FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 20607 razy ¬

ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

ROZRYWKA | Praca
umowa zlecenie a zwolnienie lekarskie 
[powiadom znajomego]    
Autor "umowa zlecenie a zwolnienie lekarskie"   

obz
 Wysłana - 1 kwiecień 2008 11:00        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź ile procent masz tłuszczu

Witam wszystkichm,
Potrzebuje informacji pewnej, pare dni temu zatrudniłem sie w firmie produkcyjnej, aktualnie jestem na szkoleniu i jeszcze nie mam podpisanej umowy o dzieło dopiero dzisiaj ją podpisze, czy musze pokazać zwolnienie lekarskie w związku z tym że dostałem upierdliwego przeziębienia czy wystarczy iśc i pogadać z mistrzem produkcji lub kierownikiem że chciałbym na 2-3 dni odpocząc i dojśc do siebie a dopiero potym podpisać umowę??
prosze o szybką odpowiedź

Klejcun
Win Dizel
 Wysłana - 1 kwiecień 2008 11:02      [zgłoszenie naruszenia]

A te umowy sie od siebie jakos nie roznia ? bo cos mi sie kojarzy z prawa pracy ze chyba tak, ale nie jestem pewien. Takze jest to umowa zlecenie, czy umowa o dzielo ?

Zmieniony przez - Klejcun w dniu 2008-04-01 11:02:32

Nie piszczie do mnie nic na PW bo nie sprawdzam tego maila.

Znawca -

obz
 Wysłana - 1 kwiecień 2008 11:45      [zgłoszenie naruszenia]

tzn z tego co mi koleś od rekrutacji mówił to jest to umowa o dzieło ale znówu w karcie pracy podpisuje jako zlecenie więc sam nie wiem dokładnie, dzisiaj ide na drugą zmiane i porozmawiam jak to wygląda

cooltras
 Wysłana - 1 kwiecień 2008 15:44      [zgłoszenie naruszenia]

Umowa o dzieło - Jest to jeden z tych szczególnych typów umowy (podobnie jak umowa zlecenia), w związku z którą pracodawca nie jest zobowiązany kodeksem pracy do urlopów, odpraw, zasiłków itp. Dlatego też pracodawcy wybierają często tego typu umowę niż inne. Umowa o dzieło została uregulowana w art. 627 - 646 K.C.

Do czego zobowiązuje umowa o dzieło

Poprzez zawarcie tej umowy wykonawca zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, to znaczy zobowiązuje się do uzyskania pewnego wyniku swoich działań, a zamawiający, czyli pracodawca, do wypłaty wynagrodzenia określonego w umowie.

Wysokość wynagrodzenia powinna być określona w umowie, choć nie koniecznie kwotowo, zamiast tego mogą znaleźć się tam wskazówki do określenia wynagrodzenia po zakończeniu pracy, wskazówki te miałyby określić, czego spodziewa się zamawiający i za co mógłby zapłacić wyższe wynagrodzenie, a co będzie odpowiadało za to, że wykonawca otrzyma znacznie niższe wynagrodzenie.

Wszystko zależy od poniesionych nakładów, czasu pracy, a także chęci zamawiającego (bądź często desperacji, w której zgodzi się zapłacić nawet bardzo wysoką cenę za dobrze wykonane i niezbędne mu w danej chwili dzieło). Zazwyczaj im relatywnie krótszy czas na wykonanie zadania, tym wyższe wynagrodzenie.

Wykonawca powinien wykonać dzieło zgodnie ze sposobem i terminem określonym w umowie. W przeciwnym wypadku zamawiający ma prawo wezwać wykonawcę do zmiany sposobu wykonania dzieła i wyznaczyć w tym celu odpowiedni termin, a po jego bezskutecznym upływie może od umowy odstąpić, bądź powierzyć wykonanie poprawek, albo dalsze wykonanie dzieła innej osobie na koszt przyjmującego zamówienie - wykonawcy.

A co z US i ZUS?

