Pytanie z doopy. Jeżeli strona domu z której chcesz dobudować schody jest blisko granicy działki, nie pamiętam już wymiarów,ale chyba te 2m musi być odstępu, to sąsiad może zakwestionować taką budowę,a tobie pozostanie rozbiórka i pewnie kara.
Nie wiem jak jest z metalowymi, a druga sprawa inaczej wygląda przywiercenie schodów do ściany domu, a inaczej osadzając je na podmurówce. Tak czy siak najlepiej podjechać do gminy lub zadzwonić i się zapytać.
tak , wlasnie się dowiadywalemw uedzie , i albo mnie kantują bo chcą zarobić albo od 2015 przepisy się gowno zmienily, otoz tak na kazde schody zewnętrzne potrzebne jest pozwolenie a nie zgłoszenie -trzeba im projekt przedstawić zrobiony przez architekta -to ok 1000zl, plus inne koszta wiec do schodow trzeba dodac te koszta jeszcze i cala procedura trwa 60 dni, szczerze mowiac to kpiny, po cholerę to zglasszac bo szansa ze ktoś się przyczepi do samowolki budolanej głupich schodow jest raczej zerowa
dzwoniłem do urzedow w innych miastach i tam mi mowilize tyko zgłoszenie , wiec o co tu chodzi, czy ktoś wie, , czy w moim urzędzie chce mnie naciagnac prxzeciez nowe oprawo z 2015 , wyraźnie mowi ze remonty , dobudówki iitp tylko się zgłasza!!!
Odpowiada Michał Karwat - radca prawny, Lubelska OIIB
Jak w kontekście przepisów Prawa budowlanego dotyczących obowiązku uzyskania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wygląda kwestia projektowanych schodów terenowych, prowadzących z poziomu terenu do istniejącej kotłowni c.o., zlokalizowanej w części piwnicznej istniejącego budynku mieszkalnego wielorodzinnego.
Przewiduje się wykonanie tych schodów przy ścianach zewnętrznych istniejącego budynku, z ich zabezpieczeniem ścianami oporowymi i balustradą. Teren, na którym znajduje się budynek, nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Czy można zakwalifikować projektowane schody jako element małej architektury?
Zgodnie z art. 3 pkt 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jednolity Dz.U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) za obiekt małej architektury uważa się: niewielkie obiekty, a w szczególności: a) kultu religijnego, jak: kapliczki, krzyże przydrożne, figury, b) posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej, c) użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku, jak: piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietniki. W związku z powyższym nie można uznać schodów, które mają zostać zrealizowane przy ścianie zewnętrznej budynku jako wejście do kotłowni, jako obiektu małej architektury. Należy zwrócić ponadto uwagę, że ustawodawca dokonał podziału obiektów na: a) budynki wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi, b) budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami, c) obiekty małej architektury, co wyklucza możliwość zakwalifikowania projektowanych schodów do obiektów małej architektury, gdyż brak możliwości przypisania im przymiotu "obiektu".
Zamiar budowy schodów nie mieści się w katalogu obiektów lub prac wymienionych w art. 29 i 30 Prawa budowlanego, a zatem ich budowa będzie wymagała uzyskania pozwolenia na budowę , co w niniejszej sprawie będzie wymagało uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowęoraz uprzedniego wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. .
_______________________________
ŚMIERĆ FRAJEROM!