FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 1868 razy ¬


ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

 
ROZRYWKA | Prawo i Ekonomia
mieszkanie po babci 
Wyślij odpowiedź [powiadom znajomego]    
Autor "mieszkanie po babci"   
 
schranz
 Wysłana - 19 styczeń 2006 22:30        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź ile procent masz tłuszczu

mam pytanko bo dowiedzialem sie na prawie cywilnym od goscia ze zebym mogl dostac mieszkanie po mojej babce musze zanim ona umrze byc zameldowany w tym mieszkaniu, troche beznadziejny przepis bo np jak ktos mieszka na 2 koncu polski ,babcia mieszka w bloku i niewiem czy to jest mieszkanie wlasnosciowe, placi czynsz itd. i np jak umrze to czy to mieszkanie bedzie spoldzielni czy moich rodzicow(dziedziczenie ustawowe)? help

 
jakryc
ZASŁUŻONY
 Wysłana - 19 styczeń 2006 23:05      [zgłoszenie naruszenia]

a kto jest właścicielem lokalu?

Znawca -
 
schranz
 Wysłana - 19 styczeń 2006 23:11      [zgłoszenie naruszenia]

wlasnie tego niewiem a glupio jest pytac :) np babciu zamleduj mnie bo jak umrzesz to niedostane mieszkania, podajcie jak mozecie 2 wersje, jak jest wlasciciel np moja babcia i jak niema -to chyba spoldzielnia ale przeciez to nie wynajem, kiedys sie to mieszkanie kupilo czy tam dostalo za komuny:)

 
Skjoeld H.
 Wysłana - 19 styczeń 2006 23:32      [zgłoszenie naruszenia]

Jeżeli właścicielem mieszkania byłaby babcia to nie byłoby żadnego problemu ...
Twój "gość od cywilnego" pewnie mówił o sytuacji jaka zachodzi w wypadku umowy najmu, co wchodziłoby w grę np. przy lokalu komunalnym, gdyby właścicielem była gmina.

Art. 691. KC
§ 1. W razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek nie będący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego
współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do
świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we
wspólnym pożyciu z najemcą.
§ 2. Osoby wymienione w § 1 wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego,
jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci.
§ 3. W razie braku osób wymienionych w § 1 stosunek najmu lokalu mieszkalnego wygasa.
§ 4. Osoby, które wstąpiły w stosunek najmu lokalu mieszkalnego na podstawie § 1, mogą go wypowiedzieć z zachowaniem terminów ustawowych, chociażby umowa najmu była zawarta na czas oznaczony. W razie wypowiedzenia stosunku najmu przez niektóre z tych osób stosunek ten wygasa względem osób, które go wypowiedziały.
§ 5. Przepisów § 1-4 nie stosuje się w razie śmierci jednego ze współnajemców lokalu mieszkalnego.

Także raczej w grę nie wchodzisz, chyba że babcia jest zobowiązana wobec Ciebie do świadczeń alimentacyjnych ...


Ale piszesz coś o spółdzielni - więc może Twojej babci przysłuje :
a) spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, albo
b) spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego

W przypadku a) prawo to jest niezbywalne i niedziedziczne - czyli wszystko pozamiatane.

W przypadku b) prawo to jest zbywalne i dziedziczne; czyli babcia może sobie porozrządzać w testamencie jak chce, ew. w grę wchodzi dziedziczenie na zasadach ogólnych (czyli, zakładając brak małżonka, dziedziczą dzieci w częsciach równych). W tej chwili nie jest to nawet uzależnione od przyjęcia w poczet członków spółdzielni, jak to było do niedawna.

Znawca -
 
schranz
 Wysłana - 20 styczeń 2006 09:33      [zgłoszenie naruszenia]

dokladnie dziadek nie zyje i w spadku moga byc uwzglednieni tylko moi rodzice a oni ta chate napewno by mi przekazali ,no i mam jeszcze 2 mlodszych braci ale oni tez tej chaty by nie dostali ,a w ogole ile sie placi podatku od spadku ? i np jak bym chcial taka kawalerke na wlasnosc wykupic powiedzmy ze ma 30-40m2 ,sa jakies opcje teraz ze za 1% wartosci czy cos takiego?

 
ferry
 Wysłana - 20 styczeń 2006 10:48      [zgłoszenie naruszenia]

Mam informacje z 2003 roku, jeśli nic się nie zmieniło w tym czasie to dalej powinno tak być:

W przypadku nabycia budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w drodze spadku lub darowizny przez osobę z I grupy branej pod uwagę przy podatku od spadków i darowizn (m.in. dzieci), nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich wartości do łącznej powierzchni lokalu nie przekraczającej 110 m2. Ulga ta przysługuje osobom, które:
- nie są właścicielami innego budynku czy lokalu mieszkalnego, bądź będąc nimi przeniosą własność na rzecz zstępnych bądź skarbu państwa,
- nie są najemcami lokalu bądź budynku, a jeśli są to rozwiążą umowę najmu,
- będą zamieszkiwać w tym lokalu przez okres 5 lat.

