FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 1675 razy ¬

ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

ROZRYWKA | Prawo i Ekonomia
podatek od spadku jeszcze raz 
[powiadom znajomego]    
Autor "podatek od spadku jeszcze raz"   

psułek
 Wysłana - 12 czerwiec 2005 22:11        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź swoje BMI

Witam wiem ze juz to było ale prosze o pomoc.
Odziedziczyłem razem z bratem połowe blizniaka po rodzicach. Chcemy ją sprzedać, pow. domu to 125 mkw, a działki 550 mkw. Wyceniamy to na ok 250 tys. jakiej kwoty podatku mozemy sie spodziweać ("na głowe"), czy sa jakieś ulgi, odliczenia (woj. dolnosląskie). Jesli ktoś obliczy podatek ile bedzie wynosił dla każdego z nas bede baaardzo wdzięczny.
Z góry dziekuje :)

curf
 Wysłana - 12 czerwiec 2005 22:27      [zgłoszenie naruszenia]

Najpierw niezbędne pytania:
- kto jest (był) właścicielem domu (czy to np wspólnota majątkowa rodziców)
- który z właścicieli zmarł ostatni; czy było wcześniej postępowanie spadkowe
- ilu obecnie jest spadkobierców
- czy wśród spadkobierców są uprawnieni do ulgi w podatku (z grubsza: brak własnego mieszkania, zamieszkiwanie w "spadkowym" domu przez 5 lat)

edit
I jeszcze jedno: a co z drugą połową bliźniaka - czyja to własność i czy wchodzi w masę spadkową?
Musisz też podać wartość 1 m kwadr - domu i oddzielnie działki.

Zmieniony przez - curf w dniu 2005-06-12 22:32:51

PROSZĘ NIE ZWRACAĆ SIĘ DO MNIE MAILEM O WYKONANIE GRAFIKI :-)

Specjalista -

psułek
 Wysłana - 13 czerwiec 2005 08:27      [zgłoszenie naruszenia]

Tak to była wspólnota majątkowa rodziców. Sprawa spadkowa została przeprowadzona. Jedynymi spadkobiercami jestem ja i mój brat. Obaj jesteśmy zameldowani w tym domu który odziedziczylismy, mieszkalismy tam od urodzenia. Ja od 7 lat mieszkam juz gdzie indziej ale meldunek mam w dalszym ciągu tam. Natomiast młodszy brat mieszka tam ciągle i tam jest zameldowany. 2 połowa blizniaka nie wchodzi w mase spadkową. Nie jestem w stanie podać ceny 1mk domu czy ogrodu ponieważ nie była robiona wycena, jedynie moge podac kwote za jaką chcemy sprzedać całość tj 250 tys. Ostatnia zmarła mama.

curf
 Wysłana - 13 czerwiec 2005 08:55      [zgłoszenie naruszenia]

Ponieważ to co podałeś to nie są KOMPLTENE dane niezbędne do wyliczenia podatku, więc podam Ci wysokość podatku wyliczoną tak jak byś wraz z bratem odziedziczył COKOLWIEK o wartości 250.000 zł, pomijając ewentualną ulgę w podatku. Podatek KAŻDEGO z Was wyniósłby 3.084 zł .

A w przypadku istnienia ulgi dla każdego z Was - po 755 zł (przyjąłem "z sufitu" cenę metra kwadr. domu tj. 1500 zł).

Specjalista -

VLAD.IV
 Wysłana - 13 czerwiec 2005 09:10      [zgłoszenie naruszenia]

Skoro go będą sprzedawać to akurat kwestia zwilnienia z art. 16 wogole nie wchodzi w grę. I nie ma znaczenia przez ile tam mieszkali. Poza tym tak jak Curf napisał, ja sie do tej pory nie doczytałem do kogo należy druga połowa tego domu.

