FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 1596 razy ¬

ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

ROZRYWKA | Filozofia, Psychologia, Religie
Zen, Japonia, Samurajowie ;) 
Wyślij odpowiedź [powiadom znajomego]    
Autor "Zen, Japonia, Samurajowie ;)"   

mosay
 Wysłana - 17 grudzień 2004 16:56        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź swoje BMI

Ot ostatnio mamy mały zastój więc dla rozruszania atmosfery

Pojawilo sie juz kilka topicow poruszajacych podobne tematy, bylo o walce, sensie życia, dzisiejszym spoelcznestwie, przodkach czy filozofi zycia codziennego. Bylo i o zen, krotko ale rzeczowo, encyklopedycznie.

A teraz dla odmiany inaczej, o orientalnych filozofiach i historiach, o samurajach. I o Zen.

Serdecznie polecam: "The Religion of the Samurai -A Study of Zen Philosophy and Discipline in China and Japan" napisaną przez Kaiten Nukariye w roku 1913 jako wstep do dyskusji. O czym ? O zen, walce, honorze, wartosciach opisywanych przez Nakuriye, tego co nas w nich uderza , co chcielibysmy przeniesc na nasz grunt, na nasze wlasne polskie podoworko. CO chcielibysmy widziec u siebie ? Czego nie ?

oto link: [http://www.sacred-texts.com/bud/rosa/]
po angielsku

pozdrawiam

na emeryturze %)

Znawca -

mosay
 Wysłana - 17 grudzień 2004 17:03      [zgłoszenie naruszenia]

szczegolnie warte polecenia fragmenty:

[http://www.sacred-texts.com/bud/rosa/rosa07.htm] rozdozial 5, natura czlowieka

a w nim:

Man is Good-natured according to Mencius.[1]--Oriental scholars, especially the Chinese men of letters, seem to have taken so keen an interest in the study of human nature that they proposed all the possible opinions respecting the subject in question-namely, (1) man is good-natured; (2) man is bad-natured; (3) man is good-natured and bad-natured as well; (4) man is neither good-natured nor bad-natured. The first of these opinions was proposed by a most reputed Confucianist scholar, Mencius, and his followers, and is still adhered to by the majority of the Japanese and the Chinese Confucianists. Mencius thought it as natural for man to do good as it is for the grass to be green. 'Suppose a person has happened,' he would say, 'to find a child on the point of tumbling down into a deep well. He would rescue it even at the risk of his life, no matter how morally degenerated he might be. He would have no time to consider that his act might bring him some reward from its parents, or a good reputation among his friends and fellow-citizens. He would do it barely out of his inborn good-nature.' After enumerating some instances similar to this one, Mencius concludes that

2. Man is Bad-natured according to Siün Tsz [1] (Jun-shi).--The weaknesses of Mencius's theory are fully exposed by another diametrically opposed theory propounded by Siün Tsz (Jun-shi) and his followers. 'Man is bad-natured,' says Siün Tsz, 'since he has inborn lust, appetite, and desire for wealth. As he has inborn lust and appetite, he is naturally given to intemperance and wantonness. As he has inborn desire for wealth, he is naturally inclined to quarrel and fight with others for the sake of gain.' Leave him without discipline or culture, he would not be a whit better than the beast. His virtuous acts, such as charity, honesty, propriety, chastity, truthfulness, are conduct forced by the teachings of ancient sages against his natural inclination. Therefore vices are congenial and true to his nature, while virtues alien and untrue to his fundamental nature.

i

Man is both Good-natured and Bad-natured according to Yan Hiung[1] (Yo-yu).--According to Yang Hiung and his followers, good is no less real than evil, and evil is no more unreal than good. Therefore man must be double-natured-that is, partly good and partly bad. This is the reason why the history of man is full of fiendish crimes, and, at the same time, it abounds with godly deeds. This is the reason why mankind comprises, on the one hand, a Socrates, a Confucius, a Jesus, and, on the other, a Nero and a Kieh. This is the reason why we find to-day a honest fellow in him whom we find a betrayer to-morrow.

