FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 2982 razy ¬

ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

ROZRYWKA | Prawo i Ekonomia
drzewo przeszkadza sąsiadowi... 
[powiadom znajomego]    
Autor "drzewo przeszkadza sąsiadowi..."   

blablabla7
 Wysłana - 20 listopad 2007 16:36        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź ile procent masz tłuszczu

Hej, mam takie pytanie do osób które znają się na rzeczy:
otóż mam wielkie drzewo<orzech> w ogrodzie, częsc gałęzi wystaje na strone sąsiada, on nalega na mnie żebym drzewo ściął bo mu przeszkadza to że np. cień pada mu na trawnik i trawa nie rośnie, że liście mu spadają etc. Czy ja muszę zaspokajac jego żądania, czy mogę się wymigac??

PanMarcin
 Wysłana - 20 listopad 2007 21:43      [zgłoszenie naruszenia]

Jest to problem tzw. immisji, czyli oddziaływania na grunt sąsiedni. Utrudnianie nasłonecznienia jest uznawane za immisje pośrednią, które jeśli nie utrudniają z korzystania nieruchomości sąsiedniej ponad przeciętną miarę, są dopuszczalne. Zresztą były orzeczenia SN na ten temat które potwierdzają to stanowisko.
Kwestia tylko czy nie utrudnia to korzystania z nieruchomości sąsiedniej PONAD PRZECIĘTNĄ MIARĘ. Jeśli nie to możesz spać spokojnie.

Inną sprawą są natomiast gałęzie zwisające nad gruntem sąsiada. Możesz je oczywiście sam obciąć, ale też sąsiad może ci wyznaczyć odpowiedni termin do usunięcia ich a jeśli tego nie zrobisz to może sam je usunąć i zachować dla siebie.

Specjalista -

aga_n
 Wysłana - 21 listopad 2007 00:28      [zgłoszenie naruszenia]

Następujący rozrost drzew może prowadzić do przekroczenia granicy przez gałęzie i korzenie. Następuje wówczas niedozwolona immisja bezpośrednia (por. S. Rudnicki, Komentarz..., s. 77).Korzenie przechodzące z gruntu sąsiedniego czerpią wodę i związki mineralne z cudzego gruntu, natomiast gałęzie zwisające nad cudzym gruntem pozbawiają roślinności światła.

zgodnie z art 149 kc, sąsiad nie moze domagać się ścięcia całego drzewa , gdyż usunięcie przez właściciela gałęzi zwisających nad cudzym gruntem likwiduje stan immisji . Może on domagać się od Ciebie ściecia gałęzi zwisających nad jego działka. Powinien wyznaczyć Tobie (właścicielowi gruntu na którym rośnie orzech) odpowiedni termin do usunięcia tych gałęzi. Odpowiedni to znaczy dostosowany do właściwości cyklu przyrodniczego. Jeżeli nie wykonasz tego w wyznaczonym terminie to może wejść na Twoja działkę i sam obciąć te gałęzie.jeżeli w związku z wejściem na Twoj grunt wyrządził Tobie szkodę możesz żądać jej naprawienia.

blablabla7
 Wysłana - 21 listopad 2007 16:05      [zgłoszenie naruszenia]

no dobra aga_n , ale co z korzeniami?? :)))

aga_n
 Wysłana - 22 listopad 2007 09:32      [zgłoszenie naruszenia]

Sąsiad może wyznaczyć Ci termin do usunięcia korzeni wchodzących na jego grunt,m a jezeli tego nie zrobisz w tym terminie to sam moze je usunac. Odpowiedni termin - analogicznie jak przy gałęziach

PanMarcin
 Wysłana - 22 listopad 2007 10:20       [zgłoszenie naruszenia]

e tam odpowiedni termin odnosi się tylko do gałęzi i owoców zwieszających się z sąsiedniego gruntu, w wypadku korzeni przechodzących z sąsiedniego gruntu nie musi wyznaczać żadnego terminu do usunięcia

Specjalista -
[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Przegląd tygodnia

drzewo przeszkadza sąsiadowi...

Warto przeczytać: Potrzebuję Porady prawnej - bardzo ważne | NOWE LEPPERO-BLOKADY !!!! | Przewóz leków przez granice | jak grać na gieldzie przez internet? | Kategoria wojskowa | Warzywniak??? | Umowa o dzieło przed 18, możliwe? | Prostytucja - legalna czy nie? | Oszust z allegro | ZBIEG OKOLICZNOSCI CZY INGERENCJA ZE WSCHODU ? | Dyscyplina partyjna, co o niej sądzicie?? | Mandat za jazde bez biletu-jakie konsekwencje niepłacenia?? PROSZĘ o odp. | Globalne puzle .. | Ciekawostka militarno-polityczna. | przepisanie ziemi rolniczej dla osiemnastolatka z miasta- potrzebna porada prawna | Przekaz pieniężny- jak to jest? | Kiedy Zum a kiedy zur | viwldi | borysewicz | skoda octavia | skoda | Zainteresowania Japończyków | hobby Japończyków | Pir@t | jehowa | świadkowie | ufo | krzysiekk | 1 promil we krwii | pulas | Science of Sex Appeal | celibat | miro handlarz | dym od sąsiada | Biznes

Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi

Copyright 2000 - 2019 SFD S.A.