FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 6267 razy ¬

ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

ROZRYWKA | Prawo i Ekonomia
czy prawo do spadku może się przedawnić? 
[powiadom znajomego]    
Autor "czy prawo do spadku może się przedawnić?"   

bea4
 Wysłana - 27 sierpień 2008 23:10        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź swoje BMI

szukam pomocy...
Moja matka (rolnik,) po śmierci ojca (ojciec od wielu lat już nie żył) przekazała na rzecz Skarbu Państwa małe gospodarstwo rolne (prawie 10 ha) za rentę. Okazało się ze w skład tego zrzeczenia wliczona była działka na której stał dom ze starymi budynkami gospodarczymi.
W 1989 r. decyzja naczelnika gminy na moją matkę przeniesiono własność działki - ok. 0,15 ha wraz z domem i budynkami gospodarczymi znajdującymi się na niej). To jedyny dokument, jaki mamy z numerem działki i informacją, że jest ona własnością mojej matki.
W 1996 r. matka zmarła. W domu mieszka i jest zameldowany (od urodzenia) mój brat, a pozostałe rodzeństwo korzysta z domu latem. Od tego czasu nie uregulowaliśmy spraw spadkowych bo nie było potrzeby - w swojej naiwności sądziliśmy, że skoro dom jest po rodzicach, jedno z nas jest tam zameldowane, płacimy podatki od tej nieruchomości (ciągle wystawiane na nieżyjącą matkę) to nie ma potrzeby tego zmieniać. Ale, czy mamy rację? Co się stanie po naszej śmierci, czy prawo do spadku po matce (np. zachowek) przeszedłby na nasze dzieci?
Moje pytania brzmią:
1.Czy moje i 3 - ki mojego rodzeństwa prawo do spadku po matce możemy utracić (na rzecz np. skarbu państwa) w związku z nieuregulowaniem spraw (matka nie pozostawiła testamentu, nie przeprowadziliśmy sadowego postępowania spadkowego)?
2. Czy jest jakiś ustawowo przewidziany czas na załatwienie postępowania spadkowego?
3.Jakie kroki należy przedsięwziąć aby to naprawić - abyśmy (czworo rodzeństwa) stali się właścicielami tego - bo tylko wtedy możemy cokolwiek z tym zrobić?
4.Jakie dokumenty należy zgromadzić?
5.Jakie są koszty poszczególnych kroków postępowania?
6.Czy to prawda, że zamiast zwracając się do Sądu o przeprowadzenie postępowania spadkowego będzie można od października 2008 r. załatwić to u notariusza? Czy miałoby to taką samą moc prawną? Gdzie (w sądzie, czy u notariusza) byłoby szybciej, a gdzie taniej?
Za wszelkie rady, komentarze i pomoc bardzo dziękuję.

PanMarcin
 Wysłana - 28 sierpień 2008 19:57      [zgłoszenie naruszenia]

Po pierwsze to wszyscy spadkobiercy nabyli spadek z chwilą śmierci spadkodawcy. Domyślam się, że po ojcu też żadnego postępowania spadkwego nie było. Sprawa wygląda więc tak:

-jedną sprawą jest spadek po ojcu a drugą spadek po matce, przy czym jeśli byście chcieli zrobić postępowanie spadkowe po matce to i tak najpierw musicie zrobić po ojcu

-poza tym skoro w skład spadku wchodziło gospodarstwo rolne a otwarcie spadku (czyli śmierć spadkowdawcy) nastąpiło przed 14 lutego 2001 to do dziedziczenia gospodarstwa rolnego będą się odnosić szczególne reguły (art. 1059 KC w chwili otwarcia spadku)

-sprawa może się trochę skomplikować ze względu na fakt przekazania gospodarstwa rolnego za rzecz SP (być może nie była jedyną osobą uprawnioną do dziedziczenia gospodarstwa rolnego po mężu, chociaż z drugiej strony nie wiem czy to było tylko i wyłącznie jej gospodarstwo czy było objęte wspólnością majątkową z mężęm)

-wg mnie tym powinien zająć się sąd, chociażby ze względu na zawiłość sprawy, zresztą nie wiadomo czy w końcu od października notariusze będą sie tym zajmować bo chyba nawet jeszcze nie wiadomo kto ma zapłacić za rejestr poświadczeń, który jest niezbędny

-co do kosztów sądowych:
Art. 49. 1. Opłatę stałą w kwocie 50 złotych pobiera się od wniosku o:
1) stwierdzenie nabycia spadku;
2) zabezpieczenie spadku;
3) sporządzenie spisu inwentarza;
4) odebranie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.
2. Jeżeli wnioski, o których mowa w ust. 1, są umieszczone w jednym piśmie lub we wniosku o dział spadku, opłatę pobiera się od każdego z nich odrębnie.

