FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 85606 razy ¬
 
ROZRYWKA | Seks
ciąża 
[powiadom znajomego]    
Autor "ciąża"   
 
aguś_1
 Wysłana - 9 lipiec 2004 14:45        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź swoje BMI

Ciąża
Powstaje w wyniku zapłodnienia czyli połączenia komórki jajowej żeńskiej z komórką męską plemnikową tzw. gamet, zazwyczaj w bańce jajowodu. Do zapłodnienia dochodzi z reguły w wyniku współżycia, jednakże jest to także możliwe w wyniku stosunku przerywanego oraz podczas pettingu, gdy nasienie dostaje się do pochwy. Zapłodnione jajo wędruje do jamy macicy, gdzie ulega ono umiejscowieniu się w odpowiednio do tego celu przygotowanej, czasowo zmienionej pod wpływem hormonu - progesteronu, błonie śluzowej macicy. Błona śluzowa macicy ulega dalszym zmianom przerastając i rozpulchniając się, a także przekształca się w tzw. doczesną ciążową.


Pierwsze objawy ciąży
Ciąża powoduje ogólne zmiany ogólnoustrojowe oraz miejscowe, na podstawie których można rozpoznać jej istnienie. Zazwyczaj podejrzenie ciąży rodzi się w przypadku nie wystąpienia miesiączki u kobiety prowadzącej aktywne życie seksualne. Nie jest to jednak wystarczające, gdyż może się ona opóźnić również z powodu stresu, choroby bądź zmiany klimatu. Innymi objawami pozwalającymi sugerować zajście w ciążę są nudności, wymioty, zwiększona częstość oddawania moczu, zmęczenie, brak równowagi emocjonalnej, często też obrzmienie i bolesność piersi oraz ich nagłe powiększenie. Sygnały te mogą być wprawdzie dość słabe, prawie niezauważalne, i nie jest niczym niezwykłym upłynięcie ośmiu lub więcej tygodni, zanim podejrzenie można obrócić w pewność, a obecność ciąży stwierdzić ponad wszelką wątpliwość, przeprowadzając odpowiedni test ciążowy. Ruchy płodu stanowią oznakę zaawansowanej ciąży; niektóre kobiety potrafią wyczuć je już w szesnastym tygodniu ciąży, opisując je jako wrażenie "trzepotania" w jamie brzusznej.


Pierwszy i drugi miesiąc
W pierwszych dwóch miesiącach ciąży zmiany wyglądu kobiety są jeszcze niewielkie. W największym stopniu zmianie podlegają gruczoły piersiowe - stają się większe oraz bardziej wrażliwe na dotyk, dotyczy to zwłaszcza brodawek, które wyraźnie ciemnieją. Nie zwiększa się jeszcze obwód talii. Kobieta może natomiast zauważyć już pewne zmiany w swojej psychice - brak równowagi emocjonalnej, duża wrażliwość, często większa podatność na wzruszenia. Czasami może pojawić się niechęć do spożywania pewnych pokarmów przy zwiększonym apetycie na inne. Niektóre kobiety skarżą się na osłabienie i uczucie senności. Wszystkie te objawy są prawidłowe i są odpowiedzią organizmu na podjęty przez niego wysiłek zapewnienia jak najlepszych warunków do rozwoju płodu.


Trzeci miesiąc
Kobieta może zauważyć już niewielki przyrost wagi swojego ciała - około 1-2 kg. Jest to spowodowane nie tyle wzrostem samego płodu (waży on wówczas zaledwie około 25 g), co silnym rozrastaniem się ścian macicy - powiększają się one aż czterokrotnie. Poza tym na ramionach i udach odkładają się zapasy tłuszczu. Zwiększa się obciążenie pracy serca - musi ono przepompować większą o około 1,5 litra ilość krwi. W związku z tym również nerki i płuca mają do wykonania cięższą niż do tej pory pracę. Słabnie natomiast praca jelit, stąd mogą pojawić się zaparcia. Ustępują powoli mdłości i zawroty głowy.


