FORUM INSOMNIA
zabawa imprezy problemy przemyślenia seks

∑ temat został odczytany 12284 razy ¬

ZAREJESTRUJ SIĘ I ZALOGUJ NA FORUM, TO NIC NIE KOSZTUJE!
PO ZALOGOWANIU BĘDZIESZ MÓGŁ ZOBACZYĆ WYPOWIEDZI SPECJALISTÓW I WYŁĄCZYĆ REKLAMY

ROZRYWKA | Filozofia, Psychologia, Religie
wpływ mechaniki kwantowej na świadomość ludzką 
[powiadom znajomego]    
Autor "wpływ mechaniki kwantowej na świadomość ludzką"   

Ozyr
 Wysłana - 2 marzec 2007 14:37        | zgłoś naruszenie regulaminu

Sprawdź swoje BMI

Znany cybernetyk Heiz von Foerster sformułował tezę, że nasza psychika nie odbiera rzeczywistości takiej jaka ona jest,
tylko taką jak wierzy, że ona jest.
W efekcie - nasza realna rzeczywistość jest kształtowana przez nas samych.
Fizyk Jack Scarlatti sformułował teorię, że świadomość wywołuje pewien rodzaj pola biograwitacyjnego, które jest w stanie wpływać na strukturę materii. Można przypuszczać, że naszą świadomością wpływamy nie tylko na subiektywne odbieranie otaczającej nas rzeczywistości, ale również kształtujemy tę "obiektywną" realną rzeczywistość.
Innymi słowy - nasz świat fizyczny jest wytworem naszej świadomości. W jakiej mierze wpływamy naszymi myślami na materię, pozostaje do dzisiaj zagadką.
W fizyce molekularnej już od dłuższego czasu jest "czymś normalnym", że "atmosfera" ( oczekiwania badacza ) stworzona podczas doświadczenia ma wpływ na zachowanie się cząstek elementarnych.
Rozdział pomiędzy materią i energią został też zniwelowany. Powstaje następne pytanie: w jakich warunkach dana cząstka elementarna jest falą, a kiedy przestaje być falą i zaczyna być materią? W pewnych warunkach elementarne cząstki posiadają jednocześnie własności fali i materii.
W fizyce cząstek elementarnych badacz jest nie tylko obserwatorem, ale też uczestnikiem doświadczenia. Zauważono, że niektóre z elementarnych cząstek zachowują się tak, jak oczekuje tego naukowiec.

Fizyka jest już po części filozofią, jak zresztą to przed wielu laty postulował Einstein. Znaczy to, że rzeczywistą istotę materii możemy zbadać i zrozumieć nie przez pomiary, ale przez doświadczenie mentalne

Nie dysponujemy wprawdzie żadnymi konkretnymi informacjami
na temat jakiejkolwiek cywilizacji pozaziemskiej,
aby udowodnić jednak możliwość jej istnienia wystarczy oprzeć się
wyłącznie na prawach rozwoju naszej cywilizacji

Ozyr
 Wysłana - 2 marzec 2007 14:41      [zgłoszenie naruszenia]

pozwolę sobie podać jeszcze jeden przykład zależności między mikroświatem fizyki a ludzką świadomością

o obiektach kwantowych cokolwiek wiadomo (nawet to, czy w ogóle istnieją) tylko wtedy, kiedy są mierzone czyli obserwowane, a stąd już jeden mały krok do wniosku, że kwantowy obiekt, aby istnieć wymaga obecności obserwatora. Czyli, że kwantowe obiekty istnieją, o ile Ktoś je widzi. Dalej rozumowanie biegnie tak, że w takim razie ów Obserwator jest ważniejszy od kwantowych obiektów, gdyż jest konieczny, podczas gdy tamte - niekonieczne, czyli że najprościej nazwać tę sytuację tak, iż materia nie istnieje sama przez się, tylko istnieje w duchu

mówiąc jeszcze prościej:

obiekty kwantowego (mikro)świata istnieją w sposób tylko połowiczny, potencjalny, a aktualizują się czyli materializują ostatecznie dopiero wtedy, kiedy ktoś na nie spojrzy

zabrzmieć to może niczym bajka wyssana z palca, ale tak właśnie przedstawiają się (Z NAUKOWEGO PUNKTU WIDZENIA OPARTE NA DOŚWIADCZENIACH LABORATORYJNYCH) zależności łączące ludzką świadomość z wynikami eksperymentów kwantowej rzeczywistości

Zmieniony przez - Ozyr w dniu 2007-03-02 14:44:08

fazimodo
 Wysłana - 2 marzec 2007 15:18      [zgłoszenie naruszenia]

Paradoks kota Schrodingera nic ciekawego, ani nadzywaczajnego, a już szczególnie nic co by udowadniało, że musi być obserwator aby coś zaistniało. Obserwator musi być jedynie po to, aby coś zostało zaobserwowane, nie inaczej.

