FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 7183 razy ¬


ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

 
ROZRYWKA | Nauki Humanistyczne
szczypiorski "poczatek" daje dla znalazcy soga w kazdym  
dziale! 
[powiadom znajomego]    
Autor "szczypiorski "poczatek" daje dla znalazcy soga w kazdym dziale!"   
 
Quiver
 Wysłana - 26 listopad 2006 17:46       
 
Przeniesiona przez kulmas z działu 'HYDEPARK'. | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź ile procent masz tłuszczu

Potrzebuje i nie moge znalezc streszczeia utworu "początek" Andrzeja Szczypiorskiego sog dla znalazcy w kazdym z dzialow

 
vogue
 Wysłana - 26 listopad 2006 19:43      [zgłoszenie naruszenia]

Znawca -
 
Quiver
 Wysłana - 26 listopad 2006 21:44      [zgłoszenie naruszenia]

No super napewno nie pomyslalem o goglach jak szukalem

 
stroficzka
 Wysłana - 27 listopad 2006 09:44      [zgłoszenie naruszenia]

jak nie na googlach to w bibliotece
_______________________________
 
[wizaz.pl/akcje/vichy/glosowanie.php?id=78525] KLIKNIJ PROSZĘ :)

Znawca -
 
Quiver
 Wysłana - 27 listopad 2006 16:49      [zgłoszenie naruszenia]

No zapewne ale wyraznie napisalem ze potrzebuje streszczeie :P tego raczej nie znajde w bibliotece

 
Nicci
 Wysłana - 27 listopad 2006 17:10      [zgłoszenie naruszenia]

Początek" Andrzeja Szczypiorskiego jest powieścią wielowątkową. Pisarz ukazuje nie tylko losy bohaterów, ale sięga do przeszłości, snując refleksje o historii Polski i jej kulturze, a także reprezentantach różnych narodów, które kiedyś zamieszkiwały na terenie Polski, która była państwem wielonarodowym, Rzeczpospolitą obojga Narodów. A.Szczypiorski pisze, że Polska zawsze była krajem tolerancji. Tutaj Żydzi modlili się w synagogach, a Polacy w kościołach. W Polsce żyli w zgodzie Żydzi, Niemcy, Polacy i Rusini. Historia Polski. Losy jej mieszkańców, nie były jednak łatwe. W książce A.Szczypiorskiego toczy się dyskusja czy lepiej było bić się o niepodległość, czy siedzieć cicho. Pisarz twierdzi, że Polska mogła ocalić swoją tożsamość dzięki inteligencji. Reprezentantem tej warstwy społecznej w powieści Andrzeja Szczypiorskiego jest sędzia Romnicki. Charakteryzuje ona sam siebie jako katolika, szlachcica wierzącego w Pana Jezusa i w opiekę Najświętszej Maryji Panny. Pisarz wyraża pogląd, że momentem przełomowym w dziejach Polski była II wojna światowa. Wraz z jej zakończeniem nastąpił początek nowej epoki.

Głównym wątkiem powieści Andrzeja Szczypiorskiego są dzieje pięknej pani Seidenman. Była ona Żydówką. Ukrywała się w Warszawie pod nazwiskiem Gastomska. Została jednak wydalona gestapo przez będącego na usługach Niemców Bronka Blutmana. Po aresztowaniu pani Gastomskiej zostaje uruchomiony łańcuch ludzi dobrej woli, którzy chcą pomóc pani Seidenman. Wśród tych ludzi są Polacy, m.in. kolejarz Filipek, Pawełek Kryński, a także Niemiec Müller. To on udał się do gestapo i zaświadczył, że aresztowana przez Niemców kobieta, jest wdową po polskim oficerze i nazywa się Gastomska. Pani Seidenman została uwolniona z więzienia, przeżyła wojnę, a po wojnie pracowała w Ministerstwie Oświaty. W 1968r. komuniści zmusili ją do wyjazdu z Polski. Pani Seidenman zamieszkała w Paryżu, tęskniła jednak za Polską.

A.Szczypiorski pisze o tym, że Polacy ratowali Żydów podczas okupacji hitlerowskiej. Przykładem takiej postawy Polaków są losy Joasi Fichtelbaum. W akcji ratowania Joasi zaangażowany był sędzia Romnicki, a nawet przedwojenny bandyta Wiktor Suchowiak. Joasia przeżyła wojnę, wychowywała się w klasztorze pod opieką siostry Weroniki.

