FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 5361 razy ¬

ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

ROZRYWKA | Nauki Ścisłe
chemia 
[powiadom znajomego]    
Autor "chemia"   

MariuszLod
 Wysłana - 9 czerwiec 2006 21:20        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź swoje BMI

niestety ale jestem noga z tego przedmiotu, oto zadania, potrzebuje je na rano

Uzgodnij współczynniki stechoiometryczne, podaj jaki to typ reakcji (ze względu na substraty i produkty)
a) BaCl2 + H2SO4 -> BaSO4 + HCl
b) Mg + O2 -> MgO
c) CH3COOH + CH3OH -> CH3COOCH + H2O
d) H2 + N2 -> NH3
e) KJ + Cl2 -> J2 + KCl

Która próbka zawiera więcej atomów (oblicz)
a) 2dm3 amoniaku czy 2dm3 siarkowodoru
b) 1 mol wodoru czy 1 mol amoniaku
c) 2g tlenu czy 2g ozonu
d) 3dm3 azotu czy 3dm3 helu

Oblicz masę molową następujących zwiąsków
a) Mg3(PO4)2
b) H2CO3
c) AL(OH)3

Jaką objętość w warunkach normalnych zajmuje
a) 0.4 dm3 helu
b) 1.8 dm3 tlenu

z góry dziękuje za pomoc, pozdrawiam

Timek
 Wysłana - 9 czerwiec 2006 23:29      [zgłoszenie naruszenia]

To Ci się chyba nie chciało do zeszytu zajrzeć czy książki. Potem najprościej powiedzieć, że jest się noga. "Kto mi rozwiąże zadanie, potrzebuje na jutro...." Ehhhh

A więc...

Mol dowolnego gazu zajmuje w warunkach normalnych ok 22,4 dm^3

0.4 dm3 ??? Może 0,4 mola tam powinno raczej być ???

Odnośnie masy molowej, to wystarczy tylko znać się na dodawaniu.

Np. jaka jest masa molowa H2O ???

M = 2*1 + 16 = 18 g/mol

masę molową/atomową poszcególnych pierwiastków można znależć w ich układzie okresowym.

Współczynniki stechiometryczne - zwykła matematyka

Np.

BaCl2 + H2SO4 -> BaSO4 + HCl

Po prawej stronie masz jeden atom wodoru, po lewej dwa. To samo odnośnie chloru. Dwójka przy HCl załatwi nam problem.

BaCl2 + H2SO4 -> BaSO4 + 2HCl

A mol to zwykła miara liczebności materii, jak np. tuzin.

Mol to ok. 6,02 * 10^23 atomów, jonów, cząsteczek. Może być nawet mol samochodów. Będzie to prostu bardzo dużo samochodów....

Co zawiera więcej atomów?
1 mol wodoru czy 1 mol amoniaku

wodór - H2 amoniak to NH3

1 mol cząsteczek wodoru to ok 6,02*10^23 tych cząsteczek, to samo odnośnie amoniaku.
Czasteczka wodoru składa się z dwóch atomów, cząteczka amoniaku z czterech. Więcej atomów zawiera więc mol amoniaku.

Nikt nie naucze się jazdy na rowerze, od patrzenia na rower.

Więc może spróbuj rozwiązać te zadania samodzielnie.

Zmieniony przez - Timek w dniu 2006-06-10 00:56:11

MariuszLod
 Wysłana - 10 czerwiec 2006 02:27      [zgłoszenie naruszenia]

Dzięki za pomoc :) co dałem rade teraz zrobić to zrobiłem, ale nie mogę się uporać z kilkoma zadaniami...

Uzgodnij współczynniki stechoiometryczne, podaj jaki to typ reakcji (ze względu na substraty i produkty)

Która próbka zawiera więcej atomów (oblicz)
a) 2dm3 amoniaku czy 2dm3 siarkowodoru
b) 1 mol wodoru czy 1 mol amoniaku
c) 2g tlenu czy 2g ozonu
d) 3dm3 azotu czy 3dm3 helu

Jaką objętość w warunkach normalnych zajmuje
a) 0.4 dm3 helu
b) 1.8 dm3 tlenu

jeszcze troche przy tym pokombinuje ale będę bardzo wdzięczny za pomoc

Timek
 Wysłana - 10 czerwiec 2006 11:57       [zgłoszenie naruszenia]

Odnośnie reakcji:

Tutaj jest błąd, jest to przykład reakcji estryfikacji , powinna ona wyglądać następująco:

CH3COOH + CH3OH -> CH3COOCH3 + H2O

Estryfikacja polega na syntezie estrów z kwasów karboksylowych i alkoholi z udziałem katalizatora kwasowego. Kwasem karboksylowym jest tutaj kwas octowy - CH3COOH, a alkoholem alkohol metylowy - CH3OH. W jej wyniku powstaje ester i woda. CH3COOCH nie powstaje, produktem reakcji jest CH3COOCH3, musiał być tam błąd w zapisie. Tutaj masz schemat tej reakcji:

Współczynników nie musimy dobierać bo wszystko się zgadza.

Następny problem:
Co zawiera więcej atomów, 2dm^3 amoniaku czy 2dm^3 siarkowodoru.

Amoniak to NH3 (w skład cząsteczki wchodzą 4 atomy).

Siarkowodór to H2S (w skład cząsteczki wchodzą 3 atomy).

Zapamiętaj sobie to (przyda Ci się bardzo) :

Prawo Avogadra:
" W tych samych warunkach fizycznych tj. w takiej samej temperaturze i pod takim samym ciśnieniem, w równych objętościach różnych gazów znajduje się taka sama liczba cząsteczek".

Mamy tutaj takie same objętości dwóch różnych gazów (amoniaku i siarkowodoru). Zawierają one więc taką samą liczbę cząsteczek. Liczbą cząsteczek NH3 będzie równa liczbie cząsteczek H2S. Cząsteczkę amoniaku tworzą 4 atomy, a siarkowodoru 3. Atomów będzie więc więcej zawierało 2dm^3 amoniaku.

Odnośnie ostatniego zadania to jest tam chyba błąd, o czym pisałem wcześniej. Ponieważ pytasz się, jaka będzie objętość w warunkach normalnych 0,4 dm^3 helu. Bez sensu.

Zmieniony przez - Timek w dniu 2006-06-10 12:00:02

[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Przegląd tygodnia

chemia

Warto przeczytać: pierwiastek do potęgi ujemnej - pomocy! | Cwiczenia z bioli może ktoś ma?:) | [CH] Odczyn roztworów wodnych substancji,oraz reakcje zobojętniania i strącania | mój wkład w ochronę środowiska naturalnego | [F] pole magnetyczne | [Chemia] Otrzymywanie soli. | [F] Ruch jednostajnie zmienny | [BIO] pilne zadania - KOMORKA / sogi! | Rozwiążcie mi to zadanko | pilne udowodnij prawo zaprzeczenia koniunkcji | [INFO] Ćwiczenie w Excel'u. | [mat-12.1] 2 zadania - prawdopodobieństwo | Fizyka zadanie pilnie | zadanie fizyka pilne sogi | [F]ruch obrotowy | [F]ruch obrotowy | 2,5 Dimetoksy 4 chloroamfetamina | 4 aco dmt | nagie dziewczyny | dziewczyny | girl | 66procent | 66 procent | wsowl 2013 | wsowl | pierwsza praca | lodzo | karima adebibe | olulu | femdom | domina | yaris | nibiru | prosaki | Biznes

Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi

Copyright 2000 - 2020 SFD S.A.