FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 1596 razy ¬

ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

ROZRYWKA | Prawo i Ekonomia
problem (pobicie) 
[powiadom znajomego]    
Autor "problem (pobicie)"   

bss
 Wysłana - 6 czerwiec 2005 18:44        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź swoje BMI

czesc , mam taki problem:
ostatnio bylem świadkiem pewnego pobicia - szedlem z kolegami i jakis dorosly facet doczepil sie i chcial sie bic(pijany) i jak nie trudno domyslic sie dostal w zeby(nie uczestniczylem w tym zdarzeniu, po czy m zlapal jednego i po przyjechaniu policji zostali zawiezieni na komisariat. nastepnego dnia składałem zeznania w których troche poprzekręcałem ze nie widziałem zajścia itp troche z strachu i szoku , bo w sumie nie mialem czego sie bać. Od tego zdarzenia minely 3 miesiace i dlatego chcialem zapytac czy ta sprawa w sadzie jeszcze sie odbedzie i czy grozi mi cos ? z gory dzieki ;*

Majma
 Wysłana - 6 czerwiec 2005 18:57      [zgłoszenie naruszenia]

3 miesiące to nie tak dużo, sprawy ciągną się po kilka lat
jesli chodzi o składanie fałszywych zeznań- napewno jest to uwzględnione w kodeksie karnym

POZDRAWIAM

bss
 Wysłana - 6 czerwiec 2005 19:29      [zgłoszenie naruszenia]

nie mam skończonych 17 lat ;)
i czy moze byc problem z tego? uwzględniająć ze mam b.dobre zachowanie w szkole , oceny tez i nie mam ZADNEJ przeszłosci kryminalnej :P

Zmieniony przez - bss w dniu 2005-06-06 19:30:09

mlkv
 Wysłana - 6 czerwiec 2005 19:39      [zgłoszenie naruszenia]

1) Jak się już komuś do***ie, to należy się potem szybko i zdecydowanie oddalić z miejsca zdarzenia. Zresztą niezbyt się zachowaliście jak pozwoliliście "pobitemu" "przytrzymać" jednego z kolegów do czasu przyjazdu policji.
2) Jeżeli została przyjęta kwalifikacja bójka/pobicie ( 158 Kodeksu Karnego ) to tam odpowiedzialność ponosi ten kto "bierze udział". Jest to szerokie ujęcie, które w myśl orzecznictwa rozciąga się także np. na uniemożliwianie zakończenia bójki czy nawoływanie do jej kontynuowania. Czyli żebyś się nie zdziwił, jeśli zmienią Ci tego świadka na uczestnictwo. W razie przyjęcia kwalifikacji z 217 KK ( naruszenie nietykalności cielesnej ) odpowiadają jedynie bijący. A tak w ogóle to napisz ile masz lat, żeby było wiadomo czy podpadasz pod Kodeks Karny.
3)"chcialem zapytac czy ta sprawa w sadzie jeszcze sie odbedzie" Nie piszesz jakie dokumenty Ci doręczono na adres podany przy składaniu zeznań - a z nich wynika co i jak.
Najlepiej spytaj się kolegi którego pierwszego powinęli na komisariat, bo jeżeli jest podejrzany lub już oskarżony to wie najlepiej. Ewentualnie, jeśli kolega nie będzie wiedział lub będzie kręcił, zadzwoń na odpowiedni komisariat, powiedz że byłeś świadkiem i jaki jest stan sprawy ( podaj oznaczenie akt sprawy ).
4) Składanie fałszywych zeznań ( 233 KK ): "Kto składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3". Odpowiedzialność rozciąga się więc oczywiście na postępowanie karne przygotowawcze. Warunkiem odpowiedzialności jest jednak uprzedzenie zeznającego o tym, że może jej podlegać ( co pewnie nastąpiło bo to rutynowa procedura przy przesłuchaniach ).
5) W praktyce koleś pijany w razie przebadania alkomatem od razu ma gorsze notowania w razie bójki, chyba że sprawa jest ewidentna - działa stereotyp.