Czwarty miesiąc
Ciąża staje coraz bardziej widoczna, stopniowo zanika talia i zaokrągla się brzuch, na jego środku pojawia się ciemna linia, która zanika dopiero po porodzie. Waga ciała zwiększa się o około 2,5 kg w porównaniu ze stanem przed ciążą. W związku z wyraźnie zwiększającym się apetytem konieczna staje się kontrola ilości spożywanych posiłków. Należy pamiętać przy tym, że okres ciąży nie jest odpowiedni na prowadzenie diety odchudzającej.


Piąty miesiąc
Wraz z coraz szybszym przyrostem wagi ciała powiększa się brzuch. Do końca czwartego miesiąca ciężar ciała może wzrosnąć o około 3 kg w porównaniu ze stanem przed ciążą. Brodawki piersi ciemnieją, a z piersi może wypływać mętny płyn "siara". Ustępują typowe dolegliwości ciążowe, poprawia się wyraźnie stan skóry i włosów, stąd wygląd oraz samopoczucie kobiety w tym okresie są zwykle bardzo korzystne. Kobieta może już odczuwać słabe ruchy płodu.


Szósty miesiąc
Zwykle w tym okresie następuje gwałtowny przyrost wagi ciała. Do końca 6 miesiąca waga ciała zwiększa o około 4,5 kg. Twarz i całe ciało kobiety stają się lekko obrzmiałe, jest to spowodowane zatrzymywaniem się wody w organizmie. Ponieważ jest to zwykle jedyna uciążliwość tego okresu samopoczucie kobiet w tym czasie jest zwykle dobre.


Siódmy miesiąc
Szybkie powiększanie się brzucha może być przyczyną pojawiania się w tym okresie rozstępów skórnych. Waga ciała zwiększa się do końca siódmego miesiąca o około 9 kg. Kobieta staje się stopniowo coraz bardziej ociężała, mogą pojawić się również inne dolegliwości: zgaga, czasami niestrawność lub bóle krzyża. Niekiedy kobieta może odczuć słabe skurcze ciążowe, zazwyczaj jednak bezbolesne.


Ósmy miesiąc
Duży i ciężki brzuch jest powodem pewnej niezgrabności oraz ociężałości ruchów. Rozwijający się płód jest już tak duży, że może uciskać niektóre narządy wewnętrzne, a to z kolei powoduje niekiedy kłopoty z oddychaniem i częstsze oddawanie moczu. Pewne dolegliwości może też spowodować rozciąganie stawów biodrowych. Waga ciała matki zwiększa się o około 11 kg w porównaniu ze stanem przed ciążą.


Dziewiąty miesiąc
W związku ze stopniowym przygotowywaniem się dziecka do porodu i odwróceniem się płodu główką do dołu, ustępują niektóre dolegliwości poprzedniego okresu. Ciężar dziecka powoduje znaczne zmęczenie, konieczność częstych odpoczynków oraz potrzebę dużej ilości snu, niewskazany jest wysiłek fizyczny. Pod koniec 9 miesiąca waga ciała kobiety zwiększa się o około 12 kg w porównaniu ze stanem przed ciążą. Na całkowity przyrost wagi ciała składa się: w około 40% waga dziecka, 10% wody płodowe, 9% łożysko, 20% rozrost macicy, piersi, pośladków, 20% zwiększenie objętości krwi. Dziecko wypełnia już całą macicę więc jego ruchy są bardzo dobrze wyczuwalne.


Pierwsze oznaki ciąży a testy ciążowe
Większości testów ciążowych do domowego użytku reklamują je jako zdolne do wykrycia - drogą badania moczu kobiety - ciąży już w tydzień od dnia, w którym powinno było pojawić się krwawienie miesiączkowe, lecz zawodność tych testów sięga dziesięciu procent, a uzyskaną dzięki nim diagnozę należy zawsze potwierdzić badaniem ginekologicznym lub badaniem osocza krwi; dzięki temu ostatniemu można oznaczyć poziom hormonów wytwarzanych przez zapłodnioną komórkę jajową i kosmówkę już w sześć dni po poczęciu, w dniu zagnieżdżenia się zarodka w ścianie macicy.

