FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 17285 razy ¬

ROZRYWKA | Filozofia, Psychologia, Religie
"Nadstaw drugi policzek" 
[powiadom znajomego]    
Autor ""Nadstaw drugi policzek""   

OloKK
Dżony Dep
 Wysłana - 31 maj 2005 00:39        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź ile procent masz tłuszczu

Nauczał Jezus, że w sytuacji, kiedy uderza cię twój bliźni, należy mu nadstawić drugi policzek. O co mu chodziło? Zapewne, jak w całej tej religii, o szerzenie dobrodzi, wyrzeczenie się zła i przemocy i okazywanie miłości wobec bliźniego.
Podążając tą drogą różnie mozna skończyć. Możesz wziąść "rozmówcę" () na litość, może ci odpuści, zastanowi się nad swoim postępowaniem, ale równie dobrze może ściągnąć cię na ziemię, tylko dlatego, że łatwiej skopać niż obić pięściami Ty oczywiście w myśl nauk Chrystusa nie możesz nic zrobić. Nie wolno ci bowiem użyć argumentu siły na tym, który robi ci kuku.
Z kolei "opozycja" wobec Chrześcijaństwa proponuje rozwiązanie zupełnie odwrotne. Pozwolę sobie przytoczyć cytacik:

" Musisz nienawidzić swoich wrogów z całego serca i jeśli ktoś uderzy cię w policzek, TRZAŚNIJ go w jego! pobij go na głowę, ponieważ samoobrona jest najwyższym prawem!
Ten kto nadstawia policzek jest tchórzliwym psem!
Odpłać ciosem za cios, pogardą za pogardę, przekleństwem za przekleństwo mając w tym swój spory udział! Oko za oko,ząb za ząb, zawsze po czterokroć, po stokroć! Stań się Postrachem dla swojego przeciwnika i jeżeli wejdzie ci w drogę posiądzie dodatkową mądrość, aby przemyśleć swoje posunięcie. Masz więc sprawić, abyś pod każdym względem budził szacunek i twoja dusza twoja nieśmiertelna dusza będzie żyła, i to nie w niepojętym raju, ale w umysłach i energii tych, u których wzbudziłeś szacunek.(...)Nie pozostawaj dłużnym za wyrządzone ci zło. Bądź jak lew na drodze niebezpieczny nawet wówczas, gdybyś miał zostać pokonany!
" - Anton Szandor La Vey (ten od Biblii Szatana)

Są to fragmenty "Biblii Szatana". Jest to swoiście skrajne podejście, ale także ma swoje racje., ponieważ postepując w zalecany sposób poniekąd uczysz swojego przeciwnika i pomagasz mu posiąść dodatkową mądrość, aby przemyśleć swoje posunięcie. Pisze takze o szacunku. Bo kto szanuje kogoś, kto daje się sponiewierać? Czy szacunek budzi ten, który nadstawia drugi policzek?
Przedstawiam drugi cytat:

"Gdy ktoś cię sprowokuje - zignrouj go, gdy ktoś cię zaatakuje - połam mu rękę, gdy ktoś Ci połamie rękę - połam mu nogę, gdy ktoś połamie ci nogę - zabij go!" - Masutatsu Oyama (pisarz, filozof, założyciel Kyokushin Karate)

Jak więc widzimy azjatycki filozof także proponuje odwet. Zaznacza jednak, że nie wolno dać się sprowokowac a reagować dopiero w ostateczności. Nie będę ukrywał, że jest to dla mnie najbardziej przemawiające z wyżej wymienionych nastawień
Owszem, bezmyślną agresją niewiele się zdziała, ale:

"Siła bez sprawiedliwości to przemoc. Sprawiedliwość bez siły to nieudolność". - znowu Oyama

Nie należy moim zdaniem dawać soba pomiatać.
Nie należy nadstawiać drugiego policzka za każdym razem, kiedy ktoś traktuje nas tak, jak nam odpowiada. Nie mówię tu tylko o przemocy fizycznej, ale także o innym pogwałceniu naszej prywatności.