Zdrowy rozsądek - występuje tak rzadko, że jest uważany za super moc.

Znawca -

Ozyr
 Wysłana - 2 marzec 2007 15:24      [zgłoszenie naruszenia]

fazimodo
niestety nie zgodzę się z Tobą
Twoją teorię wyklucza zjawisko superpozycji - bez obserwatora te zjawiska nie istnieją
warunkiem istnienia owych zjawisk jest właśnie ów obserwator

właściwości cząstek elementarnych (czy raczej tego, co fizycy nieprecyzyjnie nimi nazywają) wynikają z symetrii przestrzeni i czasu, czas i przestrzeń jest to sposób postrzegania świata przez umysł, zatem właściwości cząstek elementarnych wynikają z właściwości umysłu

polecam trzy pozycje

"Tao fizyki" Capry
"Tańczący mistrzowie Wu Li" Zukava
oraz
"Struktura Kosmosu" Briana Greene'a

Zmieniony przez - Ozyr w dniu 2007-03-02 15:33:12

fazimodo
 Wysłana - 2 marzec 2007 16:41      [zgłoszenie naruszenia]

"Twoją teorię wyklucza zjawisko superpozycji - bez obserwatora te zjawiska nie istnieją
warunkiem istnienia owych zjawisk jest właśnie ów obserwator"
Tyle, że do superpozycji dochodzi jeszcze zjawisko dekoherencji, które w połączeniu systemu kwantowego i jego superpozycji ze środowiskiem(bo brak kontaktu ze środowiskiem jest czysto teoretyczny) prowadzi do kolapsu systemu i w rezultacie wygaśnięcia jednego ze stanów superpozycji. A do tego obserwator nie jest potrzebny.

"właściwości cząstek elementarnych (czy raczej tego, co fizycy nieprecyzyjnie nimi nazywają) wynikają z symetrii przestrzeni i czasu, czas i przestrzeń jest to sposób postrzegania świata przez umysł, zatem właściwości cząstek elementarnych wynikają z właściwości umysłu"
Tyle, że nasz umysł jest 4ro wymiarowy, a symetria w fizyce kwantowej pojawia się dopiero w 10 i 26 wymiarach[wynika to z równań Romanujana], bo standardowy 4ro wymiarowy model jest strasznie niesymetryczny, zawiera bardzo dużo cząstek, z których niektóre wyglądają tak samo jak inne, a mają inne właściwości - co jest bezsensem.

Znawca -

Uriel
 Wysłana - 2 marzec 2007 17:36      [zgłoszenie naruszenia]

Ozyr - moglbys mi wytlumaczyc lopatologicznie - jaka definicje mozna przyjac za pelna w przypadku "komputera kwantowego"? Czy takowe istnieja czy sa to proby jego stworzenia vide D-Wave Systems [pclab.pl/art25046.html]

Pozdro.

hallucyon
 Wysłana - 2 marzec 2007 17:38      [zgłoszenie naruszenia]

Fizyka jest już po części filozofią, jak zresztą to przed wielu laty postulował Einstein. Znaczy to, że rzeczywistą istotę materii możemy zbadać i zrozumieć nie przez pomiary, ale przez doświadczenie mentalne

Fizyka kiedyś już była składową filozofii, bowiem od niej się de facto wywodzi, jak zresztą wszystkie inne nauki szczegółowe.

Ozyr
 Wysłana - 4 marzec 2007 21:14      [zgłoszenie naruszenia]

hallucyon
Termin "fizyka" pochodzi od greckiego słowa "fizys" i oryginalnie oznacza usiłowanie zobaczenia fundamentalnej natury wszechrzeczy.

fazimodo
A do tego obserwator nie jest potrzebny.

co do dekoherencji, to dość niejasno, nie rozwinąłeś wątku o jej koncowym i bądź co bądź chyba najistotniejszym punkcie- stanie splątanym

Prawdopodobnie nie przekona Cię moja argumentacja, odstyłam Cię więc do krótkiej filmowej animacji która wyjaśnia zależności, jakie zachodzą pomiędzy badanym obiektem a obserwatorem

Uriel, nie twierdzę że to niemożliwe, ale raczej jeszcze troooszke czasu będziemy musieli poczekać na te 'atomowe tranzystory'