[http://www.bs.zip.pl/cgi-bin/ad/bo.cgi?iframe;member=seksoteka]

Specjalista -
 
INSOMNIA
 Wysłana - 9 lipiec 2004 14:47      [zgłoszenie naruszenia]

Chyba by trzeba do podwiesić, daje SOGa :)

 
aguś_1
 Wysłana - 9 lipiec 2004 14:50      [zgłoszenie naruszenia]

Specjalista -
 
aguś_1
 Wysłana - 9 lipiec 2004 14:50      [zgłoszenie naruszenia]

Specjalista -
 
Gosia_p
 Wysłana - 9 lipiec 2004 16:23      [zgłoszenie naruszenia]

CIĄŻA POZAMACICZNA:
Jest to ciąża, która rozwija się poza jamą macicy, najczęściej w jajowodzie, także w jajniku, w szyjce macicy, rzadko w jamie brzusznej; przyczyną nieprawidłowego zagnieżdżenia się zapłodnionego jaja są przede wszystkim wrodzone lub pozapalne zmiany jajowodów.
Częstość jej określa się na 1-3 na 100 ciąż.

OBJAWY:
ciąża jajowodowa:
-ból podbrzusza,
-brak miesiączki z występującym nieregularnym krwawieniem pochwowym,
-tkliwość brzucha,
-tkliwość przydatków lub badalny guz,
-bóle barków,
-omdlenie,
-bóle i skurcze,
-badalny guz w miednicy,
-krwawienie pochwowe po okresie braku miesiączki,
-wstrząs - po pęknięciu
ciąża brzuszna:
-objawy ciążowe z nietypowymi dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi,
-ruchy płodu są wyraźnie wyczuwalne oraz bolesne,
-ułatwiony dostęp do poszczególnych części poruszającego się płodu,
-fałszywy poród w pobliżu terminu,
-wysoko usadowiony płód, w nieprawidłowym położeniu, często w poprzecznym,
-przesuwalny twardy opór, długa szyjka,
-możliwość wypadania części płodu poprzez sklepienie pochwy
ciąża szyjkowa:
-miękka i nieproporcjonalnie powiększona szyjka, podobna do trzonu macicy lub większa od niego (objaw klepsydry),
-wydobywanie się ciemnej wydzieliny z ujścia zewnętrznego,
-stałe krwawienie pochwowe po okresie braku miesiączki;

ZAPOBIEGANIE:
-skuteczna antykoncepcja,
-ponowna ciąża jajowodowa występuje mniej więcej w 12% przypadków,
u ciężarnych należy w badaniu USG szukać zmian odpowiadających ciąży pozamacicznej.

Ekspert -
 
aguś_1
 Wysłana - 9 lipiec 2004 20:54      [zgłoszenie naruszenia]

Czy jestem w ciąży?

iadomo, że pierwszym objawem ciąży jest nie wystąpienie krwawienia miesiączkowego we właściwym terminie. Jednak w praktyce, nieregularności miesiączkowania zdarzają się zbyt często, by opóźnianie się miesiączki, za każdym razem, przemawiało za ciążą. Dlatego właśnie bardzo przydatne jest wykonywanie tzw. domowych testów ciążowych. Testy ciążowe do samodzielnego odczytu można kupić w każdej aptece, czasami są one dostępne nawet w większych drogeriach.
Odczytywanie wyników testów ciążowych może budzić spore emocje. Mogą to być zarówno emocje pozytywne (no, może nareszcie jestem już w tej ciąży i za kilka miesięcy będą mamą różowiutkiego noworodka?!) jak i emocje negatywne (oby wynik okazał się ujemny, przecież ciąża - w tym momencie - byłaby katastrofą, pokrzyżowałyby się wszystkie moje plany życiowe!). Faktycznie jednak ani dodatni, ani ujemny wynik domowego testu ciążowego nie daje stuprocentowo pewnej odpowiedzi na to jedno, bardzo ważne pytanie; czy jestem w ciąży? Najczęstszą przyczyną fałszywie ujemnych wyników testów, jest wykonywanie ich zbyt wcześnie. W większości przypadków, nie ma sensu by przeprowadzać test ciążowy przed terminem spodziewanej miesiączki. A już na pewno nie warto odwoływać się do testu ciążowego po dwóch czy trzech dniach, od odbycia niezabezpieczonego stosunku.