[http://www.sacred-texts.com/bud/rosa/rosa09.htm] - życie, optymizm, pesymizm, zycie jako walka i jego tajemnica

[http://www.sacred-texts.com/bud/rosa/rosa08.htm] - oswiecenie

a w nim:

3. The Irrationality of the Belief of Immortality.--Occidental minds believe in a mysterious entity under the name of soul, just as Indian thinkers believe in the so-called subtle body entirely distinct from the gross body of flesh and blood. Soul, according to this belief, is an active principle that unites body and mind so as to form an harmonious whole of mental as well as bodily activities. And it acts through the instrumentality of the mind and body in the present life, and enjoys an eternal life beyond the grave. It is on this soul that individual immortality is based. It is immortal Self.

czy:
2. Enlightenment implies an Insight into the Nature of Self.--We cannot pass over, however, this weighty problem without saying a word. We shall try in this chapter to present Enlightenment before the reader in a roundabout way, just as the painter gives the fragmentary sketches of a beautiful city, being unable to give even a bird's-eye view of it. Enlightenment, first of all, implies an insight into the nature of Self. It is an emancipation of mind from illusion concerning Self. All kinds of sin take root deep in the misconception of Self, and putting forth the branches of lust, anger, and folly, throw dark shadows on life. To extirpate this misconception Buddhism[1] strongly denies the existence of the individual soul as conceived by common sense-that is, that unchanging spiritual entity provided with sight, hearing, touch, smell, feeling, thought, imagination, aspiration, etc

pozdrawiam

p.s. kto interesuje sie japonia albo religiami wschodu reka w gore !

na emeryturze %)

Znawca -

TSolo
 Wysłana - 17 grudzień 2004 17:04      [zgłoszenie naruszenia]

Jesli moge powiedziec: O jasna cholera!
Sto sogow za tego linka byloby za malo!
Ale jeden na pewno ode mnie pojdzie
Jak tylko przeczytam to wlacze sie aktywnie do dyskusji.
O Zen juz troche czytalem ineresowalem sie i troche praktykuje wiec poglebienie mojej wiedzy w tej dziedzinie bedzie jak najbardziej pozytywne.

BARDZO WIELKIE DZIEKI

TSolo
 Wysłana - 17 grudzień 2004 17:09      [zgłoszenie naruszenia]

JA! JA! JA!
/me podnosi reke wysoko do gory
Troche cwiczylem Aikido, troche Ken-Jutsu. Bardzo zaluje, ze chwilowo nie stac mnie na kontynuowanie.
Ale troche sam cwicze. I umysl tez. :)

Serdecznie pozdrawiam.

mosay
 Wysłana - 17 grudzień 2004 17:09      [zgłoszenie naruszenia]

dobrze a po prezentacji materialu zrodlowego ( ) pora na kilka slow na poczatek Wiec powyzszy link polecam wszytskim, osoby fascynujace sie japonia czy zen napewno nie beda zawiedzione. Reszta mam nadzieje rowniez.

Wszyscy znamy z filmow japonie ( kto nie zna 7 samuraiow ? albo nie oglodal ostatniego samuraia ? ), zetknelismy sie z zen, tymi czy innymi aspektami kultury japonskiej. Mamy jako - takie wyobrazanie o tych czy innych sprawach...

Wic do dziela niech to bedzie mila i porzyteczna zabawa

pozdrawiam

edit: TSolo: sog to bedzie dluga i dobra dyskusja

Zmieniony przez - mosay w dniu 2004-12-17 17:10:37

na emeryturze %)

Znawca -

Methos
 Wysłana - 17 grudzień 2004 18:14      [zgłoszenie naruszenia]

jako ze sam trenowałem Jiu-jitsu, oraz pasjonuję się bronią białą, do tego nie chwaląc się hehe posiadam dwie repliki (katany i wakizashi) oraz jako ze mówimy o samurajach i ich moralności ..

to chyba należy wspomnieć również o BUSHIDO - czyli "drodze samuraja"..
(bushi - rycerz, samuraj oraz do - droga)

Kodeks bushido i zasady które go cechowały - z tego co mi wiadomo - nie zostały spisane ani wydrukowne w konkretnym dziele lierackim.

