FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 3553 razy ¬

ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

ROZRYWKA | Prawo i Ekonomia
odmowa składania zeznań 
[powiadom znajomego]    
Autor "odmowa składania zeznań"   

socios17
 Wysłana - 28 maj 2009 18:36        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź swoje BMI

Witam
Chciałbym się zapytac jakie sankcje grożą za nieuzasadnioną odmowe składania zeznań?
Znalazłem tylko, że za składanie fałszywych zeznań grozi do 3 lat, jednak nic nie było napisane o odmowie.

Nie chodzi mi tutaj o sytuacje gdzie odmawia osoba która ma do tego prawo ( małżonek, wstępny, zstępny) tylko osoba niespokrewniona z oskarżonym, wezwana jako świadek. Wszędzie napisane jest, że taka osoba musi zeznawać. Jednak jeśli oznajmi, że nie będzie zeznawać w danej sprawie.
Ma tutaj też znaczenie rodzaj sprawy? Np. większa sankcja za odmowe w sprawie o np. włamanie niż o morderstwo? (ścigane z urzędu) Czy też np. sprawy rozwodowe, oskarżenia cywilne ( gdzie jakaś prywatna osoba chce mnie wezwać na świadka)?

Czytałem, że w sprawie o bankructwo jakiejś firmy, jeden ze świadków odmówił składania zeznań i dostał za to 3 tys grzywny.

I jeszcze jeśli chodzi o uchylenie się od odpowiedzi na pytanie. W sytuacji gdy nie chcemy przeciw komuś zeznawać, ale jeśli właśnie jest za to jakaś poważniejsza kara to możemy zastosować coś takiego? W teorii możemy uchylić się od odp. jeśli obciążymy siebie lub osobe najbliższą i nie trzeba podawać uzasadnienia.

Sytuacje całkiem hipotetyczne.

1.Siedze w pubie. Przy barze siedzi jakiś człowiek Y. Nagle wchodzi do baru mój znajomy (nie ma pojęcia, że akurat tutaj będę)i np.uderza Y przy barze. Y wzywa mnie na świadka a ja nie chcę zeznawać.

2. Mam sąsiadów którzy się kłócą. Z jednym żyje dobrze, drugi jest mi obojętny. Dochodzi np. do porysowania samochodu i powództwo cywilne, jestem wezwany na świadka żeby potwierdzić, że grozili sobie nawzajem. I jesli np:
- powiem, że nigdy nie widziałem ich kłótni ( to by było składanie fałszywych zeznań, aczkolwiek chyba niemożliwe do udowodnienia)
-odmówie składania zeznań czy też na pytanie o to czy słyszałem groźby odpowiem że uchylam się od odpowiedzi na to pytanie

Jak ktoś będzie miał czas odpowiedzieć to chętnie przeczytam i z góry dzięki.

Pzdr

SmyczaNS
 Wysłana - 28 maj 2009 19:54      [zgłoszenie naruszenia]

Ja mowilem ze nie widzialem, nie slyszalem i nic nie powiem... ale to tylko gdy policjanci mnie o cos pytali...

mlkv
 Wysłana - 28 maj 2009 20:47      [zgłoszenie naruszenia]

Art 233 Kodeksu Karnego czyli w języku potocznym tzw. "fałszywe zeznania" jest tak nazywany w sposób mylący. Znamieniem czynu zabronionego wymienionym w tym artykule jest bowiem a) zeznanie nieprawdy ORAZ b) zatajenie prawdy.

Czyli jeśli wiesz + nie jesteś zwolniony od obowiązku składania zeznań to po pouczeniu powinieneś zeznać całość znanej Ci prawdy.

W praktyce ludzie często robią tak jak napisał Smycza i nie mają problemów - bo nikomu nie chce się badać czy nie zatajają prawdy w sprawie o pobicie żula mietka czy kradzież roweru.

Ja prywatnie miałem jeden przypadek ( Prokuratura Okręgowa ) gdzie pani Prokurator grzecznie przed przesłuchaniem poinformowała że z racji na charakter i ciężar gatunkowy sprawy "będzie im się chciało" ścigać wszelkie ewentualne naruszenia art. 233 KK jakie wynikną przy zeznaniach.