"Real niggers do what they wanna do, bitch niggers do what they can do"

Ekspert -

mlkv
 Wysłana - 6 czerwiec 2005 19:45      [zgłoszenie naruszenia]

"nie mam skończonych 17 lat" - to nie ponosisz odpowiedzialności na zasadach określonych w Kodeksie Karnym, bo ta zaczyna się od ukończenia 17 lat - art. 10 Kodeksu Karnego. Są wyjątki kiedy można od 15, ale na to się nie łapiesz.

Ekspert -

Majma
 Wysłana - 6 czerwiec 2005 19:51      [zgłoszenie naruszenia]

mikv takie pytanie off topic
znasz kk na pamięć?

POZDRAWIAM

bss
 Wysłana - 6 czerwiec 2005 20:11      [zgłoszenie naruszenia]

mam 16 lat , moj kolega rowniez mial alkohol we krwi ;/ na komendzie powiedziano ze jestem świadkiem gdyz wszyscy moi koledzy ktorzyzostali zatrzymani powiedzieli ze nie brałem udziału . Wiec co moze mnie czekać?

bss
 Wysłana - 6 czerwiec 2005 20:51      [zgłoszenie naruszenia]

a i tak swoją drogą , dziwisz sie ze pozwolilismy przytrzymac go , skoro to byl dorosly czlowiek , malo tego - STRAŻNIK MIEJSKI, a policja przyjechała szybko. Denerwuje sie tą sytuacją , gdyż jestem bogu ducha winny i takie nieprzyjemnosci mnie spotykają ; nikogo nie dotknąłem , nic nie piłem a za kolegów odpowiadać chyba nie moge ... jedynie ze strachu i szoku źle zeznałem - to cała moja wina. Swoją drogą slyszalem ze wiekszosc spraw takich gdy osoba nie miala wczesniej problemow z prawem konczy sie uwiniennieniem , prawda to? i czy na 100% bede jeszcze wzywany do sądu?

mlkv
 Wysłana - 6 czerwiec 2005 21:44      [zgłoszenie naruszenia]

Majma - nie znam, uważam zakuwanie kodeksów na pamięć za patologię, w praktyce liczy się to, czy wiesz gdzie szukać. Przepisy czasami przytaczam, jak są krótkie, bo sam numerek artykułu osobie "niewtajemniczonej" mało mówi, a wymaganie od ludzi by wierzyli "że coś jest" bez znajomości treści przepisu to szamanizm. Niestety na egzamin z karnego musiałem znać KK w większości na pamięć, bo profesor często rzucał "proszę zacytować artykuł .....". Mój nick pisze się przez L, ale nie żebym się czepiał
Bss - Fajna ta historia, tylko ździebko niespójna, ciekawe czy prawdziwa. Ale abstrahując:
1) Czytaj co piszę, odpowiedzi na niektóre z twoich pytań już były.
2) Jak już było coś na rzeczy to nie zostawia się kolegów z panami których się wcześniej biło, bo ktoś zamiast wzywać policję może im np. zrobić trepanację czaszki śmietnikiem lub płytą chodnikową. Wy***anie komuś sztuki, ucieczka i zostawienie kumpli żeby sobie radzili z konsekwencjami to frajerstwo.
3) Skoro nie miałeś w chwili popełnienia czynu ( złożenia fałszywych zeznań ) ukończonych 17 lat, to na podstawie kodeksu karnego nie ponosisz odpowiedzialności - patrz punkt 4 mojej poprzedniej wypowiedzi.
4) "co moze mnie czekać" - jeżeli umorzono postępowanie przygotowawcze ( spytaj się kolegów ) to nic. Jeżeli do tego nie doszło, to zostaniesz najprawdopodobniej wezwany na świadka na rozprawę i będziesz zeznawał. Czy to będzie na 100% nikt ci nie powie. Czy będziesz miał jakieś konsekwencje na podstawie przepisów regulujących odpowiedzialność nieletnich - nie wiem, bo się tą dziedziną nie interesuje.
5) "slyszalem ze wiekszosc spraw takich gdy osoba nie miala wczesniej problemow z prawem konczy sie uwiniennieniem , prawda to" - jakich spraw? O bójkę/naruszenie nietykalności cielesnej czy o składanie fałszywych zeznań?
6) Skoro pan był strażnikiem miejskim to może być nieciekawie dla kolegów. Jeśli jeszcze do tego był w mundurze, to kapa.

