FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 50830 razy ¬


ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

 
ROZRYWKA | Uzależnienia i Używki
NARKOTYKI, UZALEZNIENIA, OBJAWY, ZAPOBIEGANIE, WSZYSTKO O  
NARKOTYKACH, ZAPRASZAM 
Wyślij odpowiedź [powiadom znajomego]    
Autor "NARKOTYKI, UZALEZNIENIA, OBJAWY, ZAPOBIEGANIE, WSZYSTKO O NARKOTYKACH, ZAPRASZAM"   
 
Raskus
Biofil
 Wysłana - 7 kwiecień 2006 18:35        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź swoje BMI

[http://www.insomnia.pl/temat153104/] nie wklejam tutaj zdjęć tylko podajel ink który jest już i tka podwiesozny, tma są zdjęcia z opisami narkotyków.
To co tutaj opisze przyda się każdemu, jak wyjsć zn ałogu, co zrobić gdy ktoś jest, jak zareagować, jakie są objawy, jakie są rodzaje uzaleznie. Wszystko, jesli masz choć opdrobine związane z narkotykami, lub martwisz się o synmaa itp. zajrzyj i poczytaj.
Najcenniejsze info dla rodziny martwiącej się o dziecko które zażywa/ło lub jest możliwość że to robi znajduje się na końcu tego tematu.

Proszę się wypowiadac.
[http://www.sfd.pl/temat245930/] <==krótki opis i dyskusja niektorych narkotykow, papierosow itd.

I teraz troche obszerniej na temat nałogów.

NIKOTYNIZM
Opublikowano wyniki badań, z których wynika, że dwie trzecie nastolatków, którzy wypalili przynajmniej 2 papierosy zostali nałogowymi palaczami. Wystarczy parę sekund, aby po jednym zaciągnięciu się dymem papierosowym, zawarta w nim nikotyna(główny składnik uzależniający), trafiła do mózgu. Tam stymuluje uwolnienie pewnych związków chemicznych, wśród których znajduje się m.in. a.c.e.t.y.l.o.c.h.o.l.i.n.a. Ten i inne neuroprzewodniki stawiają cały organizm i umysł w pogotowiu. Przypomina to reakcję pobudzajaca, powodującą szybsze bicei serca. Jeżeli palenie papierosa ma diabelską zdolnośc do stymulowania i do uspokajania systemu nerwowego. Mając świadomość zachodzacych zmian w mózgu mozna zrozumieć, dlaczego niektórzy lekarze uwazaja nikotyne za narkotyk porównywalny w soim działaniu do heroiny. Staje się tez zrozumiałym, dl;aczego palaczom tak trudno jest się pozbyć tego nałogu. Nie pomaga tu nawet uświadomienie o zagrożeniu rakiem płuc, czy innymischorzeniami. Rzucenie palenia bez względu jak długo się palio przynosi wielkie korzyści. Rzucenie palenia przynosi początkowo(może) przykre dolegliwości fizyczne jak i psychiczne, bowiem palacze sa naprawdę osobami uzaleznionymi. Każdy środek powodujący zmniejszenie napięcia, bólu czy niepokoju może powodować uzależnienie.Niektórzy palacze powiadają, i w okresie rzucania palenia wystepowały mdłości i stawali się rozdraznieni. Pomocne rzucenie palenia zdaje się by uświadomienie co spowodowało palenie i co utrzymywało w nałogu. Stare nawyki należy zrewidowac i realnie podejść do zagadnienia. Warto zwrócic się do przyjaciól, którym udało się zwalczyć ten problem. Większośc lekarzy powitało z aprobatą(!!) pojawienie się pare lat temu na rynku, gumy zawierającej śladowe ilości nikotyny. Znaleźli się równiez krytycy tej metody leczenia, porównując ją do metadonu, substytu przy leczeniu odwykowym z uzaleznienia do heroiny, powodującego uzaleznienie nie niosacego tak strasznego spustoszenia w organiźmie, a z którego łatwiej wyjść.
Ograniczenie licczby papierosów lub "przejście" na gatunki zawierające mniejsza ilośc substancji smolistych, powoduje tylko iluzję "wychjodzenia z nałogu". Palacz wtedy zaczyna nieświadomie mocniej, częściej i "głębiej" się zaciągać, dostarczając w ten sposób odpowiednią dawkę nikotyny do organizmu, do której został przyzwyczajony.

ALKOHOLIZM
[http://www.sfd.pl/temat245930/] <==jest tu coś już na ten temat, zajrzyjcie

NARKOMANIA(tez tam o tym jest, ale napewno Mniej niż zaraz będzie)
Na poczatku tej części nalezy dokładnie wyjaśnić pewne sformułowania aby mieć jasności i obraz grożącej pladze jaką jest narkomania. Od czasu upadku komunizmu i otwarciu granic RP na przybywszy oraz wyjazdy bez graniczen rodaków, do Polski zaczęła napływać lawinowo rosnąca plaga różnorodnych środków odurzających, które w wielkim skrócie mozna podzielić na trzy podstawowe rodzaje:
-substancje działające opróżniająco na układ nerowyw
-substancje pobudzające ośrodkowy układ nerowyw
-substancje wywołujące zaburzenia w ośrodkowym układzie nerwowym
Narkotyki możemy podzielić z uwagi na pochodzenie
-substancje naturalne
-substancje pólsyntetyczne
-substancje syntetyczne
-według kwalifikacji nomenklaturowej (a w tym rodzaju pwodowanego uzaleznienia:fizycznego, psychicznego).
Główne czynniki wywołujące skutki oddziaływania narkotyków to:
-wielkośc i jakoś przyjętej dawki
-sposób zażywania
-wcześniejszy kontakto i doświadczeni z narkotykami
-środowiska w którym dochodzi do konsumpcji
Aby uniknąc nieporoumień nalezy wyjaśnić sformułowania bdące w tekście.


Troche pojęć-definicje


Narkotyk- jest to okręslenie substancje pochodzenia naturalnego lub syntetycznego którego przyjęcie przez istotę żywa powoduje zdegenerowanie jednego lub wuęcej czynności jej organizmu.

Środek odurzający- jest to okręslenie substancje powodującej obniżenie lub pobudzenie okręslonego ukł. nerowego wywołujacego potrzebę jego stałego przyjmowania, uzaleznienie psychiczne i fizyczne od działania środka oraz powodującego szkoliwe następstwa dla zdrowia psychicznego jak i fizycznego.

Środek psychotropowy- jest to termin do określenia substancje syntetycznych należących do leków lub substancje uzależniających.

Uzależnienie- określa stan wktórym człowiek nie potrafi obyć się bez danej subbstancji. Możemy wyróżnić dwa rodzaje uzależnień:
fizyczne- rodzaj uzaleznienia powodwanego przez opiaty, barbiturany, pociągającego za sobą objawy łaknienia gdy zaprzestanie się przyjmowania danej substancje,
psychiczne- narastającą potrzebę psychologiczna przyjęcia narkotyku, którego odstawienie może wywołac objaw złego samopoczucia, oraz stany lękowe. Towarzyszyć temu może tzw. zjawisko tolerancji.

Tolerancja- jest to określenie odporności na dany środek w wyniku czego dla uzyskania pożądanego efektu zachodzi konieczność zwiększenia dawek przyjmowanego narkotyku.

Nawyk- (przyzwyczajenie) rodzaj psychicznego uzaleznienia wynikającego ze stanu wielokrotnego przyjmowania narkotyku.

Głód narkotyczny- całkowite psychiczne i fizyczne uzaleznienie od narkotyku, wywołującego stan nieprzezwyciężonej potrzeby przyjęcia kolejnej dawni, nagłe odstawienie narkotyku bez należytego dozoru lekarskiego może spowodować tzw. kryzys odstwaienia często będący groxny w skutkach.

Odstawienie narkotyku- kres 1-go do 2-ch tygodni niezbędny aby narkoman przestał odczywac fizyczna potrzebe przyjęcia narkotyku.

Przedawkowanie- określenie na podanie do organizmu dawni narkotyku powodujacej przekroczenie granicy wytrzymałości, głównie oparte na przyjęciu jakościowym anie ilosciowym danego narkotyku, jego objawem jest naruszenie wydolności krążeniowo-oddechowej mogącej prowadzić do skutku zgonu.

Toksykomania- określenie stanu zatrucia organizmu wywołanego przyjmowaniem narkotyku lub innego powodującego uzaleznienie środka o szkodliwym działaniu na organizm.SUBSTANCJE DZIAŁAJĄCE OPRÓŻNIAJĄCO NA OŚRODKOWY UKŁAD NERWOWY
Do podstawowych i powszechnie znanych należa: opium, morfina i heroina. Sa to ogólnie znane srodki pochodzenia naturalnego i pólsyntetycznego przetworzenia maku oraz syntetyki z morfiny- barbibatury, leki uspokajające i hipnotyczne.