Na czym polega test ciążowy i jak się go wykonuje?


Samodzielnie wykonywane badanie (test) wymaga umieszczenia kropli moczu na odpowiednim pasku testowym. Wynik badania odczytać można, w zależności od rodzaju testu, po upływie od jednej, do pięciu minut. Odczyt dodatni zwykle polega na pojawieniu się - na pasku testowym - kreski w kolorze czerwonym lub niebieskim. Test ciążowy, pod względem chemicznym, to nic innego jak wykrywanie w moczu obecności ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG). hCG jest hormonem produkowanym przez kosmówkę, rozwijającej się ciąży i jest obecny w moczu kobiet ciężarnych już w 7-10 dniu po zapłodnieniu. Obecność tego hormonu, we wczesnym okresie ciąży, można także wykryć we krwi, wynik takiego badania jest bardziej wiarygodny.

Wynik testu może nie odzwierciedlać faktycznej sytuacji


Testy ciążowe wykonuje się zwykle by zaprzeczyć lub potwierdzić fakt zajścia w ciążę. W wielu przypadkach, wcześnie uzyskana informacja o zajściu w ciążę pozwala na zmianę stylu życia i polepszenie warunków rozwoju płodu. Dobrym przykładem jest wczesne rzucenie palenia papierosów. Ale trzeba pamiętać, że wiele kobiet przyjmuje także najróżniejsze leki, większość z nich nie powinna być przyjmowana w początkowym okresie ciąży! W takich przypadkach wiedza o zajściu w ciążę ma wartość, której nie można przecenić.

Niestety, zdarzają się zarówno sytuacje, w których ujemny wynik testu odczytywany jest u kobiet które zaszły już w ciążę, jak i sytuacje w których u kobiet nie będących w ciąży stwierdzono wynik dodatni! Ta ostatnia sytuacja zdarza się znacznie rzadziej i zwykle bywa skutkiem wad technicznych testów.

Warto się zastanowić dlaczego zdarzają się takie pomyłki. Tak jak już wspominano, zbyt wczesne wykonywanie testu ciążowego może spowodować uzyskanie wyniku fałszywie-ujemnego (tzn. kobieta jest w ciąży, a wynik testu jest ujemny). Inną przyczyną fałszywie-ujemnych wyników mogą być pomyłki we właściwym ustaleniu terminu spodziewanej miesiączki (taka sytuacja zdarza się zazwyczaj u kobiet, których cykle menstruacyjne nie są bardzo regularne). Istnieją także ograniczenia wiarygodności testów, wynikające z możliwości technicznych samych testów, chodzi tutaj o czułość (wrażliwość) testu na obecność badanej substancji chemicznej (w tym przypadku chodzi o hCG). Czułość zwykłych testów zazwyczja pozwala na wykrycie hCG w ilości ok. 50 milijednostek międzynarodowych w jednym mililitrze moczu. Ale przecież zdarza się, że testowany mocz jest bardzo rozrzedzony i wtedy stężenie hCG będzie niższe i niewykrywalne przy pomocy używanego testu. W końcu lat osiemdziesiątych, w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono seryjne badania (z użyciem testów, których czułość była ponad 100 razy większa od czułości testów dostępnych w aptekach) próbek moczu u ponad 200 kobiet, które zamierzały zajść w ciążę. Mimo, że dysponowano tak doskonałymi testami, to tylko u 90% badanych kobiet, które faktycznie zaszły w ciążę, wynik testów ciążowych był dodatni już w pierwszym dniu terminu spodziewanej miesiączki. Wśród tych kobiet, były nawet takie, u których dodatni wynik testu można było odczytać dopiero po 11 i więcej dniach od terminu spodziewanej miesiączki.

