FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 18061 razy ¬

ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

ROZRYWKA | Nauki Humanistyczne
motyw śmierci w literaturze i malarstwie 
Wyślij odpowiedź [powiadom znajomego]    
Autor "motyw śmierci w literaturze i malarstwie"   

poloki
 Wysłana - 16 listopad 2008 14:30        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź swoje BMI

Cześć
Mam mały kłopot wybrałem sobie taki temat na maturę i jest problem temat jest obszerny jak cholera a ja mam tylko 15 minut, za bardzo nie wiem czego się chwycić mam pewien zarys i chciałbym żeby ktoś znający się na rzeczy to ocenił a wiec tak:

Chciałbym pokazać w tej pracy najczęściej stosowane oblicza śmierci przez autorów oraz zależność pomiędzy wydarzeniami, wierzeniami oraz mentalnością ludzi żyjących w danym okresie

zacząłbym od średniowiecza i tak:

"dance macabre" -rozmowa mistrza Polikarpa ze śmiercią(dołączył bym tu obrazy przestawiające taniec śmierci)
"ars moriendi"- pieśń o Rolandzie ( tu mówił bym o śmierci bohaterskiej)
śmierć męczenska - na podstawie "legendy o świętym Aleksym"
nastepnie:

Śmierć lekarstwem na "ból istnienia"- odniósł bym się tu do samobójstwa na podstawie "cierpień młodego Wertera" oraz "O przyjdź" Stanisława karb-brzozowskiego albo "Weronika postanawia umrzeć " nie wiem co bardziej by pasowało

potem chciałbym przejść do bliższych nam czasów :

śmierć w nieludzkim wymiarze, śmierć masowa na podstawie "medaliony" i "proszę państwa do gazu"

dodatkowo dodałbym jakieś obrazy ale narazie interesuje mnie literatura co o tym myślicie co byście dodali? co zmienili i czy w ogóle ma to jakiś sens

czy może zmienić w ogóle podejście do tego tematu i np. porównać śmierć opisywaną kiedyś z podejściem do śmierci w dzisiejszych czasach

Zmieniony przez - poloki w dniu 2008-11-16 14:33:57

Pan Śmierć
BARON
 Wysłana - 16 listopad 2008 14:35      [zgłoszenie naruszenia]

Ma sens-wyrzuć Aleksa, dodaj "Do trupa" Morsztyna, wyrzuć "Weronika postanawia umrzeć", a weź "O przyjdź". Ewentualnie możesz dać jeszcze coś z literatury współczesnej-np. Szymborską "Kot w pustym mieszkaniu".

A tak w ogóle to żadnych obrazów nie podałeś, a musisz je mieć, więc trochę bym się streszczał przy omawianiu tych książek, bo i tak sporo ich wziąłeś.

A co do porównania podejścia w tych i w tamtych czasach, to nie tyle co możesz, ile MUSISZ o zrobić

I daj Soga.

Zmieniony przez - Pan Śmierć w dniu 2008-11-16 14:37:35

AD ANCALES, PLEBES!!!! EGO SUM BARON!!!
Veni, Vidi, Banni!%-)
Mafia znających łacinę%-)Baron wszystkich działów%-)
Rada Jedenastu i Inso 2009

Ekspert -

poloki
 Wysłana - 16 listopad 2008 14:43      [zgłoszenie naruszenia]

a jak bym wziął z literatury współczesnej wizje śmierci przestawioną w wierszu Szymborskiej " o śmieci bez przesady" i podważył bym wszechmocność śmierci, wspomniał bym tu tez o tym ze ludzi w dzisiejszych czasach są zabiegani i takie tam a nie zwracają uwagi na sprawy doczesne co o tym myślisz?

p.s co to jest Sog -jestem tu nowy nie znam waszego zargonu

Zmieniony przez - poloki w dniu 2008-11-16 14:48:28

Pan Śmierć
BARON
 Wysłana - 16 listopad 2008 14:54      [zgłoszenie naruszenia]

Ten też może być-pasuje do tego wniosku, który podałeś. Idziesz dobrym tropem i stawiasz dobre tezy-przejmowałbym się bardziej tym czy dopchasz do tego obrazy i czy w 15 minutach to wszystko zamkniesz.