Opium- wysuszony sok mleczny niedojrzałych makówek maku lekarskiego; zawiera ok. 25 alkaidów m.in. morfine, narkotyne i kodeinę; środek przeciwbólowy i uspokajający; częśte zazywanie prowadzi do narkomanii.

Morfina- alkaloid otrzymany z makówek i łodyk maku, główny skłądnik opium; farmakologicznie środek przeciwbólowy i uspokajający; jest narkotykiem (częste stosowanie prowadzi do morfinizmu).

Morfinista- człowiek nałogowo uzywająco morfiny.

Morfinizm- rodzaj narkomanii; nałogowe uzywanie morfiny; prowadzi do zmiany osobowości, spadku sił fizycznych, opodatności na zachorowania.

Narkotyna- alkaloid wystęopujący w opium, nie ma własności narkotycznych, działa na mięśnie gładkie hamując ich skurcze.

Kodeina- alkaloid wystepujący w soku mlecznym maku; metylowa pochodna morfiny; środek przeciwkaszlowi, działa także łagodnie uspokajająco i znieczulająco.

Heroina- farmakologiczny narkotyk; pochodna morfiny; działa przeciwbólowo i narkotycznie 6-cio, 7-mio krotnie silniej od morfiny.

Geroinomania- rodzaj narkomanii; nałogowe używanie heroiny.

Barbiturany- pochodzne kwasu barbiturowego; wlecznictwie stosowane jako ośrodki nasenne np. Weronal, Dial, Fanodorm, Luminal; mieszaniny wielu barbiturów ze środkmi przeciwbólowymi (głównie z Piramidonem) mają silne działanie przeciwbólowe a osłabione lub zniesione nasenne.

Barbiturowy kwas- (malonylomo mocznik) związek organiczny, pochodna pirymidyny; ciało stałe pochodne- barbiturany, stosuje się m.in. jako środki nasenne.

OPIUM(rys.1)
Środek odurzający w swojej ogólnej formie. Mimo, że powoduje uzaleznienie w niekontrolowany sposób zażywania, jest jednocześnie wyjściowo substancją do pozyskiwania użytecznych leków. Znane od zarania dziejów ludzkości, wyodrębnione z opium heroina i morfina spowodowało rozpowszechnienie sie tej substancji na wszystkich kontynentach i krajach świata. PAPAVERUM-SOMNIFERUM czyli mak leczniczy jest roślina o białych i czerwonych płatkach osiagającą wysokośc do 1,5m. Rośnie głównie w regionach na wysokości 300-1700 m n.p.m. a kwitnie już po około 3-4miesiącach od wysiweu. Niektóre państwa prowadzą legalne uprawy służące głównie do cełow doświadczalnych i leczniczych. Uprawy są w tym przypadku kontrolowane przez Międzynarodowy Organ Kontroli Narkotyków ONZ> Pomomo dość ścisłego reżimu kontroli uprway maku i wytwarzania opium, istnieją regiony znajdujące się poza kontrola. Produkcja ta ma charakter typowo przestępczy i słuzy do wytwarzania morfiny i heroiny, stanowiace przedmiot nielegalnego handlu. Powszechnie znane rejiony nielegalnej uprawy maku to tzw.: "Złoty Trójkąt"- Birma, Laos i Tajlandia, "Złoty Półksiężyc"- Afganistan, Pakistan i Iran oraz Liben i Meksyk, a także południowe republiki ZSRR.

P.R.O.D.U.K.C.J.A. OPIUM <==piszem, abyście wiedzieli, gdy ktos coś takiego robi, domyślcie się OCb, nei chodujcie
Proces pozyskiwania opium jest bardzo prosty. Otrzymuje się go przez nacinanie niedojrzałych, jeszcze zielonych owocników (makówek), po około 10-ciu dniach od opadnięcia płatków kwiatowych. Z powstałych w ten sposób nacięć wydziela się biała ciecz, która pod wpływem zawartego w powietrzu brązowieje i wysycha. Tak powstały produkt zbiera się zeskrobując a następnie formuje w bryły, kształtem przypominają bochenki. Jest to tzw. opium surowe. Poddane dalszej obróbce pozbawione jest części zanieczyszczeń, przy czym produkt nabiera ciemniejszego xabrawienia. Uzyskany w ten sposób produkt przechodzi dalszy proces oczyszczania i pozyskiwania odrebnych, zawarttych w substancji alkaloidów takich jak morfina, heroina czy kodeina. Z jednego hektara uprawy maku uzyskuje się średnio około 33kg. oczyszczonego opium. W tej masie około 14% stanowi tzw. grupa morficzna. Opium jako samoistty narkotyk przyjmowany jest doustnie w postaci naparu, ale najczęściej przez inhalację, palony w specjalnych fajkach opiumowych. Na początku lat 90-tych produkcja opium osiągnęła poziom przekraczający 5,1 tys. ton.

MORFINA
Na początku XIX wieku z opium została wyizolowana morfina, która jako środek odurzający znalazła szeroką klietnele. Na obecną chwilę jest produkowana przez przemysł farmaceutyczny i tylko w nieznacznym procencie w sposób pozaprzemysłopwy- nielegalnie. Terapeutycznie morfina całkowicie nie utraciła swojego zanczenia, pomimo że na rynku znajdują się syntetyczne środki uśmierzające ból o sile i skuteczności znacznie przewyższające klasyczną morfinę. Morfina wystepuje w postaci bialego proszku, w pigułkach a takze w ampikułkach pod postacią roztworów. Takie formy wystepowania powoduja, ze morfina podawana jest do organizmy w rózny sposó- dosutnie, przez inhalację czy dożylnie. Jej medyczne działanie polega na usmierzaniu bólu i uspakajająco. Po zaaplikowaniu, biorca przechodził przez faze ueforii, następnie zobojętnienia aż do uśpienia. W czasie dłuższego zażywania morfina powoduje silne uzależnienie fizyczne i psychiczne, zakłocając prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Objawia się tom.in. spdakiem masy ciała. Przedawkowanie powoduje uszkodzenie układu oddechowo-krążeniowego i może doprowadzić do zgonu.

HEROINA
Heroina została uznana jako środek ilnie przeciwbólowy oraz skutecznie działający przeciw kaszlowi i astmie oraz schorzeniom płucnym. W poczatkowym istnieniu jej lecznictwie była używana do detoksykacji morfonistów. Wtedy nie zdawano sobie sprawy z jej szybkiego i głębokiego izależniania orgaznimu. Po ujawnieniu niepożądanego oddziaływania, nma początku lat 20-tych naszego wieku, heroinę zaczeto wycofywac z rynu farmaceutycznego jako leku. Te działania wpłynęły na nielegalny handel tym półsyntetycznym produktem, szczególnie na narkorynku Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej i Europy. Ten produkt narkotyczny jest szeroko rozpowszechniony w krajach wysoko uprzemysłiowionych na wszystkich kontynentach oraz w miejscach produkcji. Aby otrzymać czystą heroinę należy przeprowadzić wiele procesów fizyko-chemicznych opium. Nieoczyszczona morfina występuje w postaci białego proszku lub brązowego, która poddaje się dalszemu procesowi oczyszczania do uzyskania substancji mającej postać granulek lub żwirku o zabarwieniu od brązowego dop kremowego o zawartości w granicach 15-40% diacetylmorfiny. W handlu narkotycznym produktu taki nosi nazwę "Brown Sugar" (brązowy cukier). Dalsza rafinacja powoduje zwiększenie zawartości heroiny do wysokości 60-96%, a jej postac to biały proszek z beżowym odcieniem przypominający swoim wyglądem cukier puder. Charakteryzuje się wydzielaniem kwąsnego zapachu (podobnym do rozcieńczonego octu) i gorzkawym smaku. Wśród narkomanów rozprowadzna jest w zawartości ok. 5% czystej diacetylmorfiny, a domieszkami są cukier puder, laktoza, talk czy soa oczyszczona.
Heroina wstrzyknięta bezpośrednio do żyły powoduje natychmiastową reakcję wp ostaci przyjemnego samopoczucia i euforii z angielskiego określenia jako "flash". Następnie występuje faza relaksu, odrężenia i zobojętnienia, która trwa około 2-6 godziin. Przy paleniu lub inhalacji opisane uczucia są mniej intensywne. Przy kilkukrotnym przyjmowaniu heroiny, użytkownik nie może się oprzeć dalszemu przyjmowaniu dawki oraz jej zwiększaniu, a wostatecznym efekcie psychicznego i fizycznego uzależnienia. Heroina powoduje zawężenie żrenic, mdłości, zaburzenia układu oddechowego i krążenia oraz zwiększenie ciepłty ciała. Znacznie spada wydolnośc organizmu i powstają zakłócenia w ukł. wydalania, moczowym, wywołuje krwaeienie wew. oraz spada obronnoośc organizmu na zarażenia wirusami i zkażeniami, a wtym także istnieje b.duże prawdopodobieństwo zarażenia się dżumą XX-go wieku AIDS w skutek zażywania niesterylnych igieł i strzykawek do infekcji dożylnych. Powoduje silną depresję psychiczn i następuje obniżenie aktywności funkcji życiowych organizmu. Następuje zanik jakichkolwiek zainteresowań. W przypadku przyjęcia gatunkowo czystej dawki lub zwiększe ilości następuje ryzyko przedawkowania prowadzącego w eefekcie do porażenia ważnych dla życia organów i ukł. a w następstwie powoduje zgon.

