a wiec moze troche ja napisze o swoim (nie jedynym hobby)... a wiec zbieram pieniadze a dokladnie pieniadze papierowe czyli banknoty.
Interesuja mnie w szczegolnosci rosyjskie ale lubie kazde ktore mi wpadna w reke. Za chwilke wrzuce kilka zdjec.
Poniewa¿ ka¿dy kolekcjoner okre¶la stan zachowania banknotów subiektywnie, na podstawie w³asnych do¶wiadczeñ poni¿szy opis nale¿y traktowaæ jako teoretyczny, gdy¿ w praktyce okre¶lony stan zachowania z pewno¶ci± ró¿ni³ siê bêdzie od poni¿szych zasad.
W katalogu banknotów Polskich i z Polsk± zwi±zanych autorstwa J.Parchimowicza i T.Borkowskiego, opisano piêæ stanów zachowania banknotów. Poni¿sz± skalê przyjmuje siê za SKALÊ POLSK¡.
stan i nazwa
I - stan bankowy Banknot nieposiadaj±cy ¿adnych ¶ladów u¿ywania ani wad - inaczej stan menniczy.
II - stan piêkny 80% - 90% stanu I, dopuszcza siê lekkie zgiêcie, minimalne za³amanie rogu.
III - stan bardzo dobry 60% - 70% stanu I, banknot czysty, zachowuj±cy sztywno¶æ, z³o¿ony jeden lub dwa razy
IV - stan dobry 50% stanu I, banknot zachowuj±cy sztywno¶æ, lekko przybrudzony, dopuszczalne kilkukrotne za³amanie
V - stan dostateczny Oko³o 40% stanu I, banknot posiadaj±cy ¶lady znajdowania siê w obiegu, dopuszczalne minimalne ubytki rogów i marginesów
W przypadku katalogów zagranicznych stosowana jest inna skala opracowana przez IBNS (International Bank Note Society). W tej skali rozró¿nia siê a¿ 9 stanów zachowania banknotów, przez co trudno jest odpowiednio zakwalifikowaæ dany banknot. Poni¿sza tabela opracowana zosta³a na podstawie strony: [www.collectpapermoney.com]
stan i nazwa opis
1
UNCIRCULATED "nieobiegowy"- banknot zachowany idealnie, nie bêd±cy w obiegu. Papier jest czysty i prosty, bez przebarwieñ, rogi ostre i kwadratowe, bez ¶ladów zawijania i zgiêæ, oryginalny, naturalny blask.
2
ABOUT UNCIRCULATED "prawie nieobiegowy"- banknot z minimalnymi ¶ladami obiegu. Mo¿e mieæ niewielkie ¶lady zgiêæ na rogach lub jedno s³abe zgiêcie w ¶rodku (ale nie oba jednocze¶nie). Papier czysty, bez przebarwieñ, z po³yskiem.
3
EXTREMELY FINE "wyj±tkowo piêkny" - banknot z niewielkimi ¶ladami obiegu. Mo¿e mieæ do 3 lekkich zgiêæ lub jedno mocne. Papier czysty, bez przebarwieñ, z po³yskiem. Rogi z minimalnymi ¶ladami zu¿ycia. Minimalne ¶lady zabrudzeñ na krawêdziach.
4
VERY FINE "bardzo piêkny" - banknot z nieco wiêkszymi ¶ladami obiegu. Mo¿e mieæ kilka zgiêæ pionowo i poziomo. Papier minimalnie zabrudzony, bez rozerwañ na rysunku (mog± byæ ma³e rozerwania na bia³ym polu otaczaj±cym rysunek), krawêdzie nieco zniszczone.
5
FINE "piêkny" - banknot ze sporymi ¶ladami od cyrkulacji, z wieloma zgiêciami i za³amaniami. Niewielkie ¶lady zabrudzenia papieru, wiêcej, ale niewielkie rozerwania krawêdzi, bez centralnej dziurki spowodowanej zginaniem. Minimalny po³ysk. Mog± byæ dziurki od zszywacza, którym w wielu pañstwach spina siê banknoty.
6
VERY GOOD "bardzo dobry" - banknot, w którym mog± byæ zabrudzone i pozginane rogi, rozerwania mog± rozci±gaæ siê na rysunek, mog± wyst±piæ odbarwienia i zabrudzenia papieru, mo¿e byæ ma³a dziurka na ¶rodku (od zginania), ale nie mo¿e byæ ubytków papieru.
7
GOOD "dobry" - banknot, na którym widaæ znaczne ¶lady zu¿ycia od cyrkulacji. Wystêpuj± zabrudzenia, wiele za³amañ, odbarwieñ, dziurki od zszywaczy i zginania, pogiête rogi, niewielkie ubytki papieru. Mog± wystêpowaæ napisy i rysunki (tzw., graffiti).
8
FAIR "nie najgorszy" - banknot bardzo zniszczony, ze sporymi ubytkami papieru, zabrudzeniami, naddarciami.
9
POOR "s³aby"- banknot z bardzo du¿ymi zniszczeniami, czê¶ciowo nieczytelny, posklejany, z du¿ymi ubytkami papieru lub dziurami, rozerwaniami. Taki banknot zachowujemy jedynie jako ciekawostkê, gdy jest bardzo rzadki lub trudno dostêpny.
______________________________
Dla Ciebie Ojczyzno bij± nasze m³ode serca