FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 12058 razy ¬

ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

ROZRYWKA | Filozofia, Psychologia, Religie
skąd ten bóg???? 
[powiadom znajomego]    
Autor "skąd ten bóg????"   

mutan22t
 Wysłana - 30 marzec 2009 00:34        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź swoje BMI

z kad wzioł sie bóg?
przeszukujac neta nie ma jedno znacznej jednobrzmiącej odpowiedzi postanowiłem załozyc ten temat dla wszystkich zainteresowanych tym zagadnieniem

a wiec z kąd bóg sie wzioł najczestsza odpowiedzią jest to ze był i juz ale jak ludzkość rozumuje cos ma swój poczatek i koniec zastanawia mnie również wszechświat też nie ma początku ani końca a gdyby tak stwozyc taka rakiete która by doleciała na koniec przestrzeni wrzechswiata

no dobra powiedzmy ze doleciałe rakieta noi co dalej albo jest kolejna przestrzen albo cos innego sa to zagadki odwieczne

tak wiec mozna niby boga i wszechswiat połaczyc w jedno bo
po pierwsze gdyby wiedząc ze np boga stworzył inny bóg chcac czy nie chcac nasówa sie pytanie kto stworzył tego boga co stworzył boga

i pętla sie zamyka w nie skończoność

zapraszam do waszych wypowiedzi jak i refleksjii na ten temat

Zmieniony przez - mutan22t w dniu 2009-03-30 00:37:46

Kukułek
 Wysłana - 30 marzec 2009 00:56      [zgłoszenie naruszenia]

Wszechświat nie ma końca. Tak jak powierzchnia kuli to dwuwymiarowy obszar bez końca tak kształt wszechświata to trójwymiarowa przestrzeń bez końca. Kumasz?

A pytanie "jak to jest że nic nie było a później coś było" to powód dla którego jestem agnostykiem. Nigdy się tego nie dowiemy bo jesteśmy tylko łysymi małpami żyjącymi na zadupiu galaktyki.

Znawca -

pajaki dwa
 Wysłana - 30 marzec 2009 02:17      [zgłoszenie naruszenia]

Skad wział sie bog to kiedys kolega z seminarium mi tlumaczyl, tam tego uczą. Zaczal jakas regulke klepac, jakby wiersz mowil, na co sie usmiechnalem
A na moje oko boga wymyslili starozytni ktorzy nie mieli pojecia o otaczającym nas swiecie, wiec wszystko czego nie znali przypisywali bogu... no i jak widac dalej ma to miejsce.

OloKK
Dżony Dep
 Wysłana - 30 marzec 2009 10:57      [zgłoszenie naruszenia]

Kiedyś OloKK to ładnie wytłumaczył, warto poszukać na forum.

Bądź silny, o człowieku! Pożądaj, raduj się wszystkimi rzeczami
zmysłów i uniesienia: nie bój się, że jakikolwiek bóg wyprze się ciebie za to.
ZAPRASZAM: [www.olokk.pl] // [www.bng-studio.pl]
[www.facebook.com/olokk]

Ekspert -

Tadeknorek
 Wysłana - 30 marzec 2009 12:02      [zgłoszenie naruszenia]

Diabeł zakrył mi oczy ogonem.

Ekspert -

kopt
Diabeł
 Wysłana - 30 marzec 2009 13:24      [zgłoszenie naruszenia]

Mutan, nie gniewaj się, ale z poziomu Twoich pytań wnoszę, że niezbyt wiele wiesz zarówno o religioznawstwie jak i kosmologii. Poczytaj trochę literatury przynajmniej popularnonaukowej, dowiedz się czegoś o świecie, bo te pytania są banalne
Na początek polecam Karen Armstrong "Historia Boga - 4000 lat dziejów Boga w judaizmie, chrześcijaństwie i islamie". To da Ci pewną bazę. Potem możesz przeczytać Dowkinsa "Bóg urojony" i już będziesz wiedział skąd wzięło się to monstrum.
Co do kosmologii choćby "Krótką historię czasu" Howkinga - bardzo przystępna książeczka, a pozwoli Ci zrozumieć dlaczego pytania o rakietę są niepoważne.