POCHODNE MORFINY I MORFINOPODNE
Ogólnie zostały okreslone jako "morfina syntetyczna". Weszły do masowej produkcji tuż po II-giej Wojnie Światowej. Podstawową wyjściową substancją są: smoła weglowa i ropa naftowa. Niektóre są znane pod nazwami handlowymi: Dolargan, Dolantin, Eukodal, Amidon czy Phenantyl. Sa one zbiorem środków przeciwbólowych działajacych skuteczniej i silniej niż morfina. Zakwalifikowane są do grupy środków odurzających, niekiedy powodujących uzaleznienie. Wystepują w postaci proszków, pastylek, syropów, czopków czy ampułek z płynami. Produkowane przez przemysł farmaceutyczny maja oryginalne opakowania, a produkowane w sposób nielegalnty otrzymujaą przypadkową postać opakowań. Najczęściej podawane sa dosutnie, dożylnie lub doodbytniczo. Na rynku narkotycznym wśród morfinopodobnych występują: metadon i fentanyl. Te lekarstwa są bardzo silnymi środkami przeciwbólowymi. Przez narkomanów uzywane są w zamian heroinylub innych opiatów. Działanie ich jest silnie toksyczne i powodują silne uzaleznienie psychiczne i fizyczne. Powodują zaburzenia osobowości z racji właściwości halucynogennych, a ponadto wywołują bardzo silny kryzys odstawienia.

BARBITURANY
W roku 1863 został odkryty kwas barbirutowy. W 1903 r. pierwszy raz medycyna wykorzystała jego właściwości hipnotyczne i uspokajające przy leczeniu epilepsji i bezsenności. Niestety, jak większość leków o podobnym oddziaływaniu na organizm jak heroina, nadużywane są przez narkomanów. Do tej grupy sa zaliczna: amobarbital, barbital, fenobarbital i secobarbital o różnych nazwach handlowych. najpopularniejsze to: Veronal i Luminal. Barbiturany dostepne sa w postaci pastylek, kapsułek, czopów lub w płynie. Produkowane przez przemysł farmakologiczny są pakowane oryginalnie. Produkcja nielegalna tych środków stara się tworzyć pozory legalnej produkcji upodabniając opakowania w sposób trudny do odróżnienia, a niekiedy wykorzystując opakowania oryginalne. Przyjmowane są doustnie, doodbytniczo lub w postaci zastrzyków dożylnych. Narkomani te środki zażywają w połączeniu z innymi środkami jak np.: z heroiną, amfetaminą lub alkoholem. Połączenie takie na organizm biorcy działa z siła "uderzeniowa". Same barbiturany powodują gwałtowne zapadanie w sen, w stan bliski śpiączki, lub wywołując stan euforii i beztroskiego optymizmu. Objawy te podobne do upojenia alkoholowego, charak. zabuerzeniem równowagi, niepewnymi ruchami, nadpobudliwością i trudnościami w wysławianiu. Nadmiar zażywania powoduje silnie szkodliwe następstwa objawiające się zanikami pamięci(amnezja), napadami delirium czy nieskoordynowanymi odruchami. Przy dłuższym braniu tych środków nastepuje pozrona tolerancja organizmu(chwilowy zanik pożądanych doznań) i może prowadzić do przedawkowania, śpiączki, zaburzeń pracy serca i ukł. oddychania. Leczenie z barbituranozy jest b.trudne i powoduje duże ryzyko- nagłe odstawienie tych środków może spowodować zgon, lub w "łagodniejszym" przypadku doprowadzić do groźnych powikłań. Kuracja odwykowa powinna być prowadzona pod ścisła kontrolą pekarską w warunkach szpitalnych. Wychjodzenie z uzaleznienia, w zależności od orgasnizmu, trwa od kilku tyg. do paru miesięcy.

CO POWODUJĄ LEKI USPOKAJAJĄCE I HIPNOTYCZNE?
Szerokie zastosowanie w medycynie leków uspokajających i hipnotycznych ma na celu uśmierzenie bólu i wprowadzenie spokoju i harmonii organizmu w przypadkach medycznie uzasadnionych. Ponadto sa znacznie mniej szkodliwe i toksyczne w swym oddziaływaniu na organizm niż pochodne kwasu barbirutowego. Także i te środki znalazłe swoje miejsce na rynku narkotycznym. Ogólnie podzielone sa na dwie grupy leków uspokajających: benzodwuazepiny i karbaminiany. Na rynku farmakologicznym pojawiły się w roku 1959. Do chwilii obecnej znajduje się w sprzedaży kilkanaście odmian tych środków ogólnie zwanych psychotropowymi. Produkowane sa przez przemysł farmaceutyczny w postaci tabletek, ampułek kropli i czopków. Najczęściej soptykane to Elenium i Librum, Diazepan i są znane jako Valium, Relenium, Nitrozepan, Oksozepam itp. Największa produkcj tych leków znajduje sięna terenach byłego ZSRR i stąd są przerzucane na rynki narkotykowe przez pseudoturystów głównie do Polski, Szwecji czy Finlandii i dalsymi szlakami do pozostałych państ europejskich. Podawana są do organizmu w formie zastrzykó dożylnych lub domięśniowych, doustnie czy doodbytniczo. Benzowduazapeiny z racji właściwości uspokajających i hipnotycznych wywołują stan przyjemnej błogości i luzu, odprężenia i euforii. Jednakże systematyczne przyjmowanie tego typu leków powoduej psychicznie i fizyczne uzaleznienie organizmu. Środki okreslone mianem karbaminiany, jako psychotropowe stosowane sa w leczeniu psycjonerwic i nerwi narządowych. Do nich zaliczane sa substancje z grupy Mepromabat pod handlową nazwa Eqanil lub Miltown. One również znalazły chętnychj narkomanów. Mają podobne w skutkach działanie jak benzodwuzapeiny i przy systematycznym używaniu wywołuja podobne uzaleznienie fizyczne i psychiczne.

______________________________
 
[http://www.insomnia.pl/AUTODESTRUKCJA%2C_czyli_poci%C4%85g_ku_%C5%9Bmierci-t209419.html]

[http://www.****************/temat7346-strona1/] SNY

 
Raskus
Biofil
 Wysłana - 7 kwiecień 2006 18:36      [zgłoszenie naruszenia]

ŚRODKI O DZIAŁANIU NA OSRODKOWY UKŁ. NERWOWY
Ta grupa środków została podzielona w następujący sposób:
- liście krzewu kokainowego i kokainę,
- crack,
- khat,
- amfetaminy,
- różne substncja i leki psychotropowe (rys.3)

