FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 4627 razy ¬

ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

ROZRYWKA | Filozofia, Psychologia, Religie
mity sumeryjskie 
[powiadom znajomego]    
Autor "mity sumeryjskie"   

Inanna
 Wysłana - 26 grudzień 2004 10:48        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź ile procent masz tłuszczu

szukam stronek z mitami sumerów zna ktoś może takie ?? jeżeli tak to piszcie:)

Methos
 Wysłana - 26 grudzień 2004 10:50      [zgłoszenie naruszenia]

ja też prosze w Jej imienu

sam tez bede szukał

pozdro

Ekspert -

Methos
 Wysłana - 26 grudzień 2004 10:57      [zgłoszenie naruszenia]

Są to fragmenty eposu babilońskiego z XII w. napisanego przez Sinliqiunninni. Jest to kompilacja o wiele starszych mitów i eposów sumeryjskich pochodzących z około XXV w. Zamieszczone poniżej fragmenty pochodzą z przekładu R. Stillera.

[http://www.urnammu.republika.pl/gilgamesz.htm]

Ekspert -

AvP
 Wysłana - 26 grudzień 2004 11:12      [zgłoszenie naruszenia]

Witam

Nie wiem czy o to konkretnie chodziło ale znalazłem kilka link-ów(1 anglojęzyczny, lecz jeżeli będzie problem, moge przetłumaczyć). Oto one:

[http://www.neutrum.racjonalista.pl/kk.php/s,2540]

[users.cwnet.com/millenia/Sumer-origins.htm]

Ps. Może mam coś na powyższy temacik w swojej "bibliotece" więc jak coś znajde- dam znać.

Pozdrawiam

"Niszcz wrogów- łącz przyjemność z pożytecznym"

AvP
 Wysłana - 26 grudzień 2004 11:14      [zgłoszenie naruszenia]

Ahhhhh i jeszcze jeden :

[http://www.prokop.com.pl/Boskie.html]

Pozdrawiam.

"Niszcz wrogów- łącz przyjemność z pożytecznym"

Inanna
 Wysłana - 26 grudzień 2004 11:22      [zgłoszenie naruszenia]

dziękuje za pomoc napewno wszystko przeglądne ...

Gochan
 Wysłana - 26 grudzień 2004 12:59      [zgłoszenie naruszenia]

Mit o Gilgameszu znajduje się w większości ogólno dostępnych bibliotek. Muszę przyznać, że jest całkiem interesujący, miałem trochę większy kontakt z akado - sumerem również na studiach.
Nietrudno przy tym zauważyć, że niektóre fragmenty mitu zostały później użyte w starym testamencie po niewielkich modyfikacjach (jak choćby opowieść o Untapiszte, który zbudował Korab - późniejszą starotestamentową "Arkę Noego")
Wierzenia akado - sumeryjskie są jednakże bardzo specyficzne. Ludy żyjące nad bardzo niepewnymi wodami Tygrysu i Eufratu mogły się co prawda cieszyć żyznością ziemi, ale też częste były klęski żywiołowe, toczono też liczne wojny między małymi państwami - miastami. Ma to swoje odbicie również w wyznawanym panteonie - bogowie są chaotyczni i bardzo liczni (ich liczba idzie w wiele tysięcy - nawet na polu możemy mieć do czynienia z oddzielnym bogiem opiekującym się łodygą, innym od korzonków, jeszcze innym od nasion zboża). Cześć oddawano z zasady najgorszym z bogów wychodząc z założenia, że bóg dobry to bóg słaby i nie jest wart zachodu składania ofiar, gdyż zapewne w niczym nie pomoże a karać nie będzie ze względu na swój charakter. Stworzenie człowieka miałoby być jakoby spowodowane tym, że bogom nie chciało się pracować - dlatego też główne bóstwa stworzyły człowieka, aby pracował zamiast nich składając ofiary, które zresztą od niczego go nie chroniły - kapryśne bóstwa mogły w każdej chwili unicestwić najwierniejszego z wyznawców jedynie dla zaspokojenia swego kaprysu. Sumerowie bali się śmierci, ponieważ zgodnie z ich wierzeniami po śmierci wędrowali do podziemnego świata, w którym cały czas cierpieli głód, oddychali zgniłym powietrzem i pili zgniłą wodę, nie było również ich ulubionego i najbardziej sławionego napoju, czyli piwa. Trochę lepsze warunki mieli ci, którzy padli w boju - też cierpieli z głodu i też pili zgniłą wodę, jednakże powietrze mieli świeże.
Inny los czekał tylko władcę miasta, który miał status boga i był na ziemi jedynie gościem, powracającym później do swej boskiej rodziny aby ucztować wraz z nią, w obecności tego "boga na ziemi" nie można było podnosić głowy, jedynie władca mógł "Głowę jak byk nosić wysoko".
W związku z powyższym starali się sumerowie korzystać z życia jak tylko mogli dużo jedząc, pijąc i oddając się wszelkim innym uciechom cielesnym, aby po śmierci nie żałować, że nie wykorzystali wystarczająco swego życia.

Zmieniony przez - Gochan w dniu 2004-12-26 13:02:09

"Czyń swoją wolę, niechaj będzie całym prawem"
Aleister Crowley

nierealna
 Wysłana - 26 grudzień 2004 13:20      [zgłoszenie naruszenia]

dzięki tym, którzy dali linki - też chętnie poczytam..

" Wymagajcie od siebie, nawet jeśli inny od was nie wymagają " JP II.

Inanna
 Wysłana - 3 styczeń 2005 12:10      [zgłoszenie naruszenia]

dzięki za wszystkie mity sumeryjskie jakie umieściliście mam nadzieje że to wystarczy do jutrzejszego egzaminu wkażdym razie dziekuje i trzymajcie kciuki pozdrawiam

Methos
 Wysłana - 3 styczeń 2005 12:36      [zgłoszenie naruszenia]

na pewno bede trzymał kciuki Innana

A mnie się od dziś zaczyna sesja na uczelni (ostatnia jush heheh) ale najtrudniejsza niestety

wiec bede sie mniej udzielał w dziale.. ale bęe zaglądać

Zmieniony przez - Methos w dniu 2005-01-03 12:36:52

Ekspert -

Inanna
 Wysłana - 3 styczeń 2005 15:34      [zgłoszenie naruszenia]

niom w takim razie ja za Ciebie tesh trzymam kciuki i buziaki przesyłam papa do nastepnego zklikania

[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Odpowiedzi jest na 2 strony.   | następną

Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia

mity sumeryjskie

Strony: 1 2

Warto przeczytać: Śmierć a filozofia + wy | Zagadki logiczne | Pytanie - PAKT z diabłem??? | wyklęci z piekieł | Czy On by sie ujawnil ? | Wy, państwo i filozofia ;) | nasi przodkowie? | Piekło, Niebo, Czyściec.... | filozofia walki ? | Kodeks Galaktyczny | Filozofowie | Kim jest Mefistofeles?. | CZEMU ??? | OPIEKA NAD FILOZOFIĄ - nowy mod | Za odpust - studniówka %-) | Propozycja nie do odrzucenia :D | Gogo | klonozepam | clonozepam | prezerwatywy opóźniające | niepełnosprawni | tekst skeczu dyktando | malinka | tv w internecie | Hakelbery | laski wwa | ????????? ????? | | duA a warszawianka | nieśmiała | akt oskarA enia wniesiony przez prokuratora | klaudia | klaudie | skręcony nadgarstek | Biznes

Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi

Copyright 2000 - 2020 SFD S.A.