia]

Przyglądałem się już kilku wyborom od kuchni ( zarówno ojciec działał w kampanii, jak i kumple) i jedno mogę wam powiedzieć - dokłądnie te same zarzuty (przechodzneia cfaniaczków i bossów, roz****ziel, rozminiecie się poparcia z wynikami) jak nawet nie bardzije pasuja do wyborow prorporcjonalnych...

Zobaczmy obecny system: kandydat A z partii Nasza Polska dostal 45% glosow sle kandydat B z partii Jedyna Ojczyzna dostaje 30% a kandydat C z tej samej partii dostaje 25%.Zatem 55% wyborcow popiera Jedyna Ojczyzne i pomimo ze kandydat Naszej Polski dostal wiecej glosow ( o 15 - czyli o polowe wiecej niz B i o 20% wiecej - czyli niemal dwa razy tyle co C )nie zostanie wybrany.Co wiecej kandydat X z pierwszego miejsca na liscie Jedynej Ojczyzny mogl otrzymac 0% glosow ale poniewaz pozostali kandydaci zarobili na partie on wlasnie idzie do sejmu...
A teraz odpowiedzcie mi na proste pytanie co jest latweij zrobic? Zalatwic sobie pierwsze miejsce na liscie , góra drugie czy samemu stanąć do wyborów i je jeszcze wygrać??? Ja bardzo przepraszam ale nie tylko wydaje mi sie ze to pierwsze ale doskonale znam przypadek Tadeusza Maćkały - posla PO z Lubina/Legnicy...on wlasnie zalatwil sobie pierwsze miejsce...no i jeg o poparla spolka Tusk/Plażyński/Olechowski... i siedzi sk*** w sejmie chyba jeszcze... A kombinator z niego pierwszej wody...
PO drugie co to znacyz - partia ma poparcie w skali kraju a lokalnie nie?Jak nie wiecei to ja wam powiem.Poparcie ma kilku popularnych politykow z centrali krajowej i oni ciagna cala partie, czyli de facto pierwsze miejsca na listach o ktore trwa zazarta walka wsrod lokalnych bonzow i cfaniaczkow...To moj drogi Daerze ze lokalni dzialacze nie maja poparcia jest argumentem PRZECIW proporcjonalnej metodzie...Bo dlacego niby ma wejsc do sejmu z okregu w zachodniopomiorskiem ktos kto dostaje sie bo Rokita bryluje w warszawie lub Kropiwnicki jest popularny w Łodzi...???

Oczywiscie ze nie od razu wejda do sejmu same asy i uczciwe harcerzyki ale wlasnie mozliwosc przykucia posla do okregu (bo musi byc nim popularny zeby wygrac) w metodzie jednomandatowej pozwala na ocenienie kandydata...A nie jak teraz ... kto zna swojego lokalnego posla?No kto?

Poza tym nie wolno dopuscic zeby parlament tworzyl polityke w oderwaniu od rzeczywistosci.A taka nieoderwana mozna tworzyc tylko i wylacznie jesli zdamy sie na mechanizmy wolnorynkowego "kazdy sobie".Kazdy posel dba o swoj okreg a wypadkowa jest zazwyczaj korzystniejsza dla kraju i ludzi niz to co mamy teraz.

Dla mnie nie ma dyskusji nad metoda wyborow.Wybory wiekszosciowe, najlepiej dwuturowe w okregach jednomandatowych to jedyna opcja.I to nie tylko dlatego ze dzial dla mnie w teorii i praktyce (anglia, usa, australia) ale przede wszystkim ze wiem jak bardzo nie dziala obecny system.

A do tego powinno sie dorzucic kilka rzeczy bo sama metoda wyboru nie wystarczy..
po pierwsze cenzus do uzyskania prawa wyobrczego:
takim cenzusem powinno byc zdanie egzaminu z PODSTAWOWYCH zagadnien polityczno-gospodarczych (taki wos) ale z polozeniem duzo wiekszego nacisku na powazne potraktowanie tego "przedmiotu".Wychowanie obywatelskie powinno byc opcjonalne do zdania na maturze, egzaminie konczoncym szkole lub na zyczenie.Bez pozytywnego zdania egzaminu na ok 75% nie ma promesy do czynnego prawa wyborczego ani zreszta biernego.Cenzus majątkowy. wykształcenia czy inne takie to juz nie do konca "demokratyczne" rozwiazania ale taki egzamin jak najbardziej...
Nie moze byc tak ze glosowac idzie osoba ktora mysli ze pieniadze mozna drukowac, placa minimalna nie szkodzi rynkowi pracy, podatki sa nieistotne a integracja z unia nie nie sie zadnych implikacji prawnych.taki tes nie moze byc za latwy - jesli zda tylko 30% uprawnionych to tak ma byc.Idiota nie moze glosowac.A jesli mu nie poszlo to sie poduczy i zaglosuje za nastepnym razem.
Nastepnym krokiem powinno byc wprowadzenie podobnie jak w Australii kary za nieuczestnictwo w wyborach odpodwiedniego typu.Jesli nie poszedles w roku 2000 na wybory to tracisz prawo wyborcze w rouku 2004 i musisz czekac do 2008.Jesli nie masz odpowiedniego kandydata to zakreslasz glos niewazny i tyle.To aby nie pojawialy sie sytuacje kiedy jest 45% frekwencji i wygrywa SLD z 45% wynikiem co znaczy ze glosowalo na nich MNIEJ NIZ 25% spoleczenstwa!
Mozna do tego/lub w zamian dorzucic drobny podatek wyborczy 5zl dajmy na to.Pokryje koszty wyborow(wynajecie lokalu, oplacenie komisji itd itp).