Późno już a zaczynam mącić - więc zapraszam do dyskusji

Zmieniony przez - OloKK w dniu 2005-05-31 01:00:39

Bądź silny, o człowieku! Pożądaj, raduj się wszystkimi rzeczami
zmysłów i uniesienia: nie bój się, że jakikolwiek bóg wyprze się ciebie za to.
ZAPRASZAM: [www.olokk.pl] // [www.bng-studio.pl]
[www.facebook.com/olokk]

Ekspert -

Methos
 Wysłana - 31 maj 2005 08:27      [zgłoszenie naruszenia]

zgadzam się z stwiedzeniem "Nie należy moim zdaniem dawać soba pomiatać.
Nie należy nadstawiać drugiego policzka za każdym razem"

niektóre sytuacje wręcz wymagają reakcji, a nie nadstawiania policzka.... znów inne - wręcz odwrotnie... wszystko jest względne i sami musimy ocenić co w dadnej sytuacji jest odpowiednie...

a co do chrzesc. to tak Nauki Jezusa móią o drugim policzku, ale jak spojrzymy na wcześniejszy Stary testament... tam to różnie wygląda...

A co do samego La Veya.. czytałem tą pozycję... i powiem, że dla ludz o słabej psychice... jest "niebezpiecznie" pisana...

Ekspert -

LukRecJa
 Wysłana - 31 maj 2005 11:11      [zgłoszenie naruszenia]

Ja tam raczej staram się nie stosować zasady "oko za oko". Wierzę, że życie weryfikuje takie zdarzenia i kiedyś tam, prędzej czy później, każdy dostaje to na co zasłużył. Odczuwam dziką satysfakcję gdy nie dam się sprowokować.
Inna sprawa, że swojego czasu byłam dosyć mocno zafascynowana kreacją Umy Thurmam w Kill Bill'u . Wyobrażałam sobie nawet, że rozwalam tym mieczem wszystkich swoich adwersarzy z przeszłości, a motyw muzyczny z walki Oren Ishi i Czarnej Mamby gościł w moich głośniczkach długo, długo no ale to tylko taki okres w życiu dziwny miałam akurat...

[http://www.youtube.com/watch?v=ksiXn6h-gwo]

Specjalista -

OloKK
Dżony Dep
 Wysłana - 31 maj 2005 12:08      [zgłoszenie naruszenia]

Dokładnie Methos , wszystko zależy od sytuacji. Ja na przykład spokojny człowiek jestem i nie zważam na proste zaczepki słowne ze strony innych (chyba, że mam ochotę, to jest jak w "Chłopaczki z sąsiedztwa": "Ubliżyłeś mojej matce?"). A fizyczne? To jest różnie. Na przykład w mojej byłej klasie liceum udało mi się nauczyć ich, że TO BOLI. Tym sposobem miałem spokój przez reszte czasu Z kolei siła w poprzedniej szkole nie wyszła mi pewnego razu na dobre, ponieważ próbując coś wytłumaczyć pewnemu typowi zostałem przetoczony przez jego kolegów... "MIERZ SIŁY NA ZAMIARY", chce się rzec Do czego tu zmierzam? Ano do tego, że jak niedawno mogliśmy przeczytać w Hydeparku o chłopaku, który się wstydził tego, że dał się uderzyć prowokującemu dresiarzowi, będącemu popieranym przez swoja bandę. Jasnym jest, że gdyby chłopak mu oddał - skończyłby marnie. Tutaj wręcz głupotą byłaby "ochrona swojej godności".

