FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 4965 razy ¬


ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

 
ROZRYWKA | Filozofia, Psychologia, Religie
po co nauczają religii w szkole? 
[powiadom znajomego]    
Autor "po co nauczają religii w szkole?"   
 
mrSnickers
 Wysłana - 24 marzec 2009 22:23      [zgłoszenie naruszenia]

bezemocji słyszałem o tej zacnej sprawie
Pochodzę z Trójmiasta i do tego mam najlepsze dojście że tak powiem- opowiedziała mi o tym moja znajoma należąca do młodych socjalistów ()- to oni wsypali do gazet klechę bo dostali cynk od ucznia Podobno uczniowie z czarnej listy nie mogli być chrzesnymi i nie byli dopuszczani do bierzmowania(jeżeli ktoś takowego nie miał a zapragnął mieć ) To pokazuje że chyba ten proceder trwał od pewnego czasu....

 
Daer
 Wysłana - 24 marzec 2009 23:21      [zgłoszenie naruszenia]

Bezemocji, sprawę znam z tego, co tu napisaliście. No i z pracy przy różnych bazach danych, w róznych firmach, i znajomych o podobnych doświadczeniach.

A jak będę miał chwilkę lepiej napiszę o co mi chodzi, teraz brat gra w Sacreda a ja niby tylko napisów do filmu szukam

Edit:
Już jestem, nawet znalazłem artykuły o tej sprawie - z tego co widzę, to trwa postępowanie, roztrzygnięcia nie ma.


Ogólnie problemem jest bezpieczeństwo przechowywanych danych, sposób ich wykorzystania i sposób ich powielania czy sprzedawania.

Wszystko się sprowadza do zgody zainteresowanego - ale taka zgoda nie musi być w pełni świadoma (ignorantia iuris nocet), np. zapisanie ucznia do szkoły oznacza zgodę na regulamin wewnętrzny szkoły, w tym politykę szkoły w zakresie wykrozystywania danych o uczniach tej szkoły nawet jeżeli rodzice nie przeczytali tego w regulaminie szkoły.
Oczywiście ów regulamin nie może być niezgodny z prawem, ale w ustawie o ochronie danych osobowych jest zapis:

Art. 4. Przepisów ustawy nie stosuje się, jeżeli umowa międzynarodowa, której stroną jest Rzeczpospolita Polska, stanowi inaczej.

Konkordat to umowa międzynarodowa, więc podpieranie się konkordatem ma sens.

I dalej:

Art. 27. 1.13) Zabrania się przetwarzania danych ujawniających pochodzenie rasowe lub etniczne, poglądy polityczne, przekonania religijne lub filozoficzne, przynależność wyznaniową, partyjną lub związkową, jak również danych o stanie zdrowia, kodzie genetycznym, nałogach lub życiu seksualnym oraz danych dotyczących skazań, orzeczeń o ukaraniu i mandatów karnych, a także innych orzeczeń wydanych w postępowaniu sądowym lub administracyjnym.
2. Przetwarzanie danych, o których mowa w ust. 1, jest jednak dopuszczalne, jeżeli:
(...)
4) jest to niezbędne do wykonania statutowych zadań kościołów i innych związków wyznaniowych, stowarzyszeń, fundacji lub innych niezarobkowych organizacji lub instytucji o celach politycznych, naukowych, religijnych, filozoficznych lub związkowych, pod warunkiem, że przetwarzanie danych dotyczy wyłącznie członków tych organizacji lub instytucji albo osób utrzymujących z nimi stałe kontakty w związku z ich działalnością i zapewnione są pełne gwarancje ochrony przetwarzanych danych,


O ile kościół nie będzie owych danych wykorzystywał w innych celach, jest to zgodne z prawem. Kwestią sporną jest właśnie brak procedur, czyli to, że te dane były przekazane "nieformalnie". A przynajmniej nigdzie o tym nie wspomnianiano, może nikt nie pomyślał by o to zapytać?
Za to na pewno wyczytywanie tych nazwisk z ambony jest już naruszeniem prywatności, wykorzystaniem danych poza celami statutowymi.

Ogólnie szkoły i uczelnie wyższe dość dziwnie podchodzą do ochrony danych osobowych, np. często publiczniedostępne są informacje o imionach i nazwiskach uczniów uczęszczających do szkoły.
Tyle że jedno dane osobowe, drugie informacje bardziej szczegółowe. Oczywiście, temu nie przeczę


Zasadniczo jednak, pomijając problemy proceduralne - czy wgląd kk do takich danych oznacza, że dane państwo to państwo wyznaniowe? Na religię można chodzić, można i nie chodzić. Kto chodzi na reliię, może przystępować do sakramentów, kto nie chodzi ma ograniczony dostęp do sakramentów - czy to dyskryminacja niewierzących, że nie mogą np. być rodzicami chrzestnymi? To chyba naturalna rzecz. I czy kk ma nie mieć prawa do zbierania informacji umożliwiających stwierdzenie, czy osoba X jest chrzczona, bierzmowana, czy wyrzekła się swej wiary w sposób sformalizowany (poprzez nie chodzenie na lekcje religię chociażby)?
Cały problem w sposobie pozyskiwania informacji i sposobie ich wykrozystywania, to wszystko.
A obecnie obowiązujące prawo trudno uznać za prawo państwa wyznaniowego, to kiepski argument.