KOKAINA (rys.4)
Jak dowodzą badania archegologiczne, na ok.3tys.lat przed nasza era na terenach Poł. Ameryki zażywano kokainę. W cywilizacjach prekolumbijskich rozpowszechnione było żucie liści krzewu kokainowego. DO czasów obecnych Indianie andyjscy, jak przed wiekami, żują liście koki zmieszane z popiołem lub proszkiem wapniowym, zwalaczająxc w ten sposób uczucie głodu. Zanane są też im róznorodne rodzaje naparów, gdzie jednym ze składników są liście koki. Albert Niemann, austriacki chemik prowadząc badania nad tą rośliną w roki 1895 dokonał ekstrakcji kokainy z liści krzewu koka. Po wyodrębnieniu, środek ten znalazł miejsce w medycynie, a zwłaszxcza w okulistyce do dokonywania miejsciowych znieczuleń. Krzew ten jest uprawiany w rejonach stałej temp. w granicach 18-25 stopni C, na obszarach położonych na wysokości 500-15--m n.p.m., przyjającym rowojowi tej rośliny. Roślina ta osiaga wysokośc od 1-1,5m. Ostro zakończone liście, zależności od strefy geograficznej, zbiera się kilka razy w roku. Wg systematyki została zapisana pod nazwą Erythroxylon coca. Głównie uprawiana jest na terenach PEru, Ekwadoru, Boliwii czy Kolumbii, a ogólny areał zasiewów ocieniany jest w dużym przybliżeniu na 500 tys.hektarów. Mianem kokainy określany jest finalny produkt otrzymany w procesie fizyko-chemicznym kolejnych etapach przy użyciu nafty, wpania i wody, a w końcowym etapie kwasu sirakowego i nadmanganiuanu potasu lub amoniaku. Po tych etapach "produkcyjnych" otrzymany produkt określany jest jako [pasta kokainowa. POsiada zabarwienie beżowel ub brązowe. Nastepnie pastę poddaje się dalszemu procesowi uzyskując postać białego proszku skatalogowanego pod nazwą jako chlorowodorek kokainy. Na rynku narkotycznym taka postać tej substancji okreslana jako śnieg i aby uzyskac jeden kilogram, nalezy użyć od 150 do 400kg. liści. Najczęściej kokaina jest przemycana w opstaci czystej. Jej opakowanie jest uwarunkowane od trasy przemytu jak również środka lokomocji. Najczęstszym opakowaniem jest folia zgrzewana w woreczki. Rozprowadzana jest w spreperowanych porcjach o zawartości 10-3-% czystej kokainy, pakowanych w papier lub folię aluminiową. Cena tak spreparowanego narkotykuna rynku w Paryżu wynosi ok. 100-150 USD za 1 gram. Do organizmu kokaina najczęściej podawana jest przez wdychanie nosem. Ten sposób aplikowania z angielska nosi nazwę "sniffing". Wprowadzana jest równiez przez wstrzykiwanie z domieszką geroiny. Innym sposobempodawania do organizmu kokainy najczęściej podawana jest inhalacja poprzez ogrzewanie alkoholowego roztworu i wdychanie par. Przez wprawionych narkomanów kokaina palona jest z domieszką marihuany, a skutek takiego podawania narkotyku powoduje ogromne spustoszenie w organiźmie. Ponad 70% produkcji kokainy pochodzi z Kolumbii, a sasiadujące państwa Peru i Boliwia dostarczają surowca w postaci pasty kokainowej. Ogólnie znane są kartele kolumbijskie produkujące ta "białą śmierć" a zwłaszcza w Medellin i Cali. Te ośrodki dysponują dużymi finansami stwarzają ogromne zagrożenie dla stabilności gospodarczej i ekonomicznej niektórych państw i żadna granica nie jest przeszkodą w rozprzestrzeniuaniu narkotyku w Ameryce Pól. czy europie. Wpadki poszczególnych kurierów przeżutu, lub sa następstwem konkurencji wzajemnie zwalczających się w celu wyeliminowania z rynku narkotycznego i zajęcia w ten sposób wolnego miejsca.

DZIAŁANIE KOKAINY NA ORGANIZM
Kokaina zawiera alkaloid, który wprowadzony do organizmu powoduje objway ze stanem dobrego samopoczucia, działa silnie pobuduje objawy upojenia ze stanem dobrego samopoczucia, działa silnie pobudzająco. Czasowo przyczynia się do lepszej koncentracji umysłowej, eliminując chwilowo zmęczenie. Jednak po upływie pożadanego działania, powoduje zakłócenie systemu nerwowego. Objawia sieto niespokojnym zachowaniem, wzrostem temp. ciał, wzrostem ciśnienia tętniczego oraz nadmiernym wydzielaniem potu. Przy częstym wdychaniu nosem powoduje uszkodzenie błon śluzowych przegrody nosa wywołując egzeme. Kokainista jest narazony na stany konwulsyjne łącznie z zakłóceniem pracy serca i płuc. Początkowo markotyk uznany był jako bardzo ekskluzywny. Zażywany środowiskach artystyczno-intelektualnych, "wywoływał" tzw. wenę twórczą. W obecnym jednak czasie zszedł do kręgów niższych. Jednak ze wzgledu na koszt zakupu znajduje amatorów głównie w kregach zamożniejszych warstw społecznych.

CRACK (rys.5)
Popularną odmianą kokainy na rynku narkotycznym jest crack i spozywany jest w odeminny sposób. Jego nazwa wywodzi się od charakterystycznego odgłosy wydawanego podczas podgrzewania-trzasku i określającego to zjawisko angielskiego słowa "to cracle". Crack jest surowa, nieoczyszczona kokainą otrzymaną w dwojaki sposób:
- z mieszaniny czystej kokainy z kwaśnym węglanem sodu lub amonakiem z dodatkiem wody, a następnie poddawanej obróbce termicznej w temp. ok 90 stopni i schładzanej. Tak powstała subs. zawiera ok. 70-90% czystej kokainy.
- pasty kokainowej zmieszanej z sodą oczyszczona i wapnem, ogrzanej do pewnej temp.. i w efekcie uzyskaniu produktu handlowego.
Uzyskanu produkt ma postać kamyków zabarwionych na biało, beżowo lub brązowo. Pakowany jest w małe fiolki, woreczki lub folię aluminiowa. Na rynku amerykanskim crack osiaga cenę 5-10 USD w zależności od rozmiaru żwirku Natomiast na Polach Elizejskich uzyskuje się cenę 200-400 franków. Crack nie jest rozpuszczalny w wodzie w odróżnieniu od kokainy i nie może być odany organizmu w postaci zastrzyku. Podaje się go paląc razem z tytoniem czy marihuaną lub tzw. w fajkach wodnych. Rozpowszechnienie jego jest stosunkowo łatwe ze względu na cenę oraz przebicie zysku sięgającego 300%. Łatwy jest w rozpowszechnianiu zwłaszcza wśród młoddzieży szkolnej, łatwo wprowadza się do organizmu, a efekt działania następuje już po ok. 20sekundach (heroina-30 sek, a kokaina-3min.) od uzycia.

JAK DZIAŁA CRACK
Już po ok. 6-ciu sek. od pierwszego wdechu przy inhalacji crack'u opary szybko są wchłaniane przez naczynia krwionośne wpłucach i w szybkim tempie rozprowadzane sa po całym organixmie działając na centralny ośrodek nerwowy. Objawia się to naglym pobudzeniem euforyczny trwającym do ok 5-ciu minut poczym euforia spada, ustępując uczuciu wielkiej mocy połączonej z pożądaniem seksualnym oraz halucynacjami. Przewlekłe zażywanie tego środka doprowadza do zakłóceń w funkcjonowaniu systemu oddechowego organizmu, następująych ataków paranoidalnych i zaniżeniu wagi ciała. Prowadzi to do uzaleznienia fizycznegi i psychicznego. Przedawkowanie może odprowadzić do silnego zatrucia w efekcie powodującego zgon.

KHAT
W rejonie tzw. Rogu Afrykańskiego, w Afryce Wschodniej i Madagaskarze wystepuje roślina o nazwie systematycznej Catha Edulis popularnie zwana khat. Narkotyczne działanie tej rośliny znane było juz w XV wieku i poczatkowo używana była w obrzędach religijnych i uzdrawiajacych. Jednak wiele środków mających działanie odurzających, khat równiez znalazł swoje miejsce wśród substancji narkotycznych. Ogólnie jest tolerowany w kulturze islamsko-arabskiej rejony wystepowania. W obrzedach świezeliście i pędy rośliny są żute, a suszone dodawane podczas parzenia herbaty. Liście mają zabarwienei purpurowo-brazowe z wierzchu błyszczące, z czasem stające się ciemno-zielone-żółte i skórzaste, posiadają b.silny zapach eretyczny. W czasie zbioru liście owijane są w liście banana, skrapiane woda i przesyłane do miejsca konsumpcji z uwagi na szybki rozkład zawartych alkaloidów, który następuje już po 2-3 dniach od zbioru. Głównym alkaloidem khat'u jest cathinone. Jego zażycie powoduje efekt euforyczny porównywalny do działania amfetaminy, pobudza centralny ukł. nerowy. Narkotyk ten pozwala na wydobycie energi potrzebnej do wykonania konkretnej pracy fizycznej. Jego zazywanie, tak jak innnych narkotyków, powoduje uzaleznienie. Z uwagi na krótką trwałość, do USA przemycany jest drogąl otnicza,a koszt jednego kg. wynosi ok. 300USD. Nadużycie powoduje objawy podobne do zatrucia alkoholowego, daje uczucie pragnienia i jest przyczyną powaznych zaburzeń systemu trawiennego, a także psychicznego.