-jeżeli chodzi o dokumenty to na pewno akt zgodnu spadkodawcy, a poza tym wszelkie dokumenty z których wynika że spadkodawca był właścicielem (lub współwłaścicielem) określonych przedmiotów wchodzących w skład spadku

-przeprowadzenie postępowania spadkowego chyba nie jest obowiązkowe (jeśli sie myle to niech mnie ktoś poprawi), z tym że postanowienie o nabyciu spadku stanowi wyłączny dokument udowadniający prawa do spadku (czy do poszczególnych przedmiotów wchodzących w skład spadku), generalnie lepiej jest przeprowadzić takie postępowanie.

To co napisałem może być troszke chaotyczne, ale jak czegoś nie rozumiesz albo masz inne wątpilowści to pytaj.:)

Specjalista -

bea4
 Wysłana - 28 sierpień 2008 22:19      [zgłoszenie naruszenia]

Dzięki wielkie PanieMarcinie za głos :)
...a dorzucając, w momencie, gdy matka oddawała gospodarstwo na rzecz państwa, ja wraz z rodzeństwem podpisaliśmy jakieś pismo w "urzędach" zrzekając się wszelkich roszczeń do oddawanej ziemi. Pismo stwierdzało, że po śmierci ojca matka wraz z 4 -ką dzieci staje się właścicielem ziemi i działki z domem. Aby matka mogła oddać ziemię, my musieliśmy wcześniej podpisać zrzeczenie się swoich praw na rzecz matki, a dopiero potem ona przekazała ziemię Państwu.
uff, zamotana sprawa...
Było, jak było do czasu, aż moja siostra wpadła w panikę (nasłuchała się "Spraw dla reporteta" albo czegoś podobnego), że możemy stracic prawo do działki z domem,który pozostał. I choć nie ma on wielkiej wartości - raczej sentymentalną - chcielibyśmy zatrzymać ja w rodzinie.
Nie wiem, co robić. Niespecjalnie chcę znaleźć sposób na wydanie większych pieniędzy (stąd było pytanie o koszty).Uspokajam siostrę, ale ... , nie wiem czy słusznie.
Skomentujesz?
Dzięki, pozdrawiam.

PanMarcin
 Wysłana - 30 sierpień 2008 19:09      [zgłoszenie naruszenia]

Nie wiem na jakiej podstawie mielibyście stracić tą działkę z domem, więc ciężko mi to skomentować. Chociaż do takich rewelacji podchodziłbym ostrożnie.

Postępowanie spadkowe moglibyście zrobić chociażby dlatego żeby wasi spadkobiercy, w razie jakiegoś niespodziewanego wypadku, nie musieli sie z tym męczyć.

Zmieniony przez - PanMarcin w dniu 2008-08-30 19:12:02

Specjalista -

bea4
 Wysłana - 30 sierpień 2008 21:16      [zgłoszenie naruszenia]

dzięki za pocieszenie - to zaoszczędziłoby nerwów "urzędowych". A propos,(nie odbierz tego jako niegrzeczność) ale skąd pochodzi Twoje przekonanie, że jest jak mówisz?, Studiujesz prawo, czy tylko się tym luźno interesujesz?
W każdym razie dzięki wielkie za zainteresowanie i odpowiedź. Pozdrawiam.

Amazone
 Wysłana - 16 wrzesień 2008 20:46      [zgłoszenie naruszenia]

Jest tak, jak napisał PanMarcin.