Zmieniony przez - ferry w dniu 2006-01-20 10:51:22

 
curf
 Wysłana - 20 styczeń 2006 12:50      [zgłoszenie naruszenia]

schranz, dopóki nie poznasz statusu mieszkania to ta dyskusja niewiele Ci pomoże
Ustal czy to mieszkanie - komunalne, spółdzielcze (własnościowe lub lokatorskie), czy własność hipoteczna, a może jakieś służbowe itp.
_______________________________
 
PROSZĘ NIE ZWRACAĆ SIĘ DO MNIE MAILEM O WYKONANIE GRAFIKI :-)

Specjalista -
 
schranz
 Wysłana - 20 styczeń 2006 14:24      [zgłoszenie naruszenia]

latwo powiedziec, moze pogadam ze starym bo stara to corka mojej babki to w ogole sie pewnie wkurzy a potem jak juz babka kiedys tam umrze to wtedy bedzie sie martwic, dowiedzialem sie , mieszkanie jest spoldzielcze, czyli nie wlasnosciowe i co teraz?:0

Zmieniony przez - schranz w dniu 2006-01-21 08:54:27

 
Skjoeld H.
 Wysłana - 21 styczeń 2006 10:19      [zgłoszenie naruszenia]

A może właśnie spółdziecze własnościowe? Czy lokatorskie? A może też zwykły najem od spółdzielni?

Jeżeli spółdzielcze własnościowe to wszystko ok; jeżeli lokatorskie to ani Ty ani Twoi rodzice nie odziedziczycie nic, bo byłoby to sprzeczne z istotą tego prawa (wygasa w przypadku wygaśnięcia członkostwa w spółdzielni) - jednak w przypadku wspólnego zamieszkiwania z babcią przysługuje wam roszczenie o przyjęcie do spółdzielni i zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa.

Dowiedz się lepiej jakie prawo względem mieszkania przysługuje babci, bo to od tego wszystko zależy.

Znawca -
 
schranz
 Wysłana - 21 styczeń 2006 15:01      [zgłoszenie naruszenia]

ok postaram sie dowiedziec choc ciezko bedzie bo juz sie pytalem tak ogolnie heheh, wiem ze babcia ma to mieszkanie jeszcze od czasow komuny i pracowala w urzedzie wiec ciezko powiedziec jaki ma status ale przeciez musiala cos zaplacic wiec bezsens by byl jak by po jej smierci ktos inny dostal chate

 
VLAD.IV
 Wysłana - 25 styczeń 2006 18:20      [zgłoszenie naruszenia]

a ja sie tak wogole zapytam co to za "gość od cywilnego" wizjoner, ktory nie znając statusu prawnego lokalu doradza jak należy postępowac w przypadku śmierci jego posiadacza (bo nawet nie wiemy czy babcia jest włascicielem lub uprawnioną)
_______________________________
 
Sons Of The Gods Today We Shall Die
Open Valhalla's Door
Let The Battle Begin With Swords In The Wind
Hail Gods Of War

Znawca -
[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]


Odpowiedzi jest na 2 strony.   | następną
 
Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia | Wyślij odpowiedź

mieszkanie po babci

Strony: 1 2
 
Warto przeczytać: zatrudnienie osoby bezrobotnej mozna dostac jakas kase na nowe miejsce pracy? | co z dolarem?? | Druczek przelewu Poczta Polska | Komisja wojskowa | uztkownik allegro - problem | Sfałszowane potwierdzenie przelewu | zasady postepowania cywilnego | Jedna DG dwie działalności | uchylanie się od płacenia alimentów | Ubezpieczenie AC w PZU jak to działa?? | POBICIE - KILKA PYTAŃ | Pytania o dj'ke | prawa autorskie | Sprawa o posiadanie marihuany | Zamiar prowadzenia pod wpływem | Paszport | ona tańczy | suwałki | suwałk | maxigra | funkcjonowanie motywu walki dobra ze złem | nipple | świerszce | polki uk | czerwone oczy | oliho | książka angielski | anna powierza | planeswalkers | test białej rękawiczki | trojwnowska | 66prezent | chamskie vol4 | adres testoviron | Biznes

 
Polecamy: KSW | Komputery | Nauka

wersja lo-fi


Copyright 2000 - 2014 SFD S.A.
 
Powered by Pazdan ForKat 4.0