W przypadku tejże umowy obowiązuje opłacenie podatku dochodowego przez zleceniodawcę. Jest on podzielony na zaliczkę na podatek dochodowy, którą pobiera się w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów. Łącznie koszty tegoż podatku wynoszą 20% uzyskanego przychodu, choć mogą wzrosnąć w przypadku korzystania przez wykonującego zlecenie z praw autorskich i praw pokrewnych (w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych), tzn. gdy konkretne dzieło ma charakter działalności twórczej.

Umowa ta nie jest objęta ubezpieczeniem społecznym, jeżeli zostaje zawarta z innym podmiotem niż pracodawca albo, gdy umowa ta jest jedynym naszym źródłem dochodu.

Jeżeli jednak zawarliśmy umowę o dzieło z pracodawcą z którym pozostajemy w stosunku pracy lub jeżeli w ramach tej umowy (umowy o dzieło) wykonujemy pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostajemy w stosunku pracy, to w świetle ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, uważani będziemy za pracownika i powstanie konieczność opłacenia składek od łącznego przychodu z umowy o pracę i od przychodów z umowy o dzieło.

Można więc podsumować, iż zazwyczaj nie odprowadza się od umów o dzieło składek na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe) i zdrowotne. Z jednym wyjątkiem - składki te płaci się od umów o dzieło zawartych z własnym pracownikiem. Tylko umowy o dzieło zawarte z własnym pracodawcą pociągają za sobą obowiązek zapłaty składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Umowa o dzieło, której nie towarzyszy umowa o pracę z tym samym podmiotem, nie jest tytułem ubezpieczenia społecznego.

Co do tego czy musisz donieść L4 to wg mnie chyba nawet ci ono nie przysługuje,bo nie przepracowałeś jeszcze miesiąca.Podobnie nie przysługuje ci jeszcze urlop na żądanie.
A co do terminu to i tego jak szybko należy zawiadomić pracodawcę o chorobie i zwolnieniu to nie później niż drugiego dnia nieobecności. Natomiast samo zwolnienie dostarczyć należy w ciągu 7 dni.

Ale lepiej zapytaj u źródła

Zmieniony przez - cooltras w dniu 2008-04-01 15:46:57

Każdego dnia, rośnie nieuchronnie liczba tych, którzy mogą mnie pocałować w dupę!!:)

Juliett66
 Wysłana - 24 czerwiec 2008 09:51      [zgłoszenie naruszenia]

Witam
Mam pytania, czy jesli mi sie kończy umowa o pracę(była na czas określony), mam zwolnienie-czy dalej bedzie ZUS wyołacał mi pieniądze?

Julita

maleńka123
 Wysłana - 6 lipiec 2008 10:52       [zgłoszenie naruszenia]

Witam, równiez mam taki problem. Pracuję na umowie zlecenie jednocześnie studiuję, a własciwie kończę juz, wystarczy odebrac dyplom. jednak w pracy złamałam rękę, bez problemu lekarz wypisał mi zwolnienie, jednak szef nie chce go uwzględnić i co za tym idzie wypłacić mi pieniędzy. co powinnam zrobić? czy on ma prawo do tego by nie tolerować mojego zwolnienie??

[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Przegląd tygodnia

umowa zlecenie a zwolnienie lekarskie

Warto przeczytać: Co mam robić? | sklejanie kopert - oszustwo czy nie? | Kursy, szkolenia online | wasze zdanie nt... | Agent ds. odszkodowań | Kto w Warszawie zarabia najwięcej? - bzdura | Chałupnictwo - czy gdzieś to jeszcze istnieje? | Praca sezonowa | jak szukac praktyki letniej? | Kursy z UP - jak to zrobić? | PIT37 a PIT11A | Prywatny żłobek/przedszkole | Praca niani | Aplikacja | Świadectwo kwalifikacji | toni&guy | nikita86 | kantor internetowy | w natarciu | youthful island | Kraków kluby | białe coś | mokra orgazm | lustrzanka | długość | pafiel koks | pafiel bierze | zdjęłA | pan stasio | coguar | Cougar | alkoholik | alkocholik | E60 530 xd | Biznes

Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi

Copyright 2000 - 2020 SFD S.A.