Ekspert -

bss
 Wysłana - 6 czerwiec 2005 22:01      [zgłoszenie naruszenia]

nie, nie był w mundurze.
Pozatym źle mnie zrozumiałeś - nie pobiłem go i nie uciekłem :P moj kolega nie zszedł z drogi mu a on zaczął go bić (ktos juz wtedy musiał zadzwonic a policje) i moj kolega w obronie wlasnej zaczal tez go bic. Facet widząc ze nie ma szans wywalił go i założył jakis chwyt a my zaczelismy przekonyuwac ze jak go pusci to kazdy pojdzie w swoją strone i bedzie po problemie ale policja nas uprzedziła.A co do spraw umorzania za pierwszym razem to podobnież większosc bez znaczenia czeog dotyczyły (oczywiscie nie morderstwa etc:P). Tak na marginesie nie zmyslam bo po co mialbym to robic na forum ? ;] aha , podobniez starznik miejski nie złozył oskrażenia , rozwiązywałoby to sprawe?

Zmieniony przez - bss w dniu 2005-06-06 22:04:03

mlkv
 Wysłana - 6 czerwiec 2005 22:24      [zgłoszenie naruszenia]

Pisz jaśniej to nie będzie problemu - dopiero teraz opisałeś dokładnie zdarzenie.
"Facet widząc ze nie ma szans wywalił go i założył jakis chwyt" - może trochę offtopic, ale z tego wynika że to strażnik miejski spuścił koledze w******l. No chyba że chwytem się nie liczy
"A co do spraw umorzania za pierwszym razem to podobnież większosc bez znaczenia czeog dotyczyły" - bullshit, nie słuchaj takich głupot. W szczególności jeżeli dochodzi do pobicia/napaści na funkcjonariusza, to organa robią się chętne do wyjaśniania.
"nie zmyslam bo po co mialbym to robic na forum?" - żeby wyłudzić poradę prawną.
"podobniez starznik miejski nie złozył oskrażenia , rozwiązywałoby to sprawe?" - już o tym pisałem. Zależy od kwalifikacji czynu. Jeżeli uznano to za bójkę ( 158 KK ), to jest ona ścigana z urzędu, niezależnie od tego czy uczestnicy tego chcą czy nie. Jeżeli zakwalifikowano to jako naruszenie nietykalności cielesnej ( 217 KK ), to jest to ścigane z oskarżenia prywatnego, czyli jest zależne od woli poszkodowanego. W takiej sytuacji gdy poszkodowany nie zdecyduje się ścigać, to sprawy nie ma.

Ekspert -
[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Odpowiedzi jest na 2 strony.   | następną

Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia

problem (pobicie)

Strony: 1 2

Warto przeczytać: alkohol + nieletni | mandat a komornik | Udostępnienie alkoholu nieletnim | Konto oszczednosciowe - w jakim banku daja teraz najwiecej? | Mandat za spożywanie alkoholu a zawiasy | Wezwanie do odsprzedaży akcji. Cena skupu. | pobicie | Interpretacja umowy | Daje Soga 1 pytanie | pomocy, pilne, trudna sprawa | odwołanie | Dotacja z Unii rzędu 500 tys zł | Jak sie ustosunkować do "odpowiedzi na sprzeciw" | Fundusz emerytalny | zameldowanie a spadek domu | Wypadek samochodem w pracy na czarno | JaneP | pejsie | VooDooDoll | katarzyna łoska | szczypiorzak | kojot15 | str8 graphite | Julia Janusz | nostradamus | III wojna | pieprzyk | deber | szaker | romantyczny nastrój | riannon | last fm | cieślak | szkolna twórczość | Biznes

Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi

Copyright 2000 - 2020 SFD S.A.