I jeżeli dla kogoś jest sprawą wsstydliwą nie chodzenie na religię czy do kościoła, jeżeli czuję się przez sąsiadów alienowany - to to jest problem społeczeństwa, nie prawa.

---------
Fluffy:

Pomijając ogrom baz danych instytucji państwowych czy firm, z którymi spisywałeś umowy (np. kupując telefon), są jeszcze bazy danych, które legalnie się powiela i sprzedaje, nie zawsze przy świadomości osoby zaintersowanej (wspomniana wcześniej zasada ignorantia iuris nocet). W zasadzie do tego to się sprowadza, że gdzieś w umowie są zapisy, które mało kto czyta. A już zwłaszcza jak bierzesz udział w konkursach czy czymś takim.
Jest jeden plus - prawne regulacje są dobre. Ale w praktyce dane z "papieru" do "komputera" wprowadza mnóstwo studentów, bez nadzoru ochrony czy kamer, mogą te dane bez większych problemów wynieść. Dla celów agencji marketingowych niekoniecznie, ale dla celów prywatnych niestety tak.

Do tego są takie pomysły:
[bazagmin.pl/wiesci_samorzadowe/wiadomosci/83716/72/poufne_dane_o_polakach_trafia_do_superbazy]

Jak mówimy o szkołach, to bardziej mnie oburza taka baza danych niż informowanie parafii o uczniach nie chodzących na religię:
[http://www.edukacjawpolsce.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=802&mode=thread&order=0&thold=0]


Edit2:
Fagemnty ustawy pochodza z ustawy o ochronie danych osobowych, i zwracam uwagę na sformuowania:
jest to niezbędne do wykonania statutowych zadań kościołów i innych związków wyznaniowych, stowarzyszeń, fundacji lub innych niezarobkowych organizacji lub instytucji o celach politycznych, naukowych, religijnych, filozoficznych lub związkowych,

Nie napisano, że tylko kk ma takie prawo W kontekście dyskusji ma to dodatkowe znaczenie.

Zmieniony przez - Daer w dniu 2009-03-25 02:19:18
_______________________________
 
[foty.ifd.pl/sb.asp?w=520&p=2/images2009/20090826172846.jpg] :-D

Znawca -
 
bezemocji
 Wysłana - 25 marzec 2009 09:30      [zgłoszenie naruszenia]

Na temat zbierania danych w tej sprawie wypowiedział się i sam przedstawiciel kościoła.

"Uczniowie słyszą, że jeśli nie będą chodzili na religię, mogą nie zostać dopuszczeni do sakramentów. Ksiądz Tadeusz Panuś, profesor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, krytykuje całą sprawę na łamach "Gazety Wyborczej".

- Dziwi mnie postępowanie kurii - mówi ks. Panuś. - Przekazywanie informacji o uczniach, którzy nie chodzą na religię, wygląda na próbę przymuszania ich do katechezy. A to jest niezgodne z Ewangelią - dodaje.

Duchowny podkreśla, że można uczniów zachęcać do nauki religii, ale nie przymuszać czy straszyć. - Im więcej w tej kwestii zostawi się młodemu człowiekowi wolności, tym większą wartość będzie miała jego obecność na religii. Na taki pomysł w Krakowie nie wpadlibyśmy i nie wyobrażam sobie, żebyśmy mieli go podchwycić - zaznacza."

Wygląda to na lokalną nagorliwość z naruszeniami o jakich piszemy. Sprawa pokazała też specyficzność stosunków państwo-szkoła-instytucje-kościół w naszym kraju na tle ustabilizowanych krajów europejskich. Nie wynika z niej wniosek i termin "państwo wyznaniowe", którego tu nie używamy.
Argumentacja użyta przez hierarchę powyżej jest jednak mocno naciągana i "zbyt współczesna" z punktu widzenia właśnie ewangelii. To z niej wyczytywano całymi wiekami nakaz krzewienia wiary, roznoszenia dobrej nowiny i nawracania zbłąkanych owiec na drogę prawdy i światłości. Paradoksalnie to robił ten katecheta przejęty misją swojej instytucji.

Specjalista -
 
Daer
 Wysłana - 25 marzec 2009 10:13      [zgłoszenie naruszenia]

Czytałem i ten artykuł Ale nie jest tu ważne patrzenie na sprawę z punktu widzenia ewangelii.

Co do stosunków państwo-kościół:

Francja: homoseksualiści skazani za manifestację w katedrze

pb, AFP, 2007-04-26

Stowarzyszenie Act Up Paris zostało skazane przez sąd w stolicy Francji za zorganizowanie dwa lata temu w katedrze Notre-Dame homoseksualnego "ślubu". Ma zapłacić rektorowi katedry symboliczne 1 euro odszkodowania.