"Real niggers do what they wanna do, bitch niggers do what they can do"

Ekspert -

PanMarcin
 Wysłana - 28 maj 2009 20:58      [zgłoszenie naruszenia]

jeśli chodzi o post. cywilne to

Art. 276. § 1. Za nieuzasadnioną odmowę zeznań lub przyrzeczenia sąd, po wysłuchaniu obecnych stron co do zasadności odmowy, skaże świadka na grzywnę.
§ 2. Niezależnie od powyższej grzywny sąd może nakazać aresztowanie świadka na czas nie przekraczający tygodnia. Sąd uchyli areszt, jeżeli świadek złoży zeznanie lub przyrzeczenie albo jeżeli sprawę ukończono w instancji, w której dowód z tego świadka został dopuszczony.

Art. 261. § 1. Nikt nie ma prawa odmówić zeznań w charakterze świadka, z wyjątkiem małżonków stron, ich wstępnych, zstępnych i rodzeństwa oraz powinowatych w tej samej linii lub stopniu, jak również osób pozostających ze stronami w stosunku przysposobienia. Prawo odmowy zeznań trwa po ustaniu małżeństwa lub rozwiązaniu stosunku przysposobienia. Jednakże odmowa zeznań nie jest dopuszczalna w sprawach o prawa stanu, z wyjątkiem spraw o rozwód.
§ 2. Świadek może odmówić odpowiedzi na zadane mu pytanie, jeżeli zeznanie mogłoby narazić jego lub jego bliskich, wymienionych w paragrafie poprzedzającym, na odpowiedzialność karną, hańbę lub dotkliwą i bezpośrednią szkodę majątkową albo jeżeli zeznanie miałoby być połączone z pogwałceniem istotnej tajemnicy zawodowej. Duchowny może odmówić zeznań co do faktów powierzonych mu na spowiedzi.

Specjalista -

socios17
 Wysłana - 29 maj 2009 11:26       [zgłoszenie naruszenia]

Czyli najlepszym wyjściem jest zamiast odmowy, gdzie od razu jesteś karany (do 3 lat - tak na marginesie, jaka jest zazwyczaj kara, bo wiadomo, że maksymalnej raczej nikt nie stosuje. zdarzają się zawiasy?), zeznawać: nie widziałem, nie pamiętam?

Trudno jest udowodnić zatajenie prawdy osobie, która właśnie tak zeznaje? Jak to w ogóle wygląda? Zostaje wszczęte jakieś postępowanie, śledztwo?

Prawo uchylenia się od odpowiedzi przysługuje na każdym procesie, czy tylko cywilnym? Jeśli go użyjemy to skutkuje to większym zainteresowaniem prokuratora w stosunku do nas, który będzie chciał doszukać się w sprawie naszej winy? Czy np. posądzić nas o pomoc, współudział? Wydaje mi się, że dużo trudniej udowodnić , że nasze uchylenie się jest bezpodstawne niż np. że zatajamy prawde.

I ostatnie pytanie. Odnośnie przytoczonego przez PanaMarcina
Art. 276. § 1 i § 2
Jeśli dostaniemy grzywne, czy też tydzień więzienia to zostajemy skreśleni jako świadek i już nie będziemy musieli zeznawać?
Czy znowu nas wzywają po odbyciu kary?

[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Przegląd tygodnia

odmowa składania zeznań

Warto przeczytać: Aborcja | Kwasniewski czy Stolzman? | Faktura VAT | Najważniejsze wybory świata | gdzie załoćyć konto | Zakladanie konta | Folwark Rzeczpospolitej | Odpowiedzialność za kradzież w miejscu pracy | Zakazało handlu w niedziele i święta | Pytanie allegro | Czy Europa da sie lubic? | ile kosztuje koncesja? | Ktory bank | Dostęp obywateli do broni. | Niemieckie ziomkostwa walczą o swoje?? | "Imperium" LPR i Romana Giertycha | chamskie rasistowskie | durex extra safe | zakonnik z krakowa | saua | nokia C2 01 simlok | joseph murphy mason | opoguru12 | protektor | shisha | fajka wodna | kapsaicyna | odeta moro | odeta moro figurska | tytooń | tytoń | Gorące wargi 4 nagły szczękościsk | gabi | golić łoniaki | Biznes

Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi

Copyright 2000 - 2020 SFD S.A.