AMFETAMINY (rys.6)
Powoduje ona z racji bardzo silnego oddziaływania trzymanie organizmu w stanie "czuwania". Do najbardziej znanych z uwagi na skład i rodzaj wyróżnia się:
- amfetaminę
- metaamfetaminę
- dekstrynę.
W wyniku prac nad systematycznymi aminami w roku 1910 otrzymano substancję, którą sklasyfikowano jako amfetamina. Prowadznie w dalszym ciągu badania pozwoliły na okreslenie środka jako skutecznego leku w schorzeniach narkolepsji (niekontrolowane napady snu)i oficjalnie w 1930 roku dopuszczono do stosowania. Lecz jak również w przypadku innych środków narkotycznych, stała się substancję pożadaną przez narkomanów. Początkowo rozpowszechniona była w kregach wojskowych i przemysłowych na terenie Niemiec i Japonii prowadzących w tym czasie działania wojenne w latach 1936-45. Ze względu na powodowane uzaleznienia w roku 1950 obrót amfetaminą poddany został reglamentacji, a szereg odmian tego środka wycofano całkowicie z handlu i produkcji. Amfetamina w niektórych krajach jednak pozostała i prowadzono dalsza produkcję, a le już głównie w celu wypełnienia zapotrzebowania na rynku narkotycznym. Rozpowszechniona jest pod różnymi postaciami: proszku, pigułek, kapsułek i płynie. Do organizmu wproqadzana jest doustnie, dożylnie lub przez inhalację, często z domieszką środków psychotropowych lub odurzających. Sprzedawana jest w działkach 40% czystego składnika głównie z domieszką glukozy, laktozy, a dla wzmocnienia dodawana jest kofeina, prokaina itp. Zazywanie powoduje stan rozbudzenia organizmu znosząc zmęczeni i sennośc, pozornie zwiększając zdolnośc koncentracji. Powoduje również utratę łaknienia jak i działa ekscytującooraz pobudza seksualnie. Naduzywanie amfetaminy powoduje wzrost cisniani tetniczego i zakłócenie pracy serca. Po chwilowych stanach euforycznych, egzlatacji następuje szbkie przeobrażenie w stan depresyjny, wywołujący z kolei poczucie pragnienia ponownego sięgnięcia po ten środek. Następuje w dalszym efekcie utrata snu, zatracenie poczucia czasu, depresja nerwowa i psychoza paranoiczna. bardzo szybko powoduje uzaleznienie a przedawkowanie powoduje nieodwracalne zmiany będące naczęściej przyczyną śmierci.


INNE SUBSTANCJE DZIAŁAJACE POBUDZAJĄCO
Przemysł farmaceutyczny produkuje dośc liczne środki psychotropowe dlap otrzeb medycyny na bazie pochodnych amfetaminy. Jak i w innych, tak i w tym pzypadku, znalazły one swoje miejsce nie tylko w medycynie. Ze względu na ścisła kontrolę sprzedaży, dla zaspokojenia potrzeb różnych grup narkotycznych, wytwarzane są w sposób nielegalny. Najsilniejszymi z tej grupy są oznaczone symbolami: MDA, MDMA, MDE 0 2-CB, a stosowane w leczeniu psychiatrycznym. Ze skrzyżowania alkaloidu meskaliny wystepującego w kaktusie meksyskanskim, z amfetaminą powstał najsliniejszy z tej grupy MDA. Popularnie został nazwany "lekiem miłości". Jego zażycie pozwala na dośc długi stan euforyczny i prz dość długim braniu powoduje niemoznośc powrotu do normalnego zycie emocjonalnego. Spotykany na rynku produkt ***tasy jest odmianą analogową MDA i został oznaczony symbolem MDMA, który został już wydzielony w 1914 roku z przyprawy zwanej gałką muszkatałowa. W przemyśle farmaceutycznym i narkobiznesie tał się prawdziwym przebojem. Ogólnie powyższe substancje określone zostały mianem psychodeliki. Zaczęły one konkurencję z tradycyjnymi narkotykami, nawert tak "dobrymmi" jak LSD. Osoby zażywajaće je opowiadają o niezwykłych przeżyciach, których doznają po przyjęciu dawki. Już nieznaczne ilośc tych środków oddziałowują bardzo silnie na organizm, powodują zaburzenia mięśni szczękowych, nerwu wzrokowego i w znacznym stopniu podnosza ciśnienie. Prowadzone badania nad tymi środkami udowodniły ich zabójcze działanie na zywe organizmy. Dłuższe podawanie tych substancji, wywołuje powstawanie w posób szyki ogólnych stanów lękowych, depresję i silne zaburzenia halucynacyjne doprowadzające bardzo często do aktów samobójczych.


_______________________________
 
[http://www.insomnia.pl/AUTODESTRUKCJA%2C_czyli_poci%C4%85g_ku_%C5%9Bmierci-t209419.html]

[http://www.****************/temat7346-strona1/] SNY

 
Raskus
Biofil
 Wysłana - 7 kwiecień 2006 18:39      [zgłoszenie naruszenia]


SUBSTANCJE POWODUJĄCE WYWOŁANIE ZABURZEN OŚRODKOWEGO UKŁ.NERWOWEGo
Substancje określone jako halucynogenne lyb psychodeplestyczne oddziałowują zakłocająco na działanie centralnego systemu nerwowego. U zazywającuch wywołują zmiane percepcji czasoprzestrzennej i wizualnej. Do klasycznego podziału tych sybstancji na:
- konopie indyjskie.
- LSD-25,
- meskalina,
- psylocybina,
w ostatnim okresie doszły kleje, rozpuszczalniki i aerozolem, które jako środki odurzające uzyskały szczególną popu;larność zwłaszcza w kręgach nieletnich narkomanów,a które z racji sposobu zażywania zosały określone mianem środków wziewnych.

KONOPIE INDYJSKIE (RYS.7)
Wywodzace się z terenu Azji Środkowej roslina o nazwie systematycznej Cannabic Sativa Linne w wyniku przemieszczeń ludzkosci jak rowniez i wojen rozprzestrzeniła się bardzo szybko w strefach tropikalnych i umiarkowanych. kilka określeń tej najstarszej rośliny narkotycznej to: Marihuana, kif, Ganja, Cherus, Haszysz, Konopie indyjskie nalezą do grupy roślin konopiowatych z rzędu pokrzywowatych. Są rośliną zielną rosnącą do 1-go do 1,5m wysokości. Wydzielina gromadzaca się na pokrytych włoskami lisciach o konsystencji żywicznej zawiera aktywne zwązki z tzw. kannabinoidy. Z uwagi na dużą elastycznośc w przystosowaniu do różnych ekosystemów., ogólny wygląd rosłiny jest zróżnicowany, posiada odmienne składy i siłę substancji odurzających. Z tej to uwagi nielegalne uprawy sa trudne do kontrolowania. najbardziej liczącymi się producentami konopi indyjskich jako środka oduirzającego sa: Tajlanida, Afganistan, Pakistan, Nepal i Liban oraz Kolumbia i niektóre panstwa Afryki Środkowej i ZAchodniej. Z uprawy nielegalnej tej rośliny znane są również położone na południu stany USA, zaopatrujące swój jak i kanadyjski rynek narkotyczny w ten specyfik. Od pozostałych gatunków z tej rodziny, konopie indyjskie wyróżniają sie znaczną obecnością substancji aktywnych z których najwazniejszy to Delat 9-czterohydrokannabinol, oznaczony symbolem Delta 9THC.


_______________________________
 
[http://www.insomnia.pl/AUTODESTRUKCJA%2C_czyli_poci%C4%85g_ku_%C5%9Bmierci-t209419.html]

[http://www.****************/temat7346-strona1/] SNY

 
Raskus
Biofil
 Wysłana - 7 kwiecień 2006 18:39      [zgłoszenie naruszenia]


NAJPOPULARNIEJSZE ODMIANY NARKOTYKÓW OTRZYMANYCH Z KONOPI INDYJSKICH
Z rosnących krzaków zbierane sa szczytowe części kwatostanu i owocników, które po posiekaniu i rozdrobnieniu są suszone. Jest to podstawa do uzyskania tytoniu marihuany i herbatki do naparów. Ze względu na zawartość Delta 9THC różnia się rejonem pochodzenia. Zawartość substancji w granicach 2-4% infromuje, że "trawka" pochodzi z rejonu Afryki, a tzw. "Gold" o zawartości 8% w odmianie kolumbijskiej. Głównie do organizmu podawana jest z dymem palonychpapierosów z czystej marihuany lub z domieszką innych tytoniów tzw. "joinyty", lub w specjalnych fajkach. Inna forma podawania to pi cie w specjalny sposób parzonej herbaty marihuanowej lub z domieszka alkoholi.