Zmieniony przez - kopt w dniu 2009-03-30 13:26:16

[www.facebook.com/poprawskimagicalphotography]

Ekspert -

mutan22t
 Wysłana - 30 marzec 2009 15:30      [zgłoszenie naruszenia]

Nie gniewam sie bo naprawde nie mam o tym pojecia wiem tylko te podstawy a co skłonilo mnie do pisania własnie tu tematów

hmm coraz czesciej w mojej rodzinie jak i wogóle wszedzie znacznie pogłebia sie ten temat
u mnie w domu zawsze był to temat ogólny był bóg stworzył swiat i na tym koniec nigdy za szczególnie nie wnikało sie w sprawy co i dlaczego noi skąd

zaś wcześniej nie interesowały sprawy religii przyjmowałem to co mnie w domu i w szkole uczyli dopiero nie dawno obejżałem sobie film dokumętanlny "Zaginiony grób jezusa" bardzo mnie zaciekawił i skłonił do myslenia za niedługi czas obejrzałem sobie "Ewangelia według judasza" również kontrowersyjny film dla mnie polecam oczywiscie i własnie od niedawna próbuje sie dowiedzieć coś WIECEJ

kopt
Diabeł
 Wysłana - 31 marzec 2009 09:03      [zgłoszenie naruszenia]

"u mnie w domu zawsze był to temat ogólny był bóg stworzył swiat i na tym koniec"
No cóż, to jest raczej standard. Polski katolicyzm bardziej bazuje na tradycji, przyzwyczajeniu niż gorliwej wierze. Religia daje uświęcone autorytetem odpowiedzi na odwieczne pytania i dzięki tym odpowiedziom, wierni czują się zwolnieni z obowiązku dociekania. Tym bardzij chwali się, że jednak dociekasz
A problem "kto stworzył boga" to dopiero początek problemów z bogiem. Gorąco polecam Ci w/w książkę Dowkinsa "Bóg urojony". W prosty sposób powinna Ci wiele problemów wyjaśnić.
Tak na dobrą sprawę zawsze możesz spróbować sobie wyobrazić genezę pojęcia boga. Wszak pierwsze formy kultów pojawiały się już w czasach neandertalczyków. To wiele wyjaśnia, skąd wziął się bóg. Bóg wziąś się z dżungli. Był zawsze pojęciem tłumaczącym zjawiska niewyjaśnione, tajemnicze. Umysł ludzki nie toleruje próżnia luki w wiedzy musi czymś wypełniać. Co za tym idzie, im większe luki tym większy bóg. Dlatego też w kultach pierwotnych nie sposób było zadowolić się jednym bogiem. Każda sfera życia, baaa, nawet każda żywioł, każda jaskinia miała swojego. Ale stopniowo ludzie przestawali bać się ognia, przestawali bać się ciemności, lasu, a pojęcie boga było już utrwalone. Trzeba mu było znaleźć nowe przestrzenie do zasiedlenia no i jeden bóg zaczął stanowczo wystarczać. I tak np bóg jakiego znają chrześcijanie to bóg plemienny, patron i przewodnik pewnej grupy semickich nomadów, którzy jego wolą tłumaczyli swoje zbrodnie, grabieże i podboje. W takim rozmiłowało się wczesne chrześcijaństwo oraz Islam. Stąd mamy krucjaty czy choćby powstanie polskiej państwowości. Wszak zjednoczył nas strach przed pożarciem przez chrześcijańskie niemcy i czechy. Stopniowo, w miarę stabilizowania się mapy geopolitycznej świata, bóg przestał być potrzebny do podbojów (choć gdzieniegdzie ciągle temu służy) a zaczął być niezwykle przyjemną alternatywą dla wiedzy lub afirmacji tego, że wciąż nie wiemy wszystkiego. Bóg stał się zapchajdziurą. Nie znamy fizykalnych przyczyn powstania wszechświata - bóg kopnął geometryczny punkt w zadek, nie wiemy jak dokładnie powstała świadomość - bóg wdmuchnął duszę przez nozdrza itp itd. Na nieszczęście dla wierzących dowiadujemy się coraz więcej. Dlatego KrK prowadzi tak zaciekłą walkę z nauką. W końcu dla boga nie zostanie nic. Ale do tego czasu ludzkość zdąrzy się wyzabijać w jego imię, dlatego też zmartwienia biskupów są na wyrost

