FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 758 razy ¬

ROZRYWKA | Języki Obce
prosze o sprawdzenie[ang] 
[powiadom znajomego]    
Autor "prosze o sprawdzenie[ang]"   

Xeros

PESYMISTA

Wysłana - 28 styczeń 2007 19:21        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź swoje BMI

If i won a prize in a competition and i could buy three things for 500$ each, i would buy something for me and for someone else.

First of all i would buy a computer. i think that i would find it very easy to fit into 500$. it could help me in education, for example in translating polish words in english language. Computer could be useful in communication with my friends, for example by very popular communicator like "GG".With computer i could too spend my free time in many diferent and enjoyable ways: watching movies, looking through forums, etc...

Secoundly i would transmit 500$ for poor children in africa. Certainly it wouldnt be very much, but it could help at leat some of them. This money could be designed for example for food or medicines. Despite scarcity of personal benefits i would be pleased with benevolence.

Thirdly i would intend this money for sailing course. I would learn something what will be lucrative for my health and condition. It could help me in my life, because in future i could get some job what will be related with yachting.

To sum up, although my choices may not by original or interesting, i think they would be the things that would brings many benefits for me and athers people.

ok, wiec prosze o sprawdzenie, tresc troche z dupy ale generalnie nie mialem weny...a i rposze o nie wprowadzanie zbyt wielu zmian, z gory thx i sogi ofc beda...

pakk
 Wysłana - 28 styczeń 2007 20:49      [zgłoszenie naruszenia]

If i won a prize in a competition and i could buy three things for 500$
Drugie "I" niepotrzebne + $500 (znaczek przed)

for example in translating polish words in english language.
Into + wydaje mi się, że samo English wystarczy.

for example by very popular communicator like "GG" .
instance (example było wyżej)
A very... i bez like, bo wcześniej masz już przykład zaznaczony

With computer i could too spend my free time in many diferent and enjoyable ways: watching movies, looking through forums, etc...
Using
Also
Different (twoja literówka pewnie)

Secoundly i would transmit 500$ for poor children in africa.
Secondly

but it could help at leat some of them.
Least

This money could be designed / for example for food or medicines.
Earmarked
E.g. / exempli gratia

Despite scarcity of personal benefits i would be pleased with benevolence .
With any form of benevolence

It could help me in my life , because in future i could get some job what will be related with yachting.
(bez przecinka)
Chyba in the future, poczekaj na inną osobę, która to potwierdzi, badź nie.
Which/that

although my choices may not by
Be

...i think they would be the things that would brings many benefits for me and athers people.
Ja bym to napisał tak:
...in my view (I think - było wcześniej) the above ideas would bring many benefits for me as well as for the other people.

/Chociaż gdzie to pomoże innym ludziom oprócz tym dzieciom z Afryki to ja nie wiem

Ain't nobody do it like I do it %-)

Xeros

PESYMISTA

Wysłana - 29 styczeń 2007 19:20      [zgłoszenie naruszenia]

hm no w sumie troche nieuwaznie to przepisalem ale generalnie kilka bledow sie znalazlo, big thx sog poszedl...btw te synonimy for example bardzo mi sie przydadza...

hallucyon
 Wysłana - 30 styczeń 2007 13:12      [zgłoszenie naruszenia]

Podejrzewam, że poprzednik poprawił rażące błędy .

Ze swojej strony pragnę jeno dodać, że Brytyjczycy się szanują i dlatego zawsze piszą "ja" (ang. I ) z DUŻEJ LITERY.

Zmieniony przez - hallucyon w dniu 2007-01-30 13:12:16

Grezegor
 Wysłana - 30 styczeń 2007 13:45       [zgłoszenie naruszenia]

Brytyjczycy się szanują i dlatego zawsze piszą "ja" (ang. I ) z DUŻEJ LITERY.

ale nie szanuja suki innych bo cala reszte pisza z malej

Znawca -
[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Przegląd tygodnia

prosze o sprawdzenie[ang]