FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 1911 razy ¬

ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

ROZRYWKA | Filozofia, Psychologia, Religie
Czy Szatan może zostać zbawiony? 
[powiadom znajomego]    
Autor " Czy Szatan może zostać zbawiony?"   

PaulaKrS
 Wysłana - 21 maj 2006 19:17        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź swoje BMI

"Czy diabeł może być zbawiony?

Podejmując temat, zapożyczony z książki Giovanni Papiniego o diable, posługuję się nim jako symbolem pewnej kwestii fundamentalnej, którą w różnych odmianach można śledzić niemal przez całą religijną i filozoficzną historię naszej kultury. Czy można w całym teatrze kosmicznym i historycznym dopatrywać się ruchu, który zmierza ku ostatecznemu pogodzeniu wszystkiego? Czy zło losu ludzkiego, cierpienia i upadki, ujawnią kiedyś swój sens odkupicielski, gdy będzie można oglądać je ze stanowiska ostatecznego zbawienia?
Gdy w tak ogólnej formie pytanie się stawia, widać, że nie jest ono ani swoiście chrześcijańskie, ani nawet swoiście religijne, może być jednak użyteczne w rozważaniu różnych prądów zarówno w chrześcijaństwie, jak w świeckich teoriach zbawienia (włączając marksizm). Jest ono bardziej nawet ogólne, niż standardowe pytanie dawnych teodycei, pytamy nie tylko o to, czy zło, rozważane w najszerszej perspektywie soteriologicznej, okaże się cząstką dobrego z konieczności opatrznościowego planu, to znaczy, że zrozumiemy jego rolę instrumentalną jako surowca w boskiej budowie historii; pytamy także, czy, być może, okaże się, iż nie jest ono w ogóle złem, tak iż w końcowej fazie nic nie będzie z powszechnego zbawienia usunięte, nic odrzucone, nic utracone."

Fragment ksiazki "Czy diabeł może być zbawiony i 27 innych kazań" Leszka Kołakowskiego ([http://www.merlin.com.pl/HTML/83-240-0625-7.html]).

Uważacie, że Szatan jest czescia boskiego planu czy tylko 'wypadkiem przy pracy'?

...Grzeczne dziewczynki ida do raju...
...Niegrzeczne mają raj na ziemi...

denedra
 Wysłana - 21 maj 2006 19:23      [zgłoszenie naruszenia]

na zblizony temat była dyskusja na FZN załozony przez Grundmana
w odniesieniu do tego artykułu
[http://www.****************/temat6976-strona6699/#eot]

Od 1700 lat Szatan przedstawiany jest jako wróg Boga, podczas gdy w Biblii jest on raczej pracującym dla Boga ministrem sprawiedliwości, który kontroluje świat - uważa prof. Henry A. Kelly, były jezuita oraz emerytowany profesor języka angielskiego na Uniwersytecie Kalifornijskim.

Szatan jest jednym z aniołów Boga i jego zadaniem jest wystawianie ludzi na próbę - twierdzi naukowiec. 71-letni profesor Kelly od lat próbuje doprowadzić do rehabilitacji Szatana. Profesor uważa, że Szatan wcale nie rządzi piekłem, ani nie ma własnego królestwa. Idea ta zrodziła się w chrześcijaństwie dopiero między II a IV wiekiem po narodzeniu Chrystusa. Musimy przemyśleć kwestię szatana, aby zrewidować doktrynę grzechu pierworodnego, według której cała ludzkość poddana jest Szatanowi - twierdzi były jezuita.

Według profesora doktryna grzechu pierworodnego jest niemoralna.

Mówię tylko do tych
Którzy chcą mnie słuchać
Ci, którzy nie chcą
Nie obchodzą mnie

OloKK
Dżony Dep
 Wysłana - 22 maj 2006 22:19      [zgłoszenie naruszenia]

[http://www.insomnia.pl/temat185286/]

Bądź silny, o człowieku! Pożądaj, raduj się wszystkimi rzeczami
zmysłów i uniesienia: nie bój się, że jakikolwiek bóg wyprze się ciebie za to.
ZAPRASZAM: [www.olokk.pl] // [www.bng-studio.pl]
[www.facebook.com/olokk]

Ekspert -

grzech..
 Wysłana - 23 maj 2006 14:15       [zgłoszenie naruszenia]

Bardzo ciekawa rozmowa Quasar'a z ksRobakiem: [*******/gkb9]
pees: jak wszyscy linkami, to ja też

mlkv - popatrzcie na przykład tego Pana prawych wypowiedzi

[http://www.insomnia.pl/Genera%C5%82_Petelicki_nie_%C5%BCyje-t669678-s20.html#post3]

[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Przegląd tygodnia

Czy Szatan może zostać zbawiony?

Warto przeczytać: Dekalog pod lupą | Fatima - tańczące Słońce | Obraza uczuć religijnych | Teoria o roślinach halucynogennych. | pech? przypadek? a może coś innego? | Pracownia testów psychologicznych. | WIELKE OBURZENIE! | post (nie jedzenie mięsa) | Wszystkiego najlepszego! | Joseph Verlinde - co o nim uwazacie? | Tolerancja, zło konieczne czy stan zaciemnienia umysłu. | Niechlubna historia kosciola katolickiego | Zamiast : Filozofia, Psychologia, Religie - dział ateistów | Książki - ebooki, Wasze wrażenia | Zdrowy rozsądek | Wiara i nauka- moje rozkminy | krótkie wędzidełko | jezioro eworsyjne | nic mi się niechce | kod ograniczeń Sony Erikson X | legginsy | koks kokaina | kokaina | aleah x | aleah | australia | whisky | tv pci slot za darmo | PCMCIA karta | miss mokrego podkoszulka | bsp | wok | test 2 | ludzie godni | Biznes

Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi

Copyright 2000 - 2019 SFD S.A.