" a co do chrzesc. to tak Nauki Jezusa móią o drugim policzku, ale jak spojrzymy na wcześniejszy Stary testament... tam to różnie wygląda... "
To jest w ogóle beznadzieja, jeśli chodzi o tą religię. Niby Jezus to reformator Judaizmu, ale... Uczeni w pismie często się na nie powołują mieszając cytaty ze starego testamentu z nowym. Dla mnie to trochę conajmniej sprzeczne. Z jednej strony mówi o tym jaki to Bóg nie jest dobry, miłosciwy i w ogóle sympatyczny typ, by potem przytoczyć co wyprawiał według Starego Testamentu...

Co do LaVeya... Jak dla mnie to należy go traktować z przymróżeniem oka. Ameryki swoimi wywodami nie odkrył i jakims poważnym filozofem to on nie jest na pewno

Łuki,
Oko za oko... Masz rację. Zemsta, jak by nie było, wymaga pewnego wysiłku, czasem nawet walki ze swoimi dotychczasowymi przekonaniami. Często po prostu NIE WARTO.

[www.facebook.com/olokk]

Ekspert -

LukRecJa
 Wysłana - 31 maj 2005 12:12      [zgłoszenie naruszenia]

Nie rozumiem

Specjalista -

OloKK
Dżony Dep
 Wysłana - 31 maj 2005 12:15      [zgłoszenie naruszenia]

"Ja tam raczej staram się nie stosować zasady "oko za oko". "

Temu masz

[www.facebook.com/olokk]

Ekspert -

LukRecJa
 Wysłana - 31 maj 2005 12:16      [zgłoszenie naruszenia]

Powiedzmy, że już rozumiem

Specjalista -

necco
 Wysłana - 2 czerwiec 2005 12:13      [zgłoszenie naruszenia]

Ta zasada jek zdecydowana wiekszosc jest wzgledna. Przyznam racje po czesci naukom Chrystusa bo sa i takie sytuacje gdzie powinienes dac przeciwnikowi do myslenia, to czasem skutkuje szczegolnie wsrod dzieciakow do 15-16 lat czyli dzisiajesz gimnazjum. Wielu z nich wychodzi z zalozenia ze ty dasz im sie pobic zeby miec co pokazac swoim "plecom". Spoko dzieciaki tam mysla. Ale w zadnym wypadku nie wolno mi powiedziec ze zawsze tak trzeba. Swojego nie daj a cudzego nie ruszaj, bron swojego ja kilka razy na tym dobrze wyszedlem nawet kiedy przegralem bojke. Chciali mi zabrac telefon (wtedy bardzo luksusowy) przegralem bojke o niego ale oni chyba w jakis sposob docenili moja odwage. pozniej sie okazalo ze dostalismy sie do tej samej klasy w szkole i dobrze sie skonczylo... np

Miejsce na Twoją reklamę

Revoltman
 Wysłana - 2 czerwiec 2005 13:34      [zgłoszenie naruszenia]

Nie dam nikomu sobą pomiatać, zawsze mam swoje zdanie i jego bronie, jednak w przyp. bójki, wolę filozofię Masutatsu Oyama, dopoki sprawny nie zajda bardzo daleko dotad siedzę cicho, bo po prostu olewam innych. Z blibli szatana jest to teżdobry fragment, policzka nie nadstawię, zaignoruję tlyko cios kobiety, chociarz takeigo chyab nigdy nie dostane z szacunku do nich chociażby.

Zzz....
 Wysłana - 2 czerwiec 2005 20:05      [zgłoszenie naruszenia]

"W kaszę nie dam sobie dmuchać" Chyba nie muszę więcej pisać.

orion137
 Wysłana - 5 czerwiec 2005 22:04      [zgłoszenie naruszenia]

Ja staram się raczej nie stosować do zasady "oko za oko" ale czasami już nie wyrabiam i pokazuje kolesiowi, że czasami nie warto zaczynać. Ale ogólnie staram się być spokojny :)

"Być mistrzem sztuk walki to być mistrzem własnego zycia"
Bruce Lee
[http://www.pajacyk.pl] - pomóż głodnym dzieciom

[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Odpowiedzi jest na 10 stron.   | następną

Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia

"Nadstaw drugi policzek"

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10