[www.facebook.com/poprawskimagicalphotography]

Ekspert -

bezemocji
 Wysłana - 31 marzec 2009 09:35      [zgłoszenie naruszenia]

" Nie ma powodu, dla którego świat nie mógłby zacząć istnieć bez przyczyny; ani też, z drugiej strony - nie ma żadnej racji, dlaczego by nie miał istnieć zawsze. Nie ma powodu do przypuszczenia, że świat w ogóle miał początek. Myśl, że rzeczy muszą mieć początek, zawdzięczamy w rzeczywistości ubóstwu naszej wyobraźni." B. Russell.

Innymi słowy odpowiedź na "wieczność" Boga. Równoprawne tym samym jest uznanie, ze materia też jest wieczna. Zmienia za to swoje stany w "wiecznej" fluktuacji z energią. Niestety nie wiemy jak ten wszechświat wygląda i funkcjonuje, w ilu wymiarach itd. Nawet nie mamy pojęcia gdzie jest ciemna materia i ciemna energia. Robienie z tej niewiedzy i wciskanie wszędzie Boga jest dosłownie kosmicznym nadużyciem. Protestują nawet teologowie!

Co do powstania świadomości w naszym gatunku jest bardzo przekonująca i rozwojowa koncepcja Nicholasa Humphreya. W "A study of consciousness" przedstawia jak doszło do wykształcenia dokładniej samoświadomości u ludzi, nawet ją szacuje na 30-60 tys. lat temu. Ten obszar badań dopiero od niedawna zajmuje badaczy ale wniosek jest jeden. Nasza świadomość czy inne "dziwne" właściwości mają całkiem ziemskie pochodzenie i naturalne mechanizmy jakie do nich doprowadziły. Teorię Humphreya omawia i R.Dawkins (nie Dowkins) w pozycjach bliskich bardziej jego specjalności.

Zmieniony przez - bezemocji w dniu 2009-03-31 09:37:23

Specjalista -

ęcjolina
 Wysłana - 31 marzec 2009 19:13      [zgłoszenie naruszenia]

Kwantowa teoria pozwolila ateistom oderwac sie od wiary w twardy materializm.Nauka nie przyniesie rozstrzygnięc co do pochodzenia swiata, nie da się zobiektywizować całości doświadczenia , wiedzy człowieka o świecie :D Nie będziemy ksztaltowac swoich losów jak zechcemy, horyzont ciagle przed nami, agdybysmy staneli na linii horyzontu to tak jak byśmy zlapali ogon w zęby i pograzyli sie w ruchu wirowym.Lepiej nie.

dragon7
 Wysłana - 31 marzec 2009 20:32      [zgłoszenie naruszenia]

Proste, Bog istnial od zawsze.

Znawca -
[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Odpowiedzi jest na 20 stron.   | następną

Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia

skąd ten bóg????

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Warto przeczytać: Wy, państwo i filozofia ;) | nasi przodkowie? | Piekło, Niebo, Czyściec.... | filozofia walki ? | Kodeks Galaktyczny | Filozofowie | Kim jest Mefistofeles?. | CZEMU ??? | OPIEKA NAD FILOZOFIĄ - nowy mod | Za odpust - studniówka %-) | Propozycja nie do odrzucenia :D | (?) Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal (?) | Asatru czyli Neopogaństwo Nordyckie | Dragi | Zen, Japonia, Samurajowie ;) | Swiąteczne życzenia | nie umie robiAfAc loda | wiertel | teoria strun | strona której nie można wyłączyć | fjern | dolcepl | Przenikanie się świata realnego i fantastycznego w literaturze Określ, jaką funkcję pełni to zjawisko w wybranych utworach literackich | alimenty | firma | własna firma | dziewica doświadczony | zima | klonazepam | clonazepam | klony | kod kontrolny | fellatio | Przenikanie się świata realnego i fantastycznego w literaturze Określ, jaką funkcję pełni to zjawisko w wybranych utworach literackich | Biznes

Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi

Copyright 2000 - 2019 SFD S.A.