Akcję swej książki doprowadza Andrzej Szczypiorski do czasów powstania Solidarności. Jeden z bohaterów powieści Pawełek Kryński wypowiada sąd o postawach Polaków w ich umiłowaniu wolności "od 200 lat , albo i dłużej, naród istnieje dzięki temu, że jednak nieustannie wierzgał. Gdyby nie wierzgał, już by go wcale nie było".
zrodlo - [rafcionet.e-konta.pl/?x=wspolczesnosc&id=23]

Andrzej Szczypiorski "Początek"

współczesność

Akcja powieści Andrzeja Szczypiorskiego została osadzona w wojennej Warszawie. Mimo to narrator opowiada również o czasach przedwojennych i o tym, co działo się w stolicy po zakończeniu wojny. Zajmijmy się głównie opisem Warszawy i jej mieszkańców w czasie okupacji, jako że sam autor poświęcił temu okresowi najwięcej uwagi. Szczypiorskiemu udało się doskonale oddać atmosferę miejsc, w których żyją bohaterowie powieści, miejsc niegdyś tak im bliskich i znajomych, które teraz, wraz z nadejściem wojny, stały się wrogie iniebezpieczne.

W pamięci Pawła Kryńskiego, jednego z bohaterów powieści, Warszawa przedwojenna jawi się jako miasto wolne od ksenofobii, przyjazne wszystkim ludziom, bez względu na narodowość, pochodzenie czy wyznanie. z nostalgią i wzruszeniem wspomina on zwłaszcza Ogród Saski, który na zawsze pozostał sercem jego miasta.

W okresie okupacji Warszawa przechodziła stopniowe przeobrażenia. Ostateczne zniszczenie dotychczasowego porządku miasta, jego tożsamości, dokonało się wraz z powstaniem getta - dzielnicy żydowskiej, do której przymusowo przesiedlano Żydów z całej stolicy. Od tego momentu miasto nie było już takie samo. Bohaterowie Początku, Polacy, niektórzy Żydzi i Niemcy, żyją w aryjskiej części Warszawy, toteż właśnie ona stanowi główny przedmiot opisów narratora. Od czasu utworzenia getta ulice stolicy stwarzają największe zagrożenie dla ukrywających się tu Żydów, ale i Polacy, dręczeni łapankami, godziną policyjną czy nieustannie pojawiającymi się patrolami gestapo, nie mogel czuć się tu bezpiecznie.

Wojna ustanowiła nowy porządek i nowe prawa. Ekstremalne warunki doprowadziły do ujawnienia prawdziwej natury obywateli miasta. Wielu Polaków, ryzykując własnym życiem, ukrywało w swoich domach Żydów lub pomagało im w ucieczce z getta. Jednak nie wszyscy mieszkańcy Warszawy okazywali szlachetność i braterstwo. Część z nich, w imię własnej wygody, zysku czy też antysemickich pogląddw, nie tylko pozostawała obojętna wobec holocaustu, ale często nawet pomagała Niemcom dokonującym dzieła zagłady. Strach i permanentne poczucie zagrożenia często stawały się przyczyną ujawnienia postaw konformistycznych. Na ulicach Warszawy nie brak też ludzi pokroju Pięknego Lola młodzieńca kierującego się najniższymi pobudkami. Ten pozbawiony wrażliwości antysemita czerpał satysfakcję z poniżania i zastraszania osób pochodzenia żydowskiego. Zdarza się, że w mieście, gdzie ratowanie ludzkiego życia karane jest jak najcięższe przestępstwo, ludzie boją się nawet przebywać w bliskości Żyda.