Socjalizm to syf nieziemski

Daer
 Wysłana - 25 maj 2005 20:00      [zgłoszenie naruszenia]

Dao, ja nie wychwalałem wyborów proporcjonalnych - po prostu nie uważam, by zmiana na większościowe przynbiosłaby spodziewane efekty. Co do cenzusów, to w innych tematach na tym forum pisałem, podobnie myślimy.
Sprawa taka, że by wprowadzić zmianę ordynacji potrzeba zmiany konstytucji, nie samej ustawy o ordynacji, w związku z czym sprawa nie jest prosta. Aby tego dokonać, musi się znaleźć odpowiednia większość w Sejmie, więc wszelkie zmiany będą możłiwe dopiero wtedy, gdy wyborcy i wybierani będą "lepsi" i "mądrzejsi". A jak tacy będą, to mogą sobie ordynacje doskonalić.
Jest jeszcze inny sposób modyfikacji ordynacji - zamach stanu, rewolucja.. A to w grę nie wchodzi raczej.

Znawca -

Daer
 Wysłana - 25 maj 2005 20:02      [zgłoszenie naruszenia]

Aha, co do tego protestu - nic nie da, bezsensowna manifestacja

Znawca -

Helevorn
 Wysłana - 25 maj 2005 20:18      [zgłoszenie naruszenia]

Tak sie prowokujaco spytam - czemu Daer potrzeba zmiany konstytucji przy zmianie ordynacji wyborczej?

Jesli chodzi o proporcjonalnosc naszych wyborow wg. indeksu Gallaghera sa one bardziej dysproporcjonalne niz np. wybory w USA... To co jest napisane w konstytucji to tylko zalozenie, ktore jak widac niewiele ma wspolnego z rzeczywistoscia

Daer
 Wysłana - 25 maj 2005 22:13      [zgłoszenie naruszenia]

Nasza wspaniała konstytucja jest pełna takich "wspaniałych idei"

Co do konstytucji - jest ona nadrzędna, ustawy są wobec niej podrzędne, także ustawa o ordynacji. W każdym razie w Polsce, artkuł 8 to stwierdza wyraźnie. Ustawa nie może być niezgodna z artykułami 96-101, może je rozwijać, ale nie zmieniać/negować. Jeżeli wybory do Sejmu są wg konstytucji proporcjonalne, to wg ustawy też takie muszą być, nie mogą być większościowe.
Wszystkie pomysły PO wymagają zmiany konstytucji - i zniesienie Senatu, i większościowa ordynacja i immunitety. Jak Sejm przegłosuje zmianę ustawy, to prezydent i tak przekaże ją do TK, i tyle z pomysłem.

Chyba że się mylę, jak tak, to mnie popraw.

Znawca -
[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Odpowiedzi jest na 2 strony.   | następną

Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia | Wyślij odpowiedź

Wybory proporcjonalne czy większościowe?

Strony: 1 2

Warto przeczytać: Usterka - Gwarancja - Gwarant :-) | Pozyskanie pieniędzy z UE | wycena działki rekreacyjnej | Picie alkoholu w lokalu bez koncesji | zniesławienie wizeruku | konto bankowe na ok 2 miesiace, jakie?? | Umowa zlecenie | Zasiedzenie | Artykuł z Angory - wypadek drogowy | koles zgubł pieniadze i oskarza niewinnego. | Piwo w parku - parodia. | Zerwanie umowy przedwstępnej!! | Witam! | Konto bankowe | Odnośnie warezu | panowie prawnicy pomóżcie | chaturbate | seks tantryczny | panhauser | tannhauser | tanhauser | szwed ola | Lepper | samobójstwo | czarna dziura | demorali | ziutek43 | Cheetos5- | Cheetos5 | worldwar | kutas | Jessie Ware | j_r_p | piotruslbn | Biznes

Polecamy: KSW | Komputery | Nauka

wersja lo-fi

Copyright 2000 - 2014 SFD S.A.