FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 4776 razy ¬

ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

ROZRYWKA | Filozofia, Psychologia, Religie
po co nauczają religii w szkole? 
[powiadom znajomego]    
Autor "po co nauczają religii w szkole?"   

Daer
 Wysłana - 23 marzec 2009 17:49      [zgłoszenie naruszenia]

To znaczy jedną rzecz chciałem sprostować w Waszej dyskusji - mieszacie trochę pojęcia.
Pozycja kościoła w Polsce nie wynika z symbiozy kk i państwa, nie ma podstaw prawnych. A ściślej rzecz biorąc pewne prawne podstawy są, ale realne wpływy są większe.
Jednak to nie to samo co "państwo wyznaniowe". Ujmując to najprościej: Polska jest świeckim państwem, gdzie kk jest największym i najskuteczniejszym lobbystą.

[foty.ifd.pl/sb.asp?w=520&p=2/images2009/20090826172846.jpg] :-D

Znawca -

bezemocji
 Wysłana - 23 marzec 2009 18:10      [zgłoszenie naruszenia]

Daer, byłbym ostrożniejszy po pomyłce z wliczaniem średniej
Co do podstaw prawnych są bardzo mocne. Sam cytowałeś konkordat. Relacje państwo-kosciół reguluje też mnóstwo zarządzeń, ustaw, aktów wykonawczych, zwolnień podatkowych itd. W Europie tylko w Polsce istnieje stała Komisja państwo-kościół. A realniejsza pozycja, ta nieformalna jest istotnie jeszcze większa. Pod tym względem jesteśmy wyjątkiem i fenomenem w Europie.

Zmieniony przez - bezemocji w dniu 2009-03-23 18:12:22

Specjalista -

Daer
 Wysłana - 23 marzec 2009 18:38      [zgłoszenie naruszenia]

Decydująca jest tu konstytucja Wyraźnie rozdzielono te dwie sprawy - a przywileje i autonomia kościoła to co inna sprawa Podstawy prawne są, niemniej gdyby wpływy kk opierały się tylko na owych podstawach prawnych, nie byłoby problemu.

Jest różnica między np. państwem katolickim, a państwem, gdzie społeczeństwo jest katolickie - w uproszczeniu. Np. święta kościelne na mocy wspomnianego konkordatu są dniami wolnymi od pracy, ale już post nie jest nakazny prawnie. Dla porównania za Chrobrego wybijano zęby nieprzestrzegającym postu. Seks pozamałżeński i przedmałżeński nie jest penalizowany sam z siebie, są rozwody, etc.

Przecież prawda jest taka, że narzekania na "wpływy kk" biorą się z powodu zaangażowania kościoła w sprawy aborcji, eutanazji, in vitro i innych tego rodzaju spraw - zwolennicy liberalizacji zdając sobie sprawę, że są w mniejszości, atakują największą instytucję będącą po drugiej stronie barykady.
I tak pod pozorem rozdzielenia państwa i kościoła dąży się do uniemożliwienia udziału katolików (w tym zwłaszcza duchownych) w debatach publicznych.

Zamiast odbierać komuś możliwość zabrania głosu powinno się powalczyć o to, by większość poparła ową liberalizację. Jeżeli społeczeństwo się zliberalizuje, to w ramach obecnego prawa kościół nie będzie "zbyt dużym problem".

Lekcje religii w tym kontekście raczej sprzyjają zwolennikom liberalizacji - bo bardziej młodzież zniechęcają d katolicyzmu niż zachęcają.

Znawca -

TwoScars
 Wysłana - 23 marzec 2009 19:25      [zgłoszenie naruszenia]

Przyglądając się swojej lekcji religii dochodzę do wniosku, że mało w niej czystego mówienia o kościele. I tak zapewne jest u wielu z nas, którzy naukę w szkole jeszcze pobierają. Zauważam, że więcej mówimy nie o wpływie kościoła, o tym co głosi kościół, tylko zwraca się uwagę na konkretne nauki Jezusa, nauka kościoła jest obecna ale na planie dalszym.