HASZYSZ (rys.9)
Po zeskrobaniu żywicznej wydzieliny z liści konopi indyjskich a nastepnie po zagęszczeniu i dodaniu substancji wiążacych otrzymuje się haszysz. Tak otrzymaną substancji prasuje się nadając formę twardych placków lub tabliczek. Haszysz charakteryzuje się mocnym zapachem. W zależności od terenu pochodzenia i rodzaju substancji wiążacej (kleju, henny, wosku) posiada różne zabarwienie. Kolor zielonkawy (khaki) jest charakterystyczny dla haszyszy marokańskiego i zaweira od 8 do 12% Delta 9THC, ziemisto-brązowy lub czerowanawy chatrakteryzuje domiane libańską i zawiera 12-18% Delta 9THC, a czarny może pochodzić z Pakistanu. Afganistanu jest w potaci ymu z papierosów lub fajki. W niektórych krajach Bliskiego Wschodu dodawany jest do specjalnych ciasteczek podawanych przy rytualnych obrzędach. Podany w ten sposób posiada 4-6cio krotnie mniejsze oddziaływanie na organizm z uwagi na Mniejszą iloścp rzedostania się składnika halucynogennego do krwioobiegu.

OLEJ HASZYSZOWY (RYS.10)
Prowadząc proce destylacji w obecności par rozpuszcalników organicznych (alkohol, eterm nafta itp.) zmielonych lub posiekanych konopii indyjskich, otrzymuje się bardzo gęsty roztwór o zabarwieniu czarnym z odcieniem zilonkawym. Tak otrzymana substancja nei jest rozpuszczalna w wodzie i została okreslona jako olej haszyszowy, o zawartości dochodzacej do 70% Delta 9THC. Haszysz z oleju do organizmu podawany jest z dymem specjalnie preparowanym papierosów lub spalany jest w specjalnych fajkach, ewentualnie przyjmowany bezpośrednio- doustnie. Na rynku narkotycznym marihuana jest prasowana i rozprowadzana w opakowaniach róznej wielkości- najczęściej w torebkach plastikowych o wadze kilkuset gram. Haszysz rozprowadzany jest w postaci tabliczek, placków, płytek czy "mydełek" o masie do 250g, opakowany w woreczki lniane z naniesionymi różnymi znastałych opakowaniach mających kształ fiolek lub ampułek, ewentualnie mozna spotkąc w zgrzewanych torebkach wykonanych z dość grubej folii.

DZIAŁANIE NARKOTYKÓW Z KONOPII INDYJSKICH NA ORGANIZM
Bezdyskusyjnym faktem jest, że produkty konopi indyjskich w głównym stopniu uzależniaja organizm psychicznie. Osoby biorące głównie te specyfiki doznają przyjemnych odczuć porównywalnych do upojenia alkoholowego. Do stanu takiego dochodzi się w wyodrębnionych lecz wzajemnei zazębiająych się fazzach podniecenia i euforii- ekstazy, snów na jawie i ogólnej błogości, stanu depresyjnego a czasem snu. Po zażyciu, następuje jako towarzyszaca utrata koordynacji ruchowej, wzmożona wesołość i towarzyskość oraz subiektywność wrażenie wysotrzenia postrzegania zmysłowego. Częste i systematyczne używanie marihuany czy haszyszu może doprowadzić do omanów halucynacyjnych, głębokich stanów lękowych, zaburzenia pamięci, czasu i odległości, zaburzeń serca i krwioobiegu oraz pracy narządów i organów rodnych, aż do wyniszczenia ukł. immunologicznego organizmu. Zażywanie tego typu narkotyków w młodym wieku powoduje niebezpieczeństwo utraty motywacji życiowych i związanych z tym negatywnymi konsekwencjami. Gwałtowne zerwanei przyjmowania tych substancji przez organizmy uzależnione doprowadza do objawów bezsenności, utaty apetytu, drgawek czy nudności, których nie można traktowac jako uzależnienia fizycznego. ODchodzenie od nałogu powinno byćm jak w przypadkach innych uzależnieni, prowadzone pod fachowym nadzorem medycznym.

LSD-25 (rys.11)
W XVI wieku na tzw. "przednówku" dochodziło do licznych zgonow wśród ludności. W 1777 ksiądz Teissier prowadząc badania nad żytem dostrzegł, że niektóre jego odmiany zarażone sa grzybem pasozytniczym zwanym potocznie sporyszem. Sporysz jest organem przetrwalnikowym grzyba buławinki czerownej (Claviecps puprpurea) pasożytującego na słupkach kwiatów zyta. Sporysz zawiera zespół alkaloidów porażających zakoczenia nerwów półczulnych oraz pobudzających skurcze mięśni gładkich. W roku 1938 dr Hoffman, pprowadząc badania nad sporyszem przeprowadził syntezę wyodrębniopnego dwuetylowego kwasu Lizergowego, nazwanego po niemiecku Lyserg Saure Diethylamid. Substancji ta jako 25-ta z 27-miu wyodrębnionych alkaloidów ze sporyszu, otrzymała symbol LSD-25. Dopiero w 1943 r. dr Hoffman odkrył właściwości halucynogenne otrzymanej substancji. Narkotyk ten rozprowadzony jest w posataci płynnej lub białego krystalicznego proszku. W odróżnieniu od innych narkotyków nie posiada smaku jak tez zapachu. Dlatego w czasie przemuty jest niezmiernie tudny do wykrycia. Na rynek narkotyczny trafia głównie jako środekotrzymany w drodze do syntezy kwasu Lyserowego, amoniaku, etanolu i C02. Z uwagi na niewielkei dawki konieczne do osiągnięcia żadanego efektu- rzędu 80-120% mikrogramów- LSD rozprowadzany jest pod postaciami meleńkich tabletek, cukiereczków lub bibułek nasaczonych kroplą LSD. Najczęściej spotykane są tzw. znaczki z różnymi obrazkami na arkuszach bibyłu jden piktogram oznacza "działkę". Na obrazkach widnieją jabłuszka, gwaizdk, serca, postacie Buddy, krasnali, hieroglify liternictwa arabskiego czy chińskiego itp. Szczyt popularności ten narkotyk osiągnął wl atch 6-70 naszego wieku i związany był ścisle z ruchem przeciownym walkom w Indochinach, a szczególnie wśród młodzieży amerykanskiej. W obecnej chwili znajduje popularność w kręgach młodych narkomanów w Polsce.
Do organizmu jest wprowadzane przede wszystkim doustnie. Ślina ma zdolność rozpuszczania LSD z podłoża bibuły, a przez błony śluzowe dostaje się do krwioobiegu. Oddziaówuje na sferę mózgu odpowiedzialną za nadzorowanie zmysłów. Częśc która nei została wchłonięta do krwioobiegu lub niezagospodarowana" orzez mózg, zatrzymywana jest przez wątrobe i nerki oraz w jelicie cienkim. Wydalanie LSD z organizmu jest bardzo długotrwałe.

DZIAŁANIE LSD NA ORGANIZM
Powoduje zawroty głowy, kołatanie serca, osłabienie i nudności, wzrost ciśnienia krwi, rozszerzenie źrenic i suchość w ustach, drżenie mięśni i skurcze mięśni klatki piersiowej, panikę, lęk, płacz, śmiech, problemy z zachowaniem równowagi i mówieniem, niespójność wypowiedzi. Jest przyczyną tzw: "złych podróży" (bad trip) - stanów charakteryzujących się poczuciem utraty zmysłów, przerażającymi halucynacjami, nieprzyjemnymi doznaniami cielesnymi, apatią, agresją lub depresją, myślami samobójczymi, psychozą, złą ocena odległości i własnych umiejętności, wymiotami, zimnymi kończynami, bezsennością. "Flashback" - chwilowa możliwość ponownego wystąpienia wrażeń i halucynacji doznanych podczas odurzenia, mająca miejsce w pewnym odstępie czasowym od momentu odurzenia, nawet po kilku tygodniach lub miesiącach. Halucynacje mogą trwać od 8 do 12 godzin. Osoba pod wpływem LSD jest bardzo podatna na każdy rodzaj sugestii. Halucynacje oraz ich treść uzależnione są od nastawienia osoby i atmosfery, w której dochodzi do zażycia.

Ludzie zażywają LSD bo powoduje: euforię i zmiany nastroju, poczucie wolniej płynącego czasu, wyostrzenie słuchu, zmianę poczucia kształtów i barw, omamy, złudzenia oraz urojenia wzrokowe i słuchowe ( "widzisz dźwięk i słyszysz kolory, wdziane przedmioty wydają się błyszczeć, nabierają znaczenia symbolicznego"), gonitwę myśli, poczucie obcości, lekkości lub ociężałości własnego ciała.

