FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 4159 razy ¬

ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

ROZRYWKA | Prawo i Ekonomia
Zaświadczenie o pracy na umowę-zlecenie 
[powiadom znajomego]    
Autor "Zaświadczenie o pracy na umowę-zlecenie"   

77Cielak
 Wysłana - 25 sierpień 2010 08:33        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź swoje BMI

Witam
Moje pytanie dotyczy tego czy pracodawca ma obowiązek przechowywania jakiegokolwiek dowodu, że u niego pracowałem.
Załóżmy, że w okresie od 1-06-2008 do 31-08-2008 byłem zatrudniony w firmie X na podstawie umowy-zlecenia. Czy na dzień dzisiejszy, na moje żądanie, pracodawca ma obowiązek wydania mi zaświadczenia, że taka praca była świadczona, czy nie ma obowiązku prowadzenia takiej "ewidencji".
Będę bardzo wdzięczny za szybką odpowiedź

INSOMNIA
 Wysłana - 25 sierpień 2010 13:57      [zgłoszenie naruszenia]

Ten, który cie zatrudniał nie był twoim pracodawca, tylko zleceniodawca ->umowa cywilno-prawna, a nie prawa pracy. Zatem wszelkie przepisy prawa pracy o zaświadczeniach itd. NIE obowiązują.
Z KC nie wynika, że strony muszą przechowywać umowę zlecenia przez jakiś okres to raz, a dwa- zapewne dostałeś też swój egzemplarz umowy.
Z tego co pamiętam z ustawy o swobodzie, KHS itd też nie wynika, żeby prowadzący działalność/ spółkę musieli przechowywać takie umowy i wystawiac jakies zaświadczenia. Prawdopodobnie z prawa podatkowego będzie wynikać obowiązek przechowywania dokumentów (5 lat od końca roku), ale z tego obowiązkek wystawiania zaświadczen też raczej nie wynika.

Ewentualnie jeśli swój egzemplarz zgubiłeś możesz poprosić zleceniodawce, żeby ci skserował.

Nie wiem- może ktoś zna jakiś przepis szczególny, który nakładałby na zleceniodawce taki obowiązek, więc jak coś poprawcie mnie

77Cielak
 Wysłana - 25 sierpień 2010 16:12      [zgłoszenie naruszenia]

Dzięki, kle0_ SOG wbity

baruch
 Wysłana - 25 sierpień 2010 20:21       [zgłoszenie naruszenia]

Nie wiem- może ktoś zna jakiś przepis szczególny, który nakładałby na zleceniodawce taki obowiązek, więc jak coś poprawcie mnie

Prawo bilansowe odnośnie przechowywania dokumentów? Ale to byłby tylko półśrodek i liczenie na dobrą wolę zleceniodawcy. Ogólnie to w Twoim interesie było przechowywać umowę

brak czasu

Specjalista -
[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Przegląd tygodnia

Zaświadczenie o pracy na umowę-zlecenie

Warto przeczytać: | | praca w policji | ubezpieczenie | pimpmydick | stimea | meteoryt | górnik | planking | gangster | Aids | Burdel | Siphia Loren | renta zus | śmiechowicz | jak sobie wyobrażam pracę w policji | spalacz tłuszczu | maximus-rex | maximus rex | shia labeouf | Biznes

Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi

Copyright 2000 - 2020 SFD S.A.