Oczywiście mój argument jest do powalenia, co nie? :P Bo to wszystko zmierza do jednego wora

[www.GuruPC.ehost.pl] - najlepsze forum informatyczne w sieci! ;)

Pampers88
 Wysłana - 23 marzec 2009 20:15      [zgłoszenie naruszenia]

może moje zdanie jest tak skrajne dlatego że na mojej lekcji religii jestem usilnie ewangelizowany, a każdy sprzeciw kończy się pytaniem "jak Cię rodzice wychowali?"

Kasują nam posty, usuwają tematy. Używają siły, bo wiedzą, że MAMY RACJĘ!

Fluff.y
 Wysłana - 23 marzec 2009 20:25      [zgłoszenie naruszenia]

Pampers88 nie możesz się wypisać?

'Hen, tam wysoko już jest z niebem jesiennym góra Fuji'

Znawca -

TwoScars
 Wysłana - 23 marzec 2009 20:56      [zgłoszenie naruszenia]

No to porusz ten temat, że czujesz się jakoś uciśniony. Myślę, że masz spore szanse wygrać taką sprawę z nauczycielem religii.

[www.GuruPC.ehost.pl] - najlepsze forum informatyczne w sieci! ;)

Pampers88
 Wysłana - 23 marzec 2009 21:32      [zgłoszenie naruszenia]

mogę się wypisać, z tym że nauczycielka robi z tym problemem, dzwoni do rodziców i pyta czy syn jest ateistą np, poza tym z debilem nie ma co gadać

Kasują nam posty, usuwają tematy. Używają siły, bo wiedzą, że MAMY RACJĘ!

P4tr1ck
 Wysłana - 23 marzec 2009 21:53      [zgłoszenie naruszenia]

Nie czytałem wszystkiego ale:

Przez wszystkie lata szkoły religia była tylko użeraniem się z nieznośną katechetką albo marnowaniem czasu bo nic się nie robiło oprócz gadania, grania w karty, kości itd.

Nauczyciele z j. polskiego matmy fizy płakali że obcięli rok LO i wszystko w 3 lata trzeba robić, uważam że zamiast bezsensownych 2h religii powinna być lekcja adekwatna np do profilu klasy czy matma fiza ploski a jeszcze lepiej np 2h języka

Nie umiesz szczęścia zauważyć?
Może za wysoko patrzysz.

Ekspert -

Daer
 Wysłana - 23 marzec 2009 22:14      [zgłoszenie naruszenia]

Nie rozumiem w czym problem. Lepiej kłamać "jestem katolikiem" niż powiedzieć prawdę "jestem ateistą/agnostykiem/deistą/etc"?

Nie chcesz chodzić na religię? Więc nie jesteś katolikiem? -> logika, nie dyskryminacja

Ale fakt faktem -> jako że religia jest nieobowiązkowa, rodzice/uczniowie powinni się na religię zapisywać, jeżeli są chętni, a nie wypisywać, jeżeli są niechętni.

Znawca -
[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Odpowiedzi jest na 10 stron.   poprzednia | następną

Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia

po co nauczają religii w szkole?

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Warto przeczytać: Świadome sny | Co to znaczy?? | Śmierc - alfa czy omega ? | Grzech | Nieskonczoność... | morze | Mieć czy Być??? | Sambójstwo | Przesądy | Magia | KLONOWANIE | Żona niewierna?? Zdrada teraz i kiedyś | Szukam krótkich, ciekawych tekstów o miłości | Doswiadczenie psychologiczne | Po co ona nam? | Pytanie do Ateistów! | peugeot 107 | jak postępować z kobietami poradnik dla desperata | jak postępować z kobietami poradnik dla desperata | Antybiotyk | Bakterie | glinka playboy | katarzyna glinka | kononowicz w raju 2 | wakacje historia | wakacje historia seks | ciocia i kuzynki prysznic | robienie minety cioci | malolaty | nowakowska | pępek | widzialem ping ponga jak wsiadal do pociaga | niemieckie sex anonse | jak wzmocnić erekcje | Biznes

Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi

Copyright 2000 - 2019 SFD S.A.