Zagrożenia Uzależnienie psychiczne występuje rzadko, nie ma też możliwości fizycznego uzależnienia. Ciągłe zażywanie powoduje uszkodzenie mózgu i zmiany chromosomalne. Stosowanie zbyt dużych dawek może powodować urojenia, które bywają przyczyną niebezpiecznych zachowań odurzonej osoby. Mogą być wywołane stany psychotyczne i myśli samobójcze.

PSYLOCYBINA
Psylocybina przyjęta doustnie działa około 5-6 godzin. Pierwsze efekty zauważalne są już po 20-40 minutach. Zależne jest to od dawki, gatunku spożywanych grzybów oraz sposobu ich zażycia, indywidualnych cech związanych z metabolizmem a także pokarmem przyjętym przed intoksykacją. Psylocybina dobrze się wchłania przez tkanki jamy ustnej i jeżeli grzyby są długo trzymane w ustach i żute, pierwsze efekty mogą wystąpić nawet po 10-15 minutach.

Powoduje ogólne zmiany percepcyjne charakterystyczne dla silnych psychodelików, a także barwne halucynacje. W małych dawkach mogą to być kolorowe wzory czy zintensyfikowanie kolorów. W większych dawkach halucynacje mogą przybierać formy postaci ludzkich, zwierząt, roślin. Większe dawki mogą sprawić, że osoba będąca pod wpływem psylocybiny zacznie wierzyć w swoje halucynacje, które niekoniecznie są "przyjemne". Jako że psylocybina jest silnym psychodelikiem, po intoksykacji nią może wystąpić zjawisko potocznie zwane bad tripem. Może też wystąpić chwiejność humoru. Przykre stany depresyjne mogą być wywołane urojonym problemem, jak również stan ekstazy może być spowodowany drobnym, pozornie nic nie znaczącym zjawiskiem.

Psylocybina jest metabolizowana głównie w żołądku, a także przez enzym monoaminooksydazy. Przyjęcie inhibitorów monoaminooksydazy przed zażyciem psylocybiny groźnie wzmacnia jej działanie, nawet dwukrotnie. Znany jest jeden przypadek śmierci w wyniku przedawkowania grzybów psylocybinowych.

Właściwości chemiczne

Psylocybina to jeden z niewielu związków występujących w naturze, mających w swojej strukturze atom fosforu. Jest nierozpuszczalna w wodzie, a rozpuszczalna w tłuszczach. W grzybach wystepuje przeważnie drugi alkaloid, psylocyna, która jest metabolitem psylocybiny. Prawdopodobnie to właśnie psylocyna jest odpowiedzialna za działanie halucynogenne grzybów psylocybinowych. Przyjęcie narkotyku powoduje szybkie pojawienie się zjawiska tolerancji fizjologicznej, które ustępuje po okresie około 48 godzin. Dawkowanie substancji waha się w granicach 2 - 15 mg

Psylocybina została wyekstrahowana po raz pierwszy w latach 60. XX wieku przez Alberta Hofmanna.

Grzyby psylocybinowe w Polsce są jednym z najpopularniejszych narkotyków halucynogennych. Jako że jest to narkotyk sezonowy, nie jest on dużym zagrożeniem. Nazwy slangowe grzybów psylocybinowych: psylocyby, griby, łysiczki, halo grzybki, zibeny. Często nazywane sa też "Świętymi grzybami" ze względu na charakter odurzenia, który może mieć podtekst religijny.

ŚRODKI WZIEWNE
Najbardziej popularne, szczególnie wśród najmłodszej części osób odurzających się jest używanie substancji chemicznych dostępnych w sklepach drogeryjnych. Wśród substancji najczęściej stosowanych wymienić należy: kleje (butapren, toluen), lakiery nitro, rozpuszczalniki do farb i lakierów, benzynę, eter, terpentynę, płyn przeciw zamarzaniu wody (Auto Vidol) i inne.
Substancje lotne przyjmowane są przez wprowadzanie ich do dróg oddechowych: Ten typ narkomanii nazywany jest często inhalantomanią, a użytkownicy popularnie określani są mianem "wąchaczy"". Doprowadzenie się do stanu odurzenia nosi w żargonie biorącej młodzieży, nazwę "odlotu", natomiast uzyskanie stanu euforii przedstawia się słownie jako tzw. "haj".
Wprowadzanie do organizmu oparów środków chemicznych, a dzieje się to często przy jednoczesnym uniemożliwieniu dostania się do płuc czystego powietrza, wstrzymuje naturalny dopływ tlenu do mózgu i powoduje obumieranie wielu komórek mózgowych. Proces jest nieodwracalny, ponieważ komórki te nie ulegają regeneracji. Zakłóceniu ulega początkowo funkcjonowanie mózgu właściwego, następnie móżdżku, a w końcu rdzenia kręgowego. W efekcie może dojść do zatrzymania kontroli mózgu nad biologicznym i psychicznym funkcjonowaniem organizmu człowieka.
W pierwszej fazie wdychania środków chemicznych efekty przypominają działanie alkoholu. Zanika poczucie ograniczeń i hamulców, pojawia się uczucie radości i odprężenia, a czasami nawet euforii. Jednocześnie niedotlenienie mózgu powoduje pogorszenie się zdolności oceny rzeczywistości. W takim stanie łatwo o spowodowanie wypadku, sprowokowanie bójki, dokonanie gwałtu, kradzieży czy nawet zabójstwa, bez świadomości wykonania czynu. Niedotlenienie mózgu spowodowane przyjmowaniem substancji chemicznych doprowadza do utraty zainteresowań, apatii i chorób umysłowych.
Podobnie jak to ma miejsce w przypadku działania innych trucizn, do uzyskania stanu odurzenia się konieczne są coraz większe dawki.
Człowiek psychicznie uzależniony od środków chemicznych czuje się w przypadku ich braku napięty, przepełniony lękiem, gorszy od innych, cierpi na bóle głowy, bezsenność i brak apetytu. Ten głód "odlotu" nosi nazwę wycofania się z życia.
Objawy zatrucia:
Zaburzenia mowy i percepcji, pogorszenie, się zdolności oceny rzeczywistości, utrata zainteresowań, ogólne osłabienie. nudności, wymioty, biegunka, apatia, skłonności samobójcze itp. Ze względu na małą rozpiętość pomiędzy dawką oszałamiającą a śmiertelną zdarzają się dość często przypadki zaburzeń przytomności, śpiączki oraz śmierci spowodowanej porażeniem ośrodka oddechowego. Do zejścia śmiertelnego może dojść nawet przy pierwszej próbie wąchania.
KOLEJNY POST!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

PODRĘCZNA ŚCIĄGAWKA

SLANG ŚRODOWISKA NARKOTYCZNEGO (najcześciej spotykane określenia i zwroty)

DRAGI-narkotyki; BUZOWAC, GRZAC, ŁADOWAĆ, HAJCOWAĆ-odurzać się; JARAĆ,PALIĆ-odurzać się marihuaną; WĄCHAĆ, SNIFOWAĆ, ŻĄCHAĆ, KLEIĆ SIĘ, DMUCHAĆ, PRZYDMUCHIWAĆ-odurzac się środkami wziewnymi; CYKNĄĆ, HUKNĄĆ, DAĆ W KANAŁ (żyłę)=wstrzyknąc srodek narkotyczny; PRZYMULIĆ-zazyć środki psychotropowe; ODJAZD, ODLOT-stan odurzenia; BYĆ NA HAJU-być pod wpływem narkotyku; BYC W CIĄGU(cugu)-codziennie zazywać narkotyki; BYĆ NA GŁODZIE, BYĆ NA SKRĘCIE-oczuwac objawy abstynencyjne; CZYSTY-bez środka narkotywego, nuie bioracy narkotyków; DILER-handlarz narkotyków, posrednik; TOWAR-narkotyk, porcja narkotyku; HASZCHA, MARYŚKA, GANDZIA, HUANA, GRAS, TRAWA, ZIELE, ZIOŁO-marihuana; SKUN-marihuana z Holandii; SKRĘT, DŻONT-papieros zrobione własnoręcznie z marihuany; ACID, KWAS- LSD; AMFA, FETA, SPID- amfetamina; KOKA-kokaina; PIGUŁY, PROCHY-tabletki, proszki odurzające; PSYCHOTROPU-leki psychotropowe.
ZWRÓĆ UWAGĘ, jeżeli dziecko używap owyższych sformułowan- może mieć kontakt ze środowiskiem narkotycznym.

JAK ROZPOZNAĆ CZY DZIECKO BIERZE NARKOTYKI?
Nie każdy kto zazył narkotyk staje się odrazu narkomanem.