Bushido było moralnym kodeksem wojowników, a u jego podstaw leżała
m.in. rodzina, wychowanie, tradycja, religia...
Zawierał w sobie przede wszystkim elementy takich religii jak: buddyzm, konfucjanizm i shinto

Honor i sławę ceniono bardziej niż życie, dlatego kiedy na kartę stawiano jedno z tych pojęć, samuraj bez namysłu oddawał za nie życie.
(przypomina mi się zasada rycerzy - "mój honor to moje życie")

Nierzadko z powodu jednego słowa, które urażało dumę rycerza w ruch szły miecze. Z reguły takie starcia kończyły się śmiercią lub poważnym zranieniem jednego z walczących samurajów.

Plamę na honorze samuraj mógł zmyć tylko w jeden sposób - popełniając rytualne samobójstwo zwane "seppuku".

W moralnym kodeksie samurajów wielką wagę przywiązywano również do "katakiuchi" - krwawej zemsty.
Wierność wobec suzerena wymagała, aby zniewaga wyrządzona panu została bezwzględnie pomszczona... osobiscie jestem zwolennikiem tej zasady (porównałbym to do "oko za oko"), nie wgłebiając sie za bardzo w kwestie prawne takiego czynu, dodam tylko, że zamiast suzerena, wstawiam rodzinę i najbliższych..

Kontynuując,
do GŁÓWNYCH ZASAD SAMURAJSKIEJ MORALNOŚCI zaliczano:

- wierność wobec pana
- męstwo
- odwagę i bezpośrednio związany z tym wysoki kunszt wojenny
- uczciwość
- prawość
- prostotę i powściągliwość,
- pogardę dla wygód osobistych i pieniędzy

jak bardzo Nam, współczesnym ludziom do tego ideału brakuje, prawda????

pozdro.

Zmieniony przez - Methos w dniu 2004-12-17 18:17:26

Ekspert -

f_inka
 Wysłana - 17 grudzień 2004 19:48      [zgłoszenie naruszenia]

a ja tylko z wielkim zainteresowaniem bede sledzić temat
piszcie tak zeby blondynka zrozumiała

C S S M L
N D S M D

Znawca -

mosay
 Wysłana - 17 grudzień 2004 20:18      [zgłoszenie naruszenia]

f_inka

Na poczatek troche odejde od tematu, swego czasu chciacno uczynic z naszej piknej ojczyzny europejska japonie, a ze nie pasowalo stawiano na kuwejt ( ropa itd ) jak widac nic po tym już nie widać.

To o czym mowa, obyczajowosc, tradycja, kultura, na tym wszystkim Japonia podbita i ukorzona po II swiatowej wybudowala swoja potege. Na pracy, wiernosci wobec pana ( pracodawcy, korporacji, uczciwej, rzetelnej pracy, ciaglemu doskonaleniu umiejetnosci, stalej edukacji. To stworzylo JAponie jako znamy, mozna powiedziec ze spadkobiercy samurajow to dzisiejsi pracocholicy, biale kolnierzyki spiace w tzw. pigulkach, spedzajacy 2/3 zycie w firmie albo o firmie myslac. To taka mala dygresja.