Podczas zastanawiania się nad uzyskanym negatywnym wynikiem testu ciążowego, trzeba pamiętać że pozytywny wynik świadczy o istnieniu ciąży (po implantacji zarodka w błonie śluzowej macicy), natomiast wynik ten nie może nam dostarczyć informacji o zaplemnieniu (przedostanie się plemnika do wnętrza komórki jajowej), ani o zapłodnieniu (dzielenie się -powstawanie dwóch, czterech i więcej komórek - zygoty powstałej z połączenia się plemnika i komórki jajowej).

Na marginesie omawiania szczegółów wykonywania testów ciążowych warto także wspomnieć, że czasami pierwszy wynik próby może być dodatni (bo kobieta faktycznie zaszła w ciążę) ale dochodzi do wczesnego obumarcia zarodka i kolejne wyniki mogą już być ujemne.

Najczęstrze (inne niż ciąża) przyczyny opóźnień w występowaniu krwawienia miesiączkowego:
Po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych, czasami przez 1-2 miesiące mogą występować zaburzenia rytmiczności miesiączkowania,
Po stosowaniu antykoncepcji w postaci zastrzyków pierwsza miesiączka zwykle nie występuje dokładnie w spodziewanym terminie,
Podczas karmienia piersią miesiączki zwykle są nieregularne,
Niedożywienie, bardzo intensywne odchudzanie albo bardzo intensywne ćwiczenia fizyczne mogą zaburzać cykl miesiączkowy,
Stosowanie niektórych leków (w szczególności narkotyków, leków psychiatrycznych i hormonalnych) może powodować zaburzenia miesiączkowania,
Wygasanie czynności jajników (najczęściej u kobiet po 45 roku życia) prowadzi do zaburzeń miesiączkowania,
Odbycie dalekich trudnych podróży, związanych ze zmianami stref klimatycznych i znacznymi różnicami czasu miejscowego,
Bardzo silne przeżycia (np. śmierć kogoś z najbliższego otoczenia).


[www.mediweb.pl]

Specjalista -
 
słodkara
 Wysłana - 9 lipiec 2004 21:38      [zgłoszenie naruszenia]

dobry art
mam nadzieje,że mi sie przyda za 10 lat dopiero
_______________________________
 
nie zaczepiaj mnie...bo powiem mamie %-)

 
INSOMNIA
 Wysłana - 9 lipiec 2004 21:38      [zgłoszenie naruszenia]

nigdy nie mow nigdy

 
słodkara
 Wysłana - 9 lipiec 2004 21:43      [zgłoszenie naruszenia]

nie powiedziałam
tak czy siak mi sie przyda w daleeeekkkieeejj przyszłośći
_______________________________
 
nie zaczepiaj mnie...bo powiem mamie %-)

 
INSOMNIA
 Wysłana - 9 lipiec 2004 21:44      [zgłoszenie naruszenia]

a skad masz pewnosc ze w dalekiej ?

daj wielebnemu sogaZmieniony przez - Fuhrer_ w dniu 2004-07-09 21:44:55

 
słodkara
 Wysłana - 9 lipiec 2004 21:50      [zgłoszenie naruszenia]

oooo to Ty nie poznałam Cie w nowej twarzy
masz łobuzie dużego sokaa
_______________________________
 
nie zaczepiaj mnie...bo powiem mamie %-)

[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Odpowiedzi jest na 19 stron.   | następną
 
Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia

ciąża

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19