Duża część warszawiaków w obliczu zagrożenia coraz bardziej ulega konformizmowi. Ludzie zaczynają przyzwyczajać się do odgłosu wystrzałów dochodzących zza muru getta. Widok kolorowej karuzeli, wirującej tuż obok ściany dzielącej dwa światy, zdaje się nie wywoływać powszechnego oburzenia. zdarzają się nawet ludzie, którzy nie dostrzegają tragizmu tego widoku, a zagładę tysięcy żydowskich istnień uznają za dziejową sprawiedliwość. Pośród setek ludzi godzących się na triumf zła zdarzały się jednostki gotowe w każdej sytuacji nieść bezinteresowną pomoc, nie troszcząc się o własny spokój i bezpieczeństwo. Dzięki ich odwadze i poświęceniu udało się ocalić Irmę Seidenman, zadenuncjowaną przez Bronka Blutmana. Tacy ludzie chronili w swych domach Żydów, nierzadko przypłacając to własnym życiem. Dzięki nim wreszcie Warszawa, nawet w najcięższym okresie walki z okupantem nie stała się miastem zhańbionym.
zrodlo - [http://www.motywy.friko.pl/motywy32.html]

Interpretacja tytułu - [http://www.sciaga.pl/tekst/1625-2-dlaczego_poczatek_interpretacja_tytulu_powiesci_andrzeja_szczypiorskiego]
_______________________________
 
Wiec kimze w koncu jestes?
Jam czescia tej sily, ktora wiecznie zla pragnac,
wiecznie czyni dobro
Noctua Summe Farmosa Parvula

Znawca -
 
stroficzka
 Wysłana - 28 listopad 2006 10:26      [zgłoszenie naruszenia]

przepraszam - nie doczytalam ze potrzebujesz streszczenia
_______________________________
 
[wizaz.pl/akcje/vichy/glosowanie.php?id=78525] KLIKNIJ PROSZĘ :)

Znawca -
 
piotrusxtc
 Wysłana - 28 listopad 2006 10:31      [zgłoszenie naruszenia]

czlowieku mature piszesz w maju a streszczenie Ci potrzebne? Jesli mialbys trroche checi to z pewnoscia przeczytalbys ta niezla ksiazke w jedno popoludnie <yes>. A nawiasem mowiac streszczenia nie znajdziesz chyba ze cos sie zmienilo w ciagu ostatnich 12 miesiecy

Zmieniony przez - piotrusxtc w dniu 2006-11-28 10:32:21
_______________________________
 
seks, alkohol, mordobicie...

kocham konie... - mechaniczne !!

 
Quiver
 Wysłana - 29 listopad 2006 16:02      [zgłoszenie naruszenia]

Nicci to tez znalazlem. sog za dobre checi. matura matura poporstu potrzebowalem na kartkowke z tresci lektury. Kartkowke mialem wczoraj, czyli temat mozna skasowac : >

 
_cibor_
 Wysłana - 8 styczeń 2007 21:33      [zgłoszenie naruszenia]

nicci sog.
ja nie na mature, tylko na etap rejonowy olimpiady jezykowej.
baaaaaardzo przydatne :D

kocham cie
_______________________________
 
Plecy same się nie zrobią %)

 
Nicci
 Wysłana - 8 styczeń 2007 22:47      [zgłoszenie naruszenia]powodzenia
_______________________________
 
Wiec kimze w koncu jestes?
Jam czescia tej sily, ktora wiecznie zla pragnac,
wiecznie czyni dobro
Noctua Summe Farmosa Parvula

Znawca -
[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]


Odpowiedzi jest na 2 strony.   | następną
 
Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia

szczypiorski "poczatek" daje dla znalazcy soga w kazdym dziale!

Strony: 1 2
 
Warto przeczytać: Motyw snu | [pol] motyw zabawy (wesele taniec) | motyw przyjaźni | motyw zmierzchu w liryce Młodej Polski | "Zasypie wszystko, zawieje ..." | Jestem polakiem | Biografia jako klucz do poznania twórczości autora. | <wok> portfolio | "Inny świat" | Bohaterowie i ich życiowe wybory. Praca Maturalna | [Matura ustna] Brzydota nowym kanonem piękna | motyw SAMOTNOSCI - dobor lektur | Antygona czy Kreon?? Które racje są mi bliższe | wycieczka szlakiem mickiewicza | [pol] Bal Wolanda vs Bal Mosolitu - Mistrz i Małgorzata | Granica Nałkowskiej | morze spermy | m jak milosc1283 | pęknięty dowód | dowód samolot | lewińska | playboy maxim | s animal oppowiadania eks aon | hoshino nami | Masowanie penisa stopami | pies seks | nk kalisz | musicocompany | jak odzyskać login | liceum | jak wrócić do kobiety | mlodsza siostra | maxon | radośnie minetka | Biznes

 
Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi


Copyright 2000 - 2020 SFD S.A.
 
Powered by Pazdan ForKat 4.0