Zmieniony przez - Ozyr w dniu 2007-03-04 21:22:32

fazimodo
 Wysłana - 4 marzec 2007 21:50      [zgłoszenie naruszenia]

"co do dekoherencji, to dość niejasno, nie rozwinąłeś wątku o jej koncowym i bądź co bądź chyba najistotniejszym punkcie- stanie splątanym"
Niejasno bo z pamięci pisze, a że coś pominąłem to też tego wina, tylko co w tym wypadku ma stan splątany wspólnego z całym zagadnieniem? To jest dobre jeśli się będzie patrzało teoretycznie(czyli na wyizolowane całkowicie cząstki), ale jak bierzemy coś w praktyce, to wchodzi nam już środowisko i musimy rozpatrywać układ, a nie pojedyńczą cząsteczkę.

"Prawdopodobnie nie przekona Cię moja argumentacja, odstyłam Cię więc do krótkiej filmowej animacji która wyjaśnia zależności, jakie zachodzą pomiędzy badanym obiektem a obserwatorem"
Przeczytaj sobie co to są obserwable i jaki mają wpływ na cząsteczki(z tego co pamiętam to o to się chyba rozchodzi w tym zdarzeniu). Znajdziesz to m.in. w Kosmologii Kwantowej Marka Hellera.

A co do filmiku - to skoro nie było obserwatora i powstało widmo fali, to znaczy, że coś się działo kiedy obserwatora nie było - ergo nie jest on potrzebny, aby coś zaistniało.

Przestań też bazować na tym filmie i weź do ręki jakąś literaturę...

Znawca -

Ozyr
 Wysłana - 5 marzec 2007 07:51      [zgłoszenie naruszenia]

fazimodo

Cząstka która nie jest obserwowana, jest i jednocześnie nie ma jej. Cząstka występuje jako tzw.stan rozmyty. Nie sposób ustalić jej położenia,ani wielkości dopóki obserwator nie dokona aktu obserwacji.
Co więc robi obserwator? Doprowadza do eliminacji potencjalności- dzięki niemu następuje "kreacja"

Wezmy teraz pod uwage czastki splatane które wg Ciebie są nieistotne. Otóż są one złączone ze soba kwantowa wiezia, ktora nie jest ograniczona ani czasem, ani przestrzenią. Jezeli atom emituje dwa splątane fotony, to mają one przeciwne polaryzacje. Dopoki nie zbadamy jednego z nich, znajdują sie one w "stanie nieustalonym"
Jezeli teraz zbadamy jeden z nich, drugi NATYCHMIAST zostaje spolaryzowany przeciwnie. Nie wazne, czy dzieli je mikrometr, kilometr czy miliard lat swietlnych

Fazimodo
nasze poglądy są takie same, różnią się jedynie tym, że ja w kwantowym modelu dostrzegam potencjał mistyczny, i wierzę w to, że przemawia przez ów model Boskie Tchnienie które ma w sobie głębszy cel -poprowadzi ludzkość ku nowym paradygmatom

Abyś lepiej zrozumiał co mam na myśli, przeczytaj poniższy wątek

Bajka o soli i Oceanie
Była sobie lalka z soli pochodzacej z Oceanu.Wedrowała przez swiat, az pewnego razu dotarła do brzegu ogromnej falującej masy wodnej.Woda poruszała sie,jakby była żywa. Kim jesteś?- zapytała lalka. Zanurz sie we mnie,to sie przekonasz- odpowiedział Ocean. Zaciekawiona podeszła,i zanurzyła dłoń w wodzie.Po chwili dłoń zaczęła sie rozpuszczać. Przerażona cofnęła sie. Straciłam dłoń! ,mimo to nadal nie wiem kim jesteś? -zawołała. Zanurz sie we mnie, zanurz sie- wołał Ocean. A jesli moje ciało sie roztopi?-pomyslała lalka.Jednak pragnienie poznania Oceanu okazalo sie większe.Podeszła i zanurzyła cala rączkę, ktora rozpusciła sie w falach.
Ponioslam taką stratę- stwierdziła smutno istotka- a nadal nie wiem kim jesteś.
Zanurz sie we mnie...-uslyszała ponownie lalka. Wtedy skoczyła ,az całe jej cialo zniknęło w
wodzie i rozpusciło sie. Słychac jeszcze bylo głos-zanurz sie we mnie...zanurz sie.Fale szumiały, woda przepływała. Po chwili rozległ sie cichy i radosny glosik,pełen wdzięcznosci i szczęscia: jestem Oceanem...jestem Oceanem...