Nazwa narkotyków
Opium, morfina, heroina naturalne i pólsyntetyczne przetwory maku

Kontakt jednorazowy
Euforia, niepokuj ruchowy lub sennośc, osłabienie reakcji na światło, brak apetytu, zwężenie źrenic, obniżenie ciśnienia krwi

Długo trawłe branie
wyniszczenie organizmu , zaparcia, zaburzenia monstruacji, próchnica, zmiany zapalne skóry

Nazwa narkotyku
rozpuszczalniki, środki wziewne

Kontakt jednorazowy
niezbornośc ruchow, agresja, rozszerzenie źrenic, kichanie, kaszel, krwawienie z nosa, mdłości, wymioty, biegunki

Długotrwałe branie
wyniszczenie organizmu, przekrwienie spojówek, zaburzenia pamięci, niepokók, przegnębienie, zaburzenia snu, oczopląs, osłabienie mięśni

Nazwa narkotyku
Marihuana, haszysz, przetwory konopii indyjskich

Kontakt jednorazowy
euforia połączona z wielomównościa, przekrwienie gałek ocznych, nadwrażliwość zmysłów ("razi mnie światło"), kaszel, zaburzenie koordynacji ruchowej

Długotrwałe branie wychudzenie, zaburzenia snu, przewlekłe zaopalenie krtani i oskrzeli, apatia, trudno ści z koncenatracja, zmienność nastrojów
Nazwa narkotyku
Kokaina, crack, przetwory liści krzewu coca

Kontak jednorazowy
euforia, pewność siebie, brak potrzeby snu, wzrost aktywności (też seksualnej), roszerzenie źrenic, wytrzeszcz gałek ocznych, katar, ból gardła, pociąganie nosem

Długotrwałe branie
wyniszczenie organizmyu, urojenia prześladowcze, omamy wybuchu agresji, bezsenność, drgawki, przemiennie braj i wwzrost łaknienia. Ponadto crack upośledza oddychanie, powoduje utratę wagi i ataki paranoidalne
Nazwa narkotyku
amfetamina, narkotyk syntetyczny

Kontakt jednorazowy
euforia, duży przypływ energii, brak potrzeby snu, brak apetytu, agresja, roszerzenie źrenic

Długotrwałe braniebezsennośc, wychudzenie, zmiany nastroju, wielomównośc, drżenie konczyn, wymioty, rozszerzenie źrenic, wysypka, wiotkośc mięśni

Nazwa narkotyku
ectasy, narkotyk syntetyczny

Kontakt jednorazowy
podniecnie, zwiększona energia, odpornośc na zmęczenie i sen, ból głowy

Długotrwałe branie
niepokój, depresja, pranoja, obniżenie sprawności intelektualnej, mania prześladowcza

NA CO NAKLEZY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

MARIHUANA, HASZYSZ. Słodkawa woń oddechu, włosów, ubrania, brązowo-zielone liśce i nasionka, nagłe zainteresowanie hodowlą roslin przez twoje dziecko, fifki, fajki, bibułka piapierosowa.

OPIUM, MORFINA, POLSKA HEROINA, BROWN SUGAR. Igły strzykawki, ślady nakłu po wstrzyknięciach, ślady krwi na odziezy, "gęsia skórka", okopcone sreberka z folii aluminiowej, torebkiz biało-beżowa lub różowa substancją przypominająca cukier, małe foliowe torebeczki

ECTASY. Białe lub kolorowe pastylki z wytłoczonymi wzorkami, pękniete naczynka krwionośne a zwłaszcza na twarzy po powrotach z nocnych dyskotek.

KOKAINA, CRACK. Biały proszek a wprzypadku cracku brązowe kuleczki, kamyyki, foilki i flakoniki, fajki, igły, strzykawki, małe foliowe torebeczki.

AMFETAMINA. Biały proszek, tabletki, kapsułki, kryształki, małe foliowe torebeczki, igły i strzykawki

ROZPUSZCZALNIKI
Torby foliowe, tuby kleju, smary, zapach chemikaliów we włosach i ubraniu, charakterystyczny zapch z ust utrzymujące syę nawet na kilka dni po zazyciu, nasączone chusteczki i szmatki

HALUCYNOGENY, LSD, GRZYBKI. Malutkie kartoniki z kolorowymi nadrukami, kolorowe "kamyki do zapalniczek", różnego rodzaju suszone grzybki o zabarwieniu żółtawym do czadrnego z prześwitem brązowym


_______________________________
 
[http://www.insomnia.pl/AUTODESTRUKCJA%2C_czyli_poci%C4%85g_ku_%C5%9Bmierci-t209419.html]

[http://www.****************/temat7346-strona1/] SNY

 
Raskus
Biofil
 Wysłana - 7 kwiecień 2006 18:41      [zgłoszenie naruszenia]

Niewiem czy podałem źródło, mianowicie źródło to książeczka dla pedagogów, rodziców do nauczania itp. wszystko przepisane nie skopiowane z neta! Doceńcie to
Pozdrawiam. Osobiście uważam że to świetna książeczka.
_______________________________
 
[http://www.insomnia.pl/AUTODESTRUKCJA%2C_czyli_poci%C4%85g_ku_%C5%9Bmierci-t209419.html]

[http://www.****************/temat7346-strona1/] SNY

 
booe
biały miś
 Wysłana - 7 kwiecień 2006 21:54      [zgłoszenie naruszenia]

podaj nazwisko autora i tutuł pozycji z której przepisywałes, bo będe musiał temat usunać.
starania doceniamy jak najbardziej

Ekspert -
 
bunchet
 Wysłana - 7 kwiecień 2006 23:29      [zgłoszenie naruszenia]

przepisywałes to konkretnie w celu wklejenia tutaj ?

Specjalista -
 
booe
biały miś
 Wysłana - 8 kwiecień 2006 01:31      [zgłoszenie naruszenia]

chyba tak
chociaz nie wierze w przepisywanie, bo częsc bez sensu było by przepisane. jak dla mnie poprostu wklejone

Ekspert -
 
areck
 Wysłana - 8 kwiecień 2006 07:46      [zgłoszenie naruszenia]

KONOPIE INDYJSKIE (RYS.7)


i po co rys. jak nie mógł ich pokazać

no ale art niezły, sog się należy
_______________________________
 
Błogosławiony, kto nie mając nic do powiedzenia, nie dostarcza dowodu tego w słowach

 
Raskus
Biofil
 Wysłana - 8 kwiecień 2006 09:03      [zgłoszenie naruszenia]

Areck, napisałem to już 1 raz z rysunkami i powklejałem, Boee skasował i myślałem ze to przez tre rysunki i rysunków nie wklejałem ale napisów "rys" nie usuwałem bo chyba dużo ich tylko podałem link powyżej.
Przezczytałem tą książeczke ma ona 20 stron. Jest to książeczka DLA pedagogów, nauczycieli, rodziców
Jak uchronić Dziecko
OD
Narkotyków
Alkoholu

Materiał zebrał i opracował
Paweł Wiśniewski,(KP Gocław)


_______________________________
 
[http://www.insomnia.pl/AUTODESTRUKCJA%2C_czyli_poci%C4%85g_ku_%C5%9Bmierci-t209419.html]

[http://www.****************/temat7346-strona1/] SNY

 
magiik
 Wysłana - 8 kwiecień 2006 10:13      [zgłoszenie naruszenia]

bardzo ciekawy poscik oby wiecej takich sodżek

a tak wogle pamiętajcie narkotyk to Twój wrog !!!
_______________________________
 
daj kamjenia...

[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Odpowiedzi jest na 2 strony.   | następną
 
Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia | Wyślij odpowiedź

NARKOTYKI, UZALEZNIENIA, OBJAWY, ZAPOBIEGANIE, WSZYSTKO O NARKOTYKACH, ZAPRASZAM

Strony: 1 2
 
Warto przeczytać: najwieksze gówno%-) | slodycze ;/ | wpływ methamfetaminy na organizm | Odporność na używki, na ile można być bezpiecznym ? | że życie ma sens... | wspomagacze ze sklepu | winpocetyna.alc.huperzina A | smak piwa | Walenie | alkoholizm wsrod mlodziezy | DOBRA nuta | Delirium | Ćpała........ kiedyś. | amfa a koks | Bodek | Miękki czy twardy ? | zgwałcić żonę | noname | no name | ck one shock | polskie gwiazdy | kilinskiego | w krzywym zwierciadlewitaj święty mikołaju | julia pietrucha | chamskie rasistowskie i antysemickie | maclaz | kruszyna69 | kamila zmuda | skala wszechświata | Trzepiecińska | trening 6x w tygodniu | monika nago | straż pożarna | psp | Biznes

 
Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi


Copyright 2000 - 2018 SFD S.A.
 
Powered by Pazdan ForKat 4.0