FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 6502 razy ¬

ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

ROZRYWKA | Nauki Humanistyczne
Z przecinkiem czy - bez przecinka ? 
[powiadom znajomego]    
Autor "Z przecinkiem czy - bez przecinka ?"   

Landzio
 Wysłana - 29 styczeń 2009 21:51        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź ile procent masz tłuszczu

cześć.

od jakiegoś czasu nurtuje mnie pytanie : czy w zwrotach typu " Dobranoc Aga", "Cześć Tomek", gdzie mianownik występuje w funkcji wołacza i jest poza związkami składniowymi w zdaniu, należy oddzielić go przecinkiem ?

E: dobra mam - pośrednio bo pośrednio - odpowiedź:

(z: [poradnia.pwn.pl/lista.php?kat=18&szukaj=wo%B3acz])

Witam,
czy imiona w powitaniach należy odmieniać? Czy poprawnie będzie więc "Cześć, Piotrek" czy "Cześć, Piotrku"?
dziękuję i pozdrawiam,
Agnieszka L.
Wołacz imienia może być równokształtny z mianownikiem, np. "Cześć, Piotrek", lub swoisty, z właściwą sobie końcówką, np. "Część, Piotrku". Ta druga forma brzmi nieco bardziej wytwornie.
Można zauważyć, że niezależnie od ewentualnych różnic stylistycznych niektóre imiona wyglądają zgrabnie w formie synkretycznej z mianownikiem (np. Marek, Tomek), a inne nie (np. Staś, Stanisław, tu bowiem powie się raczej Stasiu i Stanisławie).
Przypuszczam, że poradniane archiwum zawiera więcej odpowiedzi nt. wołacza od imion.

- Mirosław Bańko, PWN

sry.

Zmieniony przez - Landzio w dniu 2009-01-29 21:54:04

Zmieniony przez - Landzio w dniu 2009-01-29 21:54:20

Pan Śmierć
BARON
 Wysłana - 29 styczeń 2009 21:56      [zgłoszenie naruszenia]

Mnie się z kolei wydaje i często się z tym spotykam, że jak odmieniamy imię przez przypadki to się przed nim przecinka nie stawia, a jak nie odmieniamy to się stawia.

AD ANCALES, PLEBES!!!! EGO SUM BARON!!!
Veni, Vidi, Banni!%-)
Mafia znających łacinę%-)Baron wszystkich działów%-)
Rada Jedenastu i Inso 2009

Ekspert -

Landzio
 Wysłana - 29 styczeń 2009 22:08      [zgłoszenie naruszenia]

Nee, stawia się. (np. Agato, czas do łóżka ! Co, kotku, robisz ? Hej, dziewczyno ! - ale już: Hej dziewczyno, chodź tu ! - tak mi mój za***isty słownik mówi ) Tylko tego, o co pytałem wcześniej, jakoś nie byłem pewny.

Pan Śmierć
BARON
 Wysłana - 29 styczeń 2009 22:12      [zgłoszenie naruszenia]

Ale tu się pojawia problem, bo sporo imion w wołaczu brzmi tak samo jak w mianowniku

AD ANCALES, PLEBES!!!! EGO SUM BARON!!!
Veni, Vidi, Banni!%-)
Mafia znających łacinę%-)Baron wszystkich działów%-)
Rada Jedenastu i Inso 2009

Ekspert -

Landzio
 Wysłana - 29 styczeń 2009 22:18       [zgłoszenie naruszenia]

No i wtedy też się do******la przecinek. O tym pisałem w pierwszym poście - i dlatego świadomie przytoczyłem przykłady z mianownikiem. Zresztą, kto by się przejmował, ****a, interpunkcją ?

[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Przegląd tygodnia

Z przecinkiem czy - bez przecinka ?

Warto przeczytać: matura-katastrofizm | czy ma ktos ten temat??? | pomocy! potrzebne na jutro:( literatura przedmiotu | Literatura przedmiotu - proszę o małą pomoc | Wpływ pieniądza na życie bohaterów literackich, opracowania do lektur. | J. A. Kisielewski "W sieci" - pomocy | POMOCY!! | maturka;D | Teza: Tryumf brzydoty w literaturze i sztuce XX wieku. | Bibliografia maturalna - krótka piłka | Pomoc z prezentacją maturalną. | Pytanie o nr ISBN | Matura ustna - Bibliografia - SOGI | Konflikt jednostki - Ludzie pomóżcie !!!!!!!! | ile książek?? 2 wystarczą?? zerknij*** | Motyw Sądu i Procesu | milf | sqzi | moda | szwed | antoni | fryzjer kraków | fryzjer | playboy | sylwester | sylwek | hyde | hydepark | spam | chamskie | kremlin | baruch | kurestwo | grunge | Biznes

Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi

Copyright 2000 - 2020 SFD S.A.