5 czerwca 2005 r. do paryskiej katedry weszła grupa ponad 20 działaczy stowarzyszenia walki z AIDS. Na oczach wiernych i turystów, członek Act Up przebrany za księdza "pobłogosławił" małżeństwo dwóch kobiet, zaś towarzyszące im osoby skandowały: "Benedykt XVI, homofob, współwinny AIDS".
Przewodniczący rozprawie sędzia Jacques Bichard stwierdził w uzasadnieniu wyroku, że akcja stowarzyszenia naruszyła wolność religijną i swobodę sprawowania kultu, które są chronione przez artykuł 9. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Do wydarzenia doszło bowiem "bez zgody rektora katedry, a nawet wbrew jego woli i mimo jego wyraźnego sprzeciwu".
Jednocześnie sąd przyznał, że nie wnika w motywy działaczy Act Up, którzy twierdzą, iż nie mieli zamiaru naruszać wolności religijnej, ani ośmieszać Kościoła katolickiego, a jedynie poprzez czyn symboliczny zwrócić uwagę na dyskryminację, jakiej - ich zdaniem - w nim podlegają, ze względu na swoją orientację seksualną.


To ja jednak uważam, że z dwojga złego lepsze relacje państwo-kościół są w Polsce
_______________________________
 
[foty.ifd.pl/sb.asp?w=520&p=2/images2009/20090826172846.jpg] :-D

Znawca -
 
bezemocji
 Wysłana - 25 marzec 2009 10:36      [zgłoszenie naruszenia]

Tylko w całej sprawie trzeba przytomnie zauważyć, że Watykan nie podpisał Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Konwencją Praw Człowieka nie bardzo się przejmuje, a regulacje jakie są, jak widać szwankują

Kościoła nie interesuje ewangelia ????????? No, no

Specjalista -
 
Daer
 Wysłana - 25 marzec 2009 11:19      [zgłoszenie naruszenia]

Nie wiem czy kościoła nie interesuje ewangelia, wiem że państwa nie interesuje ewangelia Zainteresowania kk to jego wewnętrzna sprawa, mnie nie interesuje, bo się nie czuję przynależności do tej wspólnoty

Co do tej konwencji, nie załapałem o co Ci chodzi
_______________________________
 
[foty.ifd.pl/sb.asp?w=520&p=2/images2009/20090826172846.jpg] :-D

Znawca -
 
bezemocji
 Wysłana - 25 marzec 2009 11:25      [zgłoszenie naruszenia]

Przytoczyłeś - Przewodniczący rozprawie sędzia Jacques Bichard stwierdził w uzasadnieniu wyroku, że akcja stowarzyszenia naruszyła wolność religijną i swobodę sprawowania kultu, które są chronione przez artykuł 9. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Więc piszę, że tej Konwencji Praw Człowieka Watykan nie podpisał, (co tu do załapywania? )

Specjalista -
 
Daer
 Wysłana - 25 marzec 2009 12:56      [zgłoszenie naruszenia]

A nie zauważyłem Nie ma znaczenia co podpisał watykan, bo zdarzenie miało miejsce we Francji i zostało osądzone wg prawa obowiązującego we Francji
_______________________________
 
[foty.ifd.pl/sb.asp?w=520&p=2/images2009/20090826172846.jpg] :-D

Znawca -
 
Daer
 Wysłana - 4 kwiecień 2009 01:13      [zgłoszenie naruszenia]

Odświeżę, bo ciąg dalszy pewnej historii:
[http://www.wykop.pl/ramka/164808/pamietacie-skandal-z-ksiedzem-ktory-wyczytal-z-ambony-nazwisko-ucznia]

Nieźle, nieźle
_______________________________
 
[foty.ifd.pl/sb.asp?w=520&p=2/images2009/20090826172846.jpg] :-D

Znawca -
 
Ridson
 Wysłana - 7 kwiecień 2009 21:31      [zgłoszenie naruszenia]

Jak dla mnie powinno sie wprowadzic etyke zamiast religii i było by po kłopocie.:P

[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]


Odpowiedzi jest na 10 stron.   poprzednia | następną
 
Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia

po co nauczają religii w szkole?

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
Warto przeczytać: zwiazki transreligijne | Ignorancja po adoracji | Uboczne skutki główkowania | Kwestia szczęścia i niepowodzeń w życiu | Siedzenie a miejsce w teraźniejszości fizycznej | Nieśmiertelni... | Żyć od nowa, od początku | Habemus Papam | Historia ludzkości w pigułce | Koniec i początek... | Samoocena | Niezdecydowanie | że żyje........ | A czy wiecie? | Intryga niczym z telenoweli brazylijskiej buaha | Szczęście - jak je postrzegacie, czy uważacie się za szczęśliwych? | gaz w samochodzie KIA | pozbyć | godzina | wiórek | wiórek playboy | drmartens | Bohater literacki w walce o godność i prawa człowieka | superb | carisma | tabrox | survival | sielpia | miss | podkoszulka | solones | testy z psychologi | słodki skurviel | sex bez obowiązań | Biznes

 
Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi


Copyright 2000 - 2020 SFD S.A.
 
Powered by Pazdan ForKat 4.0