A sog to musisz kliknąć w prawy dolny róg mojej wypowiedzi.

Veni, Vidi, Banni!%-)

Ekspert -

Don quixet
DON TO CHUJ
 Wysłana - 16 listopad 2008 14:55      [zgłoszenie naruszenia]

Nie musisz; Śmierciu o śmierci opowiada społecznie

RECEDITE,PLEBES! GERO REM IMPERIALEM!
Mafia znających łacinę%)
Si vis pacem, para pecunia et nulla dies sine linea%-)
I shall be nicer, if you will be smarter.

poloki
 Wysłana - 16 listopad 2008 19:56      [zgłoszenie naruszenia]

ok przeanalizowałem Twoje rady i mam jeszcze kilka pytań mianowicie:

1.utwór Morsztyna "do trupa" w jaki sposób go zinterpretować i jaka tezę postawić? możne np. śmierć lekarstwem na nieszczęśliwą miłość? czy możne ? śmierć lepszym wyjściem od nieodwzajemnionej miłości? możne uda Ci się lepiej ubrać to w słowa

2.no i wspomniany przez Ciebie problem z obrazami z tym mam największy problem nie wiem czy malarstwo musi współgrać z tym co będę mówił o literaturze czy możne malarstwo mogę przedstawić wogule z innej perspektywy?

Pan Śmierć
BARON
 Wysłana - 16 listopad 2008 21:08      [zgłoszenie naruszenia]

1. "Do trupa" pokazuje taką już trochę romantyczną postawę czyli śmierć z powodu miłości, patos itd. Egzaltacja, pokazanie śmierci bardziej jako koniec, cierpienie duszy, a nie ciała.

2. Obrazy mogą pokazywać zupełnie inne cechy, aczkolwiek nie sądzę, że uda Ci się takie znaleźć, ponieważ malarstwo i literatura danej epoki operuje tymi samymi schematami jak i symbolami-czyli wnioski przy literaturze i malarstwie romantycznym będą Ci się pokrywać. To samo jeśli chodzi o Średniowiecze czy inną epokę.

Veni, Vidi, Banni!%-)

Ekspert -

Txomin
 Wysłana - 17 listopad 2008 00:49      [zgłoszenie naruszenia]

Mnie się jakoś nasunął na myśl wiersz "Rozbieranie do snu" Grochowiaka, ale nie wiem, czy temat turpizmu nie uznają za troszkę naciągany w momencie, gdy masz rzeczy bardziej oczywiste. Musowo daj "Makbeta", może być "Romeo i Julia" (obok tematu miłości jest też śmierć)... Ojej, aż ciężko wybrać, w sumie w literaturze wszyscy piszą o śmierci w ten, czy inny sposób...

Z malarstwa też pomyślałem o czymś. Z gatunku tych oczywistych: "Tryumf śmierci" (Breughel). Z mniej oczywistych: "Rozstrzelanie powstańców madryckich" (Francisco José Goya), chociaż ten obraz daje większe pole do popisu przy tematach jak wojna, wolność itp.

Ciężka do wplecenia zdaje się muzyka. Ale może by tak zaryzykować "Requiem" Mozarta, "Marsz żałobny" Chopina, "Śmierć i wyzwolenie" Straussa... A z nowszych rzeczy, TSA "Biała śmierć" (w sumie napisane w 1982 albo 83, zanim się urodziłeś), ale nie wiem, czy komisja trawi polskiego rocka :).