Methos, gdy mowa o elementach konfucjanizmu to nalezaloby tu wymienic system zaleznosci, slugi od pana, dzieci od ojcow itd... TO wlasnie chociazby zaleznosc "slugi" od "pana" daje nam tu wiele do myslenia. Dzisiejsi mniejsi i sredni polscy przedsiebiorcy zapewne w tym momencie westchneliby "gdzie podziali sie ci porzadni pracownicy, co nie ukradna, nie odwala fuszerki, wlozo w robote wszystkie sily i umiejetnosci" - (a srednio wykorzystywany pracownik "gdzie dzisiaj jest porzadny pracodawca" )

methos:
"jak bardzo Nam, współczesnym ludziom do tego ideału brakuje, prawda????"
A ja bym to uznal inaczej. Jak bardzo brakuje nam dzisiaj zasad. Prawdziwych, slusznych i rozumianych. Brakuje tradycji, oparcia. Skupienia i spokoju. Konsumpcjonizm na po-prlowskim gruncie i tyle.

pozdrawiam

na emeryturze %)

Znawca -

Methos
 Wysłana - 18 grudzień 2004 13:30      [zgłoszenie naruszenia]

ja poza tematem - finka jak zwykle jestes Kochana i całuski 4 you

aha, żadnego przyglądania się

brać mi tu udział proszę

pozdro.

Ekspert -

Wieruszka
 Wysłana - 18 grudzień 2004 21:27      [zgłoszenie naruszenia]

OOoo...jakie pasjonujace tematy, a ja nie mam czasu...
To piekne, ze tradycja samurajow, przynajmniej jej namiastka, przetrwala w wielkich korporacjach. Dlaczego w Polsce...nie ma sladu po tradycji ulanskiej....

Methos
 Wysłana - 20 grudzień 2004 21:08      [zgłoszenie naruszenia]

ja na chwilkę zejdę z tematu, choć nie do końca, mówimy cały czas o zasadach (ja wtrąciłem króciutko na temat kodeksu bushido)

no to wrzucę cos o naszym polskim rycerstwie

ot króciutki wyciąg z reguły rycerskiej :
(wybrane punkty)

- czystość w miłości i prawdzie,
- człeka wszelakiego szanować,
- miłość w sercu nosić,
- prawdę sercem i usty wyznawać,
- dobra i prawości przed złem i niesprawiedliwością bronić,
- słowu danemu wiernym być,
- zapalczywości nie mieć, gniewu nierozważnym uczynkiem nie wykonywać,
- zważać na to by duma pychą nie została splamiona.
- w miłosierdziu swoim hojnym być, w złej przygodzie uczynkiem i majątkiem wspomagać,
- sprzeczek nie miłować,
- do przyzwoitości się wdrażać, słów Złego w zwyczaju nie naśladować,

i do tego wszystkiego traktować damę swego serca z należytą godnościa, miłością, troską, szacunkiem i chronić ją za cenę własnego życia..

ot tyle

a samych zasad jest więcej

zasady, zasady, zasady...
cały czas próbuję żyć zgodnie z tymi zaprezentowanymi powyżej...
uczę się...

pozdroofka

Ekspert -
[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Odpowiedzi jest na 2 strony.   | następną

Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia | Wyślij odpowiedź

Zen, Japonia, Samurajowie ;)

Strony: 1 2

Warto przeczytać: Najcenniejsza rzecz w moim życiu | Kod Bibli | co ludzie maja w glowach :D | "Moim zdaniem..." | Szczęśliwa świnia vs nieszczęśliwy Sokrates | Ewangelia Judasza | Czy Bóg jest narcyzem? | "Chrystus sam był kiedyś na weselu" | Potęga podświadomości = potęga głupoty | Theodor - odszedl.....bliskosc smierci - chec odejscia... | Jałmużna jest miłością | Praktyki religijne przedłużają życie | Jah i reagge | Samotność.... | dziwny sen.. | Wszystko o snach! ==>WEJDZ<== | pedofile | squirting | truskawki | żaba | żaby | kobiecy wytryskporady | spahotel | wielgosz | wzost | książki szkoła | rysunki | szczecin | typy nie róbcie tak | Perend | venitari | SEXOWNE SEKRETARKI | kalkulator | eskk | Biznes

Polecamy: KSW | Komputery | Nauka

wersja lo-fi

Copyright 2000 - 2014 SFD S.A.