FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 14181 razy ¬

ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

ROZRYWKA | Nauki Humanistyczne
wizerunek szatana w sztuce 
Wyślij odpowiedź [powiadom znajomego]    
Autor "wizerunek szatana w sztuce"   

Michu_kn
 Wysłana - 23 marzec 2006 16:26        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź swoje BMI

Wiem ze tematy zwiazane z motywem szatana byly juz nieraz poruszane, ale korzystajac z wyszukiwarki zbyt wiele obrazow szatana w sztuce nie znalazlem-zwracam sie wiec do Was z prosba o pomoc :)najlepiej jesli wraz z obrazami byly krotkie ich interpretacje/opisy, bo nigdy z historii sztuki(plastyki :P) dobry nie bylem-Pozdrawiam :)

katani
 Wysłana - 23 marzec 2006 18:09      [zgłoszenie naruszenia]

[http://www.muzeum.narodowe.gda.pl/sad_ostateczny.htm]

tutaj z mojej prezentacji maturalnej( z tamtego roku)

W znanym tryptyku H. Memlinga "Sąd Ostateczny" widzimy Chrystusa, archanioła Michała, zbawionych ludzi oraz grzeszników. Z tego dzieła reprodukujemy fragment sceny strącenia w otchłań piekieł. Straszne postacie szatanów i lęk straconych przypominają sceny z "Piekła" Dantego. W obu dziełach szatan jest podobnie "srogi", prawie tak samo postępuje z grzesznikami-strącając ich. Memling zastosował groteskowy kontrast pomiędzy potęgą szatanów, a bezsilnością lecących postaci. Taki zabieg spowodował nasilenie grozy. Natomiast indywidualizacja poszczególnych postaci, dokładność rysunku nagich ciał, rozwiane włosy, wyraz przerażenia na twarzach, a wszystko to wprowadza atmosferę fatalizmu. Memlingowska wizja Sądu Ostatecznego, a w szczególności działalność szatanów ma przypomina nam o tym, że całe życie ziemskie zakończone zostanie konfrontacją dobra ze złem, dlatego też demony zła tak silnie oddziaływają i straszą.

1812 - klęska Napoleona pod Moskwą
1912 - katastrofa Titanica
2012 - Mistrzostwa Europy w Piłce nożnej w Polsce i na Ukrainie

Cer0
 Wysłana - 23 marzec 2006 19:49      [zgłoszenie naruszenia]

TRIUMF SZATANA

Obraz triumfu Szatana jest rezultatem zastosowania myśli ludzkiej i wiedzy dla osobistych zamiarów zawłaszczenia świata, wzbogacenia się i dyktatury. Jego potęga zdominowała świat. Depcze zdrowy rozsądek, podsyca wzniecane ludzką ręką pożary i zagładę wszystkiego, co człowiek stworzył dla swego szczęścia i radości. Jako reprezentant ludzkości uosabiający nihilizm, głupotę i zanik wiary stoi nad zwłokami samobójcy, który wcześniej zamordował swoje dzieci. Triumfalnie trzyma nogę na jego głowie i wskazuje na zamglone słońce, symbol upadku i

zaćmienia umysłu. Jednak oczywiste na pozór zwycięstwo Szatana nie jest ostateczne i decydujące, ponieważ matka pochylająca się w ruinach zniszczonego domostwa nad ciałem swego dziecka, wyczuła w nim ślad życia i jeszcze ma nadzieję ... . Triumf Diabła jest więc przedwczesny i jedynie chwilowy.

źródło : internet

Michu_kn
 Wysłana - 23 marzec 2006 20:17      [zgłoszenie naruszenia]

ok-dzieki-byc moze skorzystam-jak narazie odwdzieczam sie sogiem :) Pozdro

Nicci
 Wysłana - 23 marzec 2006 21:18      [zgłoszenie naruszenia]

Polecam ksiazke Diabel - Alfonso Di Nola W pracach Williama Blake'a mozesz odnalezc postac diabla, np. "Szatan podglądający pieszczoty Adama i Ewy", "Szatan poraża Hioba wrzodami", "Szatan w swej pierwotnej chwale"

Wiec kimze w koncu jestes?
Jam czescia tej sily, ktora wiecznie zla pragnac,
wiecznie czyni dobro
Noctua Summe Farmosa Parvula

Znawca -

Cer0
 Wysłana - 23 marzec 2006 21:27      [zgłoszenie naruszenia]

"szatan z siódmej klasy"

stroficzka
 Wysłana - 24 marzec 2006 08:50      [zgłoszenie naruszenia]

to o czym pisala nicci

edit: [http://www.mnw.art.pl/AktualneWystawy/witkacy/2122.html] Stanisław Ignacy Witkiewicz "Szatan"

Zmieniony przez - stroficzka w dniu 2006-03-24 08:55:57

[wizaz.pl/akcje/vichy/glosowanie.php?id=78525] KLIKNIJ PROSZĘ :)

Znawca -

Predrag
 Wysłana - 24 marzec 2006 13:53      [zgłoszenie naruszenia]

[http://www.ufd.pl/temat24185/]

"I'm always aware." %-)

Michu_kn
 Wysłana - 24 marzec 2006 15:21      [zgłoszenie naruszenia]

z tego linku korzystalem-ale mi chodzi tylko o obraz szatana w sztuce-w liteaturze i filmie juz mam wszystko opracowane-dzieki za powyzsze przyklady obrazow-czesc z nich juz mam szkoda ze bez interpretacji...Pozdrawiam

Y.O.G.A.21
 Wysłana - 25 marzec 2006 09:21       [zgłoszenie naruszenia]

[free.art.pl/akcent_pismo/pliki/nr3.05/bartnik.html]
[boskakomedia.korona-pl.com/galeria/index.html]
hmmm... może Salvador Dali ``Piekło`` tam jest dużo o szatanie w nawiązaniu do `Boskiej Komedii``.

Żeby płynął czas , nie obok, ale w nas:-)

[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Przegląd tygodnia | Wyślij odpowiedź

wizerunek szatana w sztuce

Warto przeczytać: Jaki to rodzaj zdań? | Teza :(( | Język Polski / pytanko | Człowiek za Drutami-pomocy | Plan prezentacji maturalnej | Antoni Malczewski "Maria" | Prośba o sprawdzenie planu ramowego | konspekt! czy taki może być? | Jezyk jako instrument walki o wladze - plan ramowy... | Czesław Miłosz - "Pod koniec dwudziestego wieku" - opracowanie | Zmiana osobowości Wokulskiego na przestrzeni całej lektury. | Szukam obrazu Jerzego Kossaka | Różnorodne ujęcia motywu dziecka i dziecięcości w literaturze i sztuce. | Wstęp? | Ramowy plan wypowiedzi czy jest dobry? | Zakochany mężczyzna – przedstaw jego literackie portrety | znalazłem ją | nastic | Piotr Gliński | rianonn | monika jabłońska | zen | arkadiusz | studia | onaa92 | litwa | tatuaze | dygant | ishater | kupno auta do 28 patyków | zlot | stratos | monter izolacji przemysłowych | dupa maryni | Biznes

Polecamy: KSW | Komputery | Nauka

wersja lo-fi

Copyright 2000 - 2014 SFD S.A.