pozdrawiam

Zmieniony przez - Ozyr w dniu 2007-03-05 07:53:17

fazimodo
 Wysłana - 5 marzec 2007 20:40      [zgłoszenie naruszenia]

"Cząstka która nie jest obserwowana, jest i jednocześnie nie ma jej. Cząstka występuje jako tzw.stan rozmyty. Nie sposób ustalić jej położenia,ani wielkości dopóki obserwator nie dokona aktu obserwacji."
No to genialnie - jest to czysto logiczne, że jak czegoś nie zaobserwujesz, to tego nie możesz określić. To nawet dziecko nie znające podstawowych zasad fizyki, a co dopiero fizyki kwantowej, wie...

"Co więc robi obserwator? Doprowadza do eliminacji potencjalności- dzięki niemu następuje "kreacja""
Obserwator obserwuje, nic nie zmienia, ani nie kreuje. Poprostu zauważa, że coś się stało. A to, że stan się zmienia jest to wynikiem, tego, że do obserwacji potrzebujemy np. światła czy czegoś innego co emituje własne fale, zaburzając układ i wrzucając go w jeden stan. Obserwator może conajwyżej zaobserwować "kreacje" ew. mieć wpływ na całe zajście przez wydzielanie np. energii cieplnej, czy powodowaniu drgań w środowisku, ale nie jest niezbędny.

"Jezeli atom emituje dwa splątane fotony, to mają one przeciwne polaryzacje."
Bo to wynika z zasady zachowania pędu i to już w liceum nawet mówią...

"Jezeli teraz zbadamy jeden z nich, drugi NATYCHMIAST zostaje spolaryzowany przeciwnie. Nie wazne, czy dzieli je mikrometr, kilometr czy miliard lat swietlnych"
I dokładnie to samo się będzie działo z jakimikolwiek cząstkami, których pęd w ich wspólnym układzie się zeruje.

"nasze poglądy są takie same, różnią się jedynie tym, że ja w kwantowym modelu dostrzegam potencjał mistyczny"
Czyli nie są takie same. A fakt ich podobieństwa wynika, z prostej przyczyny, że posługujemy się tą samą teorią...

"wierzę w to, że przemawia przez ów model Boskie Tchnienie które ma w sobie głębszy cel -poprowadzi ludzkość ku nowym paradygmatom"
I działasz dokładnie jak ludzie ~100lat temu, kiedy zaczeto dywagacje na temat 4tego wymiaru i też mówiono, że tam jest bóg, diabły, duchy i inne mistyczne zjawiska. Teraz 4ty wymiar został zastąpiony fizyką kwantową, a kiedy rozwinie się kolejna teoria i zysta taką popularność(np. teoria super strun) to w niej mistycy będą szukać magii, diabła i boga i żadne argumenty ich nie przekonają, że dorabiają swoją ideologię pod matematyke.

"Abyś lepiej zrozumiał co mam na myśli, przeczytaj poniższy wątek (...)"
No cóż, jak ktoś chce zbadać od zaraz co jest po śmierci, to droga wolna niech popełni harakiri - tylko jaki to ma sens, jeśli później tego nikomu nie opowie?

Znawca -
[Powiadom mnie, jeśli ktoś odpowie na ten artykuł.]

Odpowiedzi jest na 6 stron.   | następną

Wybierz stronę:  
Przegląd tygodnia

wpływ mechaniki kwantowej na świadomość ludzką

Strony: 1 2 3 4 5 6

Warto przeczytać: Wyjątek od reguły | Czy Hannibal Rising jest nieautentyczny? | Klon Jezusa | Ludzkie życie a Bóg - przedstawienie | Pokolenia JPII | kler | Kazdy cos robi... | Awatar a postrzeganie osoby po drugiej stronie | Kościół kostnieje | Enneagram | Umrzecie za 3 miesiące - co robicie? | Schiza ?? | Wolność od emocjonowania się - Dekret (autopsychoterapia) | Monoteistyczna? | Wskrzeszony język hebrajski | Samo zło? | duzy biust | z duzym biustem | znane polki oops | towarzyska dziewczyna | prostytutk | narożna | magda narozna | k770i kody dowland | kanary | dziewczyna ma dużo znajomych | vicky kozik | prezent na dzień ojca | stwory | Kuzynka chce żebym w niej kończył | skany ckm | subaru outbak | moda męska zasady v10 | ma zasady | Biznes

Polecamy: KSW | Motywatory | Spalacz tluszczu

wersja lo-fi

Copyright 2000 - 2019 SFD S.A.