Dodam tylko, że mozna wszystko załatwić u notariusza - od 2 października 2008 r. (Dz.U. z 2007 r. nr 181, poz. 1287), jesli wszyscy spadkobiercy się u niego stawią.
Dział spadku również może być tam dokonany, jeśli nie będzie wątpliwości co do składu majątku spadkowego (a tego bez analizy dokumentów w sprawie nie jestem w stanie stwierdzić).

Pozdrawiam

Znawca -

bea4
 Wysłana - 16 wrzesień 2008 23:48      [zgłoszenie naruszenia]

Dziękuję za włączenie się do dyskusji. Ciekawi mnie jakie sa koszta (około) takiego postępowania w sądzie , a jakich mozna spodziewać się u notariusza i czy chęć przeprowadzenia postępowania spadkowego muszą przeprowadzać wszyscy razem czy może wystąpić tylko jeden ze spadkobierców (być może to zaoszczędziłoby czasu i pieniędzy.
Z góry dziękuje za informacje.
Pozdrowienia dla wszystkich życzliwych.

Amazone
 Wysłana - 17 wrzesień 2008 00:05      [zgłoszenie naruszenia]

wszyscy razem
sąd - 50 zł wpis (do postepowania w sprawie nabycia, dział spadku to oddzielna sprawa: 500 zł, a jeśli wniosek zawiera zgodny projekt działu: 300 zł, jeśli natomiast współwłasność miałaby być zniesiona w postępowaniu działowym - wpis to 1000 zł, a jeśli jest zgodny projekt działu i zniesienia współwłasności - 600 zł)

Stawek notarialnych nie znam, musiałabym się zorientować.
Przy działach stawka notarialna zależy od wartości majątku podlegającego działowi i jej maksymalna wysokość wynosi:
1) do 3.000 zł - 100 zł;
2) powyżej 3.000 zł do 10.000 zł - 100 zł + 3 % od nadwyżki powyżej 3.000 zł;
3) powyżej 10.000 zł do 30.000 zł - 310 zł + 2 % od nadwyżki powyżej 10.000 zł;
4) powyżej 30.000 zł do 60.000 zł - 710 zł + 1 % od nadwyżki powyżej 30.000 zł;
5) powyżej 60.000 zł do 1.000.000 zł - 1.010 zł + 0,4 % od nadwyżki powyżej 60.000 zł;
6) powyżej 1.000.000 zł do 2.000.000 zł - 4.770 zł + 0,2 % od nadwyżki powyżej 1.000.000 zł;
7) powyżej 2.000.000 zł - 6.770 zł + 0,25 % od nadwyżki powyżej 2.000.000 zł, nie więcej jednak niż 10.000 zł, a w przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn nie więcej niż 7.500 zł.

Radziłabym wykonać krótki telefon do notariusza i zapytać, to znacznie łatwiejsze niż szukanie.

Zmieniony przez - Amazone w dniu 2008-09-17 00:10:16

Znawca -

PanMarcin
 Wysłana - 17 wrzesień 2008 00:16       [zgłoszenie naruszenia]

wg projektu nowelizacji taksy:
§ 1. W rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (Dz. U. Nr 148, poz. 1564, z 2005 r. Nr 11, poz. 83 oraz z 2007 r. Nr 187, poz.1336) po § 10 dodaje się § 10 a w brzmieniu:
1. Za sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia ustawowego lub testamentowego, uzupełniającego aktu poświadczenia dziedziczenia
w zakresie spadkobierców dziedziczących gospodarstwo rolne maksymalna stawka wynosi 50 zł.
2. Za sporządzenie protokołu dziedziczenia maksymalna stawka wynosi 100 zł.
(...)

no i oczywiście VAT i wypisy (po 6 zł za strone)

Zmieniony przez - PanMarcin w dniu 2008-09-17 00:33:34

Specjalista -
[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Przegląd tygodnia

czy prawo do spadku może się przedawnić?

Warto przeczytać: | | puA,apka przyjaciela | męskie pośladki | męska pupa | prywatne wiadomoA]ci | lewis | levis | dziwki trzeciej rzeszy | ccor72z | mm3203 | metalklo | trzech chamów | pablo francisko | picie krwi | Psycho93M | KillaBee | zawal | seks z dziewicą | dziewicą | Biznes

Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi

Copyright 2000 - 2019 SFD S.A.