A fool is he who can not foresee
Hell is what this our land will be...
-Falconer

poloki
 Wysłana - 17 listopad 2008 17:42      [zgłoszenie naruszenia]

Dobra zbiorę wszystko do kupy:

Założeniem pracy będzie pokazanie najczęściej stosowanych oblicz śmierci w literaturze do każdego oblicza będzie pokazany obraz odzwierciedlający to w malarstwie jednocześnie będę uwzględniał zależność pomiędzy wydarzeniami, wierzeniami oraz mentalnością ludzi żyjących w danym okresie oraz porównam śmierć pojmowana kiedyś i teraz

1.dance macabre" -rozmowa mistrza Polikarpa ze śmiercią
-Bernt Notke: Danse macabre
-wierzenia i zabobonność ludzi
2. "ars moriendi"- pieśń o Rolandzie
-szukam nadal obrazu możne jakiś wam się nasuwa?
3.Śmierć lekarstwem na "ból istnienia"-śmierć samobójcza
-"cierpienia młodego Wertera"
-"O przyjdź" Stanisława karb-brzozowski
-co do obrazu tez prosił bym o pomoc
4.obraz utraconej miłości w obliczu śmierci- świetnie pasował by tu obraz Wenus lamentująca nad Adonisem lub Trumna chłopska co bardziej polecacie i jaki utwór literacki do tego można by dobrać?
5. śmierć w nieludzkim wymiarze, śmierć masowa na podstawie "medaliony" i "proszę państwa do gazu" tu tez jakiś obraz by się przydał możne coś o obozach ,gettach ?
6.i na końcu po krotce omówi bym podejście ówczesnego człowieka do śmierci na podstawie " o śmieci bez przesady"

co o tym myślicie?

p.s txomin mam sie oprzeć na malarstwie i literaturze, o muzyce nie byo mowy:)

Zmieniony przez - poloki w dniu 2008-11-17 17:43:01

Txomin
 Wysłana - 17 listopad 2008 18:31      [zgłoszenie naruszenia]

OK, jak muzyki ma nie być, to strata komisji

A fool is he who can not foresee
Hell is what this our land will be...
-Falconer

poloki
 Wysłana - 18 listopad 2008 18:41      [zgłoszenie naruszenia]

Panie śmierć mógłbyś doradzić jakie utwory dobrać do:

1.obraz utraconej miłości w obliczu śmierci- myślałem o romeo i Juli ale możne jakiś wiersz nasuwa Ci się na myśl?

2.śmierć w nieludzkim wymiarze, śmierć masowa- tutaj potrzebowałbym obraz nasuwaja mi sie Rozstrzelanie powstańców madryckich ale potrzebował bym czegoś z bliższych nam czasów obrazy getta, obozów pracy możne znacie jakieś?

3.co do śmierci samobójczej waham się pomiędzy obrazami Samobójstwo Edouarda Maneta i Samobójstwo Lukrecji #2 Albrechta Dürera który lepszy?

Zmieniony przez - poloki w dniu 2008-11-18 18:50:35

Zmieniony przez - poloki w dniu 2008-11-18 19:06:40

[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Odpowiedzi jest na 2 strony.   | następną

Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia | Wyślij odpowiedź

motyw śmierci w literaturze i malarstwie

Strony: 1 2

Warto przeczytać: Kordian- Juliusz Słowacki | Matura 2010 !! Potrzebuję ISBN i wydawnictwa | Wstęp do pracy maturalnej:( | Plan Prezentacji | Dzień na Harmenzach oraz Proszę Państwa do Gazu | Teza | berent - Próchno | Ebook | matura problem | prezentacja maturalna male pytanie pomocy | Pilne na jutro! List Zagłoby do Kmicica [POTOP] | Interpretacja wiersza "Wolnośc" Baczyńskiego | ADAM MICKIEWIC DZIADY CZ. III | Prezentacja "Motyw nienawiści w literaturze" kupię !! | Osiągnięcia szkolne gimnazjalistów, a ich empatia | Wstęp - pomocy :( | Bak's Krupnik | Bak's-Krupnik | Bak s Krupnik | Bak s Alkoholowe | play | rozyczka | różyczka | test | gessler | kuchenne rewolucje | c70 | Malenstwo62 | pulpity | nauki humanistyczne | klin | stacja pogodowa | pA,ytki krwi | max kolonko | Biznes

Polecamy: KSW | Komputery | Nauka

wersja lo-fi

Copyright 2000 - 2014 SFD S.A.