Sons Of The Gods Today We Shall Die
Open Valhalla's Door
Let The Battle Begin With Swords In The Wind
Hail Gods Of War

Znawca -

psułek
 Wysłana - 13 czerwiec 2005 10:42      [zgłoszenie naruszenia]

Druga połowa domu należy do kogo innego. Jest to budynek z 1974 roku tzw. bliźniak.

psułek
 Wysłana - 13 czerwiec 2005 10:46      [zgłoszenie naruszenia]

Wiec jesli chcemy sprzedać dom nie ma co liczyć na jakiekolwiek ulgi podatkowe? A jesli zostałby kupiony nowy lokal to jak to wtedy by wyglądało? Czy jesli bym kupił nowe mieszkanie dokładając np kredyt moge wtedy liczyc na jakies odliczenia lub zwroty?

curf
 Wysłana - 13 czerwiec 2005 22:24      [zgłoszenie naruszenia]

Otóż zgodnie z przywołanym wcześniej art. 16 ust. o podatku spadkowym, tzw ulga mieszkaniowa będzie miała zastosowanie , gdy w ciągu 6 m-cy od sprzedaży domu zostanie kupione nowy lokal "ze względu na konieczność zmiany warunków lub miejsca zamieszkania".

Specjalista -

psułek
 Wysłana - 14 czerwiec 2005 08:01      [zgłoszenie naruszenia]

Czyli prawdopodobnie z ulgi nie uda mi sie skorzystać. Wydawało mi się ze kupno nowego lokalu moża dokonać do 5 lat :(. Mam jeszcze jedno pytanko czy istnieje ustawowo jakis okreś w którym należy uiścić podatek od spadku? Sprawa sądowa odbyła się w grudniu. Czy mam sie liczyć z odsetkami?

VLAD.IV
 Wysłana - 14 czerwiec 2005 09:03      [zgłoszenie naruszenia]

hehe ale wczesniej nie było mowy o kupnie czegos za tę kwotę.

Sons Of The Gods Today We Shall Die
Open Valhalla's Door
Let The Battle Begin With Swords In The Wind
Hail Gods Of War

Znawca -

curf
 Wysłana - 14 czerwiec 2005 10:11      [zgłoszenie naruszenia]

Mowy o tym nie było, ale " kwestia zwilnienia z art. 16 wogole (...) wchodzi w grę " i trzeba o tym wspomnieć, gdyż psułek pytał " czy sa jakieś ulgi, odliczenia "

Natomiast warunki do uzyskania ulgi uległyby zawieszeniu nawet na 5 lat, gdyby spadkowy dom był zajęty przez osoby trzecie (np. dom z lokatorami).

PS
Później dopiszę coś o możliwej uldze.

Specjalista -
[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Odpowiedzi jest na 2 strony.   | następną

Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia

podatek od spadku jeszcze raz

Strony: 1 2

Warto przeczytać: "Balcerowicz musi odejsc" | Rząd Marka Belki | Zanim zaczniesz nowy temat... | problem antysemityzmu | Unia Europejska - info | Obecne partie polityczne | Polityka Zagraniczna Ukrainy | Kilka pytań odnośnie działalności gospodarczej | Sprawa Rywina | Mniej boli pisanie okrutnej prawdy, aniżeli jej przemilczanie... | Akcje ? Obligacje ? | Wyszukiwarki firm | Płatne bannery,czyli łatwa kasa przez neta.Na pewno? | FOREX-start | Prałat Henryk J. | demo | katarzyna zielińska | katarzyna skrzynecka | foojob | -blinG-- | poradnik myslenia | Filek | jakie problemy kryly sie za wyrażeniem kwestia zydowska | korekta | habaly | czarne chmury | sons anarchy | gimnazjlistka | gimnazjum | triathlon | dwubiegunowa | Legia Warszawa | Legia | Gorące wargi 4 nagły szczękościsk | Biznes

Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi

Copyright 2000 - 2020 SFD S.A.