FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 17362 razy ¬

ROZRYWKA | Filozofia, Psychologia, Religie
"Nadstaw drugi policzek" 
[powiadom znajomego]    
Autor ""Nadstaw drugi policzek""   

locomotiv
 Wysłana - 5 listopad 2010 15:23      [zgłoszenie naruszenia]

że jak nadstawisz drugi policzek i oberwiesz,to zyskasz sympatię tłumu.zyskując sympatię tłumu zyskujesz przewagę.tłum nie wie,że prowokujesz cios.
przecież to typowa kobieca taktyka.

/achtung!!! kasownick/

Hintu
 Wysłana - 5 listopad 2010 16:11      [zgłoszenie naruszenia]

Czyżbyś twierdził że Jezus był kobietą?

Tomek65536
 Wysłana - 18 wrzesień 2014 10:32      [zgłoszenie naruszenia]

Ja bym chciał dodać, że wypowiedź Jezusa o policzku w ogóle nie dotyczyła sytuacji, kiedy ktoś chce nam zrobić krzywdę, a my mamy się bronić lub nie...
Jezus zaczął od przywołania przepisu: "oko za oko...", a ten przepis mówił o karaniu przestępcy, a nie o zachowaniu w czasie napadu. Dlatego wypowiedź Jezusa jest krytyką mściwości, pielęgnowania nienawiści, a nie dotyczy nijak tematu obrony, kiedy ktoś chce nam zrobić coś złego.
Źródło: [http://www.biblijny.net/b3/005.html]

Bejn
 Wysłana - 22 październik 2014 22:16      [zgłoszenie naruszenia]

kiedy ktoś chce nam zrobić coś złego.

Dobrze wiedzieć, że jak ktoś daje mi w pysk to nie powinienem się mścić, bo on nie chce mi nic złego zrobić

Tomek65536
 Wysłana - 23 październik 2014 09:06      [zgłoszenie naruszenia]

Chodzi mi o rozróżnienie dwóch sytuacji:
1. Ktoś daje mi w pysk i dalej atakuje,
2. Ktoś dał mi w pysk jakiś czas temu i nie atakuje mnie teraz.

Wypowiedź Jezusa dotyczyła tylko (!) drugiej sytuacji, o czym świadczy przywołanie przepisu o karaniu przestępcy i to własnie ten przepis Jezus komentował, mówiąc o policzku.

Odnośnie do pierwszej sytuacji, nie mamy do tego żadnego komentarza. Więc wydaje mi się logiczne, że jak ktoś mnie atakuje i nie mam innej możliwości, to będę się bronił.

INSOMNIA
 Wysłana - 23 październik 2014 17:23      [zgłoszenie naruszenia]

Czyli jak Nergal osra krzyz, to powinien dostac kolejny do osrania, tylko wtedy gdy obieca, ze go nie osra?

Podobnie biskup Wesolowski, powiedzmy gwalci 12 letniego murzynka, to powinien dostac kolejnego murzynka, po zapewnieniu, ze nie wyjmie spod sutanny mrowkojada?

Nie wydaje Ci sie, ze ta interpretacje, jakis idiota dorabial do glupiej teorii?

Zmieniony przez - seba5700 w dniu 2014-10-23 17:28:51

Bejn
 Wysłana - 23 październik 2014 22:07      [zgłoszenie naruszenia]

"Słyszeliście, że powiedziano: Oko za oko i ząb za ząb! A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi! Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz! Zmusza cię kto, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące! Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie"

Cały calusieńki ten cytat sugeruje, że cokolwiek by ci ktoś nie robił masz mu na to pozwolić a nie oddawać.

Alaksa91
 Wysłana - 29 październik 2014 01:05      [zgłoszenie naruszenia]

Cały calusieńki ten cytat sugeruje, że cokolwiek by ci ktoś nie robił masz mu na to pozwolić a nie oddawać.

Nie cytat sugeruje, tylko twoja interpretacja tego cytatu, a bez kontekstu historycznego ani rusz Ten cytat może mieć dużo głębsze znaczenie niż na pierwszy rzut oka się wydaje.

W kwestii dyskutowanego tu policzka, za książką L. McLaughlin "Syn marnotrawny czy rozrzutny ojciec"

"To, że Jezus każe nam nadstawiać drugi policzek (Mt 5, 39), wcale nie oznacza, że zachęca on nas do tego, żeby biernie poddawać się przemocy. Mateusz mówi tu o uderzeniu w prawy policzek. Jeśli osoby praworęczne (a tych jest większość) chcą uderzyć kogoś w prawy policzek, to muszą uczynić to grzbietem dłoni i wówczas w taki właśnie sposób pan wymierzał policzek słudze. Nadstawiając lewy policzek, zmuszamy bijącego do tego, żeby uderzył nas otwartą dłonią, a to - według ówczesnej normy kulturowej - oznaczało, że obaj mają taki sam status społeczny. Tak więc w czasach Jezusa nadstawienie drugiego policzka równało się z odrzuceniem roli kogoś o niższym statusie społecznym i domaganie się równości. Nie ma to więc nic wspólnego z biernością, a równocześnie chroni przed odpowiadaniem przemocą na przemoc"

Poza tym ciekawym komentarzem, warto przywołać inną scenę w Ewangelii. Co Jezus zrobił, gdy został uderzony w policzek przed sądem u Annasza (J 18,23) ? Czy nadstawił drugi ? Nie. Jezus zaczyna bronić się ''słowem''.

"nadstaw drugi policzek" - "nie czyń drugiemu co tobie nie miłe", nie odpłacaj złem na zło, schowaj dumę do kieszeni, przekraczaj własny egocentryzm. Postawa absolutnie przeciwna postawie "oko za oko".

Zmieniony przez - Alaksa91 w dniu 2014-10-29 01:08:55

Bejn
 Wysłana - 29 październik 2014 22:35       [zgłoszenie naruszenia]

Nie cytat sugeruje, tylko twoja interpretacja tego cytatu, a bez kontekstu historycznego ani rusz Ten cytat może mieć dużo głębsze znaczenie niż na pierwszy rzut oka się wydaje.

Fajnie, sporo ekwilibrystyki słownej w Twoim cytacie..ale dotyczy on jedynie policzka. Jak autor którym sie posiłkujesz wytłumaczy dalszą jego część :) ? To że jak ktoś chce mi zabrać dychę to mam mu oddać trzy dychy.

oza tym ciekawym komentarzem, warto przywołać inną scenę w Ewangelii. Co Jezus zrobił, gdy został uderzony w policzek przed sądem u Annasza (J 18,23) ? Czy nadstawił drugi ? Nie. Jezus zaczyna bronić się ''słowem''.

Ta książka jest na serio pełniutka takich sprzeczności.

Pomijam kwestię mocnego naciągnięcia tych "norm kulturowych" bo nadstawianie drugiego policzka wcale nie musiało wyglądać tak jak to opisał, widzisz można równie dobrze użyć drugiej dłoni i wtedy też oberwie się wierzchem :) Co więcej Twój cytat opisuje sytuację pan - sługa, a policzkowanie nie odbywało się tylko ( jak sam wskazuje autor cytatu) na tej linii, ale również między pełnoprawnymi członkami społeczeństwa.

Zmieniony przez - Bejn w dniu 2014-10-29 22:37:36

[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Odpowiedzi jest na 10 stron.   poprzednia

Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia

"Nadstaw drugi policzek"

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10